Рішення від 09.12.2025 по справі 300/7962/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2025 р. справа № 300/7962/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним, скасування рішення о/р №204150001907 від 09.07.2025 та зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017, до загального стажу періоди роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990, з 12.07.1990 по 31.08.1992 та перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах з 02.07.2025, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, пенсіонер, заявник, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській від 09.07.2025 за №о/р 204150001907, яким відмовлено в перерахунку пенсії і перехід з виду на вид ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 02 липня 2025 року ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV зарахувати до пільгового стажу роботи періоди з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017; зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990 та з 12.07.1990 по 31.08.1992;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 02 липня 2025 року ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, тобто за 2022-2024 роки (15057,09 гривень), які передують року звернення із заявою про переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по даній справі протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили.

Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 03.11.2025" та підписана електронно-цифровим підписом ОСОБА_1 .

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправні, на переконання позивача, дії відповідача щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах з 02.07.2025 та у зарахуванні до стажу періоди з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017, до загального стажу періоди роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990, з 12.07.1990 по 31.08.1992.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку територіальному управлінні Пенсійного фонду України та з 07.10.2019 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV). Позивач 02.07.2025 звернувся через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV. Рішенням від 09.07.2025 за №о/р 204150001907 відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком, у зв'язку з недостатністю пільгового стажу роботи (надалі по тексту також - спірне рішення, оскаржуване рішення). Так, коментованим рішенням визначено, що надана заявником довідка №УБГ758-1 від 12.03.2025 про пільговий стаж роботи не підтверджена первинними документами та підлягає зустрічній перевірці законності її видачі, не надано документів про належність підсобного господарства "Лукашівка" та підсобного сільського господарства "Україна". За доводами ОСОБА_1 , до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990 та з 12.07.1990 по 31.08.1992, що засвідчується розрахунком стажу.

Як зазначає позивач, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Записами трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 12.07.1990, яка надавалась органу пенсійного забезпечення, засвідчується обставина роботи останнього у спірні періоди. Також у позивача є наявне посвідчення тракториста серії НОМЕР_2 , згідно якого ОСОБА_1 працював на посаді тракториста-машиніста. До органу пенсійного забезпечення позивачем також надавалась довідка БУ "Укрбудгаз" АТ "Укргазвидобування" №УБГ758-1 від 12.03.2025, в якій зазначено, що ОСОБА_1 у спірні періоди дійсно працював в БУ "Укргазбуд" трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва, був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового період у рослинництві, або протягом календарного року у тваринництві.

Відповідно до довідки №174 від 10.12.2024 позивач з 02.04.1990 по 09.07.1990 працював в Зачепилівському ремонтно-транспортному підприємстві на посаді учня токаря. Записами трудової книжки засвідчується, що ОСОБА_1 у період з 12.07.1990 по 31.08.1992 працював в колгоспі "Родіна", коментований період роботи додатково підтверджується довідкою від 26.03.2025 за №1. Втім, згідно розрахунку стажу, вказані періоди роботи позивача не були зараховані до страхового стажу без зазначення будь-яких підстав для їх не врахування. Станом на дату звернення із заявою від 02.07.2025, пільговий стаж на посаді тракториста-машиніста який безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства враховуючи спірні періоди з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017 пільговий стаж ОСОБА_1 складатиме більше ніж 20 років, які не обхідні для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За аргументами ОСОБА_1 , після призначення пенсії по інвалідності заявник набув 24 місяці страхового стажу, що дає право на здійснення переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за три попередні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2022-2024 роки в розмірі 15 057,09 гривень. Також, на переконання позивача, наявні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення з метою убезпечення ОСОБА_1 від незаконних дій відповідача на стадії виконання рішення суду. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків (а.с.45-46). Позивач через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерував до суду заяву про усунення недоліків із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 10.11.2025", яку 11.11.2025 зареєстровано в суді за вх.№29494/25 (а.с.48-49).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 14.11.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс). Одночасно судом витребувано у сторін додаткові письмові докази, необхідні для розгляду справи (а.с.50-51).

Пунктом 3 ухвали суду від 14.11.2025 залучено як співвідповідача у справі №300/7962/25 - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі по тексту також - співвідповідач, ГУ ПФУ в Харківській області).

Співвідповідач скористався правом на подання відзиву від 28.11.2025 за №2000-0805-8/185312 на позовну заяву, який надійшов 01.12.2025 та зареєстрований в суді за вх.№31445/25 (а.с.55-74).

У поданому відзиві співвідповідач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не здійснювало розгляд заяви позивача та не приймало відповідних рішень за результатами такого розгляду.

Відповідач також скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скерувало до суду відзив від 27.11.2025 за №0900-0902-8/59270 на позовну заяву, реєстрацію якого здійснено в суді 03.12.2025 за вх.№31818/25 (а.с.75-81). Орган пенсійного забезпечення заперечив проти мотивів та доводів ОСОБА_1 , викладених у позовній заяві, вказавши на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на таке.

Як зазначило Управління, наявність записів у трудовій книжці не є достатньою умовою для врахування стажу роботи до пільгового, оскільки така трудова книжка ОСОБА_1 не містить записів про зайнятість працівника у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного сезону та віднесення господарства до сільгосппідприємств. За доводами ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) уточнююча довідка повинна містити відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції. На переконання відповідача, є передчасними вимоги ОСОБА_1 про застосування показника середньої заробітної плати (доходу) з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скерувало до суду клопотання від 05.12.2025 за №2000-0905-7/189200 про надання доказів по справі №300/7962/25, який зареєстровано в суді 08.12.2025 за вх.№32139/25 (а.с.83-94).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзиви на позовну заяву, пояснення, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 07.10.2019 отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (а.с.88).

Згідно рішення від 23.01.2020 за №204150001907, розмір пенсії позивача обчислений з розрахунку страхового стажу 35 років 10 місяців і 21 день помноженого на коефіцієнт кратності 0.35833 (а.с.88).

Відповідно до розрахунку стажу (Форма РС-право) страховий стаж ОСОБА_1 при призначенні пенсії по інвалідності склав 25 років 11 місяців і 02 дні, останній врахований період до страхового стажу з 01.10.2019 по 06.10.2019 (а.с.93).

Позивач 02.07.2025 через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії, в якій самостійно визначив вид пенсії "перехід на інший вид пенсії" (а.с.58).

До коментованої заяви ОСОБА_1 долучив, зокрема, копії довідки від 26.03.2025 за №1 (а.с.59), довідки від 28.05.2025 за №УБГ1821-1 (а.с.60), довідки від 28.05.2025 за №УБГ1820-1 (а.с.61), трудової книжки серії НОМЕР_1 від 12.07.1990 (а.с.62-65), довідки від 12.03.2025 за №УБГ758-1 (а.с.66), архівної довідки від 10.12.2024 за №174 (а.с.73).

Обставина подання пенсіонером заяви від 02.07.2025 та долучених до такої документів не заперечується сторонами, співвідповідач додатково надав до суду копії перелічених документів разом із відзивом на позовну заяву.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, за принципом екстериторіальності, прийняло рішення від 09.07.2025 за о/р №204150001907 про відмову в проведенні перерахунку пенсії (а.с.74).

Вказана відмова мотивована тим, що надана заявником довідка №УБГ758-1 від 12.03.2025 про пільговий стаж не підтверджена первинними документами та підлягає зустрічній перевірці законності її видачі. Заявником не долучено документи про належність підсобного сільського господарства "Лукашівка" та підсобного сільського господарства "Україна" (а.с.74).

Інших мотивів та підстав для відмови позивачу у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком оскаржуване рішення не містить.

Останній наявний розрахунок стажу Форми РС-право засвідчує, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 33 роки 02 місяці 15 днів, водночас усі періоди роботи зараховано без особливих відміток (не в пільговому обчисленні).

Згідно записів трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990 (а.с.62-65), позивач, у спірні періоди:

- з 12.07.1990 прийнятий на роботу в к.з. "Родіна" трактористом;

- з 01.09.1992 зарахований до штату Хрестищенського УБР трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва в ПСГ "Лукашівка";

- з 31.12.2004 звільнений за переведенням до відділення виробничо-соціального забезпечення і торгівлі ФБУ "Укрбургаз";

- з 01.01.2005 прийнятий трактористом-машиністом с/г виробництва 4 розряду "Україна" за переведенням з Хрестищинського відділенні бурових робіт;

- з 30.04.2005 звільнений за переведенням до Хрестищенського відділення борових робіт БУ "Укрбургаз";

- з 01.05.2005 прийнятий за переведенням з ВГХІТ трактористом-машиністом с/г виробництва 4 розряду;

- з 31.05.2010 звільнено з роботи за переведенням до відділення виробничо-соціального забезпечення і торгівлі БУ "Укрбургаз";

- з 01.06.2010 прийнятий за переведенням з ХББР трактористом-машиністом с/г виробництва 4 розряду ПСГ "Україна";

- з 31.07.2017 звільнений з роботи в зв'язку зі скороченням штату працівників.

Також за доводами ОСОБА_1 до страхового стажу підлягає врахуванню період його роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990 учнем токаря в Бердянському відділенні Зачепилівського ремонтно-транспортного підприємства Зачепилівського району Харківської області, що підтверджується відомостями відомостями Архівної довідки від 10.12.2024 за №174 (а.с.73).

Згідно довідки БУ "Укрбургаз" АТ "Укргазвидобування" за №758-1 від 12.03.2025 ОСОБА_1 працюючи трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва, був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду у рослинництві, або протягом календарного року в тваринництві. Зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.66).

Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській від 09.07.2025 № о/р 204150001907, яким відмовлено в перерахунку пенсії перехід з виду на вид ОСОБА_1 , пенсіонер звернувся з цим позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі по тексту також - Закон №1058-IV).

Згідно вимог частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком, 2) пенсія по інвалідності, 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника (частина 1 статті 9 Закону №1058-IV).

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058-IV.

За змістом частини 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії

Основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення").

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі по тексту також - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Виходячи з наведеної норми вказаного Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, застосовуються, в тому числі, у разі відсутності в трудовій книжці необхідних відомостей про роботу.

Згідно пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З 29.07.1993 діє Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за №58 (надалі по тексту також - Інструкція №58).

Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника (пункт 1.1 Інструкції №58).

Як встановлено судом, у позивача є в наявності трудова книжка серії НОМЕР_1 від 12.07.1990 (а.с.62-65), котрі надані останнім відповідачу при зверненні із заявою від 02.07.2025 про призначення пенсії за віком.

Позивач 02.07.2025 через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії, в якій самостійно визначив вид пенсії "перехід на інший вид пенсії" (а.с.58).

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, за принципом екстериторіальності, прийняло рішення від 09.07.2025 за о/р №204150001907 про відмову в проведенні перерахунку пенсії (а.с.74).

Вказана відмова мотивована тим, що надана заявником довідка №УБГ758-1 від 12.03.2025 про пільговий стаж не підтверджена первинними документами та підлягає зустрічній перевірці законності її видачі. Заявником не долучено документи про належність підсобного сільського господарства "Лукашівка" та підсобного сільського господарства "Україна" (а.с.74).

Інших мотивів та підстав для відмови позивачу у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком оскаржуване рішення не містить.

Частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV унормовано, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Як вже зазначалось судом, згідно пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника (пункт 1.1 Інструкції №58).

Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 12.07.1990 (а.с.62-65), позивач, у спірні періоди:

- з 12.07.1990 прийнятий на роботу в к.з. "Родіна" трактористом;

- з 01.09.1992 зарахований до штату Хрестищенського УБР трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва в ПСГ "Лукашівка";

- з 31.12.2004 звільнений за переведенням до відділення виробничо-соціального забезпечення і торгівлі ФБУ "Укрбургаз";

- з 01.01.2005 прийнятий трактористом-машиністом с/г виробництва 4 розряду "Україна" за переведенням з Хрестищинського відділенні бурових робіт;

- з 30.04.2005 звільнений за переведенням до Хрестищенського відділення борових робіт БУ "Укрбургаз";

- з 01.05.2005 прийнятий за переведенням з ВГХІТ трактористом-машиністом с/г виробництва 4 розряду;

- з 31.05.2010 звільнено з роботи за переведенням до відділення виробничо-соціального забезпечення і торгівлі БУ "Укрбургаз";

- з 01.06.2010 прийнятий за переведенням з ХББР трактористом-машиністом с/г виробництва 4 розряду ПСГ "Україна";

- з 31.07.2017 звільнений з роботи в зв'язку зі скороченням штату працівників.

Стосовно зарахування ОСОБА_1 до стажу роботи на пільгових умовах періодів роботи з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017, то суд зазначає та керується наступним.

Верховий Суд у постанові від 08.05.2018 у справі №672/455/17 сформував правовий висновок, за яким головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста (фактично - механізатора), безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року за №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.

Єдина назва професії "тракторист-машиніст" запроваджена в 1961 році та охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій. У довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, та результати проведення атестації робочих місць на підприємстві.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах.

Додатком №5 Порядку №637 затверджено форму Довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

При цьому, згідно із пунктом 20 вказаного Порядку додатково в уточнюючій довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

ОСОБА_1 разом із заявою про призначення пенсії надав органу пенсійного забезпечення довідку за №758-1 від 12.03.2025 про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.66).

Відповідно до вказаної довідки БУ "Укрбургаз" АТ "Укргазвидобування" за №УБГ758-1 від 12.03.2025 ОСОБА_1 , працюючи трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва, був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду у рослинництві, або протягом календарного року в тваринництві. Зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.66).

Суд не погоджується з доводами відповідача, викладеними в оскаржуваному рішенні про те, що надана заявником довідка №УБГ758-1 від 12.03.2025 про пільговий стаж не підтверджена первинними документами, з огляду на наступне.

Так, довідка за №УБГ758-1 від 12.03.2025 (а.с.66) видана на підставі первинних документів (книга наказів за 1993-2017 роки, розрахунково-платіжна відомість, картки форми Т-2, П-2), така містить відтиск печатки підприємства, дату та номер, а також підписи директора БУ "Укрбургаз", керівника групи управління персоналом філії БУ "Укрбургаз" ДУЛР АТ "Укргазвидобування", головного бухгалтера БУ "Укрбургаз".

Для суду залишаються незрозумілими доводи ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, викладені у спірному рішенні, про ненадання ОСОБА_1 документів про "належність підсобного сільського господарства "Лукашівка" та підсобного сільського господарства "Україна"" (а.с.74).

Рішення о/р №20415001907 від 09.07.2025 та відзив на позовну заяву, позбавлені власних доводів та міркувань відповідача щодо "не належності" підсобного сільського господарства "Лукашівка" та підсобного сільського господарства "Україна".

Так, стверджуючи про їх "неналежність", орган пенсійного забезпечення не навів жодних пояснень, яким чином відсутність таких документів перешкоджає зарахуванню відповідних періодів роботи до страхового стажу заявника, не довів причинно-наслідкового зв'язку між цією обставиною та можливістю чи неможливістю здійснення обчислення стажу. Така позиція є формальною і не ґрунтується на вимогах законодавства щодо підтвердження періодів трудової діяльності.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області в оскаржуваному рішенні зазначено, що довідка №УБГ758-1 від 12.03.2025 підлягає зустрічній перевірці, натомість, відповідачем не надано суду доказів на засвідчення обставини проведення такої перевірки чи ініціювання її здійснення.

Матеріали адміністративної справи не містять доказів проведення перевірки Пенсійним фондом України чи його територіальними управліннями довідки №УБГ758-1 від 12.03.2025 та жодних актів, за результатами її проведення.

Окремо суд зазначає, що у рішенні о/р №20415001907 від 09.07.2025 відсутні посилання на періоди, які Управлінням зараховано чи не зараховано до страхового/пільгового стажу роботи, а також які умови ОСОБА_1 не дотримано для переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно пункту 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати

Відтак, оскаржуване рішення о/р №20415001907 від 09.07.2025, всупереч вимог статті 2 КАС України, пункту 4.7 Порядку №22-1 прийнято без повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів позивачем, що свідчить про формальний підхід органу пенсійного забезпечення до прийняття індивідуального акту.

З огляду на вказані вище мотиви та аргументи підлягають врахуванню до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 трактористом-машиністом з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017.

В адміністративному позові ОСОБА_1 також просить суд зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990 та з 12.07.1990 по 31.08.1992.

Надаючи оцінку вказаним вимогам, суд зазначає та керується наступним.

Суд вкотре зазначає, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно записів трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990 (а.с.62-65) позивач з 12.07.1990 прийнятий на роботу в к.з. "Родіна" трактористом та з 01.09.1992 зарахований до штату Хрестищенського УБР трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва в ПСГ "Лукашівка".

Таким чином, ОСОБА_1 з 12.07.1990 по 31.08.1992 працював в к.з. "Родіна", що засвідчується відповідним записом у трудовій книжці.

Зі змісту довідки №1 від 26.03.2025 слідує, що позивач з 1986 по 1992 роки працював в колгоспі "Родіна" (а.с.59).

Слід зазначити, що ані оскаржуване рішення о/р НОМЕР_3 від 09.07.2025, ані відзиви на позовну заяву не містять жодних застережень щодо неможливості врахування до страхового стажу позивача період роботи останнього з 12.07.1990 по 31.08.1992 працював в к.з. "Родіна".

За змістом вимог частини 1 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 (надалі по тексту також - Закон №1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Так, відповідно до статей 3, 48 Примірного статуту колгоспників, прийнятого ІІІ Всесоюзним з'їздом колгоспників 27.11.1969, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 28.11.1969 (надалі по тексту також - Примірний статут колгоспників), громадяни СРСР приймались в члени колгоспу на підставі заяви, яка розглядалася спочатку правлінням колгоспу, після чого прийом у члени колгоспу проводиться загальними зборами колгоспників за поданням правління. Допускається залучення на роботу за трудовими договорами фахівців та інших працівників з боку лише в тих випадках, коли в колгоспі немає відповідних фахівців або коли сільськогосподарські та інші роботи не можуть бути виконані в необхідні терміни силами колгоспників (стаття 24 Примірного статуту колгоспників).

Найвищим органом управління колгоспу визначено загальні збори членів колгоспу, до повноважень котрих, зокрема, віднесено прийняття правил внутрішнього трудового розпорядку колгоспу, положення про оплату праці та про внутрігосподарський розрахунок. При цьому, мінімум трудової участі в громадському господарстві працездатних колгоспників встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку (стаття 46, 25 Примірного статуту колгоспників).

Порядок ведення трудових книжок колгоспників врегульований Основними положеннями про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 за №310, та чинних на час розгляду справи (надалі по тексту також - Основні Положення).

Відповідно до пунктів 1, 2 Основних Положень трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту їх вступу в члени колгоспу.

До трудової книжки колгоспника, зокрема, заносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, закінчення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання (пункт 5 Основних Положень).

Згідно з пунктом 6 Основних Положень всі записи в трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої правлінням колгоспу особи та печаткою.

Також слід відмітити про встановлений взірець трудової книжки колгоспника, відповідно до якого трудова книжка колгоспника містить окремі розділи: ІІІ "членство в колгоспі", де зазначаються відомості про прийом в члени колгоспу, припинення членства в колгоспі та причини такого припинення , відомості про документ, на підставі якого внесений запис; ІV "відомості про роботу" - відомості про прийом на роботу, переведення на іншу посаду, звільнення з роботи, із зазначенням причин та відомості про документ, на підставі якого внесений запис; V "трудова участь у громадському господарстві" - встановлений у колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі, відомості про документ, на підставі якого внесений запис.

Відповідно до пункту 8 Основних Положень, трудові книжки зберігаються в правлінні колгоспу як бланки суворої звітності, а при припиненні членства в колгоспі видаються їх власникам на руки.

Отож, виходячи з наведеного можна дійти висновку про те, що трудова діяльність членів колгоспів підтверджується трудовою книжкою колгоспника встановленого взірця, що є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів, та до якої вносяться відомості, зокрема про прийом роботу, переведення на іншу посаду, звільнення з роботи, а також трудову участь у громадському господарстві (встановлений у колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі).

Так, у ОСОБА_1 є в наявності трудова книжка колгоспника серії НОМЕР_4 від 12.07.1990 (а.с.62-65).

Як вже відзначено судом вище, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю (частина 1, 2 статті 56 Закону №1788-ХІІ).

З системного аналізу Примірного статуту колгоспників та Основних положень, суд доходить висновку, що внесення відомостей до трудової книжки колгоспника щодо причин невиконання ним річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві, зокрема вказання характеру таких причин, а саме поважності чи не поважності, віднесено до компетенції спеціально уповноваженої правлінням колгоспу особи.

Трудова книжка колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990 не містить відомостей про виконання ОСОБА_1 річного мінімуму трудової участі.

Згідно позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.

Натомість, згідно довідки №1 від 26.03.2025 за 1992 рік ОСОБА_1 відпрацював 322 дні, при установленому мінімуму 280 (а.с.59). Коментована довідка видана на підстав особових рахунків по заробітній платі за 1986-1992 роки.

За змістом частини 3 статті 90 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, за відсутності заперечень органу пенсійного забезпечення, підлягає врахуванню до стажу роботи позивача період з 12.07.1990 по 31.08.1992 в колгоспі "Родіна".

В частині позовних вимог про врахування до стажу роботи ОСОБА_1 період з 02.04.1990 по 09.07.1990, то суд керується наступним.

За змістом статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

У трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990 відсутні записи про роботу позивача з 02.04.1990 по 09.07.1990 (а.с.62-65).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Так, Комунальне підприємство "Зачепилівський трудовий архів" видало на ім'я ОСОБА_1 довідку від 10.12.2024 за №174 (а.с.73).

Відповідно до відомостей Архівної довідки від 10.12.2024 за №174 в архівному фонді Зачепилівського ремонтно-транспортного підприємства Зачепилівського району Харківської області, в наказах директора Зачепилівського ремонтно-транспортного підприємства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно був прийнятий учнем токаря в Бердянське відділення підприємства з 02 квітня 1990 року згідно тарифної ставки тимчасового І розряду (наказ №132 від 29 березня 1990 року), звільнений з 09 липня 1990 року за власним бажанням (наказ №278 від 09 липня 1990 року).

Підставою для видачі коментованої довідки слугували архівний фонд №12, опис 1-ос, книги наказів за 1990 рік (а.с.73).

Вказана довідка відповідає вимогам, встановленим Порядком №637, містить відомості про періоди роботи, посаду, підпис уповноваженої особи на видачу довідки, дату та реєстраційний номер, а також посилання на первинні документи, як підставу її видачі.

Останній наявний в матеріалах адміністративної справи розрахунок стажу (Форма РС-право) не містить відомостей про врахування до стажу ОСОБА_1 періоду його роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990 в Бердянському відділенні Зачепилівського ремонтно-транспортного підприємства (а.с.72).

Відповідач та співвідповідач, ані в оскаржуваному рішенні о/р №20415001907 від 09.07.2025, ані у відзивах на позовну заяву не наводять жодних мотивів та підстав щодо неврахування до стажу ОСОБА_1 роботи з 02.04.1990 по 09.07.1990 в Бердянському відділенні Зачепилівського ремонтно-транспортного підприємства.

З огляду на відсутність заперечень ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та ГУ ПФУ в Харківській області, а також на встановлені судом обставини, підлягає врахуванню до стажу позивача період роботи останнього з 02.04.1990 по 09.07.1990.

Як наслідок, слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування до стажу роботи ОСОБА_1 періоду з 02.04.1990 по 09.07.1990 та з 12.07.1990 по 31.08.1992.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Позивач 02.07.2025 через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії, в якій самостійно визначив вид пенсії "перехід на інший вид пенсії" (а.с.58).

Розрахунком стажу (Форма РС-право) засвідчується, що на момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком, страховий стаж ОСОБА_1 складав 33 роки 02 місяці і 15 днів (а.с.72).

Також судом вище по тексту судового рішення, зроблено висновок про необхідність врахування до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 трактористом-машиністом з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017.

Таким чином, з урахуванням висновків суду, пільговий стаж позивача трактористом-машиністом становить більше 20 років, і такий є достатнім для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV.

Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14-15), та станом на 02.07.2025 (дата звернення із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) останньому виповнилось 55 повних років.

З огляду на встановлені судом обставини та нормативно-правове регулювання спірних правовідносин, ОСОБА_1 набув права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком, 2) пенсія по інвалідності, 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 07.10.2019 отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (а.с.88).

Абзацом 1 частини 3 статті 45 Закону №1058-IV унормовано, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як з'ясовано судом, позивач 02.07.2025 через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії, в якій самостійно визначив вид пенсії "перехід на інший вид пенсії" (а.с.58).

Слід зазначити, що за змістом пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (абзац 2 пункту 4.7 Порядку №22-1).

Із вказаного слідує, що після реєстрації заяви позивача, органом пенсійного забезпечення, який її розглядав і вирішував за принципом екстериторіальності питання про наявність чи відсутність права на переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, в розумінні Порядку №22-1 є Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Відтак, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 02.07.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV.

Також в адміністративному позові заявник просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 02 липня 2025 року ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, тобто за 2022-2024 роки (15057,09 гривень), які передують року звернення із заявою про переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Надаючи оцінку вказаній вимозі позивача, суд зазначає та керується наступним.

Положеннями частини 1 статті 10 Закону №1058-ІV визначено, що особа, яка має право на різні види пенсій призначається один із цих видів пенсії за її вибором. При цьому за власним бажанням можна змінити вид пенсії.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (абзац 1 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV).

Як визначено пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 за №22-1 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Статтею 40 Закону №1058-ІV передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

За змістом вимог абзацу 1 частини 1 та частини 2 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-ІV при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Приписами абзацу 2 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В контексті оцінки спірних правовідносин слід зважати на правову дію абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV, за змістом якого якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовують під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови, якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі.

Інших умов для врахування середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією за віком, законодавством не передбачено.

В силу вимог частин 2, абзаців 1 і 2 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Буквальний зміст вищевказаних правових норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначені за Законом №1058-ІV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Аналогічні висновки містяться у постановах Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 в справі №577/2576/17 та постановах Верховного Суду від 23.10.2018 в справі №317/4184/16, від 13.12.2018 в справі №185/860/17, від 06.02.2019 в справі №333/1856/17, від 15.08.2019 в справі №263/16495/16-а, від 11.09.2019 в справі №363/1493/17, від 17.07.2020 в справі №335/13894/16-а, від 04.02.2021 в справі №509/3080/16-а, від 18.05.2022 в справі №615/1644/16-а, від 30.11.2023 у справі №580/3792/23, від 23.09.2024 в справі №620/2027/24.

Повертаючись до фактичних обставин справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 07.10.2019 отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (а.с.88).

Згідно рішення від 23.01.2020 за №204150001907, розмір пенсії позивача обчислений з розрахунку страхового стажу 35 років 10 місяців і 21 день помноженого на коефіцієнт кратності 0.35833 (а.с.88).

Відповідно до розрахунку стажу (Форма РС-право) страховий стаж ОСОБА_1 при призначенні пенсії по інвалідності склав 25 років 11 місяців і 02 дні, останній врахований період до страхового стажу з 01.10.2019 по 06.10.2019 (а.с.93).

Водночас, як слідує зі змісту останнього наявного в матеріалах справи розрахунку стажу (Форма РС-право) страховий стаж ОСОБА_1 складає 33 роки 02 місяці і 15 днів, після 06.10.2019 страховий стаж враховано по 23.12.2023.

З огляду на вказане, після призначення з 07.10.2019 позиву пенсії по інвалідності, останній набув не менш як 24 місяці страхового стажу, що є підставою для застосування при обчисленні нової пенсії показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, тобто за 2022-2024 роки (15057,09 гривень).

Разом з тим, вимога позивача про зобов'язання відповідача застосувати при обчисленні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, тобто за 2022-2024 роки (15057,09 гривень), які передують року звернення із заявою про переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, є передчасною та до задоволення не підлягає, з огляду на таке.

Правовий спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права.

Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб'єктивних прав.

Попередження та вирішення правових спорів здійснюється шляхом використання передбачених законом можливостей (інструментів) захисту суб'єктивних прав, таких, як:

- загальні прийоми вирішення конфліктів (організація перемовин, залучення посередників тощо);

- звернення до відповідного державного, самоврядного чи громадського органу або уповноваженої особи за захистом чи відновленням свого суб'єктивного права.

Як правило, відмова відповідного органу чи уповноваженої особи у відновленні суб'єктивного права породжує реальні правові спори, вирішення яких за позовами зацікавлених осіб здійснюється судами.

У випадку, який досліджується судом орган пенсійного фонду ще не вчинив жодних дій/не прийняв будь-якого рішення щодо врахування/не врахування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, тобто за 2022-2024 роки (15057,09 гривень), які передують року звернення із заявою про переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, про необхідність врахування якого вказує ОСОБА_1 , тобто такі правовідносини не стали спірними.

Також не підлягає задоволенню заява позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по даній справі протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили, з огляду на таке.

За змістом абзацу першого частини 5 статті 382 КАС України встановлено, що за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.

Таким чином, вказаною статтею КАС України під час ухвалення рішення встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалює судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, відсутність у матеріалах достатніх і достовірних доказів, які б вказували на неминуче зволікання зі сторони відповідача у виконанні судового рішення після набрання ним законної сили в добровільному порядку, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі під час ухвалення рішення.

Суд розцінює коментовану вище вимогу, сформовану серед переліку позовних вимог, як процесуальну заяву по справі, яка не є вимогою в розумінні частини 1 статті 5 і частини 2 статті 245 КАС України.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В силу вимог частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Водночас, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 2 статті 9 КАС України).

У разі задоволення позову суд, застосовуючи припису пункту 10 частина 2 статті 245 КАС України, може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частини 4 статті 245 КАС України).

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, зважаючи на встановлення у справі не виконання відповідачем при розгляді заяви позивача власних повноважень в належному і повному обсязі, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 09.07.2025 о/р №204150001907 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування до стажу роботи ОСОБА_1 періоду з 02.04.1990 по 09.07.1990 та з 12.07.1990 по 31.08.1992;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи трактористом-машиністом періоди з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017 згідно записів трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи періоди з 02.04.1990 по 09.07.1990 згідно Архівної довідки від 10.12.2024 за №174 Комунального підприємства "Зачепилівський трудових архів" та з 12.07.1990 по 31.08.1992 згідно записів трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 02.07.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.

Інші сформовані позовні вимоги та їх формулювання, на переконання суду, поглинаються (враховуються) при вирішенні даного спору, за сформованими вище висновками і вирішення спору по суті.

Розподіляючи між сторонами судові витрати суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивачем сплачено судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 968,96 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи платіжна інструкція №АК20-2В79-АМ6Р-М24Н від 09.11.2025 (а.с.49).

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).

Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке вчинило протиправні дії, спрямовані на відмову у зарахуванні періодів роботи до страхового стажу та переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, то з останнього підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 484,48 гривень, що пропорційно становить 50 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 09.07.2025 о/р №204150001907 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування до стажу роботи ОСОБА_1 періоду з 02.04.1990 по 09.07.1990 та з 12.07.1990 по 31.08.1992.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи трактористом-машиністом періоди з 01.09.1992 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.04.2005, з 01.05.2005 по 31.05.2010, з 01.06.2010 по 31.07.2017 згідно записів трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи періоди з 02.04.1990 по 09.07.1990 згідно Архівної довідки від 10.12.2024 за №174 Комунального підприємства "Зачепилівський трудових архів" та з 12.07.1990 по 31.08.1992 згідно записів трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 12.07.1990.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 02.07.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 гривень (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м.Івано-Франківськ, 76018;

співвідповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 14099344), Майдан Свободи, 5, Держпром, 3/2, м.Харків, 61000.

Суддя Чуприна О.В.