Ухвала від 05.12.2025 по справі 420/40134/25

Справа № 420/40134/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

05 грудня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бездрабко О.І., перевіривши виконання вимог статей 160, 161 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

- визнати протиправними дії та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.10.2025 р. №585 "Про підсумки виконання визначених завдань з поставки мобілізаційних ресурсів за вересень та визначених завдань на жовтень 2025 року" в частині оголошення ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення "Догана";

- визнати протиправними дії та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.10.2025 р. №595 "Про результати роботи з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у вересні 2025 року" в частині оголошення ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення "Сувора догана";

- визнати протиправними дії та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.11.2025 р. №557 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про виплату щомісячної премії військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 за жовтень 2025 року в частині встановлення премії в зменшеному розмірі за жовтень 2025 рік"

стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення за жовтень 2025.

Положеннями ч.1 ст.171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши позовну заяву, суддею встановлено, що вона не відповідає вимогам ст.160, 161 КАС України.

Згідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За приписами ч.ч.1, 4 ст.46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Пунктом 9 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує своє вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Однак, в порушення вищевказаних вимог, позивачем у позовній заяві відповідачем визначено лише ІНФОРМАЦІЯ_4 , натомість в прохальній частині серед іншого просить скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 , процесуальний статус якого не визначено.

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За приписами ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у ч.2 ст.122 КАС України.

Таким чином, спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений ч.5 ст.122 КАС України, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Предметом позовних вимог в рамках даної справи є накази щодо проходження позивачем публічної служби, а саме:наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.10.2025 р. №585 в частині оголошення ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення "Догана", наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.10.2025 р. №595 в частині оголошення ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення "Сувора догана", наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.11.2025 р. №557 в частині встановлення премії в зменшеному розмірі за жовтень 2025 рік", у зв'язку з чим строк на оскарження становить один місяць.

Отже, звернувшись до суду з позовом про визнання оскаржуваних наказів протиправними та їх скасування 01.12.2025 р., позивач пропустив місячний строк звернення до суду, встановлений ч.5 ст.122 КАС України.

За змістом ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивачем не надано до суду заяви про поновлення строку звернення до суду.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене позовна заява відповідно до ст.169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме позивач має подати до суду позовну заяви у новій редакції у відповідності до вимог ст.ст.160, 161 КАС України й заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску строку та наданням відповідних доказів.

Керуючись ч.1 ст.169 КАС України, суддя -

ухвалив:

Залишити позовну заяву без руху.

Позивачу усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи № 420/40134/25 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя О.І. Бездрабко