Рішення від 09.12.2025 по справі 380/16002/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 рокусправа № 380/16002/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) (далі - Відповідач), в якому просить:

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_1 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 16.03.2022 року на підставі п.3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , про його виключення з військового обліку з 16.03.2022 року на підставі п.3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі довідки ВЛК від 16.03.2022 року та було проставлено відмітку у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 про виключення останнього із військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 . 05.07.2025 року позивач оновив Додаток «РЕЗЕРВ+» і отримав інформацію, з якої вбачається що він перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 як військовозобов'язаний та відсутні дані про його виключення з військового обліку незважаючи на те, що містяться дані про проходження ним ВЛК 16.03.2025 року із визнанням його непридатним до військової служби із виключенням, виключення його з військового обліку на підставі пройденого. 07.07.2025 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про внесення даних про виключення його з військового обліку у зв'язку із визнанням його непридатним до військової служби, проте отримано лист від 14.07.2025 року із відмовою у задоволенні такої заяви. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 06.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Вище вказану ухвалу було надіслано одержувачу - ІНФОРМАЦІЯ_1 в його електронний кабінет 10.08.2025 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Станом на дату винесення судом рішення відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову від відповідача не надходило.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Згідно довідки від 12.03.2022 № 474 позивач взятий на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , позивач був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі довідки ВЛК від 16.03.2022 року та проставлено відмітку про виключення останнього із військового обліку на підставі ст. 62 «А» гр. ІІ нак. МОУ № 402 -2008.

Відповідно до інформації з електронного військово-облікового документу в додатку "Резерв+" позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ОСОБА_2 ) як військовозобов'язаний. Відомості про постанову ВЛК відсутні.

07.07.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення даних про виключення його з військового обліку у зв'язку із визнанням його непридатним до військової служби, проте отримано лист від 14.07.2025 року із відмовою у задоволенні такої заяви.

Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, наполягає на усуненні порушень.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами ч.8 ст.2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст.9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1, 3 ст.14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п.20 Порядку №1487).

Відповідно до приписів п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа".

Згідно з пунктом 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

В матеріалах справи наявний документ, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , згідно якого позивач був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі довідки ВЛК від 16.03.2022 року та проставлено відмітку про виключення останнього із військового обліку на підставі ст. 62 «А» гр. ІІ нак. МОУ № 402 -2008.

Суд акцентує увагу на тому, що представник позивача зверталася із заявою до відповідача про внесення в електронну базу даних, зокрема до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; бази даних «Оберіг» інформацію про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку в порядку п.3 п.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу на підставі відмітки у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 та довідки ВЛК від 16.03.2022 року як особи яка виключена з військового обліку. До заяви було додано ордер № 1382304; копія свідоцтва № 000224; копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 ; копія довідки ВЛК від 16.03.2022 року, ВОД із РЕЗЕРВ + по ОСОБА_1 .

Листом відповідач від 14.07.2025 року за № 3/8985, повідомив представника позивача, зокрема про те, що що згідно постанови Кабіни Міністрів України від 11 квітня 2025 р. Nє 556, п. 17-1. «Стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово форму перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державно дестру призовників. військовогобов?язаних та резервістів в установленом законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, ш мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотримання вимог законодавства про захист персональних даних. Подальше внесення віломостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів" та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта". Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться

без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного Наказ МО № 686 від 14.10.2024 який офіційно підтвердив, військових, визнаних непридатними (відповідно до ВЛК), не виключають з військового обліку - тобто вони залишаються в реєстрі, хоча більше не підлягають мобілізації. Враховуючи вище вказане, громадянину ОСОБА_3 , необхідно з?явитись до ІНФОРМАЦІЯ_5 для отримання.».

Відповідач жодних дій щодо встановлення обставин вказаних у документах які були долучені до заяви не здійснив, не надано жодної правової оцінки суті звернення позивача та не вказано підстави, за якими позивач повинен був з'явитися до відповідача у листі лише зазнчаено «для отримання», звівши відповідь від 14.07.2025 року №3/8985 до формальної.

Отже, суд приходить до висновку, що заяву позивача щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" з додатками належним чином не розглянуто, доданим документам не надана оцінка, та за наслідками її розгляду не прийнято рішення щодо внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України, або ж відсутності підстав для їх внесення.

При вирішенні цієї справи, суд враховує, що бездіяльність - це невчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви представника позивача, від 07.07.2025 року.

З огляду на вищенаведене, суд, з урахуванням вимог частини 2 статті 9 КАС України, дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду по суті заяви представника позивача щодо змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

При цьому, з огляду на те, що заява представника позивача не була розглянута по суті заявлених у ній вимог та відповідачем не було надано оцінки доданим до неї документів, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву представника позивача від 07.07.2025 року щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_1 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 16.03.2022 року на підставі п.3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

Поряд з цим, вимога позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , про його виключення з військового обліку з 16.03.2022 року на підставі п.3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" є виключною компетенцією відповідача.

Відповідно до Рекомендацій №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи від 11.03.1980 «Щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами», термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Таким чином, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Поряд з тим, суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та не вправі підміняти собою держані органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.

Враховуючи ту обставину, що відповідач не надав належної правової оцінки обставинам викладеним позивачем у заяві і не вирішив її по-суті, суд не може підміняти собою відповідача і вирішувати за нього викладені у такому зверненні позивача правові питання.

З огляду на вище викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у спосіб визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по-суті звернення представника позивача від 07.07.2025 року про внесення в електронну базу даних, зокрема до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; бази даних «Оберіг» інформацію про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку в порядку п.3 п.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу на підставі відмітки у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 та довідки ВЛК від 16.03.2022 року як особи яка виключена з військового обліку та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по-суті звернення представника позивача від 07.07.2025 року про внесення в електронну базу даних, зокрема до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; бази даних «Оберіг» інформацію про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку в порядку п.3 п.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу на підставі відмітки у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 та довідки ВЛК від 16.03.2022 року як особи яка виключена з військового обліку.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки судом позовні вимоги задоволено частково, тому судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп. підлягає частковому стягненню в розмірі 605 гривень 60 копійок за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по-суті звернення представника позивача від 07.07.2025 року про внесення в електронну базу даних, зокрема до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; бази даних «Оберіг» інформацію про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку в порядку п.3 п.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу на підставі відмітки у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 та довідки ВЛК від 16.03.2022 року як особи яка виключена з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по-суті звернення представника позивача від 07.07.2025 року про внесення в електронну базу даних, зокрема до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; бази даних «Оберіг» інформацію про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку в порядку п.3 п.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу на підставі відмітки у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 та довідки ВЛК від 16.03.2022 року як особи яка виключена з військового обліку, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1

судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна