Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження у справі
09 грудня 2025 року Справа №200/9505/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) через свого представника, адвоката Хорошу Ксенію Геннадіївну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка виразилася у не внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, електронних систем «Оберіг» та «Резерв+» про виключення позивача з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, електронних систем «Оберіг» та «Резерв+»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості у військово-обліковий документ відповідні відмітки про виключення з військового обліку позивача, у зв'язку із досягненням граничного віку перебування в запасі.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України; позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно зі ст.ст. 12, 257 КАС України спрощене провадження призначене для розгляду справ незначної складності та справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частиною 4 ст. 12 КАС України визначені справи, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження (підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження), і до вказаного переліку дана справи не належить.
Проаналізувавши зміст заявлених позивачем позовних вимог, суддя висновує про можливість розгляду даної справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи відсутність станом на час прийняття даної ухвали клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, зазначена справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 160, 161, 171, 241, 248, 256-258, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Прийняти до свого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі.
2. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Справа буде розглядатись одноособовим складом суду.
4. Запропонувати відповідачу надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення на позов.
5. Зобов'язати відповідача надати суду протягом 15-ти днів з дня отримання ухвали:
- доказ на підтвердження адміністративної правосуб'єктності відповідача (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, довідку про реєстраційні дані відповідача, положення про ІНФОРМАЦІЯ_4 );
- докази на підтвердження перебування позивача на військовому обліку у відповідача або на підтвердження зняття/виключення з обліку, зокрема: облікову картку; відомості щодо позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- докази направлення відзиву на позов разом із додатками позивачеві.
6. Роз'яснити відповідачу, що не подання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а не подання витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин, залежно від того, яке ці докази мають значення, - може матиме своїм наслідком визнання судом обставини, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмову у її визнанні.
7. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позов для надання суду відповіді на відзив, доказів на підтвердження направлення відповіді на відзив і доданих до неї документів іншим учасникам справи.
8. Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для надання суду заперечень на відповідь на відзив, доказів на підтвердження направлення заперечень і доданих до них документів іншим учасникам справи.
9. Роз'яснити учасникам справи, що сторони мають процесуальні права та обов'язки, визначені у ст.ст. 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
10. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає
11. Ухвала розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/); веб-адреса сторінки в мережі Інтернет, за якою можна отримати інформацію по справі: https://court.gov.ua/sud0570/.
Суддя Н.П. Волгіна