Ухвала від 09.12.2025 по справі 420/29836/25

Справа № 420/29836/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) питання про закриття провадження в порядку п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить:

- визнати незаконною та протиправною дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо складання та направлення до Національної Поліції України звернення про необхідність доставити ОСОБА_1 до ТЦК та СП як особи що вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210. 210"1 КУпАП;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 направити до Національної Поліції України повідомлення про залишення звернення про доставления ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 до ТЦК та СП без виконання;

- визнати незаконною та протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у не розгляді заяви Позивача про надання відстрочки, та не виданні довідки про надання відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період Позивачу, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- визнати незаконною та протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у не розгляді заяви Позивача про надання відстрочки, та не виданні довідки про надання відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період Позивачу , на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки та видання довідки про надання відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період, на підставі, п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з урахуванням висновків суду;

- зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , відстрочку від призову за мобілізацією на підставі п.2 ч.1. ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 надати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , відстрочку від призову за мобілізацією на підставі п.2 ч.І. ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та внести відомості про відстрочку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, і видати ОСОБА_1 . Довідку про відстрочку за формою визначеною у додатку 7 до Порядку № 560;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості про відстрочку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 видати ОСОБА_1 . Довідку про відстрочку за формою визначеною у додатку 7 до Порядку № 560.

Ухвалою судді від 12.09.2025 року позовну заяву залишено без руху.

24.09.2025 року до суду за вхід. №99607/25 надійшла уточнена заява позивача.

Ухвалою суду від 25.09.2025 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

28.11.2025 року до суду за вхід. №126191/25 від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зокрема зазначено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року №420/10679/25, 17.09.2025 Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 була розглянута заява ОСОБА_1 від 17.03.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за результатами розгляду ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та надіслано відповідну довідку про надання відстрочки від 18.09.2025 вих. №ВОІБ/17978.

На теперішній час, заява позивача від 06.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає винесенню на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_7 , оскільки надана протоколом №37 від 17.09.2025 позивачу відстрочка була продовжена системою автоматично до 02.02.2026 року (і на теперішній час позивач призову на військову службу під час мобілізації не підлягає).

Також щодо визнання незаконною та протиправною дії ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо складання та направлення до Національної Поліції України звернення про необхідність доставити ОСОБА_1 до ТЦК та СП як особи що вчинила адміністративні правопорушення, представником зазначено, що відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 не складався, постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП і накладення адміністративного стягнення не виносилась. Окрім того звертаємо увагу суду, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», звернення №Е5230, дата подання - 00:00 13.11.2024 до Національної поліції, є електронним та було активним до 00:00 14.11.2025, на теперішній час СТАТУС - НЕАКТИВНИЙ.

З наведеного вище вбачається, що на даний час Відповідачем усунуті порушення прав позивача за захистом яких він звернувся до суду, у зв'язку з чим судом розглянуто питання про закриття провадження по справі.

Розглянувши питання закриття провадження, керуючись приписами КАС України, суд приходить до наступного висновку.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує особі право на справедливий суд, яке включає в себе право на доступ до правосуддя.

Європейський Суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції) у своєму рішенні по справі "Меньшакова проти України" (Заява №377/02) від 08.04.2010 наголосив, що пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Таким чином, він втілює в собі "право на суд", яке, згідно з практикою Суду, включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на "розгляд" спору судом (див., наприклад, рішення у справі "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ЕСПЛ 2002-ІІ). Право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі "Ашинґдейн проти Сполученого Королівства" (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, Series A, № 93)" (пункти 52-53).

Судом встановлено, що Позивач 11.04.2025 року звернувся до суду про оскарження бездіяльності щодо не розгляду Відповідачем заяви від 17.03.2025 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

До винесення рішення по справі №420/10679/25 Позивач звернувся з заявою від 06.06.2025 року про надання відстрочки та видання довідки про надання відстрочки від призову під час мобілізації.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року у справі №420/10679/25 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково та, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_9 розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.03.2025 року, та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством.

01.09.2025 року Позивач звернувся до суду про оскарження бездіяльності щодо не розгляду Відповідачем заяви від 06.06.2025 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, а також щодо направлення звернення про необхідність доставити ОСОБА_1 до ТЦК та СП.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року №420/10679/25, 17.09.2025 Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 була розглянута заява ОСОБА_1 від 17.03.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за результатами розгляду ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та надіслано відповідну довідку про надання відстрочки від 18.09.2025 вих. №ВОІБ/17978, копія якої додана до відзиву та наявна в матеріалах справи.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. №57 і від 16 травня 2024 р. № 560» №1364 від 24.10.2025 року внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, та затверджено Порядок подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок подання через ЦНАП).

Згідно пункту 5 Порядку подання через ЦНАП, для отримання послуги суб'єкт звернення подає через адміністратора центру заяву в електронній формі (у разі технічної реалізації такої можливості засобами Порталу Дія) на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування суб'єкта звернення на військовому обліку (далі - суб'єкт надання послуги), у якій зазначаються відомості, передбачені Порядком призову.

До заяви додаються електронні копії паперових документів (скановані копії), що підтверджують право на відстрочку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 до Порядку призову.

Відповідно до п.6 Порядку подання через ЦНАП, заява подається суб'єктом звернення через центр особисто. Подання заяви представником суб'єкта звернення не допускається.

Після чого, відповідно до передбаченої пунктом 13 Порядку подання через ЦНАП процедури, за відсутності підстави для припинення подальшого руху заяви, передбаченої пунктом 12 цього Порядку, заява та додані до неї документи автоматично засобами Порталу Дія з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» надсилаються до захищеної системи електронного документообігу Міноборони для наступної передачі суб'єкту надання послуги.

У випадку, передбаченому цим пунктом, засобами Порталу Дія формується інформаційне повідомлення про успішне надсилання заяви суб'єкту надання послуги. Таке інформаційне повідомлення відображається в особистому кабінеті адміністратора центру, використовується для інформування суб'єкта звернення та не підлягає завантаженню, друку та/або видачі. При цьому адміністратором центру надається суб'єкту звернення опис вхідного пакета документів.

Згідно п.14 Порядку подання через ЦНАП, суб'єкт надання послуги опрацьовує заяву, після чого надсилає засобами Реєстру в порядку електронної інформаційної взаємодії до центру, через який була подана заява, повідомлення про результат такого опрацювання (позитивне рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період або рішення про відмову у її наданні). Інформування суб'єкта звернення здійснюється у порядку та строки, передбачені пунктом 60 Порядку призову.

Тому, з 1 листопада 2025 року для оформлення відстрочки військовозобов'язаним необхідно подавати заяви через Центр надання адміністративних послуг або онлайн у додатку «Резерв+», а не безпосередньо до районних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Зміни до постанови Кабінету Міністрів України №560 передбачають автоматичне продовження відстрочок, цифрову форму як основний спосіб їх оформлення (без видачі відповідних довідок), а також перенесення подання паперових документів до ЦНАГІ. Таким чином, ЦНАП виконує роль центру прийому документів, а рішення про надання/відмову у наданні відстрочок ухвалюється Комісією при ТЦК та СП.

На теперішній час, згідно пункту 58 вказаного Порядку (в новій редакції від 28.10.2025 року) за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Пункт 9 Порядку подання через ЦНАП передбачає, що за відсутності підстави для припинення подальшого формування заяви, передбаченої пунктом 8 цього Порядку, заява в електронній формі формується адміністратором центру на підставі відомостей та документів, наданих суб'єктом звернення, засобами Порталу Дія автоматично у формі, придатній для сприйняття її змісту, роздруковується та надається суб'єкту звернення для перевірки та підписання, після чого на неї накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, адміністратора центру.

Сформована та підписана адміністратором центру заява блокується для редагування з накладенням на неї кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу Дія.

Згідно п.60 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, у разі позитивного рішення комісії відомості щодо надання відстрочки (строк відстрочки та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку) протягом одного дня з дати прийняття такого рішення вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відображаються в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, а не пізніше двох днів з дати прийняття такого рішення заявникові повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, та видається роздрукований (оновлений) військово-обліковий документ, сформований відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, або довідка за формою згідно з додатком 6 (для військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів).

Таким чином, на теперішній час довідка за формою згідно з додатком 6 формується та видається лише для військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів, до кола яких позивач не належить.

З огляду на вищезазначене, на теперішній час, вимоги заяви позивача від 06.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 виконані, оскільки протоколом №37 від 17.09.2025 позивачу надана відстрочка, яка відповідно до вищевказаних нормативних змін була продовжена системою автоматично до 02.02.2026 року та на теперішній час позивач призову на військову службу під час мобілізації не підлягає. На підтвердження вказаного до відзиву додана та наявна в матеріалах справи засвідчена роздруківка електронного документу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо наявності у позивача відстрочки на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до 02.02.2026.

Щодо визнання незаконною та протиправною дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо складання та направлення до Національної Поліції України звернення про необхідність доставити ОСОБА_1 до ТЦК та СП як особи що вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП.

16.10.2018 року ОСОБА_1 був прийнятий на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 , як такий, що був звільнений з військової служби з органів внутрішніх справ.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» викладена в новій редакції і частиною 3 встановлено, що під час мобілізації інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» відбулась 18.05.2024, відповідно термін оновлення персональних даний сплив 17.07.2024.

У встановлений строк ОСОБА_1 не уточнив свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Таким чином в зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП військовозобов'язаний ОСОБА_1 за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів обліковується як особа яка вчинила адміністративні правопорушення передбачені ст. 210, 210-1 КУпАП і підлягає доставці до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вирішення питання щодо притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення.

Процедура притягнення до адміністративної відповідальності починається, згідно ст. 254 - 256 КУпАП, із складання протоколу про адміністративне правопорушення (крім випадків коли протокол не складається ст. 258 КУпАП) і завершується постановою у справі про адміністративне правопорушення, згідно ст. 283 КУпАП.

В той же час, з наявних у суду відомостей, відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 не складався, постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП і накладення адміністративного стягнення не виносилась.

Разом з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», звернення №Е5230, дата подання - 00:00 13.11.2024 до Національної поліції, є електронним та було активним до 00:00 14.11.2025, на теперішній час СТАТУС - НЕАКТИВНИЙ, на підтвердження чого до відзиву наданий та в матеріалах справи наявний витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відповідності до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяця з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті. Частиною сьомою ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень передбачених ст. 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня вчинення.

З огляду на встановлені факти, суд дійшов висновку про закриття провадження в цій частині, у зв'язку з тим, що строк накладення адміністративного стягнення на позивача за адміністративне правопорушення станом на 14.11.2025 року минув, відомостей про вчинення інших правопорушень, які були б підставою для направлення до Національної Поліції України звернення про необхідність доставити Позивача до ТЦК та СП, до суду не надавалися, а також відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 станом на 18.11.2025 року у розшуку не перебуває.

Приписами пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України на суд покладено обов'язок закривати провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Таким чином, для закриття провадження з наведених у даній нормі підстав необхідним є настання сукупності наступних обставин: самостійне виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень до чи після звернення позивача до суду з відповідним позовом, а також можливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень, без визнання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними.

Вказана правова позиція висловлена у Постанові ВС від 09.11.2018 р. справа № 263/15749/16-а, Постанові ВС від 06.12.2018 р. справа № 823/1051/15, Постанові ВС від 19.03.2019 р. справа № 591/2813/17.

Таким чином, суд дійшов до висновку про задоволення клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі.

Згідно ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір".

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.

Керуючись ст. 2, 6, 8, п. 8 ч. 1 ст. 238, 256, 293-297 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - закрити.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 293-296 КАС України.

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА

.