Рішення від 08.12.2025 по справі 320/57422/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м.Київ № 320/57422/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» до Антимонопольного комітету України, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕХ-ТЕХ» про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

до Київського окружного адміністративного суду звернулося Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» з позовом до Антимонопольного комітету України, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕХ-ТЕХ» про визнання протиправним та скасування рішення № 2480-р/пк-пз від 08.02.2024 по процедурі закупівлі № UA-2023-11-27-015067-a.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами розгляду скарги від 22.12.2023 року ТОВ «ЕХ-ТЕХ» рішенням постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 03.01.2024 №168-р/пк-пз скасовано протокольне рішення №136/3/Ш від 18.12.2023 щодо відхилення пропозиції ТОВ «ЕХ-ТЕХ» та протокольне рішення №136/4/Ш від 20.12.2023 щодо визначення переможцем процедури закупівлі та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНО-ПРОМИСЛОВА ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ТЕРКОН».

Рішенням Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №2480-р/пк-пз від 08.02.2024 зобов'язано акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» скасувати рішення про відміну процедури закупівлі - «Ключі колійні шурупогайкові (гідравлічні). ДК 021:2015 - 42650000-7 Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані. Реєстраційний номер закупівлі: ОД-23Т_532_ВО», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2023-11-27-015067-a.

Позивач вважає, що Антимонопольний комітет України не дослідив всіх обставин по процедурі закупівлі №UA-2023-11-27-015067-a та не встановив, що строк для внесення змін до тендерної документації закінчився, згідно пункту 54 Особливостей та статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» розпочато стадію розгляду/оцінки тендерних пропозицій, не прийнято до уваги вимоги пункту 1.4.4 Розділу 1 Загальні положення тендерної документації, відповідно яких вказується, що строк поставки товарів протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту надання письмової рознарядки замовником, але не пізніше ніж до 31.12.2023 року, не досліджено пункт 16.1проєкту договору, що є Додатком 7 до тендерної документації, згідно якого зазначено, що строк дії цього договору встановлюється з моменту його підписання сторонами до 31.12.2023.

Вважає, що ухваливши оскаржуване рішення №2480-р/пк-пз від 08.02.2024, Антимонопольний комітет України фактично спонукає позивача вчинити дії,які чинним законодавством не передбачені - укласти договір у 2024 році, зі строком дії такого договору до 31.12.2023.Просить суд задовольнити позов.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року прийнято справу до провадження та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕХ-ТЕХ».

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, керуючись положеннями Закону та Особливостей, Комісія прийняла рішення від 08.02.2024 № 2480-р/пк-пз, яким було зобов'язано позивача скасувати рішення про відміну процедури закупівлі «Ключі колійні шурупогайкові (гідравлічні). ДК 021:2015-42650000-7 Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані. Реєстраційний номер закупівлі: ОД-23Т 532 ВО», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2023 -11-27-015067-а.

Вважає, що рішення Комісії від 08.02.2024 № 2480-р/пк-пз є законним та обґрунтованим, а підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні, оскільки, позивач не зазначає конкретні порушення, які на його думку були допущені Комісією та не наводить жодних аргументів в обґрунтування своєї позиції,та не надає жодних доказів, а усі його доводи зводяться лише до незгоди із зазначеним рішенням Комісії. Просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані представниками сторін документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

27.11.2023 АТ «Укрзалізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» (далі - Позивач/Замовник) було оголошено процедуру закупівлі - Ключі колійні шурупогайкові (гідравлічні). ДК 021:2015 - 42650000-7 Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані. Реєстраційний номер закупівлі: ОД-23Т_532_ВО, оголошення №UA-2023-11-27-015067-a про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу.

Протоколом №136/6/Ш від 19.01.2024 рішення уповноваженої особи регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» вказану процедуру закупівлі були відмінено відповідно до підпункту 2 пункту 50 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» зі змінами в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. №471 (неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень), а саме: п. 1.4.4 тендерної документації передбачено: строк поставки товарів - протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту надання письмової рознарядки замовником, але не пізніше ніж до 31.12.2023 року, тобто, тендерна документація не відповідає вимогам пункту 7 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі».

Не погодившись з таким рішенням Замовника, 29.01.2024 ТОВ «ЕХ-ТЕХ» було подано скаргу до Антимонопольного комітету України, в якій повідомляв про порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі та просить, зокрема, зобов'язати Замовника скасувати рішення про відміну Процедури закупівлі.

Рішенням Комісії від 31.01.2024 № 1880-р/пк-пз скарга була прийнята до розгляду та зобов'язано Замовника надати пояснення по суті скарги.

Замовник шляхом завантаження листа на веб-портал Уповноваженого органу надав пояснення по суті скарги.

Рішенням Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №2480-р/пк-пз від 08.02.2024 зобов'язано Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» скасувати рішення про відміну процедури закупівлі - «Ключі колійні шурупогайкові (гідравлічні). ДК 021:2015 - 42650000-7 Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані. Реєстраційний номер закупівлі: ОД-23Т_532_ВО», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2023-11-27-015067-a

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив із такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад встановлює Закон України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону тендерна документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до пункту 24 Особливостей Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

Відповідно до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу, коментар щодо відміни - Відмінити відкриті торги з особливостями за предметом закупівлі: Ключі колійні шурупогайкові (гідравлічні). ДК 021:2015 (42650000-7 Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані). Реєстраційний номер закупівлі: ОД-23Т_532_ВО відповідно до п.п. 2 пункту 50 Постанови КМУ від 12.10.2022р. №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» зі змінами в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 471 (надалі - Особливості) (неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень), а саме: - п. 1.4.4 тендерної документації передбачено: строк поставки товарів - протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту надання письмової рознарядки замовником, але не пізніше ніж до 31.12.2023 року. На даний час термін поставки товарів сплив. Таким чином, тендерна документація не відповідає вимогам статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі».

Замовником на веб-порталі Уповноваженого органу розміщено протокол від 19.01.2024 №136/6/Ш, в якому зазначено, зокрема, наступне: «Відповідно до протоколу рішення уповноваженої особи від 07.11.2023 № 136/Ш оприлюднено ОГОЛОШЕННЯ ПРО ПРОВЕДЕННЯ ВІДКРИТИХ ТОРГІВ з ОСОБЛИВОСТЯМИ та ТЕНДЕРНУ ДОКУМЕНТАЦІЮ зі всіма додатками в порядку та в терміни, встановлені відповідно до Закону України від 25.12.2015 №922- VIII «Про публічні закупівлі» в редакції Закону №114-ІХ від 19.09.2019 зі змінами та згідно з постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» зі змінами за предметом закупівлі: Ключі колійні шурупогайкові (гідравлічні). ДК 021:2015 (42650000-7 Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані). Реєстраційний номер закупівлі: ОД-23Т_532_ВО.

Відповідно до підпункту 2 пункту 50 Особливостей Замовник відміняє відкриті торги з особливостями у випадку неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, а саме: п. 1.4.4 тендерної документації передбачено: строк поставки товарів - протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту надання письмової рознарядки замовником, але не пізніше ніж до 31.12.2023 року. На даний час термін поставки товарів сплив. Таким чином, тендерна документація не відповідає вимогам статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі». Внести зміни в тендерну документацію неможливо. Усунути зазначене порушення неможливо.

Вирішив: відмінити відкриті торги з особливостями за предметом закупівлі: «Ключі колійні шурупогайкові (гідравлічні). ДК 021:2015 (42650000-7 Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані). Реєстраційний номер закупівлі: ОД-23Т_532_ВО відповідно до п.п. 2 пункту 50 Постанови КМУ від 12.10.2022 р. №1 178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» зі змінами в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 471 (надалі - Особливості) (неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень), а саме:

- п. 1.4.4 тендерної документації передбачено: строк поставки товарів - протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту надання письмової рознарядки замовником, але не пізніше ніж до 31.12.2023 року. На даний час термін поставки товарів сплив. Таким чином, тендерна документація не відповідає вимогам статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі».

Так, Замовник не довів правомірність відміни Процедури закупівлі та те, що причини відміни є такими, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель не внаслідок дій/бездіяльності Замовника.

Враховуючи інформацію, наведену в мотивувальній частині рішення, Замовник неправомірно відмінив тендер з наведених підстав. Тобто неправомірно відмінивши тендер, Замовник порушив вимоги пункту 50 Особливостей.

Відповідно до пункту 55 Особливостей оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до частини вісімнадцятої статті 18 Закону за результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення:

1) про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про процедури закупівлі, передбаченої цим Законом);

2) про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.

Враховуючи викладене, права та законні інтереси скаржника можуть бути захищені шляхом зобов'язання Замовника скасувати рішення про відміну тендеру.

Орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на її підставі в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, виходячи з положень частини шістнадцятої статті 18 Закону.

Враховуючи наведену вище інформацію, наявні підстави для задоволення скарги частково.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 18 Закону України «Про публічні закупівлі» та Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», Комісія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель було прийнято спірне рішення.

Відповідно до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване рішення відповідає наведеним у частині другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям.

Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Шевченко А.В.