09 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/32246/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні з 02.08.2022 перерахунку його пенсії з урахуванням наданої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420 про грошове забезпечення та не здійснення виплати перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому з 02.08.2022 перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420 про грошове забезпечення та не здійснення виплати пенсії в цьому розмірі з 02.08.2022, із урахуванням раніше виплачених сум.
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що з серпня 2022 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вказує, що розмір призначеної йому пенсії був визначений відповідачем із грошового забезпечення, встановленого законодавством на день його звільнення з військової служби. Водночас, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", в нього виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019, яке включає як основні, так і додаткові види грошового забезпечення. У зв'язку з цим, Адміністрацією Державної прикордонної служби України було виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку від 02.08.2022 №11/7420 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Однак, відповідач відмовив йому у здійсненні з 02.08.2022 перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, зазначаючи при цьому про відсутність законодавчо визначених підстав для такого перерахунку. Оскільки така відмова призводить до зменшення розміру пенсійних виплат та порушує його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду провадження у даній справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти задоволення заявлених позовних вимог. Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі й станом на 05.03.2019, мають особи, яким пенсія була призначена до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та яким пенсія була перерахована з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з урахуванням трьох складових (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років). Водночас, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" лише з 09.08.2022. Отже, перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, визначених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" не проводився. З огляду на вказане відповідач вважає, що підстави для перерахунку позивачу пенсії з 02.08.2022 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 відсутні, адже позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію з 09.08.2022, до 01.03.2018 пенсію він не отримував. У зв'язку із цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до положень ст.ст. 257, 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України.
На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2017 №92-ОС старшого прапорщика ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 2 категорії - інструктора другої кінологічної групи кінологічного відділення відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", згідно з пунктом "и" частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем) було звільнено з військової служби у запас.
Водночас, на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.05.2017 №112-ОС (з урахуванням змін, внесених наказом від 16.06.2022 №257-ОС) ОСОБА_1 було виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 29.05.2017.
Відповідно до інформації, зазначеної в наказі начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.05.2017 №112-ОС (з урахуванням змін, внесених наказом від 16.06.2022 №257-ОС) вислуга років ОСОБА_1 на військовій службі станом на 29.05.2017 становила: календарна - 20 років 05 місяців 12 днів; пільгова - 10 років 05 місяців 13 днів; загальна - 30 років 10 місяців 25 днів.
У травні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою щодо оформлення та направлення на позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подання про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За результатами розгляду вказаного звернення, Адміністрація Державної прикордонної служби України листом від 20.09.2021 №12/475 відмовила позивачу в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України подання про призначення пенсії за вислугу років з підстав відсутності в нього необхідної для набуття права на пенсію кількості вислуги років на військовій службі.
Вважаючи таку відмову протиправно, позивач оскаржив її до суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі №240/30514/21, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2022, позов ОСОБА_1 було задоволено: визнано неправомірними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та направленні до Головного управління ПФУ в Житомирській області документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; а також зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та направити до Головного управління ПФУ в Житомирській області документи, необхідні для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до вимог п. «а» ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання вказаного рішення суду Адміністрація Державної прикордонної служби України підготувала та надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подання від 02.08.2022 №11/ПВ10918/СУД про призначення пенсії ОСОБА_1 . Вказане подання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області отримало 09.08.2022.
За наслідками розгляду вказаного подання та доданих до нього документів, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії, зазначивши при цьому, що підстав для призначення пенсії за вислугу років відсутні, оскільки його календарна вислуга років на момент звільнення складала 20 років 5 місяців 12 днів, при необхідних 23 календарних років і більше, встановлених статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач оскаржив його в судовому порядку.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2023 у справі №240/4144/23 позов ОСОБА_1 було задоволено частково: визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що викладена у листі №0600-0203-8/60516 від 22.08.2022, у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугу років; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву від 02.08.2022 про призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Матеріалами справи підтверджується, що за наслідками повторно розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.08.2022, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначило позивачу з 09.08.2022 пенсію за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії склав 5928,12 гривень та був обчислений пенсійним органом із грошового забезпечення станом на 29.05.2017 -дату звільнення позивача з військової служби, інформація про яке була зазначена в доданому до подання грошовому атестаті №248 від 30.05.2022, а також із урахуванням виплачених позивачу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за останні 24 календарні місці служби підряд перед звільненням, інформація про які була зазначена в доданій до подання довідці від 18.07.2022 №104.
Однак, серед документів, долучених до подання про призначення ОСОБА_1 пенсії була також довідка від 02.08.2022 №11/7420 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді.
Позивач вважає, що має право на перерахунок його пенсії з 02.08.2022 із урахуванням грошового забезпечення станом на 05.03.2019, зазначеного у вказаній довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420. У зв'язку із цим позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 09.10.2023, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії на підставі цієї довідки.
У відповідь на вказану заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслав позивачу лист від 09.11.2023 №39951-39510/І-02/8-0600/2, в якому повідомило, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Оскільки рішення про зміну розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України після 21.02.2018 не приймалось, Міністерство соціальної політики не повідомляло Пенсійний фонд України про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, а тому підстави для перерахунку пенсій на даний час відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не здіснення йому перерахунку пенсії з 02.08.2022 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420, яка включає основні та додаткові види грошового забезпечення, визначені станом на 05.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12), пенсія за вислугу років призначається в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Зі змісту зазначеної норми вбачається, що розмір пенсії за вислугу років визначається як відсоткове співвідношення до відповідного розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала під час проходження військової служби.
При цьому, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії" та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Пунктом 7 постанови Кабінету міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" встановлено загальний порядок обчислення розміру пенсії, у тому числі порядок обчислення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Так, відповідно до абз. 1-3 пункту 7 Порядку №393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Вказане свідчить, що для обчислення пенсії базою розрахунку є дві складові: 1) розмір грошового забезпечення (враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним званням) та 2) розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за останні 24 календарні місяці служби, що передують даті, визначеній наказом про звільнення.
Водночас, питання перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, врегульований статтею 63 вказаного Закону.
Частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) було передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Разом з тим, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103). Вказаною постановою внесено зміни до пунктів 1, 2, 5 Порядку № 45 та викладено їх у новій редакції.
Відповідно до пункту 1 Порядку №45 (в редакції Постанови №103), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з Порядком №45 здійснювався на підставі рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а із прийняттям Постанови №103 - на підставі рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Крім того, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення). Натомість після прийняття Постанови №103, перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало тільки основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу.
Підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців відбулося на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.03.2018 (далі - Постанова №704), якою передбачені збільшені види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
У зв'язку з підвищення Постановою №704 грошового забезпечення військовослужбовців, Кабінет Міністрів України в пункті 1 Постанови №103 прийняв рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Водночас, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни внесені цією постановою до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, оскільки вказані пункти Постанови №103 встановлювати відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та звужували складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії військовослужбовцям.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 265 КАС України, пункти 1 та 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили свою чинність з 05 березня 2019 року. Відтак з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що діяла до змін, внесених постановою КМУ №103, та яка передбачала, що перерахунок пенсії здійснюється із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включає основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення).
Таким чином, з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою КМУ №704. Наведена позиція узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19.
Разом з тим, суд погоджується з доводами Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що що згідно з пунктом 1 Постанови №103 право на перерахунок пенсій у зв'язку із підвищення грошового забезпечення на підставі постанови №704 мали лише особи, яким була призначена пенсія на умовах Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було призначено 02.08.2022.
Таким чином, ОСОБА_1 не належить до кола осіб, які мали право на перерахунок пенсії на підставі Постанови №103, а відтак, набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 не створює для нього правових підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420, яка включає основні та додаткові види грошового забезпечення, визначені станом на 05.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Разом з тим, суд зауважує, що при відмові позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки пенсійним органом не були враховану положення частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Зміст вказаної правової норми свідчить, що окрім визначеної в ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ підстави для перерахунку пенсій, яка полягає у підвищенні грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, підставою для перерахунку призначеної пенсії є також зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення нових щомісячні додаткових видів грошового забезпечення станом на момент призначення особі пенсії.
Як вже зазначалось судом, пенсію за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ОСОБА_1 було призначено 09.08.2022.
При цьому, під час розгляду справи судом було встановлено, що розмір пенсії ОСОБА_1 був обчислений із грошового забезпечення станом на 29.05.2017 (дату його звільнення з військової служби), яке визначалось постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Водночас, станом на дату призначення ОСОБА_1 пенсії (09.08.2022) грошове забезпечення військовослужбовців було змінене (збільшене) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Вказане свідчить, що на момент призначення ОСОБА_1 пенсії на підставі Постанови №704 відбулася зміна розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, що згідно з частиною 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ створює правові підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням такого збільшеного грошового забезпечення.
У зв'язку із цим суд приходить до висновку, що згідно з частиною 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ ОСОБА_1 має право на перерахунок його пенсії, з урахування грошового забезпечення, визначеного у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та зазначеного в довідці від 02.08.2022 №11/7420 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Вирішуючи спірні правовідносини в частині строку, з якого позивач має право на перерахунок його пенсії, суд зазначає, що з огляду на положення частиною 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсія позивача на підставі довідки від 02.08.2022 №11/7420 підлягає перерахунку з 09.08.2022 (дати призначення йому пенсії), а не з 02.08.2022, як просить у своєму позові позивач.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно не здійснило позивачу перерахунку його пенсії з 09.08.2022 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Застосовуючи механізм захисту права позивача, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 09.08.2022 перерахунок пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.
Відтак, суд, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Із наявної у матеріалах справи квитанції вбачається, що позивачем під час звернення до суду з вказаними позовом було сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 гривень.
Таким чином, враховуючи норми ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України, а також беручи до уваги розмір задоволених позовних вимог та сплату позивачем судового збору в мінімальному розмірі, суд приходить до висновку, що понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн в повному обсязі підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 09.08.2022 перерахунку його пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 09.08.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.08.2022 №11/7420, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн (тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович