Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 грудня 2025 року Справа №200/3108/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №200/3108/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У травні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач) про:
- визнання протиправними дій щодо обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії, перераховану з 01.12.2019 року з урахуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.06.2024 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням виплачених сум.
10 листопада 2025 року до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2024 року у справі № 200/3108/24 у спосіб зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Заява обґрунтована тим, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2024 року у справі № 200/3108/24, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідачем у справі, не виконано належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення). За даними особистого кабінету веб-порталу ПФУ позивача, відповідачем не здійснено перерахунок пенсії позивача, не нараховано заборгованість, починаючи з 01.12.2019 року та, серед іншого, не відображено нараховану суму заборгованості в особистому кабінеті веб-порталу ПФУ позивача.
Ухвалою суду від 11 листопада 2025 року прийнято до провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
18 листопада 2025 року до суду надійшли пояснення представника відповідача, в яких зазначено, що у жовтні 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 29194.60 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 23610.00 грн.), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром.
Здійснено перерахунок пенсії позивача у розмірі 29194.60 грн (розмір пенсії до перерахунку складав 23610.00 грн) з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром.
Грошове забезпечення позивача на виконання рішення №200/3108/24 складає 31939.00 грн: - 4300.00 грн - посадовий оклад; - 2400.00 грн - оклад за військове звання; - 3350.00 грн - процентна надбавка за вислугу років; - 21889.00 грн - сума додаткових видів грошового забезпечення (премія, надбавка за специфічні умови проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень).
Основний розмір пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення складає 28745.10 грн (31939.00 грн х 90%).
Розрахунок складових пенсії позивача станом 01.12.2019:
- 28745.10 грн - основний розмір пенсії (31939.00 грн х 90%);
- 409.50 грн - підвищення пенсії як учаснику розмінування у воєнний та повоєнний час;
- 40,00 грн - доплата до підвищення пенсії як учаснику бойових дій.
Розмір пенсійної виплати станом на 01.12.2019 склав 29194.60 грн.
Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.12.2019 по 31.10.2024 склала 566131.40 грн, яка буде проводитись в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до Порядку №821. З метою забезпечення своєчасних розрахунків по борговим зобов'язанням та виділення коштів на виконання постанови, Головним управлінням надіслано запит до Пенсійного фонду України від 26 листопада 2025 року № 0500-0408-5/130908. Отже Головним управлінням вжито всі передбачені законодавством та функціональними повноваженнями державного органу територіального рівня дії з метою виконання зобов'язань, зазначених в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року по справі № 200/3108/24.
27 листопада 2025 року до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду, в якому він просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 21 червня 2024 року у справі № 200/3108/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії позивачу, починаючи з 01 грудня 2019 року, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, адреса: 84122, Україна, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 566131,40 грн. (п'ятсот шістдесят шість тисяч сто тридцять одна грн. 40 коп.).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.06.2024 року в адміністративній справі № 200/3108/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з грудня 2019 по жовтень 2024 у сумі 566131,40 грн. (п'ятсот шістдесят шість тисяч сто тридцять одна грн. 40 коп.).
Вивчивши доводи представника ОСОБА_1 , що викладені у заяві, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Судові рішення відповідно до статті 124 Конституції України є обов'язковими до виконання на всій території України. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
На підставі частин другої та третьої статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, частина перша статті 370 КАС України передбачає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно зі ст. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI) держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган; державні підприємство, установа, організація.
Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
У відповідності до пункту 1 статті 7 Закону № 4901-VI, виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.
Як свідчать матеріали справи рішення суду виконано в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 року, проте, в частині виплати заборгованості з пенсійних виплат за період з грудня 2019 по жовтень 2024 у сумі 566131,40 грн - залишається невиконаним.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.06.2024 року в адміністративній справі № 200/3108/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з грудня 2019 по жовтень 2024 у сумі 566131,40 грн. (п'ятсот шістдесят шість тисяч сто тридцять одна грн. 40 коп.).
Відповідно до підпунктів 4,5 пункту Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як передбачено положеннями статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу сума заборгованості по пенсії за судовим рішенням має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників затверджено постановою Кабінету міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (далі Порядок № 845).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 845 цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 845 боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання; стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів, державні органи (посадові особи) за рішеннями про стягнення коштів в дохід держави.
На підставі пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Як визначено пунктом 6 Порядку № 845 у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:
- заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв'язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення);
- оригінал виконавчого документа;
- судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);
- оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).
До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).(…)
Відповідно до пункту 8 Порядку № 845 органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку:
1) приймають їх до розгляду та реєструють відповідно до вимог організації діловодства. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер;
2) здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів;
3) повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.
Таким чином, судові рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників здійснюються органами Казначейства, а не Пенсійним фондом України та його структурними підрозділами.
При цьому, Порядок № 845 визначає подання відповідної заяви про виконання рішення суду до органів Казначейства за стягувачем, а не за боржником.
За положеннями ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, виконання рішення у справі № 200/3108/24 щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з грудня 2019 по жовтень 2024 у сумі 566131,40 грн підлягає виконанню органами Казначейства.
При цьому нормативно-правовими актами не визначено обов'язок пенсійного органу щодо ведення обліку рішень про стягнення коштів у відповідних реєстрах, надсилання органам казначейства виконавчих листів за такими рішення, тощо.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №200/3108/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.М. Чучко