Рішення від 08.12.2025 по справі 160/27697/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Справа№160/27697/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними, бездіяльність, дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.09.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 21910427) від 27.08.2025 про відмову у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 ;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 21910427) щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії ОСОБА_2 та ненарахування (невиплати) компенсації втрати частини доходів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 21910427) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ): допомоги на поховання ОСОБА_2 у розмірі двомісячної пенсії, яку отримувала померла; заборгованість із пенсійних виплат, належних ОСОБА_2 за період з 01.06.2023 по 24.06.2025 р. включно; компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заборгованості з пенсії за весь період затримки виплати (з 01.06.2023) до моменту її фактичної виплати.

В обґрунтування зазначено, що за результатом розгляду заяви від 25.08.2025 про виплату допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_3 управлінням відмовлено у виплаті допомоги з посиланням на те, що пенсія не виплачувалась. При цьому, відповідачем не було розглянуто по суті питання щодо виплати заборгованості з пенсійних виплат померлої за період з 01.06.2023 по дату смерті. Вважає таку відмову протиправною та такою що порушує його права.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року адміністративну справу №160/27697/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними, бездіяльність, дії та зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №160/27697/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Крилової М.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано копії та докази.

25 листопада 2025 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, зі змісту якого Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просило відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що 25.08.2025 з заявою № 15694 про виплату допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 звернувся ОСОБА_1 .

Вказує, що з 01.06.2023 виплату пенсії ОСОБА_2 автоматично припинено відповідно до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону № 1058. З заявою про поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 у встановленому порядку до органів Пенсійного фонду України не зверталася. Пенсійна справа знята з обліку з 01.07.2025 у зв'язку зі смертю пенсіонерки ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до свідоцтва про смерть від 22.08.2025 серія НОМЕР_2 , місце смерті ОСОБА_2 - Донецька область, Волноваський район, с. Кирилівка. Оскільки після припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2 , яка мешкала на тимчасово окупованій території України, до органів Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії, в тому числі із повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації не зверталася, з 01.06.2023 нарахування пенсії не здійснювалось. Оскільки ОСОБА_2 не отримувала пенсію на момент смерті, підстави для нарахування та виплати Позивачу допомоги на поховання відсутні. З огляду на наведене, рішення від 27.08.2025 П/С № №914380151632 про відмову у виплаті допомоги на поховання є правомірним та скасуванню не підлягає.

Щодо виплати недоотриманої пенсії вказує, що ОСОБА_1 з заявою про виплату недоотриманої пенсії та документами, які підтверджують родинні стосунки або зі свідоцтвом про право на спадщину до територіальних органів Пенсійного фонду України у встановленому законом порядку не звертався

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 .

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою від 25.08.2025 про виплату допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 .

До заяви додано: паспорт, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, довідка ВПО, свідоцтво про смерть, ІНН.

З наданих документів вбачається, що ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце смерті село Кирилівка, Волноваський р-н., Донецька область), про що 22.08.2025 складено відповідний запис № 3237 та Соборним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 27.08.2025 П/С №914380151632 про відмову за результатом розгляду заяви від 25.08.2025 № 15694 щодо оформлення допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ).

В рішення зазначено, що за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_2 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Волноваха та отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону №1058. Виплата пенсії ОСОБА_2 була призупинена з 01.06.2023 відповідно до вимог пункту 4 статті 49 Закону №1058 у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. За життя ОСОБА_2 до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою щодо поновлення виплати пенсії, в тому числі із повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації не зверталася. Оскільки ОСОБА_2 не отримувала пенсію на момент смерті, підстави для обчислення та виплати допомоги на поховання відсутні.

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 1058 у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Згідно зі статтею 53 Закону № 1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

Звернення за допомогою на поховання регламентовано нормами розділу V Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 5.1 Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Згідно з п. 5.2 Порядку № 22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

П. 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових Italic грецьке ?? >", # I ? x x ? y?? $? ? ? ???? ?? ??? G U , ? y???Times New Roman TUR Times New Roman Italic Italic турецьке ?? >", # I ? x x ? y?? $? ? ? ???? ?? ??? G U , ? y ??Times New Roman Cyr Times New Roman

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Сторони визнають той факт, що за життя ОСОБА_2 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Волноваха та отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону №1058..

Факт призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера. Навіть при призупиненні нарахування та виплати пенсії, ОСОБА_2 залишалась бути пенсіонером з отриманням всіх гарантій, передбачених статтею 46 Конституції України та Законом № 1058.

Суд акцентує увагу на тому, що згідно наведених вище норм законодавства виплата вказаної допомоги пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання.

Жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, що здійснили поховання пенсіонера, якому по тим чи іншим підставам призупинено виплату пенсії, діюче законодавство не містить.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про виплату йому допомоги на поховання, надавши перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку №22-1.

Відтак, позивач виконав всі умови, що визначені діючим законодавством.

У зв'язку з чим, жодних підстав для відмови у виплаті йому такої допомоги у відповідача не було.

З урахуванням наведеного, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.08.2025 п/с № 914380151632 про відмову є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оформити та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлої ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ) за заявою від 25.08.2025 № 15694.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити заборгованість із пенсійних виплат, належних ОСОБА_2 за період з 01.06.2023 по 24.06.2025 р. включно; компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заборгованості з пенсії за весь період затримки виплати (з 01.06.2023) до моменту її фактичної виплати.

Відповідно до ст. 52 Закону № 1058 сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Відповідно до пункту 1.1. Порядку № 22-1 заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з приписами пункту 4.3 Порядку №22-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, положення вищезазначеним норм Порядку №22-1 дозволяють дійти висновку про те, що незалежно від наявності права особи на пенсію чи на перерахунок пенсії існує обов'язкова процедура звернення до органу що призначає пенсії із заявою встановленого зразка.

Вищенаведені правові норми регламентують порядок звернення громадян із заявами про призначення чи перерахунок пенсії, а також порядок прийняття рішення, зокрема щодо виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, яке зі свого боку підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління лише на підставі заяви особи встановленої форми та доданих до неї необхідних документів, що подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Положення пункту 1.1 Порядку №22-1 передбачають, що заява заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера має відповідати формі, визначеній у додатку 4 цього Порядку.

Отже, лише заява встановленої форми породжує безумовний обов'язок органу Пенсійного фонду України розглянути її по суті, незважаючи на спосіб подання такої заяви - особисто заявником чи засобами поштового або електронного зв'язку.

Разом з тим, матеріали справи не містять жодних доказів, що позивач на момент виникнення спірних правовідносин звертався до пенсійного органу із заявою встановленого зразка про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача із такою заявою, а пенсійний орган, відповідно, не приймав будь-якого рішення (ані про призначення, ані про відмову у здійсненні виплати), суд доходить висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити заборгованість з пенсійних виплат, належних ОСОБА_2 за період з 01.06.2023 по 24.06.2025, є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні основної позовної вимоги щодо нарахування та виплати заборгованості з пенсійних виплат, то позовні вимоги в частині нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів, що є похідними від основної, також не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:

визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.08.2025 п/с №914380151632 про відмову у виплаті допомоги на поховання за результатами розгляду заяви від 25.08.2025 №15694 ОСОБА_1 ;

зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оформити та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлої ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ) за заявою від 25.08.2025 № 15694.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи вищевикладене, повно та всебічно проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про для задоволення адміністративного позову частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Відповідно до платіжної інструкції № 2.324700875.1 від 25.09.2025 позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 605,60 грн (50%) підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 32, 139, 243 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними, бездіяльність, дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.08.2025 п/с №914380151632 про відмову у виплаті допомоги на поховання за результатами розгляду заяви від 25.08.2025 №15694 ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) оформити та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) допомогу на поховання померлої ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ) за заявою від 25.08.2025 № 15694.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова