Ухвала від 05.12.2025 по справі 320/49714/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в залученні третьої особи

05 грудня 2025 року № 320/49714/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянуви клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у справі за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої медико-соціальної експертної комісії №1 м.Краматорська про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Спеціалізованої медико-соціальної експертної комісії №1 м.Краматорська та просить суд:

- визнати рішення Спеціалізованої МСЕК №1 м. Краматорська щодо надання ОСОБА_1 3 групи інвалідності від 27.02.2024р. протиправним та скасувати його;

- визнати рішення Спеціалізованої МСЕК №1 м. Краматорська щодо надання ОСОБА_1 3 групи інвалідності від 23.09.2024р. протиправним та скасувати його;

- зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 2 групу інвалідності без строку повторного переогляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі в порядку письмового провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 замінено неналежного відповідача в адміністративній справі №320/49714/24 - Спеціалізовану медико-соціальну експертну комісію №1 м.Краматорська на належного відповідача - Центр оцінювання функціонального стану особи (ЦОФСО) ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ України».

В подальшому від позивача надійшло клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Міністерство охорони здоров'я України, оскільки прийняте судове рішення може безпосередньо вплинути на його права та обов'язки у сфері контролю та організації діяльності медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а з 1 січня 2025 року - у сфері функціонування системи оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО).

Розглянувши вказане клопотання про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частинами 4, 5 ст. 49 КАС України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Отже, можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки. Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.

Відтак, обов'язковою умовою залучення третьої особи до участі у справі в якості третьої особи є доведення можливості впливу рішення у справі на права, свободи, інтереси та обов'язки такої особи.

Дослідивши докази, що стосуються клопотання, суд вважає, що позивачем не обґрунтовано яким чином судове рішення може вплинути на права та обов'язки Міністерства охорони здоров'я України.

Враховуючи викладене, а також те, що позивачем не доведено, що рішення у даній справі може вплинути на права і обов'язки Міністерства охорони здоров'я України, суд дійшов висновку про відсутність підстав у задоволенні клопотання позивача у залученні третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.

Керуючись ст. 49, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Міністерства охорони здоров'я України - відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Щавінський В.Р.