Рішення від 09.12.2025 по справі 280/9443/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 грудня 2025 року о/об 11 год. 00 хв.Справа № 280/9443/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ),

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 ), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 19.02.2024; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 19.02.2024.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.05.2016 року ІНФОРМАЦІЯ_6 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 5 «а» наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». З цієї підстави, 12.05.2016 року ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ) ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) був виключений з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, що діяла на той час), тобто у зв'язку з визнанням військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. До військово-облікового документа позивача були внесені дані про визнання непридатним та виключення із військового обліку. Також, у паспорті громадянина України ОСОБА_1 міститься відтиск штампу ІНФОРМАЦІЯ_8 , датований 12.05.2016 року, з написом «НЕВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИЙ (НА)». На даний час вказані письмові докази визнання позивача непридатним до військової служби за станом здоров'я та виключення позивача з цієї підстави з військового обліку є чинними та достатніми в підтвердження вказаних обставин. Зважаючи на те, що в мережі Інтернет жваво почали висвітлювати тему постановки ТЦК та СП на військовий облік осіб, які раніше були виключені з обліку, у червні місяці 2025 року позивач встановив застосунок «Резерв+» і виявив, що в його електронному кабінеті відображається статус «військовозобов'язаний». Отже, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів не містить відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, що підтверджується військово-обліковим документом ОСОБА_1 від 04.06.2025 року, згенерованим в застосунку Резерв+. 10.06.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 або відповідач) було направлено адвокатський запит, в якому порушено питання щодо підстав взяття ІНФОРМАЦІЯ_4 раніше виключеного з військового обліку за станом здоров'я ОСОБА_1 на військовий облік. Також, було викладене прохання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення 12.05.2016 року з військового обліку гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тобто у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби. Відповіддю від 19.06.2025 року № 8181 на адвокатський запит відповідач повідомив, що обліковий запис до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 був внесений оператором 19.05.2023 року. На цей момент у відповідача була відсутня інформація, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 та про його виключення з військового обліку. При цьому, за умови надання відповідачу документів, що беззаперечно свідчать про виключення 12.05.2016 року ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з непридатністю за станом здоров'я до військової служби, а отже і незаконності взяття ОСОБА_1 19.05.2023 року на військовий облік, відповідач умисно ухилився від розгляду питання щодо приведення у відповідність відомостей, що містяться в Єдиному державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з записами про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, що містяться в його військово-обліковому документі. Водночас, 01.07.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 позивачем була направлена заява про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку. Відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_9 від 21.07.2025 року № 9450, ОСОБА_1 було повідомлено, що дані про визнання ОСОБА_1 непридатним для військової служби знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_7 та для вирішення цього питання рекомендовано звернутися до названого РТЦК та СП. 04.08.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_10 був направлений адвокатський запит, в якому я, адвокат Слизовська М.Ю., прохала надати завірені належним чином копії документів, які стали підставою для виключення 12.05.2016 року ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п. 3 ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тобто у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби. В свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 16.08.2025 року № 06/24044 повідомив, що для приведення у відповідність даних про виключення з військового обліку в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивачу потрібно особисто з'явитися до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_4 , при цьому запитувані документи надані не були. Таким чином, на теперішній час Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів не містить відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку і відповідач в особі ІНФОРМАЦІЯ_9 , в якому на військовому обліку стоїть ОСОБА_1 , фактично відмовився усунути вказані розбіжності в облікових даних позивача, що, на його думку, є протиправним і стало підставою для звернення з даним позовом до суду. … Отже, підстава визнання військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку була виключена з переліку таких, згідно з якими відбувалось виключення з військового обліку. … Оскільки 12.05.2016 року ОСОБА_1 був виключений ІНФОРМАЦІЯ_7 з військового обліку, тому повторному взяттю на такий облік позивач не підлягає. Тим більше, що підстава, за якою позивача було виключено з військового обліку - непридатність до військової служби за станом здоров'я, дотепер є законною підставою для виключення громадян України з військового обліку за частиною 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Отже, після виключення з військового обліку особа перестає бути військовозобов'язаним, а тому на неї не поширюються законні та підзаконні нормативні акти, які стосуються військового обов'язку та проходження військової служби. Зокрема, така особа не може бути призвана під час мобілізації, не зобов'язана проходити військово-лікарську комісію, оновлювати облікові дані, їй не можна вручити повістку. Рішення про виключення з військового обліку є остаточним - особа не повинна знову ставати на військовий облік, окрім випадку, коли вона робить це добровільно. В дійсному випадку позивач реалізував своє право та виключився з військового обліку у відповідності до вимог закону. Після виключення з військового обліку ОСОБА_1 не виявляв бажання стати військовозобов'язаним та до жодного ТЦК та СП не подавав заяву про постановку на облік у відповідності до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». На думку позивача, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невнесення його даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку. Тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (неналежне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав. … Отже, як було зазначено вище, зі змісту військово-облікового документу ОСОБА_1 вбачається, що позивач 12.05.2016 року ІНФОРМАЦІЯ_6 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 5 «а» наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». Цього ж дня з цієї підстави ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач був виключений з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, що діяла на той час), тобто у зв'язку з визнанням військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. У відповідності до вищенаведених приписів Порядку № 94 та Порядку № 559 як сам позивач, так і представник позивача письмово звернулися до органу уповноваженого на внесення змін - ІНФОРМАЦІЯ_9 , але останній, всупереч вимог законодавства, фактично відмовив у внесенні відповідних змін. З урахуванням наведеного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, підтверджуючих його виключення з військового обліку, повинен був внести зміни до названого Реєстру. Натомість, за наслідком розгляду заяви позивача, останньому відповідачем було запропоновано для вирішення цього питання особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_12 , в якому позивач не перебуває на обліку і не уповноважений, за таких підстав, вносити зміни до облікових даних позивача. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Відповідно до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІТС «Оберіг» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 з 28.08.2012. Позивач стверджує, що 12.05.2016 ІНФОРМАЦІЯ_14 був визнаний непридатним до проходження військової служби з виключенням з військовою обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, що діяла на той час), тобто у зв'язку з визнанням військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Наразі в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервісті АІТС «Оберіг» відсутня будь-яка інформація стосовно виключення з військовою обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 . Відповідно до ч.6 ст.37 «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі. На теперішній час відсутня можливість внесення змін до реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті АІТС «Оберіг» відносно ОСОБА_1 щодо його виключення з військового обліку так як у ІНФОРМАЦІЯ_15 відсутні відомості на підставі яких позивач був виключений з військового обліку. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - третя особа, ІНФОРМАЦІЯ_7 ) подано до суду клопотання, в якому зазначено: "... На розгляді Запорізького окружного адміністративного суду перебуває справа №280/9443/25 за позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_16 , щодо невнесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 19.02.2004 року. Також, витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_10 копію свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії про визнання ОСОБА_3 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Отже, уважно вивчивши ухвалу суду, повідомляємо наступне. ОСОБА_2 , на даний час перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_16 . Також повідомляємо, що у ІНФОРМАЦІЯ_10 відсутня довідка військово-лікарської комісії (надалі - ВЛК) тому для отримання довідки пропонуємо звернутись до Військово-лікарської комісії яка на сьогоднішній день знаходиться при КП Комунальному некомерційному підприємстві міська лікарня №9 ЗМР. ...".

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2025 відмовлено у задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 зазначено, зокрема: «… Видано ОСОБА_1 … 7.Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я - 28.08.2012 року визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст.5-б, наказ МОУ №402-2008 року. 8.Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_17 зарахований у запас 28.08.2012 року. 9.Підлягає повторному медичному пересвідченню _ року. 12.05.2016 року ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку за ст.5-а, наказ МОУ №402-2008 року. 12.05.2016 року ІНФОРМАЦІЯ_7 виключений з військового обліку за ст.37 п.6 пп.3 ЗУ ПВОіВС. … 13.ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК … - Знято з військового обліку Виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 «12»05.2016р. ст.37 п.6 пп.3 ЗУ «ПВОіВС». … 14.«12»05.2016 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 ст.37 п.6 пп.3 ЗУ «ПВОіВС». …».

У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «04.06.2025, 17:26»; «На обліку»; « ОСОБА_1 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_18 »; «Постанова ВЛК» - «Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Дата ВЛК» - «28.08.2012»; «Звання» - «Солдат Перевезення автомобільним транспортом, Водій»; «ВОС» - «790037»; «Номер в реєстрі Оберіг» - « НОМЕР_5 »; «Адреса проживання» - «АДРЕСА_4»; «Телефон» - « НОМЕР_6 »; «Email» - «ІНФОРМАЦІЯ_22»; «Дата уточнення даних» - «02.02.2025».

У листі ІНФОРМАЦІЯ_9 від 19.06.2025 за №8181 на адресу представника позивача зазначено: «… На Ваш запит від 10.06.2025 року повідомляю, що громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на військовому обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_9 з 28.08.2012 року. У 2023 році в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносилась інформація щодо військовозобов'язаних, чиї облікові картки знаходились в картотеці ІНФОРМАЦІЯ_9 . Обліковий запис до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , був внесений оператором 19.05.2023 року. На момент внесення його даних в ІКС «ОБЕРІГ» інформація щодо перебування на військовому обліку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ІНФОРМАЦІЯ_7 з 11.05.2016 року та його виключення з військового обліку з 12.05.2016 року на підставі п.6 пп.3 ст.37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу» в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'заних та резервістів і відповідно в ІНФОРМАЦІЯ_9 була відсутня. Інформація від ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо його виключення з військового обліку відповідно до п. 6 пп. 3 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» до ІНФОРМАЦІЯ_15 не надходила. …».

У листі ІНФОРМАЦІЯ_9 від 21.07.2025 за №9450 на адресу позивача зазначено: «… На Вашу заяву від 01.07.2025 року повідомляю, що дані про визнання Вас, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку (на підставі пп.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_20 . Для вирішення питання по суті, Вам необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_21 де знаходяться Ваші медичні документи. …».

У листі ІНФОРМАЦІЯ_12 від 16.08.2025 за №06/2402 на адресу представника позивача зазначено: «… На Ваш запит від 04.08.2025 року повідомляємо наступне: Громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для приведення у відповідність даних про виключення з військового обліку в Державному реєстрі військовозобов'язаних потрібно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_12 з оригіналом військово-облікового документу. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.

Згідно з п.3 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.

За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).

У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».

Згідно з п.1.1 глави 1 розділу IІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (надалі - «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»), постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Судом прийнято до уваги наведене у листі ІНФОРМАЦІЯ_9 від 19.06.2025 за №8181, у листі ІНФОРМАЦІЯ_9 від 21.07.2025 за №9450, у листі ІНФОРМАЦІЯ_12 від 16.08.2025 за №06/2402.

Позивачем не надано до суду доказів відвідування ІНФОРМАЦІЯ_12 з урахуванням наведеного у листі ІНФОРМАЦІЯ_9 від 19.06.2025 за №8181, у листі ІНФОРМАЦІЯ_9 від 21.07.2025 за №9450, у листі ІНФОРМАЦІЯ_12 від 16.08.2025 за №06/2402 та результатів такого відвідування.

Судом враховано, що до «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», вносились зміни та вони мали різні редакції.

На думку суду, лише військово-лікарська комісія має встановити чи можна на підставі останніх редакцій «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», визнати позивача непридатним до військової служби.

За матеріалами справи, позивачем не подавались до відповідача документи (рішення військово-лікарської комісії, тощо) необхідні для виключення його з військового обліку. Відповідачем не розглядались документи (рішення військово-лікарської комісії, тощо) необхідні для виключення позивача з військового обліку.

Суд не може зобов'язати відповідача вчинити певні дії за документами (рішенням військово-лікарської комісії, тощо), які відповідачем не розглядались.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд не вбачає протиправності у поведінці відповідача.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 09.12.2025.

Суддя О.О. Прасов