Рішення від 08.12.2025 по справі 380/12609/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 рокусправа № 380/12609/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Клочко Н.С.

за участю:

представника позивача Медська В.В.

представника відповідача Гілецький С.М., Шелудько В.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ), Адміністрації Державної Прикордонної служби України, НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ), Адміністрації Державної Прикордонної служби України, НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить:

визнати протиправними дії щодо призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

визнати протиправними дії щодо видачі та вручення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 військовозобов'язаному мобілізаційного розпорядження на 19.05.2025;

визнати протиправним та скасувати поіменний список військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_4 і відправлені у складі команди "______", оформлений 19.05.2025 за №3789/3, щодо призову на військову службу;

визнати протиправним та скасувати наказ від 20.05.2025 №141 в частині призову на військову службу 20.05.2025 та відправлення для проходження служби у команду 2418;

визнати протиправним та скасувати наказ «Про особовий склад» від 21.05.2025 №265-ОС в частині зарахування у списки особового складу на всі види забезпечення за призовом під час мобілізації, на особливий період, з 20 травня 2025 року;

визнати протиправним та скасувати наказ від 22.05.2025 №269-ОС про вступ до виконання обов'язків за посадою солдата з 22.05.2025;

визнати протиправним та скасувати наказ від 03.08.2025 №1537-ОС в частині зарахування у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України звільнивши з посади курсанта п'ятої групи першого відділення відділу базової загальновійськової підготовки ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

визнати протиправним та скасувати припис №474-П/2418 від 04.08.2025, відповідно до якого запропоновано відбути до військової частини НОМЕР_3 для подальшого проходження військової служби;

визнати протиправним та скасувати наказ «По особовому складу» від 05.08.2025 №908-ОС в частині зарахування у списки особового складу та на всі види забезпечення;

зобов'язати виключити зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

В обґрунтування позову зазначає, що належними доказами підтверджується факт надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Стверджує, що всупереч пункту 2 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» його мобілізовано для проходження військової служби з грубим порушенням його законних прав, інтересів та недотриманням положень законодавства України. Вказує, що довідка від 19.02.2025 №683 є документом, який підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки від призову, тому Позивач відповідно до вимог статті 23 Закону №3543-XII не підлягав призову на військову службу під час мобілізації і як наслідок, безпідставно з 20.05.2025 року перебуває на військовій службі у КНЦ ДПСУ в/ч НОМЕР_1 . Наведену довідку, а також витяг з військово-облікового документа Позивача в мобільному застосунку «Резерв+» на підтвердження факту надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період Позивач надавав на вимогу працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 . Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_7 був обізнаний про наявність у позивача відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Оскільки він на момент мобілізації мав діючу відстрочку від призову на військову службу, то не міг підлягати призову на військову службу по мобілізації.

ІНФОРМАЦІЯ_8 у відзиві зазначив, що 17.05.2025 року під час здійснення заходів оповіщення спільно з представниками національної поліції позивач був запрошений до ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою уточнення даних, оскільки останній відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі реєстр) перебував на військовому обліку, картотека «Підлягають призову на військову службу під час мобілізації». Таким чином твердження представника позивача про вчинення тиску не відповідають дійсності. Згідно даних з реєстру встановлено, що відстрочка позивача, надана на підставі п.2 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», анульована 09.05.2025 року. Позивач 19.05.2025 року пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією, за результатами якої визнаний придатним до військової служби. Чинним законодавством не передбачено звільнення з військової служби шляхом скасування наказу про призов на військову службу під час загальної мобілізації, в частині призову на військову службу під час мобілізації до військової частини. Визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу. У випадку прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог до військової частини, остання буде позбавлена можливості виконати вказане рішення суду.

ІНФОРМАЦІЯ_10 у відзиві зазначає, що перелік підстав для звільнення мобілізованих осіб з військової служби під час воєнного стану є вичерпним. Також є вичерпним перелік підстав звільнення з військової служби за ч. 4 ст.26 Закону № 2232-ХІІ. З урахуванням п. 4 ч.1 ст. 24 Закону № 2232-ХІІ позивач, який був призваний на військову службу по мобілізації 20.05.2025 року, з цієї дати втратив статус військовозобов'язаного та набув статусу військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 . Відтак, ІНФОРМАЦІЯ_11 (військова частина НОМЕР_1 ) прийняв законне та обґрунтоване рішення, в межах наданих йому повноважень, а також правильно застосував норми чинного законодавства та інші нормативно-правові акти, які регулюють питання проходження військової служби військовослужбовців (Позивача), а відсутність передумов для звільнення позивача з військової служби з указаної підстави, свідчить про правомірність поведінки військової частини, тож позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) прийняти рішення про звільнення позивача з військової служби та виключення зі списків особового складу не можуть бути задоволені.

Адміністрація Державної Прикордонної служби України у відзиві зазначає, що наказ Голови Держприкордонслужби від 03.08.2025 № 1537-ОС в частині зарахування ОСОБА_1 у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, виданий в межах повноважень та у відповідності з вищезазначеними нормами чинного законодавства. Тобто, цей наказ повністю узгоджується з приписами статті 19 Конституції України згідно з якими, органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а тому для визнання його протиправним та його скасування, відсутні правові підстави. Крім того слід зазначити, що наказ Голови Держприкордонслужби від 03.08.2025 № 1537-ОС в частині зарахування ОСОБА_1 у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону, є розпорядчим актом одноразової дії, при цьому, його дія в часі вже закінчилась. Також слід зауважити, що вищезазначений наказ жодним чином не впливає на правовідносини щодо наявності чи відсутності у ОСОБА_1 правових підстав для звільнення його з військової служби під час дії воєнного стану. Факт бронювання військовозобов'язаної особи після її призову на військову службу не може розглядатися як причина для її звільнення з військової служби під час воєнного стану.

Представник позивача просить позов задовольнити з урахуванням наведених мотивів.

Представники відповідачів проти позову заперечують, просять в його задоволенні відмовити повністю.

Ухвалою суду від 23.06.2025 року відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 18.08.2025 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 15.09.2025 року розгляд справи розпочато спочатку, оскільки представником позивача змінено позовні вимоги та залучено інших відповідачів.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 10.11.2025 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 01.12.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

Відповідно до витягу з наказу Київського міжнародного університету №154-к/тр від 27.06.2023 року позивача прийнято на основне місце роботи на посаду викладача циклової комісії загальноосвітніх та гуманітарних дисциплін ВСП ПЗВО «Київський міжнародний університет» - «Фаховий коледж Київського міжнародного університету» на 0,75 ставки з 28.06.2023 року.

Відповідно до витягу з військово-облікового документа Резерв + від 18.02.2025 року позивачу надано відстрочку від призову на військову службу до 31.08.2025 року.

Відповідно до витягу з військово-облікового документа Резерв + від 22.05.2025 року у позивача відсутня відстрочка від призову на військову службу.

Відповідно до довідки №025/117 від 21.05.2025 року, виданої Київським міжнародним університетом, позивач дійсно працює педагогічним працівником за основним місцем роботи з 28.06.2023 року по теперішній час на посаді викладача циклової комісії загальноосвітніх та гуманітарних дисциплін у відокремленому підрозділі ПЗВО «Київський міжнародний університет» - «Фаховий коледж Київського міжнародного університету» на 0,75 ставки.

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_12 №683 від 19.02.2025 року, виданої позивачу, йому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п.2 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 31.08.2025 року.

Відповідно до мобілізаційного розпорядження позивач зобов'язаний з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_13 на 19.05.2025 року за адресою АДРЕСА_1 .

В матеріалах справи наявний поіменний список військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_8 і відправлені у складі команди №3789/9 від 19.05.2025 року, відповідно до якого позивач повинен прибути в пункт призначення 20.05.2025 року о 09 год. 00 хв.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №141 від 20.05.2025 року позивач вважається призваним на військову службу 20.05.2025 року та відправлений для проходження служби у команду 2418.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №265-ос від 21.05.2025 року позивача з 20.05.2025 року зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №269-ос від 22.05.2025 року позивач приступив до виконання обов'язків за посадою.

Відповідно до витягу з військово-облікового документа Резерв + від 22.05.2025 року у позивача відсутня відстрочка від призову на військову службу.

Листом від 30.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_14 повідомив ОСОБА_2 , що 15.05.2025 року позивач скерований для проведення медичного огляду. За результатами проходження медичного огляду згідно довідки від 19.05.2025 року визнаний придатним до військової служби. 20.05.2025 року позивач відібраний для проходження військової служби під час мобілізації та призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період до військової частини НОМЕР_4 . Фактів порушень законодавства України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію з боку посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 не встановлено.

Відповідно до витягу з наказу голови Державної прикордонної служби України №1537-ос від 03.08.2025 року, позивача зараховано у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

В матеріалах справи наявний припис військової частини НОМЕР_1 №474-П/2418 від 04.08.2025 року, виданий позивачу, яким йому запропоновано 04.08.2025 року відбути до військової частини НОМЕР_3 для подальшого проходження військової служби.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №418-ос від 04.08.2025 року позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №908-ос від 05.08.2025 року позивач зарахований у списки особового складу та на всі види забезпечення.

Змістом спірних правовідносин є відповідність дій щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації на особливий період, щодо видачі та вручення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу мобілізаційного розпорядження; відповідність поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_4 і відправлені у складі команди, наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.05.2025 №141, наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №265-ос від 21.05.2025 року, наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №269-ос від 22.05.2025 року, наказу голови Державної прикордонної служби України №1537-ос від 03.08.2025 року, припису військової частини НОМЕР_1 №474-П/2418 від 04.08.2025 року, наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №908-ос від 05.08.2025 року критеріям правомірності, передбаченим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан.

В подальшому воєнний стан був неодноразово продовжений та триває на момент розгляду цієї справи.

Указом Президента України №65/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року, зі змінами, було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №3543-XII).

У ст.1 Закону № 3543-XII наведені визначення понять «мобілізація» та «особливий період».

Так, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначено статтею 22 Закону № 3543-XII.

Зокрема, приписами ч.1 ст.22 Закону №3543-ХІІ встановлено, що громадяни України з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Згідно з ч.3 ст.22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (ч.5 ст.22 Закону №3543-ХІІ).

Згідно з п.1 про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Положення Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до положень п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Згідно з п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Аналіз наведених правових норм вказує на те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

При цьому, статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки (п.2 ч.3 ст.23 Закону №3543-ХІІ).

На виконання положень абзацу другого ч.5 ст.22 Закону №3543-XII постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, з наступними змінами та доповненнями, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період (далі - Порядок №560).

Пунктом 2 Порядку №560 передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

За приписами абзацу другого п.6 Порядку №560, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що 17 травня 2025 року позивача зупинили представники ТЦК та СП та поліції з вимогою надати документи, які посвідчують особу та відповідний військово-обліковий документ.

В подальшому позивачу було вручено мобілізаційне розпорядження, відповідно до якого він був зобов'язаний з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_13 на 19.05.2025 року за адресою АДРЕСА_1 .

За наслідками проведення військово-лікарської комісії було складено довідку №2025-0519-1250-4556-0 від 19.05.2025 року, відповідно до якої позивач є здоровим та придатний до військової служби, у результаті чого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №141 від 20.05.2025 року позивач був призваним на військову службу з 20.05.2025 року.

Суд звертає увагу, що матеріали справи (витяг з наказу Київського міжнародного університету №154-к/тр від 27.06.2023 року; витяг з військово-облікового документа Резерв + від 18.02.2025 року; довідка Київського міжнародного університету №025/117 від 21.05.2025 року; довідка ІНФОРМАЦІЯ_12 №683 від 19.02.2025 року) підтверджують, що позивач на час перевірки його документів представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки, проходження військово-лікарської комісії, призову на військову службу мав відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п.2 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 31.08.2025 року.

Відтак, відповідачі, проводячи згадані дії щодо позивача, не дослідивши усіх обставин з приводу наявності у позивача відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, діяли всупереч наданих їм повноважень та норм чинного законодавства України.

При цьому, як уже згадувалось, у матеріалах справи наявний також витяг з військово-облікового документа Резерв + від 22.05.2025 року у позивача відсутня відстрочка від призову на військову службу.

Однак, на переконання суду, зазначена обставина може вказувати на збій в єдиному державному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів України «Оберіг», оскільки інформація у вказаному витязі від 22.05.2025 року не підтверджена жодними документами.

Більше того, з цих самих мотивів суд відхиляє доказ ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.108 том І) в підтвердження обставин анулювання відстрочки позивача з 09.05.2025 року, оскільки інформація в ньому не відповідає іншим документам, які видані компетентними органами.

Поряд з цим, слід зазначити, що інформація яка міститься в електронних системах повинна відображати інформацію, яка відображена в письмових документах.

Відтак, письмовими документами поряд з витягами з електронних систем підтверджуютьсяобставини надання відстрочки позивачу до 31.08.2025 року.

Як наслідок, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість заявлених позовних вимог, які стосуються порушення прав позивача, що спричинило безпідставну його мобілізацію та в подальшому - призвання та проходження ним військової служби під час мобілізації, а саме позовні вимоги з приводу: визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу під час мобілізації на особливий період; визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2025 №141 в частині призову на військову службу 20.05.2025 та відправлення для проходження служби у команду 2418; визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 «Про особовий склад» від 21.05.2025 №265-ОС в частині зарахування у списки особового складу на всі види забезпечення за призовом під час мобілізації, на особливий період, з 20 травня 2025 року; визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2025 №269-ОС про вступ до виконання обов'язків за посадою солдата з 22.05.2025; визнання протиправним та скасування наказу голови Державної прикордонної служби України від 03.08.2025 №1537-ОС в частині зарахування у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України; визнання протиправним та скасування припису №474-П/2418 від 04.08.2025, відповідно до якого позивачу запропоновано відбути до військової частини НОМЕР_3 для подальшого проходження військової служби; визнання протиправним та скасування наказ начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України «По особовому складу» від 05.08.2025 №908-ОС в частині зарахування позивача у списки особового складу та на всі види забезпечення.

Відтак, адміністративний позов у цій частині підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог з приводу визнання протиправними дій щодо видачі та вручення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 військовозобов'язаному мобілізаційного розпорядження на 19.05.2025; визнання протиправним та скасування поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_4 і відправлені у складі команди «_______», оформлений 19.05.2025 за №3789/3, щодо призову на військову службу; визнання протиправним та скасувати припису військової частини НОМЕР_1 №474-П/2418 від 04.08.2025.

На переконання суду, зазначені позовні вимоги жодним чином не порушують прав позивача.

Як наслідок, вказані вимоги задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги з приводу зобов'язання виключити зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

Суд зазначає, що зазначена позовна вимога є передчасною, оскільки відсутні підстави вважати, що відповідачами не буде виконане дане судове рішення після набрання ним законної сили.

Окрім того, у постанові від 05.02.2025 року у справі №160/2592/23 Верховний Суд зазначив наступне: "позовна вимога про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби не відповідає суті порушеного права позивача, а задоволення цієї вимоги не призведе до поновлення такого права, а тому висновки судів обох інстанцій про задоволення позовних вимог у цій частині є помилковими.

В контексті вказаного варто наголосити, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу".

Відтак, з урахуванням наведених висновків, зазначена вимога також не підлягає задоволенню.

З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2025 №141 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу 20.05.2025 та відправлення для проходження служби у команду 2418.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 «Про особовий склад» від 21.05.2025 №265-ОС в частині зарахування ОСОБА_1 у списки особового складу на всі види забезпечення за призовом під час мобілізації, на особливий період, з 20 травня 2025 року.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2025 №269-ОС про вступ ОСОБА_1 до виконання обов'язків за посадою солдата з 22.05.2025.

Визнати протиправним та скасувати наказ голови Державної прикордонної служби України від 03.08.2025 №1537-ОС в частині зарахування ОСОБА_1 у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України «По особовому складу» від 05.08.2025 №908-ОС в частині зарахування ОСОБА_1 у списки особового складу та на всі види забезпечення.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), Адміністрації Державної Прикордонної служби України (адреса: м.Київ, вул.Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039), НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_8 ) сплачений судовий збір по 1695 (одна тисяча шістсот дев'яносто п'ять) грн. 68 коп. з кожного (загальна сума 6782 грн. 72 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне рішення складено 09 грудня 2025 року.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович