Рішення від 09.12.2025 по справі 560/16166/25

Справа № 560/16166/25

РІШЕННЯ

іменем України

09 грудня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 в якому просить визнати протиправною бездіяльність в/ч НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо невидачі довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на ім'я ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ). Зобов'язати в/ч НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) видати довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на ім'я ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) та направити її за адресою реєстрації ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що внаслідок протиправної бездіяльності військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 , позивач позбавлений можливості реалізувати гарантоване законом право на отримання статусу учасника бойових дій, у зв'язку з чим звертається з даним до суду з позовом про визнання протиправною діяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що дії командування військової частини НОМЕР_1 є правомірними, вчинені в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а вимоги, вказані у позовній заяві не ґрунтуються на нормах права.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимог в повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що сержант ОСОБА_1 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №50 від 13.03.2022 прибув у відрядження до військової частини НОМЕР_1 у складі зведеного батальйону НОМЕР_4 обр ТрО (військової частини НОМЕР_5 ).

Відповідно до витягу з журналу ведення бойових дій № НОМЕР_6 дск зведений батальйон НОМЕР_4 обр ТРО 02.04.2022 був направлений для ведення оборонних дій вздовж адміністративного кордону Полтавської області до АДРЕСА_2 .

Згідно із бойовим розпорядженням №76 від 05.04.2022 зведеному батальйону НОМЕР_4 обр ТрО було наказано здійснити переміщення в район населеного пункту АДРЕСА_3 , відповідно до витягу з журналу ведення бойових дій № НОМЕР_7 т зведеним батальйоном НОМЕР_4 обр ТрО здійснено переміщення першої черги особового зведеного батальйону НОМЕР_4 обр ТрО в район зосередження також в даному витягу міститься інформація про прибуття 12.04.2022 зведеного батальйону НОМЕР_4 обр ТрО у визначений район оборони. Відповідно до бойового розпорядження №90 від 15.04.2022 зведений батальйон НОМЕР_4 обр ТрО 16.04.2022 був виведений в район населеного пункту Білики Полтавської області.

У період березня-квітня 2022 року відряджався у складі зведеного батальйону в/ч НОМЕР_5 до в/ч НОМЕР_1 , де приймав безпосередню участь у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії: в період з 06.04.2022 року по 15.04.2022 року у селі Жигайлівка Сумської області.

Підставою участі ОСОБА_1 у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії слугували: бойове розпорядження командира в/ч НОМЕР_1 №76 від 05.04.2022 року та рапорт командира зведеного батальйону НОМЕР_5 про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі батальйону в період з 06.04.2022 по 15.04.2022 року.

Вищезазначені факти підтверджуються Довідкою №433 від 23.04.2022 року, підписаною начальником штабу - першим заступником командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 та Довідкою №433 від 23.04.2022 року, підписаною командиром в/ч НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_3 .

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання статусу учасника УБД, у зв'язку з чим було ініційовано неодноразові звернення до в/ч НОМЕР_1 , в/ч НОМЕР_5 та в/ч НОМЕР_8 , де проходив військову службу позивач, а саме:

- 04 червня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено запит №11160 до в/ч НОМЕР_1 та повідомлено, що для вирішення питання щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 прошу надати до ІНФОРМАЦІЯ_3 наступні документи: довідку про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та витяг із наказу про виключення зі списків особового складу військової частини.

- 04 червня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено запит №11159 до в/ч НОМЕР_8 та повідомлено, що для вирішення питання щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 прошу надати до ІНФОРМАЦІЯ_3 наступні документи: довідку про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та витяг із наказу про виключення зі списків особового складу військової частини.

19 червня 2024 року в/ч НОМЕР_1 надано відповідь (на запит №11160 від 04.06.2024 року), якою повідомлено, що відомості щодо сержанта запасу ОСОБА_1 у журналі бойових дій та бойових донесеннях у в/ч НОМЕР_1 відсутні.

26 липня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено запит №1309/3741 до в/ч НОМЕР_8 . 01 серпня 2024 року в/ч НОМЕР_8 було надано відповідь (на запит №1309/3741 від 26.07.2024 року), якою повідомлено, що в бойових діях в складі в/ч НОМЕР_8 участі не приймав був відкомандирований до в/ч НОМЕР_5 , до якої відправлено запит №865 від 24.06.2024 року на оформлення довідки форми №6. Та надано копії наказу №13 від 25.02.2022 року та витягу з наказу №86 від 10.05.2022 року.

20 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено повторний запит №1309/5543 до в/ч НОМЕР_5 (яким повідомлено, що остання так і не дала відповідь на запит в/ч НОМЕР_8 щодо отримання довідки форми 6 (до Порядку) та повідомлено, що для вирішення питання щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 прошу надати до ІНФОРМАЦІЯ_3 наступні документи: довідку про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

23 грудня 2024 року надійшла відповідь №1499/18/3/9/12259нт від в/ч НОМЕР_5 , якою повідомлено, що військовослужбовець в/ч НОМЕР_8 ОСОБА_1 службу у в/ч НОМЕР_5 не проходив. У період березня-квітня відряджався у складі зведеного батальйону в/ч НОМЕР_5 до В в/ч НОМЕР_1 . Тому видати довідку форми 6 в/ч НОМЕР_5 не може.

З огляду на усі вищезазначені фактичні обставини вбачається, що внаслідок протиправної бездіяльності військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 , позивач позбавлений можливості реалізувати гарантоване законом право на отримання статусу учасника бойових дій, у зв'язку з чим звернувся з даним до суду з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 2 ст. 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 року (далі - Порядок №260).

Відповідно до п.2 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Відповідно до п. 17 Порядку № 260 на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

На виконання указів Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. №64 та «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року № 69 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року № 168.

Відповідно до п.1 Постанови № 168 на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 2-1 Постанови № 168 визначено порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

В період виникнення спірних правовідносин було чинним рішення (телеграма) Міністра оборони України від 25.03.2022 року № 248/1298.

Абзацам 3 пункту 3 Телеграми № 248/1298 визначено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

Пунктом 4 цієї ж Телеграми встановлено, що командирам військових частин (установ), до яких відряджені військовослужбовці інших органів військового управління та військових частин (установ), щомісячно до 5 числа повідомляти військові частини (установи) за місцем штатної служби цих військовослужбовців про підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку №1 до цієї телеграми.

Пунктом 5 Телеграми № 248/1298 передбачено, що виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі- військових частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління - командиром (начальником) військових частин.

З метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, Міністром оборони України видано Окреме доручення від 23.06.2022 року № 912/з/29 (далі - Окреме доручення), яке застосовується з 01.06.2022 року та визначає умови виплати вищенаведеної додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України.

Відповідно до пункту 1 Окремого доручення під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях...» слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій; бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу у групування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави; бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями; бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб); виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей; здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою; здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту; виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.

Абзацами 1 та 2 пункту 3 Окремого доручення передбачено, що райони ведення бойових дій визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави - відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

Окремо, відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України визначати інші райони ведення бойових дій (у т.ч. повітряного простору), в яких також здійснювалися заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з визначенням конкретного місця та часу їх проведення.

Абзацами 3-7 пункту 3 Окремого доручення визначено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад; рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Згідно з пунктами 5, 6 Окремого доручення виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 грн. або 30000 грн. здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління командирам (начальникам) військових частин.

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

З аналізу вказаних вище норм встановлено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцю Збройних Сил України збільшується до 100000,00 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів (виконання завдань у складі сил та засобів здійснення заходів тощо).

Отже, для визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100000, гривень відповідно до Постанови № 168, необхідним є встановлення доказів безпосередньої участі останнього у бойових діях або забезпеченні здійснення відповідних заходів.

Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується безпосередня участь позивача у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в період з 06.04.2022 року по 15.04.2022 року у селі Жигайлівка Сумської області, а саме: довідками №433 від 23.04.2022 року, підписаною начальником штабу - першим заступником командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 та Довідкою №433 від 23.04.2022 року, підписаною командиром в/ч НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_3 .

Правовою підставою участі ОСОБА_1 у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії слугували: бойове розпорядження командира в/ч НОМЕР_1 №76 від 05.04.2022 року та рапорт командира зведеного батальйону НОМЕР_5 про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі батальйону в період з 06.04.2022 по 15.04.2022 року.

Суд також встановив, що позивач на основі вищезазначених довідок отримував від ІНФОРМАЦІЯ_4 додаткову грошову винагороду у збільшеному розмірі, а саме: - 15.04.2022 року - 14 561.11 грн.; - 11.05.2022 року - 14 561.11 грн.; - 13.05.2022 року - 29 550.00 грн.; - 25.05.2022 року - 22 983.33 грн.; - 25.05.2022 року - 28 204.71 грн.

Отже, позивач в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях отримав грошову винагороду у збільшеному розмірі 109 860, 26 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що нормами діючого законодавства було запроваджено два види доплат, а саме у розмірі 30000,00 грн. та 100000 грн., що в свою чергу свідчить на користь того, що отримання ОСОБА_1 збільшеного розміру доплати пов'язане не лише з виконанням обов'язків військової служби, а й виконанням особливо складних бойових завдань.

Позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в селі Жигайлівка, Охтирського району, Сумської області в період з 06.04.2022 року по 15.04.2022 року.

Відповідно до п. 2. 8 вищезазначеного Наказу від 28.02.2025 № 376 Охтирська міська територіальна громада Сумської області віднесена до переліку територій, на яких велися бойові дії в період з 24.02.2022 року по 17.05.2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» (далі - Порядок №413).

Відповідно до абзацу 2 п. 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно положень абзацу третього п. 21 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва).

Відповідно до п.4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в тому числі для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - не менш як один з таких документів - витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв (абз.10 п.4 Порядку № 413).

До зазначених документів особи, зазначені в абзаці десятому цього пункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Із змісту Додатку 6 до Порядку № 413 слідує, що у довідці про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України зазначається про те, що особа дійсно у відповідний період брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у відповідній області, районі, населеному пункті, підстава - з документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Таким чином, підставою для видачі довідки за формою, встановленою Додатком 6 до Порядку № 413, є як документи, що передбачають облік участі особи у бойових діях (бойові донесення, журнали бойових дій та інш.), так і довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Доводи відповідача щодо відсутності відомостей, необхідних для видачі довідки, суд вважає необґрунтованими.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати військову частину НОМЕР_1 видати позивачу довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на ОСОБА_1 .

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки, позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову військової частини НОМЕР_1 у видачі ОСОБА_1 довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на ім'я ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

Головуючий суддя О.П. Шевчук