Постанова від 02.12.2025 по справі 420/20594/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/20594/25

Головуючий в І інстанції: Хлімоненкова М.В.

Дата та місце ухвалення рішення: 22.09.2025р. м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача - Бойка А.В.

судді - Єщенко О.В.,

судді - Шевчук О.А.

за участю секретаря - Кніш Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом Комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2025 року Комунальна установа «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» звернулась до суду з позовом до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-05-27-012516-а «Капітальний ремонт підвальних приміщень з влаштування захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3», згідно коду ДК: 021:2015:45450000-6 «Інші завершальні будівельні роботи».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Комунальна установа «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» подала апеляційну скаргу, в якій посилалась на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин по справі.

Апелянт посилався на безпідставність тверджень відповідача, з якими погодився суд першої інстанції, стосовно того, що документи, на які є посилання в Обґрунтуванні, не є документами, що підтверджують для Замовника нагальність потреби у здійсненні закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

Апелянт зауважує, що жоден існуючий нормативний акт не містить переліку документів, якими замовник зобов'язаний підтвердити нагальність потреби у здійсненні закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів, у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів. Замовник вимушений надавати документальне підтвердження наявності умов для застосування пункту 13 Особливостей на власний розсуд.

Апелянт вважає, що нагальність потреби підтверджується протоколом доручень (п.3), які надані на апаратній нараді структурних підрозділів Департаменту освіти та науки Одеської міської ради 06.02.2025 року; листом Хаджибейськоі районної адміністрації Одеської міської ради від 31.12.2025 року № 4620/01-20; клопотанням від Одеського ліцею № 19 Одеської міської ради від 16.05.2025 року № 301 стосовно нагальної потреби у якнайшвидшому проведенні ремонту для збільшення кількості місць в укритті.

В апеляційній скарзі зазначено, що перед отриманням експертного звіту, апелянту необхідно було отримати проектну документацію від проектувальної організації, з якою 13.02.2025 року був укладений договір № 27/25 від 13.02.2025 року на виконання робіт зі складання проектно-кошторисної документації та супроводу Замовника під час проходження експертизи проекту з об'єктом: Капітальний ремонт підвальних приміщень захисної споруди цивільного захисту (сховища) Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради (опублікований в системі Прозорро UA-2025-02-18-009822-a). І лише після виконання Виконавцем роботи зі складання проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт підвальних приміщень захисної споруди цивільного захисту (сховища) Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради був укладений договір з філією ДП «Укрдержбудекспертиза» від 23.04.2025 року№16-0119/01-25. В свою чергу позитивний експертний звіт був отриманий 16.05.2025 року.

Апелянт також посилався на те, що кошти були виділені лише 11.02.2025 року, а тому, до цього часу, у Замовника не було в розпорядженні коштів для виконання проектно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту, тобто для здійснення закупівлі у апелянта не було правових підстав до 11.02.2025 року.

Щодо покладених зобов'язань здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, позивач зауважив, що станом на момент проведення моніторингу підготовчі роботи відповідно до проектно-кошторисної документації вже були виконані. Апелянт вважає, що такий захід реагування у вигляді припинення зобов'язань за договором, тобто вимога розірвати укладений договір про закупівлю є виключним заходом, обрання якого можливе у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу корупційним діям і зловживанням. На думку апелянта, зобов'язання щодо усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель шляхом припинення зобов'язань за договором є непропорційним.

Апелянт вважає, що висновок Держаудитслужби від 23.06.2025 року не відповідає критеріям обґрунтованості та розсудливості, складений без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття та з порушенням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача та третіх осіб, а також суспільних інтересів, і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.

З огляду на зазначене апелянт просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 року та постановити нову постанову по справі, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне:

Судом встановлено, що 27.05.2025 року Комунальною установою “Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» був оприлюднений звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2025-05-27-012516-а, згідно якого 22 травня 2025 року позивачем як Замовником був укладений з ТОВ «Укрсервісгруп» договір про закупівлю (укладений без використання електронної системи закупівель) на виконання робіт - Капітальний ремонт підвальних приміщень з влаштування захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3, згідно коду ДК: 021:2015:45450000-6 «Інші завершальні будівельні роботи».

Строк виконання договору: від 22 травня 2025 до 31 грудня 2025 року, ціна договору - 2 710 885,01 грн. з ПДВ.

10.06.2025 року Південним офісом Держаудитслужби прийнято наказ № 117 «Про початок моніторингу процедур закупівель», згідно з яким вирішено почати моніторинг процедур закупівель відповідно до переліку, що додається, зокрема, і закупівлі UA-2025-05-27-012516-a у зв'язку із виявленням органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

У період з 10.06.2025 року по 20.06.2025 року Південним офісом Держаудитслужби був проведений моніторинг закупівлі без використання електронної системи за предметом закупівлі: Капітальний ремонт підвальних приміщень з влаштування захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3 (ДК 021:2015: 45450000 - 6: Інші завершальні будівельні роботи), яка проводилась Комунальною установою «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м. Одеси», за результатами якого складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі за номером UA-2025-05-27-012516-а від 23.06.2025 року.

Згідно вказаного висновку, за результатами аналізу питання наявності підстав для укладення договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель встановлено порушення вимог підпункту 4 пункту 13 Особливостей. Крім того, за результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення вимог пункту 3-8 розділу X, пункт 10 частини першої статті 10 Закону.

За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, відповідності обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі без використання електронної системи закупівель вимогам Особливостей, надання відповіді на запит органу державного фінансового контролю про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, - порушень не установлено.

Пунктом 3 Висновку, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі», Південний офіс Держаудитслужби зобов'язав здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Вважаючи висновок Південного офісу Держаудитслужби протиправним, позивач оскаржив його до суду першої інстанції.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно відсутності підстав для задоволення поданого Комунальною установою «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» позову, з огляду на наступне:

Згідно ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», який визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Статтею 5 цього Закону встановлено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, встановлює Закон України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25 грудня 2015 року (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 922-VIII).

Згідно ст. 7 Закону № 922-VIII, уповноважений орган здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель у межах повноважень, визначених цим Законом.

За нормами ст. 8 Закону № 922-VIII, моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

За правилами цієї статті, моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Частиною 2 статті 8 Закону № 922-VIII передбачено, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох підстав, передбачених цією частиною статті 8, зокрема, у разі виявлення органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

Частинами 3, 5-7 статті 8 Закону № 922-VIII передбачено, що повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов'язково зазначаються, зокрема, опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі, а також зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Згідно ч.10 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі», у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Статтею 13 Закону України “Про публічні закупівлі», закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог.

Замовник здійснює процедури закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель.

За положеннями ст. 20 Закону України “Про публічні закупівлі», відкриті торги є основною процедурою закупівлі.

Положеннями пункту 37 розділу Х Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі», установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.

Пунктом 38 розділу Х Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у разі здійснення замовником закупівлі, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

У разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону, без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктами 10 і 11 частини першої статті 10 цього Закону, в порядку та на умовах, що ними визначені. При цьому істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 затверджені Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).

Згідно п. 3 Особливостей, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Пунктом 23 Особливостей передбачено, що Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, спрощених закупівель, а також закупівель, за якими в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, у порядку, встановленому статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі».

В ході проведення моніторингу Південним офісом Держаудитслужби встановлено, що Комунальною установою «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м. Одеси» процедура закупівлі за номером UA-2025-05-27-012516-а від 23.06.2025 року здійснювалась без використання електронної системи закупівель на підставі підпункту 4 пункту 13 Особливостей, а саме, у зв'язку з існуванням нагальної потреби у здійсненні закупівлі через виникнення об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу.

В Обґрунтуванні причин проведення процедури закупівлі без використання електронної системи закупівель, завантаженого Замовником в електронній системи закупівель 27.05.2025 року, Замовником зазначено, що: «Відповідно до клопотання від Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі. У Замовника виникла необхідність термінового проведення капітального ремонту підвальних приміщень з влаштуванням захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3, для негайного забезпечення очного навчально-виховного процесу у закладі. Враховуючи обмежений час, у Замовника відсутня можливість проведення цієї закупівлі у строки, встановлені Особливостями. При цьому підтверджується наявність нагальної потреби в закупівлі клопотанням від Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради».

Встановлено, що Замовником до Обґрунтування в якості документального підтвердження наявності підстави для застосування виключення за Особливостями додані наступні документи:

- протокол доручень, які надані на апаратній нараді структурних підрозділів Департаменту освіти та науки Одеської міської ради 06.02.2025 року, погоджений директором Департаменту освіти та науки Одеської міської ради та клопотання Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради від 16.05.2025 року № 301;

- клопотання Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради від 16.05.2025 року № 301.

Також відповідачем встановлено, що в електронній системі закупівель Замовником оприлюднено інші документи, окрім тих, що зазначені в Обґрунтуванні, зокрема:

- довідка про зміни до кошторису на 2025 рік від 11.02.2025 року № 15, затверджена заступником директора Департаменту освіти та науки Одеської міської ради на підставі Реєстру змін Департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 11.02.2025 року № 3, згідно з якою Замовнику виділено бюджетні кошти на капітальний ремонт підвальних приміщень захисної споруди цивільного захисту (сховища) Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3 у розмірі 3 000 000,00 грн.

Відповідно до п.п. 4 п. 13 Особливостей, придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

За результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 38 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

У разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. Обґрунтування у формі розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника.

Таким чином на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування Особливостями встановлено перелік випадків, коли придбання замовником товарів, робіт і послуг може здійснюватися без застосування електронної системи закупівель, шляхом укладання прямих договорів з подальшим розміщенням в електронній системі закупівель відповідних звітів про такі договори, а також повідомлень про внесення змін до договорів.

За наслідком проведення моніторингу Південний офіс Держаудитслужби дійшов висновку, що документи, на які є посилання в Обґрунтуванні, не є документами, що підтверджують для Замовника нагальність потреби у здійсненні закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, яка повинна бути документально підтверджена Замовником.

З огляду на зазначене відповідачем був направлений Замовнику запит від 11.06.2025 року (інформації, документів) стосовно надання документального підтвердження об'єктивних обставин, які підтверджують нагальність потреби у здійсненні цієї закупівлі, як такої що Замовник не міг передбачити та яка не залежала від волі Замовника, виникнення об'єктивних обставин (яких саме), що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, за предметом закупівлі.

На вказаний запит Замовник 13.06.2025 року надав пояснення, в яких зазначив, що « на виконання протоколу доручень (п. 3), які надані на апаратній нараді структурних підрозділів Департаменту освіти та науки Одеської міської ради 06.02.2025 року, яким доручено у зв'язку з нагальною потребою забезпечити проведення ремонту та оснащення укриттів в ЗО за потребою - тобто там де існують приміщення, які можливо використати для укриттів, а також з урахуванням клопотання від Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради № 301 від 16.05.2025 з проханням терміново організувати продовження капітального ремонту підвального приміщення для найпростішого укриття».

На підтвердження застосування даного виключення, а саме нагальної потреби Замовник також надав лист Хаджибейської районної адміністрації від 31.12.2024 року № 4627/01-20, в якому зазначено, що у зв'язку з продовженням військової агресії російської федерації виникає нагальна потреба у збільшенні місць в захисних спорудах цивільного захисту (укриття) дітей та населення Хаджибейського району міста Одеси.

У своїх поясненнях позивач вказав на те, що: «...з урахуванням того, що мова йде про заклад, в якому перебувають діти, життя яких є в безумовному пріоритеті планування дій та відповідальності замовника, нагальність проведення даної закупівлі не підлягає жодним сумнівам. Та враховуючи, що за офіційними даними, за перші 5 місяців 2025 року в Україні загинуло та постраждало на 50% більше цивільних осіб, ніж за аналогічний період 2024 року (Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала 209 загиблих цивільних у квітні та щонайменше 183 у травні), замовником прийняте рішення щодо нагальності потреби в проведенні капітального ремонту захисної споруди цивільного захисту з моменту надходження на рахунки замовника необхідних коштів у травні місяці 2025 року. З вищенаведених аргументів вбачається вичерпна об'єктивність обставин здійснення закупівлі замовником за нагальною потребою відповідно до чинного законодавства».

Дослідивши подані Замовником документи, Південний офіс Держаудитслужби дійшов висновку, що надане Замовником пояснення не обґрунтовує наявність підстави для укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів на підставі підпункту 4 пункту 13 Особливостей, оскільки документи на які посилається Замовник у поясненні, а саме: протокол доручень, які надані на апаратній нараді структурних підрозділів Департаменту освіти та науки Одеської міської ради 06.02.2025, погоджений директором Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, клопотання Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради від 16.05.2025 № 301 та лист Хаджибейської районної адміністрації від 31.12.2024 № 4627/01-20, є загальними та/або носять узагальнений характер та жодним чином не підтверджують для Замовника нагальність потреби у здійсненні саме цієї закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання Замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

Також у висновку зазначено, що Замовником до пояснення не додано жодного документального підтвердження, у тому числі яке б підтверджувало нагальність потреби у здійсненні цієї закупівлі як такої, що Замовник не міг передбачити та яка не залежала від волі Замовника, виникнення об'єктивних обставин (яких саме) та неможливість дотримання Замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, а виходячи з наданих Замовником пояснень та оприлюднених Замовником в електронній системі закупівель документів потреба Замовника в закупівлі за предметом: 1 робота з капітального ремонту підвальних приміщень з влаштування захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3 (ДК 021:2015: 45450000-6 «Інші завершальні будівельні роботи») виникла щонайменше з лютого 2022 року з моменту введення в України воєнного стану. Крім того, відповідно до довідки про зміни до кошторису на 2025 рік від 11.02.2025 року № 15, затвердженої заступником директора Департаменту освіти та науки Одеської міської ради на підставі Реєстру змін Департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 11.02.2025 № 3 кошти були виділені ще у лютому 2025 року та з урахуванням листа Хаджибейської районної адміністрації від 31.12.2024 № 4627/01-20 Замовник був обізнаний у необхідності здійснення такої закупівлі з грудня 2024 року.

За таких обставин відповідач вважав, що на порушення вимог підпункту 4 пункту 13 Особливостей Замовник безпідставно здійснив закупівлю №UA-2025-05-27-012516-а шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів, оскільки Замовником документально не підтверджено нагальність потреби у здійсненні цієї закупівлі, у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів. За результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено. Вимогами абзацу першого пункту 17 Особливостей

Колегія суддів вважає, що аналіз підпункту 4 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель свідчить про те, що Кабінет Міністрів України передбачив можливість укладення договору, зокрема про закупівлю послуг без застосування процедури закупівлі у формі відкритих торгів, за наявності в сукупності таких умов: 1) існування нагальної потреби у здійснення закупівлі; 2) виникнення об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів; 3) наявність наведених вище умов має бути підтверджена замовником документально.

Так, у підтвердження умов для застосування приписів підпункту 4 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель, Замовник надав протокол доручень, які надані на апаратній нараді структурних підрозділів Департаменту освіти та науки Одеської міської ради 06.02.2025, погоджений директором Департаменту освіти та науки Одеської міської ради та клопотання Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради від 16.05.2025 року № 301.

Зміст вказаного протоколу свідчить про те, що у пункті 3 доручено відповідно до вимог чинного законодавства України, у зв'язку з нагальною потребою:

забезпечити проведення ремонту та оснащення укриттів в закладах освіти (далі - ЗО) з терміном виконання - за потребою;

у разі виникнення аварійних ситуацій та пошкоджень здійснювати заходи з усунення таких ситуацій у бюджетних установах, зокрема у ЗО з терміном виконання - невідкладно;

проводити ремонтні роботи з ліквідації пошкоджень та руйнувань, які сталися внаслідок воєнних дій, для максимально швидкого виходу учнів та вихованців ЗО на очне навчання з терміном виконання - терміново.

В свою чергу зазначення у протоколі доручень, які надані на апаратній нараді структурних підрозділів Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, про необхідність забезпечення проведення ремонту та оснащення укриттів в закладах освіти не свідчить про наявність умов, передбачених підпунктом 4 пункту 13 Особливостей для здійснення закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів, зокрема, не підтверджує виникнення об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів.

Крім того Замовник до Обґрунтування додав клопотання Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради від 16.05.2025 року № 301, згідно якого, на підставі звернення представників батьківської громадськості Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради про те, що існуюче в гімназії найпростіше укриття розраховане на перебування лише 130 осіб, але існує нагальна потреба до збільшення кількості місць в укритті, так як, кількість учнів очної форми навчання становить 506 осіб, Адміністрація Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради звернулась до директора КУ «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» з проханням терміново організувати продовження капітального ремонту підвальних приміщень найпростішого укриття. У клопотанні зазначено, що це дасть можливість суттєво збільшити кількість місць в укритті для учасників освітнього процесу та персоналу.

У листі Хаджибейської районної адміністрації від 31.12.2024 року № 4627/01-20, адресованому Комунальній установі «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси», який також був наданий Замовником у підтвердження наявності умов, передбачених пунктом 4 пункту 13 Особливостей, для проведення закупівлі без застосування відкритих торгів, зазначено наступне: «В умовах воєнного стану облаштування укриттів є життєво необхідним для захисту населення. Хаджибейською районною адміністрацією протягом 2024 року здійснювався моніторинг готовності та використання захисних споруд та найпростіших укриттів. Станом на 31.12.2024 року у закладах освіти та дошкільних закладах району з 59 закладів у наявності укриття в 38 закладах загальною чисельністю 9356, що охоплює менше половини загальної кількості учнів та вихованців. У зв'язку з продовженням військової агресії російської федерації та проведеним аналізом, виникає нагальна потреба у збільшені місць в захисних спорудах цивільного захисту (укриття) для дітей та населення Хаджибейського району міста Одеси». Враховуючи вищевикладене, Хаджибейська районна адміністрація у вказаному листі просила при виділенні бюджетних коштів терміново забезпечити проведення ремонту та оснащення укриттів в закладах освіти Хаджибейського району м.Одеси.

Колегія суддів, дослідивши зміст оприлюднених позивачем та поданих на запит Південного офісу Держаудитслужби документів, а також пояснень, погоджується з висновком відповідача про те, що вони не підтверджують факт виникнення у Замовника об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання ним строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу.

Зміст наданих Замовником документів обґрунтовує необхідність здійснення закупівлі, зокрема, здійснення капітального ремонту підвальних приміщень з влаштування захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3.

Безумовно, в умовах військової агресії проти України, необхідною та важливою є наявність у загальноосвітніх закладах оснащених та відремонтованих укриттів. Однак за положеннями п.п. 4 п. 13 Особливостей саме по собі існування нагальної потреби у здійсненні закупівлі, не є підставою для придбання замовниками робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів.

Обов'язковою умовою застосування цього пункту Особливостей є те, що виникнення нагальної потреби у придбанні робіт повинно бути зумовлено наявністю об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, підтверджується Замовником документально.

Колегія суддів вважає вірним твердження відповідача про те, що необхідність у здійсненні капітального ремонту підвальних приміщень з влаштування захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3 виникла щонайменше з лютого 2022 року - з моменту введення в України воєнного стану.

В свою чергу документального підтвердження виникнення обставин, які б об'єктивно унеможливлювали дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, позивачем надано не було.

У поданій позовній заяві позивач посилався на те, що для функціонування Гімназії № 19 з початку навчального року, роботи повинні бути виконані до перевірок захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення і найпростіших укриттів з урахуванням укриття всіх учасників освітнього процесу в закладах освіти та з обстеження приміщень, будівель і споруд різного призначення, що розташовані у безпосередній близькості до місця знаходження закладу освіти, встановлення можливості їх використання для укриття здобувачів освіти та працівників таких закладів відповідно до позитивних висновків органів ДСНС, зокрема, а саме: до 01 липня 2025 року.

З огляду на викладене позивач зазначав, що враховуючи строки на проведення відкритих торгів на роботи, а також час на виконання цих робіт, виконання договору до 01 липня 2025 року є неможливим та як наслідок, відкриття Гімназії № 19 з початку навчального року стає також неможливим.

Колегія суддів звертає увагу на те, що за умовами укладеного 22.05.2025 року за наслідками проведення розглядуваної процедури закупівлі, договору Замовник доручає, а Підрядник у встановлений термін і межах загальної вартості робіт зобов'язується виконати Капітальний ремонт підвального приміщення з влаштуванням захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, З, ДК 021:2015: 45450000-6 - "Інші завершальні будівельні роботи", КЕКВ 3132, КГІК 0611021.

Термін дії договору - до 31 грудня 2025 року, та до повного виконання Сторонами своїх обов'язків.

Згідно розміщеного Замовником Звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2025-05-27-012516-a, строк виконання договору: від 22 травня 2025 до 31 грудня 2025.

У розділі «Термін виконання робіт» укладеного договору зазначено, що роботи повинні виконуватись відповідно до календарного графіку виконання робіт (додаток № 2), та плану фінансування об'єкту (Додаток № 1).

Згідно Додатку № 2 до Договору «Календарний графік виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт підвального приміщення з влаштуванням захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3»: початок робіт - травень 2025 року, закінчення робіт - вересень 2025 року.

З огляду на викладене, зважаючи на визначений сторонами строк дії договору та строк виконання робіт, колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача, в якості обґрунтування наявності умов для застосування процедури проведення закупівлі відповідно до п.п. 4 п. 13 Особливостей без проведення відкритих торгів, на виниклу необхідність виконання робіт до 01.07.2025 року.

В обґрунтування неможливості вжиття невідкладних заходів для проведення процедури закупівлі апелянт також посилався на необхідність отримання проектної документації від проектувальної організації та експертного звіту (який був отриманий лише 16.05.2025 року).

Колегія суддів вважає, що вказані доводи апелянта жодним чином не обґрунтовують наявність об'єктивних обставин, що унеможливлювали дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, яка проводиться після отримання зазначених апелянтом документів.

За встановлених у даній справі обставин колегія суддів погоджується з висновком Південного офісу Держаудитслужби про порушення позивачем вимог підпункту 4 пункту 13 Особливостей внаслідок здійснення закупівлі шляхом укладення доовору про закупівлю без застосування відкритих торгів, за відсутності документального підтвердження наявності умов, визначених підпунктом 4 пункту 13 Особливостей.

В ході проведення моніторингу закупівлі Південним офісом Держаудитслужби також було встановлено порушення Замовником вимог пункту 38 розділу X та пункту 10 частини першої статті 10 Закону, що виразилось у неоприлюдненні Замовником в електронній системі закупівель договору про закупівлю та всіх додатків до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Пунктом 13 Особливостей визначено, що за результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону. У разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту.

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у разі здійснення замовником закупівлі, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

У разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону, без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктами 10 і 11 частини першої статті 10 цього Закону, в порядку та на умовах, що ними визначені.

Абзацом другим частини першої статті 41 Закону визначено, що невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Згідно із пунктом 10 частини першої статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення.

Відповідно до абзацу шостого пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (далі - Положення № 835), машиночитаний формат - формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини.

Пунктом 9 Положення № 835 передбачено, що для оприлюднення наборів даних використовуються такі формати, зокрема, для текстових даних - TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML*; для структурованих даних - RDF*, XML*, JSON*, CSV*, XLS(X), ODS*, YAML*.

Згідно з пунктом 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 року № 1082, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 липня 2020 року за № 610/34893, договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель у форматі PDF.

Відповідач вказував на те, що з огляду на вказане вище нормативне регулювання, у разі розміщення замовником в електронній системі закупівель договору про закупівлю, визначеного абзацом другим частини першої статті 41 Закону, та додатків до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси), у форматі PDF, Замовником розміщуються також ці документи у машинозчитувальному форматі відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону.

За наслідками проведення моніторингу процедури закупівлі, відповідачем було встановлено, що Замовник 27.05.2025 року оприлюднив Договір та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі PDF, однак вказані документи не були розміщені у машинозчитувальному форматі відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону.

На запит Південного офісу Держаудитслужби від 11.06.2025 року позивач надав пояснення, в яких зазначив, що законодавство не визначає, що таке машинозчитувальний формат. Також зазначив, що деякі формати машиночитанного формату передбачені постановою № 835, але не можливо визначити, чи відповідають вони саме вимозі «машинозчитувальний формат» чи ні. Водночас, згідно з наказом Державного агентства з питань електронного урядування України від 07 вересня 2018 року № 60 «Про затвердження Вимог до форматів даних електронного документообігу в органах державної влади» (далі - постанова № 60) машиночитана форма - форма подання даних, придатних до автоматичного або автоматизованого використання. З огляду на викладене, позивач посилався на те, що остаточного законодавчо визначеного поняття та технічного механізму щодо реалізації вимоги оприлюднення додатків до договору у машинозчитувальному форматі діючим законодавством не встановлено. Враховуючи таку невизначеність щодо реалізації зазначеної вимоги та з посиланням на постанову № 60 Замовник оприлюднив Договір від 22.05.2025 № 122/25 у форматі PDF.

Позивачем не заперечується, що Договір та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) був оприлюднений ним лише у форматі PDF.

Колегія суддів, з огляду на норми Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затверджених постановою КМУ від 21 жовтня 2015 р. № 835, погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність тверджень позивача про те, що законодавством не визначено поняття машинозчитувального формату та технічного механізму щодо реалізації вимоги оприлюднення додатків до договору у машинозчитувальному форматі.

Враховуючи недотримання позивачем, як замовником, вимог про оприлюднення в електронній системі закупівель договору про закупівлю та всіх додатків до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору, відповідач дійшов вірного висновку про порушення позивачем пункту 38 розділу X та пункту 10 частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі».

Що стосується визначення Південним офісом Держаудитслужби способу усунення виявлених під час моніторингу порушень та його пропорційності виявленим порушенням, слід зазначити наступне:

Виходячи із структури та змісту частини сьомої статті 8 Закону №922-VIII та Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 08 вересня 2020 року №552, саме замовник публічної закупівлі вправі визначати, яким чином він має намір усунути виявлені правопорушення, обираючи один із визначених законом правомірних варіантів поведінки.

Із приписів Закону №922-VIII вбачається, що на відповідача покладений обов'язок зазначити варіанти правомірної поведінки, тобто замовнику дається право вибору: вжити заходів щодо припинення договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, надати аргументовані заперечення, інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.

Колегія суддів вважає, що усунення порушення шляхом припинення зобов'язань є варіантом правомірної поведінки замовника при усунені порушень, що направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан.

В даному випадку відповідач визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, належно конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, що свідчить про чіткість та визначеність зазначених вимог.

Враховуючи викладене колегія суддів вважає, що оспорюваний позивачем висновок Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-05-27-012516-а «Капітальний ремонт підвальних приміщень з влаштування захисної споруди цивільного захисту Одеської гімназії № 19 Одеської міської ради, за адресою: м. Одеса, вул. Кустанайська, 3», згідно коду ДК: 021:2015:45450000-6 «Інші завершальні будівельні роботи» є обґрунтованим та прийнятий правомірно і підстави для його скасування відсутні, а тому погоджується з судом першої інстанції стосовно відсутності підстав для задоволення позовних вимог Комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси».

В свою чергу доводи та міркування, викладені в апеляційній скарзі, не впливають на правильність висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно встановлено обставини у справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційних скарг не вбачається.

З огляду на залишення судового рішення суду першої інстанції без змін, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 КАС України, суд,

П О С Т А Н О ВИ В:

Апеляційну скаргу Комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Хаджибейського району м.Одеси» залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст постанови складено та підписано 08.12.2025 року.

Суддя-доповідач: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: О.А. Шевчук