справа№ 380/23533/23
з питань встановлення судового контролю
09 грудня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №380/16508/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року у справі за № 380/23533/23 задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період з 01.05.2023 по 20.06.2023 та з 21.06.2023 по 20.07.2023 з урахуванням фактично виплачених сум та зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період з 01.05.2023 по 20.06.2023 та з 21.06.2023 по 20.07.2023 з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення суду від 19 грудня 2023 року у справі за № 380/23533/23 набрало законної сили 19 січня 2024 року.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду 19 грудня 2023 року у справі за № 380/23533/23, у якій просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 року у справі № 380/23533/23;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 надати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року по адміністративній справі №380/23533/23 у встановлений законодавством строк.
Заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення вмотивована тим, що відповідач не виконує рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року у справі №380/23533/23. З метою з'ясування стану виконання рішення представник позивача подав ряд адвокатських запитів до військової частини НОМЕР_2 та Міністерства оборони України. Відповідь військової частини від 01.06.2024 № 815/938 містить твердження про відсутність у неї статусу розпорядника коштів та відповідно компетенції щодо здійснення виплат. За інформацією ІНФОРМАЦІЯ_1 (лист від 19.07.2024 № 117/19381) кошти на виконання рішення не виділялись у зв'язку з ненадходженням відповідної заявки від військової частини НОМЕР_2 ; фінансовий ресурс, передбачений у 2024 році для виконання судових рішень, використано. 23.12.2024 подано заяву про примусове виконання до Богунського ВДВС м. Житомира, за результатами чого постановою від 21.01.2025 відкрито виконавче провадження № 76853187. У подальшому адвокат неодноразово звертався із запитами до військової частини та Міністерства оборони (22.05.2025, 15.08.2025) з метою отримання інформації та документального підтвердження виконання рішення. Незважаючи на вжиті заходи, станом на 01.12.2025 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі № 380/23533/23 не виконано, що свідчить про ухилення військової частини НОМЕР_2 від виконання судового рішення.
Від військової частини НОМЕР_2 заперечень щодо заяви про встановлення судового контролю не надходило.
Розглянувши подану заявником заяву, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених ч. 1 ст. 382 КАС України. Тобто, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).
Відповідно до ч. 3 ст. 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім цього, в Рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд встановив, що 19.07.2024 Листом №117/19381 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомило, що військова частина НОМЕР_4 , до якої на фінансове забезпечення зараховано військову частину НОМЕР_2 , не виділялись кошти на виконання рішення суду, оскільки від вказаної військової частини не надходило відповідної заявки. Також повідомлено, що за повідомленням Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України станом на 01.07.2024 весь ресурс, виділений у 2024 році на виконання рішень судів за цим напрямком видатків, використано.
Таким чином, встановлено що відповідач не виконав рішення суду у цій справі.
На думку суду лише наявність достатніх сумнівів у належному виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку виконання судового рішення надає право суду встановлювати судовий контроль.
Оцінюючи заву представника позивача, з метою забезпечення реального виконання рішення суду суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням цього рішення суду та зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 подати звіт про його виконання. Для подання звіту суд встановлює строк - тридцять днів, що обчислюється з набрання цим ухвалою суду законної сили. При цьому суд попереджає відповідача, що у разі неподання звіту суд розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
Заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року у справі за № 380/23533/23 - задовольнити.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 надати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року у справі №380/23533/23 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дати її складання.
Суддя Брильовський Р.М.