Ухвала від 09.12.2025 по справі 365/1038/25

Номер справи 365/1038/25

Номер провадження 2-аз/365/2/25

УХВАЛА

Іменем України

09 грудня 2025 року селище Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючої судді Кучерявої Л.М.

за участі секретаря судового засідання Матвієнко Н.В.

розглянувши клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Вак Ольги Володимирівни, про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення за виконавчим документом у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТАРНСБЕЗПЕКА) про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

01 грудня 2025 року уповноважений представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Вак О.В., через підсистему ЄСІТС «Електронний суд», звернулася до Згурівського районного суду Київської області з вище вказаним адміністративним позовом. Разом із адміністративним позовом про скасування постанови про адміністративне правопорушення адвокат Вак О.В. подала заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення за виконавчим документом.

Суддя Згурівського районного суду Київської області Кучерява Л.М. своєю ухвалою від 02.12.2025 адміністративний позов залишила без руху та встановила позивачу строк для усунення недоліків.

02 грудня 2025 року суддя Згурівського районного суду Київської області Кучерява Л.М., встановила, що заява про вжиття заходів забезпечення позову подана до суду без додержання вимог статті 152 КАС України, постановила ухвалу про повернення заяви про вжиття заходів забезпечення позову заявнику без розгляду. Разом з тим, суддя роз'яснила заявнику, що повернення заяви про вжиття заходів забезпечення позову не позбавляє його права повторно подати заяву про забезпечення позову, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви про забезпечення позову.

08 грудня 2025 року суддя Згурівського районного суду Київської області Кучерява Л.М. своєю ухвалою відкрила провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТАРНСБЕЗПЕКА) про скасування постанови про адміністративне правопорушення.

08 грудня 2025 року уповноважений представник позивача (заявника) ОСОБА_1 - адвокат Вак О.В., через підсистему ЄСІТС «Електронний суд», подала до суду клопотання (заяву) про вжиття заходів про забезпечення позову, у якій просить зупинити стягнення на підставі виконавчого документа, а саме постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008182 від 01.10.2025, винесену відносно ОСОБА_1 щодо вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, яка перебуває на примусовому виконанні в Баришівському ВДВС у Броварському районі Київської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, до набрання судовим рішенням законної сили у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТАРНСБЕЗПЕКА) про скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Клопотання обґрунтовано тим, що предметом розгляду даної справи є постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008182 від 01.10.2025, винесена відносно ОСОБА_1 щодо вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, яку позивач визнає в судовому порядку протиправною та просить її скасувати. Однак, 10.11.2025 постановою про відкриття виконавчого провадження Баришівським відділом ДВС було відкрито виконавче провадження з примусового стягнення на користь держави штрафу в сумі 17000,00 грн. Так, в рамках даного виконавчого провадження було накладено арешт на грошові кошти, які містяться на відкритих рахунках, в зв'язку з чим позивача фактично було позбавлено засобів існування. Відтак, оскільки не зупинення стягнення за виконавчим документом до вирішення спору в судовому порядку, позбавляє позивача на отримання заробітної плати, до того ж обмежує його права у володінні майном, так як в рамках виконавчого провадження держаний виконавець має право накласти арешт на все рухоме та нерухоме майно боржника. Крім того, у разі задоволення його позову, повернення коштів стягнутих за виконавчим провадженням із держаного бюджету в добровільному порядку буде неможливим, тому він буде вимушений звертатися до суду за захистом своїх прав та вимушений буде нести додаткові судові витрати. Вважає за необхідне зупинити стягнення за виконавчим документом до вирішення справи в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 154 КАС України суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову. У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.

Відповідно до ч. 7 ст. 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу або подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.

Судом встановлено, що подана заява про забезпечення адміністративного позову відповідає вимогам ст. 152 КАС України, внаслідок чого відсутні підстави для залишення її без розгляду. У свою чергу зміст поданої заяви, характер способу забезпечення позову, про застосування якого просить представник позивача, зміст спірних публічно-правових відносин, а також пред'явлених позовних вимог, сукупність наданих матеріалів справи усе це у своїй сукупності надає суду можливість розглянути подану заяву без призначення судового засідання та повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали поданої заяви про забезпечення адміністративного позову, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Згідно з ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Заявлені заходи забезпечення позову відповідають ч. 1 ст. 151 КАС України, а також відповідають вимогам, передбаченим ч. 2 ст. 151 КАС України, згідно з якими заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

Частиною шостою ст. 154 КАС України встановлено, що в ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.

Системний аналіз наведених положень процесуального законодавства дає можливість суду зробити висновок, що забезпечення адміністративного позову це особливий та винятковий процесуальний механізм, яким створюються умови для ефективного та належного виконання майбутнього судового рішення по справі, яким вирішено питання щодо прав, свобод та законних інтересів позивача. При цьому застосування такого процесуального механізму дозволяється лише у чітко визначених процесуальним законодавством винятках, які пов'язані або з очевидною протиправністю рішення, дії або бездіяльності суб'єкта владних повноважень та порушення ними прав, свобод, законних інтересів осіб, або з тим, що невжиття відповідних заходів створить суттєві перешкоди або взагалі унеможливить виконання остаточного судового рішення по справі.

Відповідно до пункту 4 роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 2006 року № 9 "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам.

Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв'язку із застосуванням відповідних заходів.

Згідно Рекомендацій N R (89) 8 Про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятих Комітетом Ради Європи 13 вересня 1989 року, приймаючи рішення щодо необхідності надання особі тимчасового захисту, суд бере до уваги всі фактори та інтереси, які мають відношення до цієї справи. Рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд (prima facie) наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.

Тобто, інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний гарантувати, у суворій відповідності до закону та за наявності безумовних фактичних підстав, (1) виконання майбутнього рішення суду або/та (2) ефективний захист позивача, який неможливий без негайного втручання суду.

Заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог, бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Вказані висновки узгоджуються із позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 25 квітня 2019 року у справі N 826/10936/18.

Таким чином, суд, розглядаючи питання забезпечення адміністративного позову повинен виважено підходити до встановлення балансу між необхідністю забезпечення прав та свободи позивача у зв'язку з можливими невиконанням майбутнього судового рішення та правами, свободами, законними інтересами інших учасників справи чи осіб, щодо яких можуть мати вплив наслідки забезпечення позову, враховуючи при цьому винятковість та виключність заходів забезпечення позову як таких, що мають застосовуватися лише у крайньому випадку за наявності відповідних підстав.

Вищезазначене узгоджується і з Постановою КАС ВС від 11.01.2022 року у справі № 640/18852/21, в якій було зроблено висновок, що судове рішення про забезпечення позову є винятковим екстраординарним заходом, який не повною мірою узгоджується з деяким, визначеними у частині другій статті 129 Конституції України основними засадами (принципами) судочинства, а саме, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобам. При цьому, таке судового рішення стає обов'язковим для виконання до його апеляційного перегляду.

Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 5 березня 2019 року у справі № 826/16911/18, від 25 квітня 2019 року у справі № 826/10936/18, від 26 червня 2019 року у справі № 826/13396/18, від 30 вересня 2019 року у справі № 420/5553/18, від 30 вересня 2019 року у справі № 640/868/19, від 30 вересня 2019 року у справі № 1840/3517/18, від 29 січня 2020 року у справі № 640/9167/19.

При цьому, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, а також вказати, в чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов'язані з відновленням прав будуть значними.

Зазначені висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 20 травня 2021 року у справі № 640/29749/20.

Судом встановлено, що предметом позову є вимоги про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії АВ № 00008182 від 01.10.2025 року за ч. 2 ст.132-1 КУпАП.

10 листопада 2025 року головним державним виконавцем Баришівського відділу ДВС у Броварському районі Київської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Качур Т.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 79553579 з виконання постанови № 00008182 від 01.10.2025, яку видав орган УКРТРАНСБЕЗПЕКА, про стягнення із ОСОБА_1 на користь держави штрафу у розмірі 17000,00 гривень.

Також, 10.11.2025 в рамках виконавчого провадження ВП № 79553579 головним державним виконавцем Баришівського відділу ДВС у Броварському районі Київської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Качур Т.М. винесено постанову про арешт коштів боржника, якою постановлено накласти арешт на грошові кошти/електронні грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках/електронних гаманцях, а також на кошти/електронні гроші на рахунках/електронних гаманцях, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів, крім коштів/електронних грошей, що містяться на рахунках/електронних гаманцях, що мають спеціальний режим використання, накладення арешту та/або звернення стягнення на які забороно законом, та належать боржнику ОСОБА_1 .

Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Враховуючи, що вказана постанова адміністративне правопорушення серії АВ № 00008182 від 01.10.2025 року за ч. 2 ст.132-1 КУпАП є виконавчим документом, а предметом спору є скасування вказаної постанови про адміністративне правопорушення, тому суд приходить до висновку про задоволення поданої заяви про вжиття заходів забезпечення позову, а саме зупинення стягнення на підставі постанови про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 150, 151, 154, 248 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання (заяву) про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення за виконавчим документом у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТАРНСБЕЗПЕКА) про скасування постанови про адміністративне правопорушення, задовольнити.

Вжити заходи по забезпеченню позову шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документа, а саме постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ №00008182 від 01.10.2025, винесеної відносно ОСОБА_1 щодо вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, яка перебуває на примусовому виконанні в Баришівському ВДВС у Броварському районі Київської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, до набрання судовим рішенням законної сили у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТАРНСБЕЗПЕКА) про скасування постанови про адміністративне правопорушення до набрання рішенням суду у справі № 365/1038/25 законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, підлягає негайному виконанню та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддею.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті; ЄДРПОУ 39816845; адреса місцезнаходження: вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03135.

Головуюча суддя Л.М. Кучерява