про залишення позову без розгляду
08 грудня 2025 року №440/3513/20
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючої судді Панченко Н.Д., судді Василенко Г.Ю., судді Панової Г.В., розглянувши у місті Києві у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом Супрунівської сільської ради Полтавського району Полтавської області до Кабінету Міністрів України, Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Гожулівська сільська рада Полтавського району Полтавської області про визнання протиправними та нечинним розпорядження, зобов'язання вчинити дії,
Супрунівська сільська рада звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправним та нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №571-р "Про затвердження плану формування територій громад Полтавської області" в частині виключення Супрунівської об'єднаної територіальної громади та включення Супрунівської та Гожулівської сільських рад Полтавського району Полтавської області до Полтавської об'єднаної територіальної громади з адміністративним центром м. Полтава;
- зобов'язання Полтавської обласної державної адміністрації внести зміни до проекту перспективного плану формування територій громад Полтавської області, а саме об'єднати Супрнівську та Гожулівську сільську рада Полтавського району Полтавської області в Супрунівську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в с. Супрунівка Полтавського району Полтавської області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 адміністративну справу №440/3513/20 передано для розгляду до Окружного адміністративного суду м. Києві..
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.08.2020 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
На адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи №440/3513/20, які за результатами автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Балаклицькому А.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року адміністративну справу №440/3513/20 прийнято до провадження суддею Балаклицьким А.І. Справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження.
За результатом повторного автоматизованого розподілу, справу № 440/3513/20 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року адміністративна справа № 440/3513/20 прийнята до провадження суддею Панченко Н.Д., справу визначено розглядати колегією суддів у складі трьох суддів, призначене підготовче судове засідання на 09 грудня 2024 року о 12:30 год.
Як убачається з довідки Київського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року, підготовче судове засідання було відкладено у зв'язку з неявкою сторін. Наступну дату підготовчого засідання визначено на 21 січня 2025 року.
21.01.2025 підготовче засідання не відбулося у зв'язку з перебуванням одного з членів колегії суддів на лікарняному, у зв'язку з чим його відкладено на 24 березня 2025 року о 11:00. Згодом, з огляду на перебування одного з суддів у відпустці, підготовче засідання перенесено на 19 травня 2025 року.
Позивач у судові засідання, призначені на 24.03.2025 та 19.05.2025, не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Чергове судове засідання було призначене на 10.11.2025, а в подальшому - на 08.12.2025 о 11:15. Позивач був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, проте у засідання 08.12.2025 повторно не прибув, причин неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи чи про її розгляд за його відсутності до суду не подав.
Відповідач у судове засідання 08.12.2025 також не з'явився, однак подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Протокольною ухвалою від 08.12.2025 суд визначив подальший розгляд справи, зокрема питання щодо залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з повторною неявкою представника позивача, здійснювати у порядку письмового провадження.
Суд установив, що позивач без поважних причин систематично не з'являється до суду, не виконує процесуальні вимоги, не подає заяв чи пояснень, не підтримує позовні вимоги, а також не надає інформації, необхідної для повного та об'єктивного вирішення спору по суті. Матеріали справи не містять жодних доказів поважності причин неявки у судові засідання, призначені на 09.12.2024 та 08.12.2025.
Відповідно до статті 205 КАС України, у разі неявки позивача без поважних причин або неповідомлення суду про причини неявки, за відсутності заяви про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо така неявка перешкоджає розгляду справи. Зазначене правило застосовується до позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, у разі його повторної неявки.
Вказане законодавче положення узгоджується з п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України, згідно з яким позовна заява залишається без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув - для позивача, який не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче чи судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, за відсутності заяви про розгляд справи за його відсутності.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 44 КАС України, учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, а відповідно до ч. 1 ст. 45 КАС України, зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до ч. 2 ст. 131 КАС України, учасники процесу, які не можуть прибути до суду з поважних причин, зобов'язані завчасно повідомити про це суд. Однак матеріали справи не містять жодного повідомлення позивача про неможливість прибуття у судові засідання 09.12.2024 та 08.12.2025.
У розумінні КАС України позивач є особою, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Як ініціатор судового процесу, позивач повинен добросовісно та активно реалізовувати процесуальні права, забезпечувати представництво власних інтересів, подавати пояснення та докази, не ухилятися від участі у процесі та сприяти встановленню фактичних обставин справи.
Суд звертає увагу, що саме позивач володіє інформацією щодо значної частини фактичних даних, що становлять предмет доказування. Його неявка без поважних причин фактично позбавляє суд можливості всебічно і повно з'ясувати обставини спору.
З огляду на систематичну неявку позивача без поважних причин, невиконання ним процесуальних обов'язків, а також на те, що його участь є необхідною для встановлення обставин, які мають істотне значення для правильного вирішення спору, суд дійшов висновку про наявність передбачених законом підстав для залишення позовної заяви без розгляду відповідно до ч. 5 ст. 205 та п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Керуючись ст.ст. 44, 131, 194, 205, 240, 243 КАС України, суд
Позовну заяву Супрунівської сільської ради Полтавського району Полтавської області до Кабінету Міністрів України, Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Гожулівська сільська рада Полтавського району Полтавської області про визнання протиправними та нечинним розпорядження, зобов'язання вчинити дії, залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Головуюча - суддя Панченко Н.Д.
Судді: Василенко Г.Ю.
Панова Г.В.