Рішення від 08.12.2025 по справі 160/20628/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 рокуСправа №160/20628/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

16.07.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", викладеному у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 06.06.2025 року № 046350019800 протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 06.06.2025 року № 046350019800;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" період навчання в Лисичанському ордену Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1992 року по 04.05.1995 року та з 01.04.1996 року по 22.05.1996 року, період перебування на військовій службі з 17.12.1996 року по 26.04.1998 року та періоди роботи з 14.06.1996 року по 25.11.1996 року, з 24.07.1998 року по 29.06.1999 року, з 09.12.2002 року по 10.04.2003 року, з 01.12.2003 року по 29.05.2007 року, з 31.05.2007 року по 11.12.2008 року, з 12.01.2009 року по 22.06.2009 року, з 07.07.2009 року по 07.12.2009 року, з 08.12.2009 року по 09.12.2010 року, з 10.12.2010 року по 26.11.2014 року, з 27.11.2014 року по 25.07.2016 року, з 27.07.2016 року по 30.11.2016 року, з 14.11.2017 року по 23.11.2017 року, з 23.02.2018 року по 23.02.2018 року та з 14.03.2019 року по 14.03.2019 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.05.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1 позивача період навчання з 01.09.1992 року по 04.05.1995 року та з 01.04.1996 року по 22.05.1996 року, та період військової служби: 17.12.1996 року по 26.04.1998 року; та періоди роботи з 14.06.1996 року по 25.11.1996 року, з 24.07.1998 року по 29.06.1999 року, з 09.12.2002 року по 10.04.2003 року, з 01.12.2003 року по 29.05.2007 року, з 31.05.2007 року по 11.12.2008 року, з 12.01.2009 року по 22.06.2009 року, з 07.07.2009 року по 07.12.2009 року, з 08.12.2009 року по 09.12.2010 року, з 10.12.2010 року по 26.11.2014 року, з 27.11.2014 року по 25.07.2016 року, з 27.07.2016 року по 30.11.2016 року, з 14.11.2017 року по 23.11.2017 року, з 23.02.2018 року по 23.02.2018 року та з 14.03.2019 року по 14.03.2019 року.

Зазначає, що оскільки обставини справи свідчать про те, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу позивача зазначені періоди, протиправно відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, належним способом захисту є саме зобов'язання врахувати вказані періоди до пільгового стажу, до спеціального страхового стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.05.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2025 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судове засідання призначено без виклику сторін (у письмовому провадженні).

15.09.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №48713/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що за результатами розгляду заяви від 29.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 06.06.2025 прийнято рішення № 046350019800 (вих. № 22071/03-16 від 09.06.2025) про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

22.09.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №49975/25), в якій представник позивача заперечив проти тверджень, викладених відповідачем у відзиві на позовну заяву, підтримав позовні вимоги та просив суд адміністративний позов задовольнити.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 08.12.2025.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

29.05.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Заява позивача за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. Страховий стаж роботи особи становить 29 років 10 місяців 08 днів. Пільговий стаж за Списком №1 становить 07 років 08 місяців 02 дні. За результатами розгляду заяви відповідачем було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 06.06.2025 року № 046350019800 у зв'язку відсутністю необхідного пільгового стажу.

Для отримання додаткових роз'яснень, щодо зарахування періоду навчання в Лисичанському ордену Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1992 року по 22.05.1996 року, періоду проходження військової служби з 17.12.1996 року по 26.04.1998 року та не зарахованих періодів роботи до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 03.06.2025 року.

Листом від 11.07.2025 року № 30985-22060/Л-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначило, що навчання у технікумах не враховуються до пільгового стажу при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах.

В матеріалах справи містяться листи ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 09.07.2025 №0400-010307-9/131532 та ГУ ПФУ в Донецькій області від 07.08.2025 №0500-0306-9/78081, згідно яких вбачається, що згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка ОК-5 від 29.05.2025) та з трудовою книжкою від 27.11.2002 серії НОМЕР_2 , до пільгового стажу підлягають зарахуванню періоди роботи у 1999 році та з грудня 2002 року по липень 2016 року, оскільки підприємство ВП “Шахта Привільнянська» АТ “Лисичанськвугілля» знаходиться на тимчасово окупованій території в Луганській області.

На підставі викладеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято оновлене рішення від 13.08.2025 №046350019800 (на заміну рішення про відмову від 06.06.2025 №046350019800), яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

У вказаному рішенні зазначено наступне:

Згідно п.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить - 44 роки 07 днів.

Пільговий стаж на підземних роботах становить 21 рік 03 місяці 19 днів.

За доданими документами до страхового стажу не зараховано:

- період навчання з 01.09.1992 по 22.05.1996 згідно диплому від 28.05.1996 ІН НОМЕР_3 , оскільки наявне перетинання з періодом роботи з 14.06.1996 по 25.11.1996 згідно трудової книжки від 27.11.2002 НОМЕР_2 ;

- період роботи з 14.06.1996 по 25.11.1996 згідно трудової книжки від 27.11.2002 НОМЕР_2 , оскільки дата запису про прийняття на роботу (1996) передує даті відкриття трудової книжки (2002), що не відповідає вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях від 17.08.1993 №162.

До пільгового стажу не зараховано:

- період перебування у відпустці без збереження заробітної плати з 01.04.1996 по 12.06.1996, згідно довідки від 01.10.2020 №118, наданої ВП Шахта Привільнянська АТ Лисичанськвугілля.

За таких обставин, прийнято рішення відмовити заявнику в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно п.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Стосовно зарахування до пільгового стажу періоду навчання в Лисичанському ордену Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1992 року по 04.05.1995 року та з 01.04.1996 року по 22.05.1996 року, суд зазначає таке.

Пунктом «д» ст.56 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації.

Відповідно до п. 8 Порядку №637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Отже, навчання у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах до 01 січня 2004 року зараховується лише період з денною формою навчання і підтверджується дипломами та іншими вищеперерахованими документами.

Так, згідно ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про професійно-технічну освіту» заклад професійної (професійно-технічної) освіти - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійній (професійно-технічній) освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійної (професійно-технічної) освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.

Отже, вказаною нормою передбачено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 40 Закону України «Про освіту» професійно-технічна освіта забезпечує здобуття громадянами професії відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, перепідготовку, підвищення їх професійної кваліфікації.

Професійно-технічна освіта громадян здійснюється на базі повної загальної середньої освіти або базової загальної середньої освіти з наданням можливості здобувати повну загальну середню освіту.

Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що час навчання у професійно - технічному навчальному закладі повинен бути зарахований до трудового стажу учня, слухача, в тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, за наявності двох умов, а саме: 1) якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу не перевищує 3 місяці; 2) якщо особа зарахована на роботу за набутою професією.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 05.11.2020 року по справі № 681/1567/17, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Відповідно до диплому серії НОМЕР_4 , позивач навчався з 1992 по 1996 роки в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі за спеціальністю “Технологія підземної розробки корисних копалин» за кваліфікацією “гірничий технолог».

Згідно зі статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту», час навчання в професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, в тому числі у безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 01.09.1992 по 28.05.1996 навчався в Лисичанському гірному технікумі, а з 14.06.1996 - прийнятий в ДП ДВАТ Шахта Привільнянська ДКК Лисичанськвугілля гірним майстром підземним з повним робочим днем під землею.

Таким чином, з огляду на викладені обставини справи та в силу приписів ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» період навчання позивача Лисичанському гірному технікумі підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком № 1.

Стосовно періоду зарахування періоду навчання позивача Лисичанському гірному технікумі підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком № 1, суд зазначає наступне.

Відповідно до пільгової довідки від 01.10.2020 року № 118, виданої ВП «Шахта Привільнянська» ВТ «Лисичанськвугілля», під час навчання в Лисичанському ордену Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі позивач працював на ДП ДВАТ шахта “Привільнянська» ДХК “Лисичанськвугілля»:

- з 05.12.1995 року по 31.01.1996 року - «гірник підземний» з повним робочим днем під землею;

- з 01.02.1996 року по 12.06.1996 року - «майстер гірничий підземний» з повним робочим днем під землею.

Враховуючи викладене, оскільки згідно роздруківки ППВП ПФУ період роботи позивача з 05.12.1995 року по 31.01.1996 та з 01.02.1996 по 31.03.1996 зарахований до пільгового стажу, тому з метою уникнення подвійного зарахування стажу, період навчання позивача в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1992 року по 04.12.1995 року та з 01.04.1996 року по 22.05.1996 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком № 1.

Стосовно зарахування періоду перебування на військовій службі з 17.12.1996 року по 26.04.1998 року до пільгового стажу, суд зазначає наступне.

Згідно абзацу 1 частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я та віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XIIі абзац 2 частини першої статті 2 Закону № 2232-XII).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону Закон №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час проходження строкової військової служби, який зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинен перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Судом встановлено, що згідно з записами військового квитка серії НОМЕР_5 від 16.12.1996, позивач був призваний на військову службу. Згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 , на момент призову на військову службу позивач працював по професії гірним майстром підземним з повним робочим днем під землею в ДП ДВАТ шахта Привільнянська ДКК Лисичанськвугілля, а тому час проходження ним військової служби з 17.12.1996 по 26.04.1998 підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача по Списку № 1.

Стосовно зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 14.06.1996 року по 25.11.1996 року, з 24.07.1998 року по 29.06.1999 року, з 09.12.2002 року по 10.04.2003 року, з 01.12.2003 року по 29.05.2007 року, з 31.05.2007 року по 11.12.2008 року, з 12.01.2009 року по 22.06.2009 року, з 07.07.2009 року по 07.12.2009 року, з 08.12.2009 року по 09.12.2010 року, з 10.12.2010 року по 26.11.2014 року, з 27.11.2014 року по 25.07.2016 року, з 27.07.2016 року по 30.11.2016 року, з 14.11.2017 року по 23.11.2017 року, з 23.02.2018 року по 23.02.2018 року та з 14.03.2019 року по 14.03.2019 року, суд зазначає наступне.

03 жовтня 2017 року Верховною Радою України було ухвалено Закон №2148-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», що доповнив Закон України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) розділом XIV-1, який містить пункт 3 частини другої статті 114 такого змісту:

“Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Відповідно до статті 62 Закону №1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, суд зазначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І лише у разі її відсутності, або відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, зокрема, уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, від 16.05.2019 у справі №161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17, від 05.11.2020 у справі №607/6457/17, від 10.12.2020 у справі №195/840/17, від 25.02.2021 у справі №683/3705/16-а, від 24.06.2021 у справі №758/15648/15-а та інших.

Також, з 29.07.1993 діє Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за №58, відповідно до пункту 1.1 якої основним документом про трудову діяльність працівника так само є трудова книжка.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Згідно з п. 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку №637.

Як вже зазначалось вище, пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, в яких має бути зазначені періоди, що зараховуються до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, що зараховується до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, на підставі яких видана довідка.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, від 31.03.2020 у справі №678/65/17, від 10.12.2020 у справі №195/840/17, від 25.02.2021 у справі №683/3705/16-а, від 24.06.2021 у справі №758/15648/15-а та інших.

Оскільки згідно оновленого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.08.2025 №046350019800 (на заміну рішення про відмову від 06.06.2025 №046350019800) позивачу зараховано до пільгового стажу періодів роботи у 1999 році та з грудня 2002 року по липень 2016 року, суд не вбачає підстав для задоволення вищезазначених вимог з метою уникнення зарахування подвійного стажу.

Стосовно періоду роботи позивача з 14.06.1996 по 25.11.1996, суд вбачає підстави для його зарахування до пільгового стажу за Списком №1, оскільки записами трудової книжки підтверджується вказаний період роботи в ДП ДВАТ шахта Привільнянська ДКК Лисичанськвугілля.

Стосовно періоду роботи позивача з 24.07.1998 по 31.12.1998, суд вбачає підстави для його зарахування до пільгового стажу за Списком №1, оскільки записами трудової книжки підтверджується вказаний період роботи в ДП ДВАТ шахта Привільнянська ДКК Лисичанськвугілля.

Стосовно періоду роботи позивача з 01.01.2010 по 31.01.2010, суд вбачає підстави для його зарахування до пільгового стажу за Списком №1, оскільки записами трудової книжки підтверджується вказаний період роботи в ДП ДВАТ шахта Привільнянська ДКК Лисичанськвугілля.

Стосовно періоду роботи позивача з 14.11.2017 по 23.11.2017, суд вбачає підстави для його зарахування до пільгового стажу за Списком №1, оскільки записами трудової книжки підтверджується вказаний період роботи в ВП шахта Карбоніт ДП Первомайськвугілля.

Стосовно періоду роботи позивача з 14.03.2019 по 14.03.2019, суд вбачає підстави для його зарахування до пільгового стажу за Списком №1, оскільки записами трудової книжки підтверджується вказаний період роботи в ВП шахта Карбоніт ДП Первомайськвугілля.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, щодо необхідності захисту прав позивача шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за на пільгових умовах за віком від 29.05.2025, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн. пропорційно задоволеним позовних вимогам.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 06.06.2025 №046350019800.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" період навчання в Лисичанському ордену Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1992 року по 04.12.1995 року та з 01.04.1996 року по 22.05.1996 року, період перебування на військовій службі з 17.12.1996 року по 26.04.1998 року та періоди роботи з 14.06.1996 по 25.11.1996, 24.07.1998 по 31.12.1998, з 01.01.2010 по 31.01.2010, з 14.11.2017 по 23.11.2017, 14.03.2019 по 14.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.05.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484 ( чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 08.12.2025.

Суддя О.В. Царікова