Справа № 420/26846/25
09 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом заява ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перереєстрацію транспортного засобу,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС), в якій просить:
- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях в особі філії ГСЦ МВС Територіального сервісного центру МВС № 5141 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перереєстрації транспортного засобу: мотоциклу марки Yamaha, комерційний опис МТ 07, з особливими відмітками: ЗАГАЛЬНИЙ МОТОЦИКЛ, МОТОЦИКЛ ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , рік випуску 2021, об'єм двигуна 689 кубічних сантиметра, реєстраційний номер НОМЕР_2 , колір сірий, на його ім'я;
- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях в особі філії ГСЦ МВС Територіального сервісного центру МВС № 5141 здійснити перереєстрацію транспортного засобу: мотоциклу марки Yamaha, комерційний опис МТ 07, з особливими відмітками: ЗАГАЛЬНИЙ МОТОЦИКЛ МОТОЦИКЛ, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , рік випуску 2021, об'єм двигуна 689 кубічних сантиметра, реєстраційний номер НОМЕР_2 , колір сірий, на нового власника - ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача з заявою, в якій вказав, що є власником транспортного засобу відповідно до посвідченого договору купівлі-продажу, додав усі необхідні документи для перереєстрації, просив надати письмову відмову за результатами розгляду поданих документів. У подальшому, за результатами заяви, позивач отримав офіційну письмову відмову від ТСЦ за № 31/30/5141/С-4042-3920-2025 від 09.07.2025 р. (реєстр. № 99362), в якій зазначено, що реєстраційні дії не можуть бути проведені через перебування попереднього власника в розшуку. Вважаючи такі дії протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач заперечуючи проти задоволення позовних вимог подав відзив, в якому зазначив, що надана відповідь ТСЦ № 5141 містить лише роз'яснювальний характер та не є прийнятим рішенням посадової особи ТСЦ МВС щодо реєстраційних дій транспортних засобів. Отже, відповідач не відмовив позивачу у наданні адміністративної послуги з перереєстрації/зняття з обліку ТЗ, як зазначає позивач в позовній заяві, а роз'яснив нормативні вимоги для надання адміністративної послуги з перереєстрації/зняття з обліку ТЗ.
У відповіді на відзив позивач вказав, що він чітко слідував процедурі подання заяви про перереєстрацію ТЗ, отримав талон № 14, прибув до віконця № 3 на вказаний час з усіма необхідними документами та отримав усну відмову від співробітника ТСЦ, позивачу навіть не давали змоги заповнювати будь-які заяви чи інші документи. У той же день позивач подав до ТСЦ МВС №5141 заяву № С-4042/5141-2025 від 13.06.2025 року, в якій зазначив, що є власником транспортного засобу відповідно до посвідченого договору купівлі-продажу, додав усі необхідні документи для перереєстрації та вказав на незаконність дій ТСЦ, зазначивши про необхідність надання саме письмової відмови. Тобто позивач вимагав надання саме відмови, а не роз'яснення чи будь-чого іншого. У відповіді чітко зазначено про те, що «реєстраційні дії не можуть бути проведені», тобто вбачається однозначна відмова у наданні послуг особі державною установою.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач не погодився з доводами позивача та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
У додаткових поясненнях позивач вказав, доводи відповідача, викладені у запереченні на відповідь на відзив, жодним чином не спростовують заявлені позовні вимоги.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом встановлені такі обставини по справі.
13.06.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати письмову відмову щодо перереєстрації належного йому на підставі нотаріального договору купівлі-продажу транспортного засобу YAMAHA MT 07 2021, номерний знак НОМЕР_2 .
Відповідач листом від 09.07.2025 року № 31/30/5141/С-4042-3920-2025 повідомив позивача, що заява розглянута відповідно до Закону України “Про звернення громадян» та в реєстраційні дії не можуть бути проведені через перебування попереднього власника в розшуку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.
При здійсненні реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку тощо, працівники сервісних центрів МВС України керуються Законом України «Про дорожній рух», Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388), та Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженою наказом МВС України від 11.08.2010 №379 (далі - Інструкція № 379).
Згідно з частинами першою, другою, четвертою, одинадцятою та дванадцятою статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, присвоєнням буквено-числової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформленням і видачею реєстраційних документів та/або їх формуванням в електронному вигляді.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом.
На зареєстровані транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та/або електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, таким транспортним засобам присвоюються номерні знаки (їх буквено-цифрова комбінація). Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби здійснюється відповідно до вимог законодавства органами, на які покладено обов'язок з їх реєстрації. Номерні знаки повинні відповідати встановленим зразкам та вимогам.
За приписами статті 37 Закону України «Про дорожній рух» забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає встановленим вимогам, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).
Наказом МВС України від 29.12.2015 №1646 затверджено Положення про територіальний сервісний центр МВС (далі - Положення №1646).
Відповідно до пункту 1 розділу 1 Положення № 1646 територіальний сервісний центр МВС (далі - ТСЦ МВС) є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС (далі - РСЦ МВС).
Розділом ІІ Положення №1646 передбачені основні функції ТСЦ МВС, відповідно до чинного законодавства, зокрема: надання платних та безоплатних послуг; здійснення комплексу заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; проведення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів; здійснення в установленому порядку державного обліку зареєстрованих транспортних засобів юридичних та фізичних осіб - власників транспортних засобів і формування Єдиного державного реєстру МВС; внесення до Єдиного державного реєстру МВС інформації про накладення або зняття встановлених у визначеному законодавством порядку обмежень щодо транспортних засобів або їх власників; проведення огляду транспортних засобів для здійснення процедури їх переобладнання; здійснення прийому фізичних або юридичних осіб і розгляд звернень громадян з усіх питань, що належать до повноважень ТСЦ МВС.
Отже до повноважень відповідача як територіального сервісного центру МВС належить надання платних і безоплатних послуг, віднесених до компетенції Міністерства внутрішніх справ, зокрема, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 1388 цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформлення і видачі реєстраційних документів та/або їх формування в електронній формі.
Згідно з приписами пункту 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції транспортних засобів установленим вимогам правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, держателем якого є МВС.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів.
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають вимогам, установленим МВС, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Відповідно до пункту 8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, серед іншого, акт про проведений електронний аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
Згідно пункту 15 Порядку №1388, у разі надходження до сервісного центру МВС звернення щодо транспортного засобу, відомості про власника якого містяться в Єдиному реєстрі боржників, перереєстрація транспортного засобу не здійснюється, крім випадків, коли транспортний засіб придбано на електронному аукціоні в порядку, установленому статтею 61 Закону України «Про виконавче провадження».
Порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, наведений Інструкції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 № 379 (далі - Інструкція№ 379).
Згідно з абзацом другим пункту 3.1 Інструкції № 379 для проведення реєстрації ТЗ посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції.
Після прийняття заяви посадовою особою Центру проводяться огляд ТЗ, перевірка документів та транспортного засобу за наявними базами даних АІС та в разі прийняття рішення щодо реєстрації після сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків. (абзац шостий пункту 3.1 Інструкції № 379).
Відповідно до положень пункту 3.3. Інструкції № 379 за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції, наявними базами даних АІС «Довідка-рахунок», «Митний документ», «Автомобіль», «Документ», «АРМ-РОЗШУК» проводиться перевірка документів, які подаються до Центру для проведення реєстрації ТЗ. Перевірці підлягають: свідоцтво про реєстрацію ТЗ або технічний паспорт, відповідні документи Держмитслужби, довідка-рахунок, акт приймання - передачі ТЗ, договір купівлі-продажу, біржова угода, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати та часу проведення перевірки).
У пункті 3.11 Інструкції № 379 встановлено, що після проведення всіх перевірок у заяву (додатки 1 або 2) про реєстрацію ТЗ уповноваженою посадовою особою Центру, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації ТЗ рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Запис про відмову в реєстрації ТЗ із зазначенням мотивованих підстав відмови також вноситься в цю заяву, копія якої повертається власнику ТЗ або його представнику. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації ТЗ, яка підписується уповноваженою посадовою особою та реєструється в установленому порядку.
Такий порядок застосовується також при наданні відмови у видачі інших реєстраційних документів і номерних знаків ТЗ.
Звернення громадян або юридичних осіб з питань, пов'язаних із проведенням реєстрації ТЗ, розглядаються в порядку і терміни, що встановлені Законом України «Про звернення громадян».
Таким чином, Інструкцією № 379 закріплені вимоги як до оформлення заяви про реєстрацію (перереєстрацію) транспортного засобу, яка подається за встановленим зразком, так і до оформлення рішення про реєстрацію (перереєстрацію) або відмову в реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу, яке у вигляді письмової резолюції уповноваженої посадової особи вноситься до заяви про реєстрацію (перереєстрацію) транспортного засобу. При цьому в разі прийняття негативного рішення у заяві зазначаються мотивовані підстави відмови у реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу. На прохання заявника підстави відмови можуть бути також викладені в окремій письмовій відповіді уповноваженої посадової особи. Подібний за змістом правовий висновок наведений в пункті 27 постанови Верховного суду від 07.05.2021 у справі № 420/3445/19 (провадження К/9901/11084/20).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, заява позивача подана в довільній формі ((не відповідає додатку 1 до Інструкції №379) в якій просив надати йому письмову відмову.
Відповідачем надана відповідь , в якій було роз'яснено норми Порядку №1388 та умов, які забезпечують здійснення реєстраційних операцій щодо вказаного транспортного засобу. Оскільки заява не відповідала нормативно встановленим вимогам щодо надання адміністративної послуги з перереєстрації, зняття з обліку транспортних засобів, заява була розглянута відповідачем відповідно до Закону України «Про звернення громадян» у межах строку, передбаченого цим законом.
З огляду на викладене, враховуючи зміст заяви та зміст наданої відповіді, суд зазначає, що рішення про відмову в реєстрації транспортного засобу відповідачем не прийнято, запис про відмову в реєстрації належного позивачеві транспортного засобу із зазначенням мотивованих підстав в заяву, подану позивачем, не внесений.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідь сервісного центру на заяву позивача, не є рішенням про відмову в наданні адміністративної послуги щодо реєстрації транспортного засобу.
Виходячи з цього, незгода позивача зі змістом наданої відповіді, яка має інформативний характер, не свідчить про порушення відповідачем його прав чи законних інтересів щодо перереєстрації належного транспортного засобу.
Водночас, суд зазначає, що згідно зі статтею 5 КАС України судовому захисту підлягає лише порушене право.
Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту. Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Відповідно, дії суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо: по-перше, такі дії вчинені владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції і по-друге, оспорювані дії є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
Кодекс адміністративного судочинства України не встановлює можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
Системний аналіз зазначених норм КАС України дає підстави для висновку про те, що в порядку адміністративного судочинства здійснюється захист уже порушених прав особи (при цьому, між сторонами уже виникли правовідносини, з яких у свою чергу виник публічно-правовий спір), а не захист від можливих порушень прав у майбутньому.
Таким чином, захист прав, свобод та інтересів осіб завжди має похідний характер від встановлення судом самого факту їх порушення, адже відсутність порушеного права, свободи чи інтересу виключає необхідність їх захисту або відновлення.
Вказані правові позиції містяться, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 167/592/17, від 31 липня 2018 року у справі №348/9/17, від 23 жовтня 2018 року у справі №344/4560/17, від 14 лютого 2019 року у справі №362/7962/15-а.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246, 287 КАС України, суд
вирішив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перереєстрацію транспортного засобу - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
.