(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
08 грудня 2025 року м. Житомир
справа № 240/35257/23
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.04.2024, яка набрала законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обрахунку пенсії ОСОБА_1 без застосування ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ із збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, в частині збільшення розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 01.11.2023.
12.06.2025 позивач (стягувач) подав до суду заяву, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання рішення прийнятого у даній справі.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №240/35257/23, - задоволено та зобов'язано відповідача протягом тридцяти календарних днів, з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення суду.
22 серпня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до канцелярії суду звіт (за вх. №65362/25) про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/35257/23.
Зазначає, що рішення суду у справі №240/35257/23 виконано в повному обсязі та в межах покладених судом зобов'язань.
Саме тому, просить прийняти поданий звіт про виконання рішення суду від 30.04.2024 у справі №240/35257/23.
Відповідно до ухвали суду від 21.10.2025 звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.08.2025 про виконання рішення суду по адміністративній справі №240/35257/23 призначено до розгляду у судовому засіданні на 30 жовтня 2025 року.
29 жовтня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду доповнення до звіту (за вх. №78858/25) про виконання рішення суду у справі №240/35257/23.
Вказує, що відповідач здійснив комплекс необхідних заходів для повного та неухильного виконання рішення суду прийнятого у справі №240/35257/23 згідно з висновками мотивувальної та резолютивної частини вказаного рішення.
Наголошує, що на виконання рішення суду від 30.04.2024 у справі №240/35257/23 позивачу з 01.11.2023 проведено перерахунок пенсії з урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1997 3796-ХІІ, в частині збільшення розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Зазначає, що в результаті проведеного перерахунку на виконання рішення у справі №240/35257/23 розмір пенсії позивача з 01.11.2023 становить 5041,16 грн, з 01.02.2024 - 5297,53 грн, з 01.12.2024 - 5568,40 грн, та з 01.03.2025 - 5999,40 грн.
Крім цього, зазначає, що за результатами проведеного перерахунку з урахуванням вже виплаченої суми пенсії, доплата за період з 01.11.2023 по 31.10.2025 становить 37808,29 грн, яка включена до підсистеми "Реєстр судових рішень"
Окремо наголошує, що виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням може бути проведена за умови надходження відповідного бюджетного фінансування Пенсійному фонду України.
Відповідно до довідки від 30.10.2025, у зв'язку з відсутністю відомостей про належне повідомлення позивача (стягувача) про дату, час та місце розгляду справи, судове засідання відкладено на 26 листопада 2025 року.
04 листопада 2025 року від позивача (стягувача) до канцелярії суду надійшли письмові пояснення (за в. №79805/25).
У своїх пояснення позивач (стягувач) повідомляє, що станом на 23.10.2025 відповідач не провів перерахунок та виплату його пенсії відповідно до вимог положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підтвердження вказаного надає витяг з відомостей з особистого кабінету порталу Пенсійного фонду України (дата формування 26.03.2025).
В судове засідання 26.11.2025 щодо розгляду звіту, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо виконання рішення суду у справі №240/35257/23 позивач (стягувач) не з'явився, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.
Відповідач (боржник) - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, перед початком судового засідання, подало до канцелярії суду заяву про розгляд поданого ним звіту в порядку письмового провадження.
Згідно з протокольною ухвалою суду від 26.11.2025 суд на місці ухвалив перейти до розгляду звіту поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виконання рішення суду у справі №240/35257/23 в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складене у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з урахуванням положень ст.193 КАС України.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.ч. 2-4 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічні вимоги передбачені статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Крім того, згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановляння ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
На виконання вимог ухвали суду від 23.07.2025 відповідачем (боржником) 22.08.2025 подано звіт про виконання рішення суду, в якому зазначає, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 обрано найдоцільніший варіант обчислення пенсії відповідно до вимог частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закону №1058), як добуток середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати особи та коефіцієнт страхового стажу.
Вказує, що розмір пенсії обчислено з врахуванням страхового стажу роботи 41 рік 17 днів заробітної плати, працівників зайнятих у галузях економіки України, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік - 7405,03 грн, з урахуванням коефіцієнтів індексації за період 2018-2023 року, індивідуального коефіцієнта заробітної плати - 1,06082 та коефіцієнта страхового стажу - 0,41000.
Зазначає, що розмір пенсії до перерахунку на виконання рішення №240/35257/23 становив 3455,97 грн, однак в результаті проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати становить 2760,00 грн, що є меншим за розмір до перерахунку, у зв'язку з чим відповідно до п.4 розділу XV Закону №1058 виплачується в раніше встановленому розмірі.
Водночас, 29.10.2025 відповідачем (боржником) подано до суду доповнення до звіту про виконання рішення суду у справі №240/35257/23, у якому зазначає наступне.
До проведення перерахунку на виконання рішення №240/35257/23 розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.11.2023 становив 3455,97 грн, в тому числі:
- 3220,71 грн - основний розмір пенсії;
- 64,44 грн - доплата за років понаднормативного стажу;
- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
Станом на 01.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 3712,34 грн, в тому числі:
- 3477,08 грн - основний розмір пенсії;
- 64,44 грн - доплата за 6 років понаднормативного стажу;
- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
3 01.12.2024 після проведеного перерахунку згідно з поданою заявою від 25.11.2024 відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 4004,69 грн, в тому числі:
- 3747,95 грн - основний розмір пенсії;
- 85,92 грн - доплата за 8 років понаднормативного стажу;
- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
Станом на 01.03.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 4435,69 грн, в т.ч.:
- 4178,95 грн. - основний розмір пенсії;
- 85,92 грн. - доплата за 8 років понаднормативного стажу;
- 170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
На виконання рішення суду в справі №240/35257/23 Головним управлінням ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.11.2023 з урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХII, в частині збільшення розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
У результаті перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/35257/23 розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2023 становить 5041,16 грн в т.ч.:
- 3220,71 грн - основний розмір пенсії:
- 1649,63 грн - збільшення пенсії на 21% заробітку за стаж понад 20 років на виконання рішення №240/35257/23 (7855,40 грн. х 21%);
- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
З 01.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 5297,53 грн, в т.ч:
- 3477,08 грн - основний розмір пенсії;
- 1649,63 грн - збільшення пенсії на 21% заробітку за стаж понад 20 років на виконання рішення №240/35257/23 (7855,40 грн. х 21%);
- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
З 01.12.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 5568,40 грн, в т.ч.:
- 3747,95 грн - основний розмір пенсії;
- 1649,63 грн - збільшення пенсії на 21% заробітку за стаж понад 20 років на виконання рішення №240/35257/23 (7855,40 грн. х 21%);
- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
З 01.03.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 5999,40 грн, в т.ч.:
- 4178,95 грн - основний розмір пенсії;
- 1649,63 грн - збільшення пенсії на 21% заробітку за стаж понад 20 років на виконання рішення №240/35257/23 (7855,40 грн. х 21%);
- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.
За результатами проведеного перерахунку з урахуванням вже виплаченої суми пенсії доплата за період з 01.11.2023 по 31.10.2025 становить 37808,29 грн, яка включена до підсистеми «Реєстр судових рішень», виплата яких буде проведена за умови надходження відповідного бюджетного фінансування Пенсійному фонду України.
Саме тому, відповідач (боржник) вважає, що рішення виконано в повному обсязі та в межах покладених судом зобов'язань.
Матеріали звіту містять докази проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2023, з 01.03.2024, з 01.12.2024 та з 01.03.2025. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача (стягувача) становить 5041,16 грн, 5297,53 грн, 5568,40 грн та 5999,40 грн, відповідно.
Вказаний перерахунок пенсії позивачу (стягувачу) здійснено із застосуванням ч. 2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (двоскладової формули при її обчисленні), що підтверджується доданими відповідачем додатками до звіту.
Водночас, відповідно до розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі - ОСОБА_1 , на виконання рішення суду від 30.04.2024 у справі №240/35257/23, сума нарахованої, але не виплаченої позивачу пенсії у період з 01.11.2023 по 31.10.2025 становить 37808,29 грн.
Відповідач (боржник) у звіті про виконання рішення суду повідомляє, що виплата нарахованої суми буде здійснена після наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Крім цього, відповідачем (боржником) поінформовано Пенсійний фонд України про наявність заборгованості за вказаним рішенням суду шляхом включення до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
Також, відповідач (боржник) вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, для вжиття всіх можливих заходів та виконання в повному обсязі судових рішень, що набрали законної сили, направило звернення від 18.06.2024 №0600-0305-5/76255, про виділення додаткових коштів (видатків бюджету Головного управління) для погашення заборгованості за судовим рішенням, які обліковуються в Реєстрі, а тому вважає, що зазначене рішення виконано в повному обсязі, здійснено комплекс всіх необхідних заходів для його повного та неухильного виконання, зважаючи на наявний обсяг повноважень та в межах наданого бюджетного фінансування.
З даного приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (далі - Положення про ПФУ) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, сім'ї та єдності, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно пункту 7 Положення про ПФУ Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Повноваження органів Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно зі статтею 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
З урахуванням встановлених обставин та на підставі аналізу зазначених норм права, суд дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення в частині невиплати пенсії за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі №360/3573/20.
Отже, відповідачем (боржником) вчинено заходи, направлені на виконання судового рішення, однак його повне виконання пов'язано з незалежних від нього причин, оскільки подальше виконання залежить від фінансування Пенсійного фонду України.
Суд погоджується з тим, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, суд зазначає, що затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.
Враховуючи вищевказане, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в межах своїх повноважень виконало залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі, та позивачем (стягувачем) відповідними доказами не доведено, що відповідач (боржник), отримавши грошові кошти для виплати заборгованості з пенсії на виконання рішення суду у справі №240/35257/23, не виплатив позивачу вказану суму заборгованості, або що відповідач (боржник) створює перешкоди для виплати позивачу суми заборгованості, то у суду відсутні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення у частині виплати позивачу заборгованості з виплати пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем (боржником) наведені достатні факти та обставини, що підтверджують вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду у адміністративній справі №240/35257/23.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем (боржником) звіт про виконання рішення суду від 22.08.2025, з урахуванням поданого 29.10.2025 доповнення до звіту.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
ухвалив:
1. Прийняти, поданий 22 серпня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області , звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №240/35257/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, з урахуванням поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 29.10.2025 доповнення до звіту.
2. Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
3. Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.В. Горовенко