09 грудня 2025 рокусправа № 380/18777/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, код ЄДРПОУ 00035323), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Пенсійного фонду України у призначенні пенсії на 50% вищій як репресованій особі ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Пенсійний фонд України зарахувати час проведений у засланні на спецпоселенні в потрійному розмірі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулася до Пенсійного фонду України зі скаргою на дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та вимогою допомогти у підвищенні розміру пенсії та зарахування стажу на час проживання у спецпоселенні в потрійному розмірі. Проте, відповідач відмовив у призначенні вищого розміру пенсії у зв'язку з тим, що у рішенні суду відсутня теза про призначення пенсії у розмірі на 50 % вищій як репресованій особі. Вважає порушеним своє право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 18.09.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 10.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач-1, Пенсійний фонд України, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що позивачка в порядку Закону України «Про звернення громадян» звернулась до Пенсійного фонду України із заявами від 25.03.2025 (вх. № 16135/С-2800-25 від 01.04.2025), від 25.06.2025 (вх. № 32691/С-2800-25 від 01.07.2025) щодо зобов'язання Головного управління здійснити зарахування часу заслання до стажу в потрійному розмірі та здійснити розрахунок підвищеної пенсії із розрахунку 50% від мінімальної пенсіє за віком. Свої заяви позивачка обґрунтовувала тим, що вона є репресованою особою і відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі №380/28576/23 їй з 01.08.2023 встановлено підвищення до пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком як члену сім'ї репресованої особи, а дії Головного управління щодо відмови у проведенні перерахунку підвищення пенсії на 50% мінімальної пенсії за віком, як репресованій особі, та у перерахунку стажу за час перебування на спецпоселенні, як члену сім'ї репресованих осіб, є протиправними.
Відповідач вказує, що заяви позивачки розглянуті в межах компетенції, в порядку та у строк, встановлені Законом України «Про звернення громадян», виходячи із власного розуміння правового регулювання окремих питань, заявлених позивачкою та листами від 02.05.2025 № 2800-030203-8/29048, від 29.07.2025 № 29376- 32691/С-03/8-2800/25 роз'яснено вимоги законодавства та повідомлено про проведення Головним управлінням перерахунку пенсії у відповідності до покладених судом зобов'язань. Фондом під час розгляду заяв позивачки здійснено перевірку правильності дій Головного управління під час виконання рішення суду у справі № 380/28576/23 та відповідності здійсненого перерахунку пенсії покладеним судом зобов'язанням.
Зауважує, що листи Пенсійного фонду України, є відповіддю на звернення позивачки та не є рішенням суб'єкта владних повноважень, у розумінні приписів ст. 4 КАС України.
Щодо правових підстав здійснення виплати підвищення пенсії на 50% мінімальної пенсії за віком та зарахування часу проведеного у засланні на спецпоселенні в потрійному розмірі репресованим особам, відповідач зазначає, що відповідно до наданих позивачкою відомостей вона є особою, яка була виселена із міста Львова, на спецпоселення по політичних мотивах, як член сім'ї учасника ОУН, звідки звільнена 08.02.1956. Відтак, позивачка є членом сім'ї репресованої особи, та в розумінні Закону № 962 - потерпілою від репресій особою
Відповідач звертає увагу, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 380/28576/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - Головне управління) здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 25 % від мінімальної пенсії за віком, згідно з пунктом «г» ст. 77 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення» як члену сім'ї репресованої особи, починаючи з 01.08.2023. Предметом розгляду справи № 380/28576/23 були позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління щодо не проведення розрахунку підвищення пенсії та невиплаті підвищення пенсії як репресованій особі, яку у подальшому було реабілітовано, у розмірі передбаченому п. «г» ст. 77 Закону № 1788, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком згідно із п. «г» ст. 77 Закону № 1788, з урахуванням раніше виплачених сум.
Крім цього, з огляду на чинні норми законодавства, відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу позивачки періоду перебування у засланні, тим більше у потрійному розмірі, оскільки на час заслання вона буда неповнолітньою (7-16 років) та відповідно не могла працювати, а документів щодо трудової діяльності у цей період до позовної заяви не надано. Просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 04.11.2025 залучено до участі у справі як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Відповідач-2, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що як підтверджується Законом України від 17.04.1991 № № 962-ХІІ «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (в редакції Закону України від 13.03.2018 № 2325-VІІІ) сформульовано поняття репресована особа це особа, яка зазнала репресії з мотивів та у формах, визначених ним Законом та члени сім'ї репресованої особи, якими є чоловік або дружина репресованої особи, діти репресованої особи, у тому числі повнолітні або усиновлені, батьки, вітчим, мачуха репресованої особи, усиновлювач, опікун, піклувальник, а також інші родичі або особи, які на момент здійснення репресій проживали з репресованою особою однією сім'єю і були пов'язані спільним побутом.
Як підтверджується архівною довідкою від 23.02.2023 № 15, виданою Головним управлінням МВС України у Львівській області, ОСОБА_2 , 1940 року народження, 21.10.1947 виселена на спецпоселення з конфіскацією майна в Кемеровську область, по політичних мотивах, як член сім'ї учасника ОУН, разом із ОСОБА_3 , 1901 року народження. Відтак, позивач є членом сім'ї репресованої особи, та в розумінні Закону № 962, потерпілою від репресій особою (ст. 1-3).
Вважає, що висновки суду у справі №380/28576/23 про те, що позивач не належить до категорії репресованих осіб, а є лише членом сім'ї репресованої особи, мають бути враховані під час прийняття рішення у даній справі. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач є реабілітованою особою, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 16.02.2023.
Позивач перебуває на обліку пенсію за віком в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі №380/28576/23 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті підвищення до пенсії ОСОБА_1 за пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 25 % від мінімальної пенсії за віком як репресованій особі, яку у подальшому було реабілітовано.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком, згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як члену сім'ї репресованої особи, починаючи з 01.08.2023. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Листом від 30.05.2025 №14239-1464/С-52/8-1300/24, наданим у відповідь на заяву позивача від 16.05.2024, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило про те, що згідно з довідкою від 11.11.1992 № 4/5-13433-Л та архівної довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області позивач перебувала на спецпоселенні як член сім'ї репресованого (учасника ОУН) та згодом на підставі статті 3 Закону 962 реабілітовані. Відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 380/28576/23 позивачу з 01.08.2023 встановлено підвищення до пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком як члену сім'ї репресованої особи згідно з пунктом «г» статті 77 Закону 1788. Рішенням суду не передбачено здійснювати доплату до пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та зарахувати до страхового стажу періоду перебування на спецпоселенні в потрійному розмірі.
25.03.2025 та 25.06.2025 позивач зверталась до відповідача-1 із заявами щодо зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити зарахування часу заслання до стажу в потрійному розмірі та здійснити розрахунок підвищення пенсії із розрахунку 50% від мінімальної пенсії за віком.
Листами від 02.05.2025 №2800-030203-8/29048 та від 29.07.2025 №29376-32691/С-03/8-2800/25 відповідач-1 повідомив позивача про те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 380/28576/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено відповідний перерахунок пенсії, а рішення суду виконано відповідно до покладених зобов'язань. Зобов'язань щодо зарахування до страхового стажу позивача періоду перебування на спецпоселенні в пільговому обчисленні та щодо встановлення позивачу підвищення згідно з пунктом «г» статті 77 Закону № 1788 в розмірі 50 процентів від мінімальної пенсії за віком рішення суду не містить.
Вважаючи протиправною таку відмову відповідача-1, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Згідно п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (далі - Положення №280, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, сім'ї та єдності, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Підпунктами 2, 6, 17 п. 4 Положення №280 визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує, координує та контролює роботу територіальних органів; здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Пенсійного фонду України, його територіальних органів, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення №280).
Як встановлено судом з матеріалів справи, у грудні 2023 року позивач звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до ГУ ПФУ у Львівській області, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення розрахунку підвищення пенсії ОСОБА_1 та невиплаті їй підвищення пенсії як репресованій особі, яку у подальшому було реабілітовано, у розмірі передбаченому пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із розрахунку 50 відсотків мінімальної пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату підвищення пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно із пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням суду від 21.02.2024 у справі № 380/28576/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті підвищення до пенсії ОСОБА_1 за пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 25 % від мінімальної пенсії за віком як репресованій особі, яку у подальшому було реабілітовано. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком, згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як члену сім'ї репресованої особи, починаючи з 01.08.2023. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У вказаному рішенні суд встановив, що позивач не належить до категорії репресованих осіб, як помилково вказує позивач, а є членом сім'ї репресованої особи. Суд вказав про наявність у ОСОБА_1 права на підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому пунктом «г» статті 77 Закону № 1788-XII із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, як члену сім'ї репресованої особи, а не 50 % як репресованій особі, яку було реабілітовано. Суд не ставив під сумнів право позивача на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», про наявність яких зазначає позивач з посиланням на видане 16.02.2023 посвідчення, однак вказав, що позивач не належить до категорії репресованих осіб, а є членом сім'ї репресованої особи.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі №380/28576/23 позивачем в апеляційному порядку не оскаржувалось та набрало законної сили 25.03.2024 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Позивач в подальшому звернулась до відповідача із заявами від 25.03.2025 та від 25.06.2025 позивач зверталась до відповідача із заявами щодо зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити зарахування часу заслання до стажу в потрійному розмірі та здійснити розрахунок підвищення пенсії із розрахунку 50% від мінімальної пенсії за віком.
Як визначено ч. 1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За визначенням, наведеним у ст. 3 Закону № 393/96-ВР, заява (клопотання) це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
За результатами розгляду заяв позивача, відповідач-1 листами від 02.05.2025 №2800-030203-8/29048 та від 29.07.2025 №29376-32691/С-03/8-2800/25 надав роз'яснення щодо виконання ГУ ПФУ у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 380/28576/23, а також вказав на відсутність у рішенні суду зобов'язань щодо зарахування до страхового стажу позивача періоду перебування на спецпоселенні в пільговому обчисленні та щодо встановлення позивачу підвищення згідно з пунктом «г» статті 77 Закону № 1788 в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком.
Судом не встановлено порушень відповідачем вимог Закону України «Про звернення громадян» при розгляді заяв позивача від 25.03.2025 та від 25.06.2025.
При цьому суд зауважує, що відповідно до норм Закону № 1058-IV та Положення №280 питання призначення та перерахунку пенсій, в тому числі щодо зарахування часу проведеного у засланні на спецпоселенні в потрійному розмірі, віднесено до повноважень територіальних органів ПФУ, а не безпосередньо до повноважень Пенсійного фонду України.
За правилами ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
З огляду на наявність рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 380/28576/23, яке набрало законної сили, та висновків суду у вказаному рішенні, що позивач ОСОБА_1 є членом сім'ї репресованої особи, потерпілою від репресій та має право на підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому пунктом «г» статті 77 Закону № 1788-XII із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, як члену сім'ї репресованої особи, а не 50 % як репресованій особі, яку було реабілітовано, суд, при розгляді даної справи №380/18777/25 робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову повністю.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 09.12.2025 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович