Рішення від 08.12.2025 по справі 160/18241/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 рокуСправа №160/18241/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-2), в якій позивач:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати призначення пенсії, тобто з 05.08.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що з 05.08.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначено пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 160/26755/24. Вказаним рішенням, яке набрало законної сили та є обов'язковим до виконання, встановлено, що позивачка на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досягла 45 річного віку та мала страховий стаж - 39 років 11 місяців 29 днів, пільговий стаж за Списком №1- 13 років 2 місяці 1 день, що також є достатнім для призначення пенсії в даному випадку. У зв'язку з вказаними обставинами, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно заяви від 05.08.2024. Проте, при розрахунку розміру пенсії відповідачем протиправно не враховано вимоги статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв'язку з чим розмір пенсії, призначеної позивачу, є набагато меншим. 14 квітня 2025 через вебпортал Пенсійного фонду України було подано заяву, в якій позивач просила провести перерахунок пенсії з 05.08.2024 з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме з розрахунку пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №052530004666 від 22.04.2025р. ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки за період роботи з 09.12.2003 по 16.02.2007 та за період роботи з 19.02.2007 по 02.08.2016 працювала 50% в обліковому періоді на підземних роботах. Позивач вважає таке рішення відповідача-1 протиправним, що зумовило звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/18241/25; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Цією ж ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: копію пенсійної справи позивача; розрахунок страхового стажу, в тому числі пільгового стажу, на дату призначення пенсії (05.08.2024).

Відповідачем-2 подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено про не погодження з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та необґрунтованими з наступного. 05.08.2024 позивач звернулась із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Рішенням, винесеного Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, у зв'язку з відсутністю необхідного пенсійного віку. Не погодившись з винесеним рішенням позивач оскаржила його до Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 160/26755/24 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі п. «а» ст. 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020, згідно заяви від 05.08.2024. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 160/26755/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 05.08.2024. 14.04.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішенням від 22.04.2025 № 052530004666, винесеного за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області відмовлено у проведенні перерахунку відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Згідно з довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.01.2024 № 70, виданої Міністерством енергетики України відокремленим підрозділом шахти «Капітальна» Державного підприємства «Мирноградвугілля» за період роботи з 19.102.2003 по 16.02.2007 та від 22.03.2024 № 327, виданої ПАТ Шахтоуправлінням «Покровське», за період роботи з 19.02.2007 по 02.08.2016, встановлено, що ОСОБА_1 працювала 50% в обліковому періоді на підземних роботах. Крім того, ключовим правовим питанням, яке було предметом розгляду судової справи № 160/26755/24 - це право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно, питання щодо обчислення розміру пенсії (наявність чи відсутність у позивача права за умови наявності відповідного стажу) за нормами статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не розглядалось. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діє в межах та спосіб передбачений законодавством.

Відповідачем-1 у своєму відзиві на позовну заяву зазначено про не погодження з позовними вимогами, зважаючи на їх безпідставність. 14.04.2025 звернулася до органів Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зазначена заява була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Рішенням від 22.04.2025 № 052530004666 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Відмовляючи в перерахунку пенсії за віком Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виходило з наступних обставин. За результатами розгляду матеріалів електронної пенсійної справи № 052530004666 ОСОБА_1 встановлено, що на дату звернення за перерахунком пенсії вік позивача складає 45 років 8 місяців 17 днів. Згідно з довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за № 70 від 30.01.2024, виданої Міністерством енергетики України відокремленим підрозділом «Шахти Капітальна» Державного підприємства «Митроградвугілля» за період роботи з 09.12.2003 по 16.02.2007, та за № 327 від 22.03.2024 виданої ПАТ Шахтоуправлінням «Покровське», за період роботи з 19.02.2007 по 02.08.2016, встановлено, що ОСОБА_1 працювала 50% в обліковому періоді на підземних роботах. Враховуючи зазначене, прийнято оскаржуване позивачем рішення від 22.04.2025 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористалась.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 КАС України. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 10.10.1995 Димитровським МВ УМВС України в Донецькій області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

05.08.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1.

За принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області 12.08.2024 прийнято рішення №052530004666, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погодившись з таким рішенням, позивач звернулась до суду із позовом (адміністративна справа №160/26755/24).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 160/26755/24 позовну заяву ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.08.2024 № 052530004666 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно заяви від 05.08.2024 року.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 160/26755/24 набрало законної сили 06.02.2025.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 по справі № 160/26755/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 05.08.2024.

Відповідно до розрахунком форми РС-право за пенсійною справою: 052530004666, страховий стаж позивача станом на дату звернення 05.08.2024 становить 26 роки 11 місяців 29 днів, додаткові за Списком №1 - 13 років 0 місяців 0 днів, всього для розрахунку - 39 років 11 місяців 29 днів.

14.04.2025 позивач звернулась до відповідача через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою, в якій просила провести перерахунок та виплату пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

За принципом екстериторіальності органом розгляду визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області

22.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення №052530004666 про відмову позивачу в перерахунку пенсії.

В обґрунтування такого рішення відповідачем-1 зазначено.

Розглянувши матеріали електронної пенсійної справи № 052530004666 ОСОБА_1 встановлено, що на дату звернення за перерахунком пенсії вік заявниці складає 45 років 8 місяців 17 днів. Згідно з довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за №70 від 30.01.2024, виданої Міністерством енергетики України відокремленим підрозділом «Шахти Капітальна» Державного підприємства «Митроградвугілля» за період роботи з 09.12.2003 по 16.02.2007, та за № 327 від 22.03.2024, виданої ПАТ Шахтоуправлінням «Покровське», за період роботи з 19.02.2007 по 02.08.2016, встановлено, що ОСОБА_1 працювала 50% в обліковому періоді на підземних роботах. Враховуючи зазначене прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Не погодившись з відмовою в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частина перша статті 92 Конституції України).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За змістом абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Верховний Суд в постанові від 04.03.2025 у справі №200/1767/24 виснував, що положеннями Закону № 345-VI чітко визначено коло осіб, які мають право на особливі умови праці та соціального захисту через специфіку своєї роботи. Це працівники, зайняті на надзвичайно шкідливих і важких роботах, пов'язаних з видобутком корисних копалин та обслуговуванням шахт, посади яких передбачені Списком №1, а саме:

працівники, які видобувають корисні копалини (вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди);

працівники шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день;

працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб у вугільній промисловості.

Тобто, Закон №345-VI розмежовує три категорії працівників, що має логічне та правове обґрунтування, яке базується на рівні ризику, специфіці виконуваної роботи та необхідності диференційованого соціального захисту:

видобувачі корисних копалин: безпосередньо займаються видобутком вугілля, залізної руди, кольорових і рідкісних металів, марганцевих, уранових, магнієвих, озокеритних руд, постійно перебуваючи у середовищі з підвищеною запиленістю, токсичністю, радіоактивним впливом, високою вологістю та температурою. Фізичне навантаження та контакт із небезпечними речовинами призводять до професійних захворювань, значного скорочення тривалості життя та підвищеного ризику нещасних випадків;

працівники шахтобудівних підприємств, зайняті на підземних роботах: на відміну від гірників, ці працівники не займаються безпосереднім видобутком корисних копалин, але виконують будівництво, укріплення та обслуговування шахт на гірничих підприємствах. Вони також працюють у підземних умовах, що супроводжуються ризиками обвалів, загазованості, високої вологості, температурних перепадів. Закон №345-VI включає їх до категорії захищених осіб, оскільки умови праці ідентичні до тих, у яких працюють гірники, а рівень небезпеки також є значним;

працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб у вугільній промисловості: виконують аварійно-рятувальні роботи у разі виникнення надзвичайних ситуацій у шахтах, тобто працюють у найекстремальніших умовах, часто піддаючись впливу вибухонебезпечних газів, обвалів, пожеж та інших небезпек. Через критичну важливість їхньої роботи та високий рівень ризику для життя, держава також надає їм право на спеціальні соціальні гарантії та пільгову пенсію.

Таким чином, Закон № 345-VI забезпечує диференційований соціальний захист осіб, чия професійна діяльність пов'язана з підвищеними ризиками, небезпечними умовами праці та негативним впливом на здоров'я. Розмежування цих категорій має правове обґрунтування, оскільки кожна з них виконує специфічні функції в гірничій промисловості, що відрізняються за рівнем ризику, характером роботи та умовами праці.

При цьому, стаття 1 Закону №345-VI містить чітко визначений перелік корисних копалин, видобуток яких є підставою для визнання особи шахтарем у розумінні цього Закону. Зокрема, до таких корисних копалин відносяться: вугілля; залізна руда; руди кольорових і рідкісних металів; марганцеві руди; уранові руди; магнієві руди (солі калієво-магнієві та солі магнієві); озокеритні руди. Будь-які інші види корисних копалин, включаючи кам'яну сіль, не передбачені у зазначеному переліку.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» необхідна сукупність трьох умов: наявність стажу роботи, зокрема, не менше 7,5 років для жінок, зайнятість на підземних роботах повний робочий день та віднесення професії до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 (умови призначення: п.2 ч.1 ст. 114 Закону №1058-ІV) з 05.08.2024.

Пільговий стаж позивача не є спірним у справі.

Відповідно розрахунку стажу з урахуванням перетину періодів (форма РС-право) номер ПС: 052530004666 страховий стаж позивача станом на дату звернення 05.08.2024 становить 39 років 11 місяців 29 днів, в тому числі пільгового стажу за Списком №1 - 13 років 0 місяців 0 днів, до якого зараховано наступні періоди: з 16.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 16.02.2007, з 19.02.2007 по 17.08.2008, з 18.08.2008 по 15.04.2009, з 16.04.2009 по 10.03.2016, з 11.03.2015 по 13.07.2016, з 14.07.2016 по 02.08.2016, з 07.12.2016 по 12.04.2017, з 15.09.2017 по 14.11.2017.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_2 від 14.08.2002, позивач у вказані періоди працювала на наступних посадах та у таких підприємствах:

з 18.12.2003 по 16.02.2007 - дільничним гірничим нормувальником у шахті ім. Стаханова ДП «Красноармійськвугілля»;

з 19.02.2007 по 17.08.2008 - дільничним гірничим нормувальником у ВАТ «Вугільна компанія шахта «Красноармійська Західна №1»;

з 18.08.2008 по 10.11.2013 - завідувачем сектору - не звільнена від основних обов'язків нормувальника гірничого дільничного у ВАТ «Вугільна компанія шахта «Красноармійська Західна №1» - 50 і більше % робочого часу в рік на підземних роботах;

з 11.11.2013 по 10.03.2016 - дільничним гірничим нормувальником у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» - 50 і більше % робочого часу в рік на підземних роботах;

з 11.03.2016 по 13.07.2016 - завідуючим гірничими роботами у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське»» - 50 і більше % робочого часу в рік на підземних роботах;

з 14.07.2016 по 06.12.2016 - дільничним гірничим нормувальником у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське»» - 50 і більше % робочого часу в рік на підземних роботах;

з 07.12.2016 по 12.04.2017 - заступником начальника дільниці підземної - з повним робочим днем у шахті у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське»»;

з 13.04.2017 по 14.09.2017 - дільничним гірничим нормувальником;

з 15.09.2017 по 14.11.2017 - начальником зміни - підземний з повним робочим днем в шахті у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське».

Суд звертає увагу, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 вересня 2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20 лютого 2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17.

Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 04 липня 2023 року у справі № 580/4012/19, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача в частині зарахованих до пільгового стажу за Списком №1 періодів оформлена у відповідності до вимог законодавства, в трудовій книжці містяться відомості про роботу позивача дільничним гірничим нормувальником, заступником начальника дільниці підземної, начальником зміни, записи вчинені на підставі наказів по підприємству про прийняття на посаду, звільнення в порядку переведення, однак не всі записи містять відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, як-то атестації робочого місця, зайнятості повний робочий день в підземних умовах для поширення пільг пенсійного забезпечення.

Поряд з цим, матеріалами справи підтверджено, що позивачем надавались відповідачу довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній Державного підприємства «Митроградвугілля» ВП «Шахти Капітальна» № 70 від 30.01.2024, згідно із якою позивач, ОСОБА_1 , працювала на посаді дільничного гірничого нормувальника з 18.12.2003 по 16.02.2007, та була зайнята на підземних роботах 50% робочого часу на рік.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 22.03.2024 №327, згідно із якою позивач, ОСОБА_1 , працювала 50% і більше в обліковому періоді на підземних роботах у ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське», а саме: у періоді з 19.02.2007 по 17.08.2008 - на посаді нормувальник гірничий дільничний - виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом; з 18.08.2008 по 15.04.2009 - завідувача сектору-нормувальник гірничий дільничний - виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом; з 16.04.2009 по 10.03.2016 - нормувальник гірничий дільничний - виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом; з 11.03.2016 по 13.07.2016 - завідувач гірничими роботами - виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом; з 14.07.2016 по 02.08.2016 - нормувальник гірничий дільничний - виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом. Дані професії передбачена Списком №1, затвердженого постановою КМУ №36 від 16.01.2003, та атестовані підприємством.

Також, позивачем була надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 22.03.2024 №328, згідно із якою позивач, ОСОБА_1 , працювала повний робочий день на підземних роботах у ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» у періоді з 07.12.2016 по 12.04.2017 - на посаді заступник начальника дільниці РГВ - виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом, з 15.09.2017 по 14.11.2017 - начальник зміни - виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом. Дані професії передбачені Списком №1, затвердженого постановою КМУ №461 від 24.06.2016, та атестовані підприємством.

Отже, згідно із відомостями з трудової книжки та вказаних уточнюючих довідок позивач у періоді з 18.12.2003 по 16.02.2007, 19.02.2007 по 17.08.2008, з 18.08.2008 по 15.04.2009, з 16.04.2009 по 10.03.2016, з 11.03.2016 по 13.07.2016, з 14.07.2016 по 02.08.2016 працювала на посадах, що передбачені Списком №1 та атестовані підприємством за Списком №1, що надало позивачці право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1, проте з наданих документів не вбачається відомостей про зайнятість позивача на підземних роботах повний робочий день, а лише 50% і більше робочого часу.

Щодо посилань позивача на довідку від 22.03.2024 №328, то суд зазначає, що згідно з даною довідкою підтверджено роботу позивача повний робочий день на підземних роботах з 07.12.2016 по 12.04.2017, тобто 0 років 04 місяці 06 днів, та з 15.09.2017 по 14.11.2017, тобто 0 років 1 місяць 30 днів, що не достатньо для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Суд повторно зазначає, для призначення пенсії шахтарям відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» необхідна сукупність трьох умов: наявність стажу роботи не менше 7,5 років для жінок, зайнятість на підземних роботах повний робочий день та віднесення професії до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Доказів зайнятості позивача на підземних роботах повний робочий день за професіями, віднесеними до Списку № 1, понад 7,5 років матеріали справи не містять, позивачем таких доказів не надано.

Суд звертає увагу, що наявність пільгового стажу за Списком №1 не означає автоматичного набуття права на пенсію з урахування норм Закону України «Про престижність шахтарської праці».

За таких обставин, з урахуванням наведених законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав у спірних правовідносинах для застосування умов, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 статті 28 Закону № 1058-ІV, рішення відповідача-1 про відмову в перерахунку від 22.04.2025 №052530004666 є правомірним, що, в свою чергу, свідчить про відсутність підстав для його скасування.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Натомість в даному випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Враховуючи викладене, на підставі оцінки поданих доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи та системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 139 КАС України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст.9, 72-90, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: 61000, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова