Постанова від 08.12.2025 по справі 697/3079/25

Справа № 697/3079/25

Провадження № 3/697/1298/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м. Канів

Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Колісник Л.О.

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департамента стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 615/2025 від 10.11.2025 ОСОБА_1 , будучи майстром лісу Степанецького лісництва філії «Центральний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» та відповідно до підпункту «е» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період з 01.01.2025 по 31.01.2025, оскільки граничний термін подачі був 01.02.2025, а декларація фактично подана 27.07.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Як зазначено у протоколі, ОСОБА_1 вчинив правопорушення за наступних обставин:

Постановою Кабінету Міністрів України №976 від 16.09.2009 затверджено Положення про державну лісову охорону.

Згідно п.1 Положення Державна лісова охорона (далі- держохорона) діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового і мисливського господарства і підприємств та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства. Держлісохорона має статус правоохоронного органу.

Відповідно до абзацу 5 розділу «Підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства» додатку до Положення «Посадові особи державної лісової охорони» посаду «майстер лісу» разом з іншими посадами, зазначеному у вказаному додатку до Положення, віднесено до посадових осіб державної лісової охорони.

Відповідно до Положення про Філію «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарства «Ліси України» (далі -Філія) є відокремленим підрозділом державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» , діяльність якого спрямовується, координується та контролюється Центральним лісовим офісом.

Філія створена з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів; ведення мисливського господарства, як спеціалізований підрозділ для ведення мисливського господарств; охорони відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування Підприємству; одержання прибутку від комерційної діяльності; забезпечення потреб держави або територіальних громад на промисловій чи комерційній основі. Всі фінансові взаємовідносини між Філією та Підприємством регулюються наказами Генерального директора Підприємства.

Предметом діяльності Філії є:

-відтворення та підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості грунтів, вживання інших заходів відповідно до законодавства;

-забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу;

-дотримання правил і норм використання лісових ресурсів;

-забезпечення проведення лісовпорядкування та упорядкування мисливських угідь Підприємства, закріплених за Філією;

-організація та виробництва промислової продукції переробки деревини і лісохімії та підсочки лісу;

-ведення мисливського господарства та контроль за дотриманням правил полювання у межах мисливських угідь Підприємства, закріплених за Філією.

Відповідно до наказу (розпорядження) Філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» № 296-к від 07.08.2024 року «Про прийняття на роботу» ОСОБА_1 прийнято на роботу з 09.08. 2024 майстром лісу Степанецького лісництва.

Відповідно до посадової інструкції майстер лісу призначається на посаду і звільняється з посади в установленому чинним трудовим законодавством порядку наказом директора філії. Майстер лісу є організатором усіх видів лісогосподарських робіт на закріпленій за ним дільниці лісу. Майстер лісу підпорядковується лісничому.

До основних завдань та обов'язків відноситься:

-здійснює згідно з чинним законодавством і нормативними актами, які регулюють виробничо-господарську діяльність підприємства, керівництво працівниками на лісокультурних, лісомеліоративних, лісозахисних, протипожежних та інших лісогосподарських роботах, вирощуванні лісового садивного матеріалу та заготівлі лісового насіння на закріплекній на ним дільниці;

-забезпечує виконання прироохоронних заходів, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт (послуг, продукції) на основі повного і раціонального використання лісогосподарських машин і знарядь, сировини та матеріалів;

- забезпечує охорону об'єктів природо-заповідного фонду;

-виконує інші завдання, передбачені Положенням про державну лісову охорону.

Відповідно до наказу (розпорядження) Філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» № 557-к від 26.12.2024 року звільнено з 31.12.2024 ОСОБА_1 майстром лісу Степанецького лісництва у зв'язку з переведенням в Філію «Центральний лісовий офіс державного спеціалізованого підприємства «Ліси України».

Відповідно до наказу (розпорядження) Філії «Центральний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» № 248-к/09 від 29.01.2025 року ОСОБА_1 майстра Степанецького лісництва звільнено 31 січня 2025 року.

Таким чином, майстер лісу Степанецького лісництва Філії «Центральний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» ОСОБА_1 є посадовою особою державної лісової охорони.

Згідно з п.п. «е» п.1. ч.1 ст.3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи державної лісової охорони. Одночасно, зазначена категорія посад віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст. 45 Закону.

Згідно із ч.1 ст. 45 Закону особи, зазначені у п.1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі- декларація) за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.2-7 Перехідних положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подавали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Н:ормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 за № 987/36609 (далі- Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема:

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:

Щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;

Декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);

Декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

З 1 січня до 31 березня 2025 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2024 звітний період.

Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз.2 п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 припиняв свої повноваження, як суб'єкт ЗУ «Про запобігання корупції» з 31.12.2025 року, тому граничний терміном подачі декларації особи яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) є 01.02.2025 включно.

УСР в Черкаській області, згідно з вимогами ст. 251 КУпАП встановлено фактичні обставини, що можуть свідчити про наявність адміністративного правопорушення, та інші аспекти, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зокрема, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, установлено, що ОСОБА_1 лише 27.07.2025 в порушення вимог ч.2 ст. 24, п.2-7 Прикінцевих положень Закону подав декларацію особи, яка припиняє свою діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ( при звільненні).

В наданому суду протоколі вказано, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 , є місце виникнення обов'язку подавати декларацію, тобто Степанецьке лісництво Філії «Центральний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», що розташоване за адресою: 19031, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Степанці, вул. Київська, 101.

Датою вчинення правопорушення зазначено 02.02.2025, а датою виявлення адміністративного правопорушення слід вважати день складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 10.11.2025.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на його розгляд справи судом, встановленим законом.

Як роз'яснив Європейський суд з прав людини у справах "Верітас проти України" та "Сокуренко та Стригун проти України", суд не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні п.1 ст.6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.

Згідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує певні питання, в тому числі, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.

Місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається відповідно до положень ст. 276 КУпАП.

За загальним правилом, яке встановлено нормами ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Положенням ч. 2 ст. 276 КУпАП встановлено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення, серед іншого, зазначається місце вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно ч. 2 ст. 257 КУпАП протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, разом з іншими матеріалами у триденний строк з моменту його складення надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення такого правопорушення.

Так, у наданому суду протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 , є Степанецьке лісництво Філії «Центральний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», що розташоване за адресою: 19031, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Степанці, вул. Київська, 101.

Проте, як у самому протоколі про адміністративне правопорушення, так у матеріалах справи зазначено, що місцем роботи ОСОБА_1 є Філія «Корсунь-Шевченківське лісове господарство Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», на посаді - майстер лісу Степанецьке лісництво філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».

Матеріали справи не містять інформації про те, що Степанецьке лісництво, що міститься у найменуванні посади, яку обіймав ОСОБА_1 протягом 2024 року, є юридичною особою, яка має юридичну адресу: 19031, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Степанці, вул. Київська, 101.

Натомість відповідно до п.1.1. Положення про філію «Корсунь-Шевченківське лісове господарство Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», в редакції 2023 року, долученого до протоколу, філія «Корсунь-Шевченківське лісове господарство Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» є відокремленим підрозділом державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», діяльність якого спрямовується, координується та контролюється Центральним лісовим офісом.

Відповідно до п.1.3. Місцезнаходженням Філії є 19400, Черкаська область, Черкаський район, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Уколова, буд. 3.

Відповідно до п.3.1. Філія є відокремленим підрозділом Підприємства, який не має статусу юридичної особи. Філія діє від імені Підприємства та в його інтересах, здійснює делеговані Підприємством функції відповідно до мети, завдань та предмету діяльності Підприємства.

Тобто, з наведеного слід констатувати, що місце вчинення правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 визначено посадовою особою не вірно, адже жодних протиправних дій, що викладені у протоколі, не вчинено за адресою: 19031, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Степанці, вул. Київська, 101.

Відповідно до змісту ст. 257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.06.2004 № 11 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення» встановлено, що навіть у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.

Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норми, яка передбачає можливість направлення справи про притягнення до адміністративної відповідальності за підсудністю до іншого суду, а вирішення питання про зміну підсудності розгляду справи про адміністративні правопорушення у спосіб, не передбачений законодавством, є порушенням на розгляд справи судом, встановленим законом.

Варто зазначити, що вимогами п. 1 ч. 1 ст.278 КУпАП передбачено, що в першу чергу орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи належить до його компетенції розгляд даної справи та приймає рішення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

За таких обставин, з метою забезпечення права особи на справедливий і публічний розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, гарантованого ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та у зв'язку з тим, що Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норми, яка передбачає можливість направлення справи про притягнення до адміністративної відповідальності за підсудністю до іншого суду, приходжу до переконання, що матеріали справи щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП направлені до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з порушенням територіальної підсудності, а тому підлягають поверненню до Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для звернення за територіальною підсудністю до відповідного суду за місцем вчинення правопорушення.

З урахуванням наведеного, керуючись ст. ст. 256, 257, 276, 278, 284, 294 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП повернути до Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для звернення за територіальною підсудністю до відповідного суду за місцем вчинення правопорушення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Л. О. Колісник