Рішення від 08.12.2025 по справі 160/28443/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 рокуСправа №160/28443/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 4001-90314919-2025-1 від 01.04.2025 р. про відмову в призначенні виплат по одноразовій допомозі, військової агресії РФ проти України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , чоловіку загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 працівника об'єкту критичної інфраструктури ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, передбачену Законом України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20 березня 2023 року № 2980-IX, на підставі заяви від 17.03.2025 року та доданих до неї документів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України №2980-IX має підстави для призначення та отримання одноразової грошової допомоги, однак відповідач оскарженим рішенням таке право заперечує із підстав, які позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим просить позовні вимоги задовольнити..

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Тією ж ухвалою суду запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

При цьому, судом не встановлено, що рішення у справі вплине на права та обов'язки ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ», у зв'язку з чим останнє не залучалося до участі у справі як третьою особою.

Відповідач скористався наданим правом та надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому указав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на їх необгрунтованість. Зазначає про відсутність підстав для виплати позивачеві грошової допомоги, у зв'язку з не віднесенням ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ» до об'єкта критичної інфраструктури об'єкта

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 10.07.1993 р. Райпільською сільською радою Межівського району Дніпропетровської області, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уклав шлюб з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 07 від 10.07.1993 р. Після укладення шлюбу присвоєні прізвища: дружині - ОСОБА_4 .

У відповідності до наказу № 117 кпр від 26.01.2018 р. дружина Позивача ОСОБА_2 була прийнята учнем гірничоробної поверхні до ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ», яке у подальшому змінило найменування на ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ». 11.09.2024 р. ОСОБА_2 переведена на вказаному підприємстві учнем машиніста з прання та ремонту спецодягу відповідно до наказу № 1269/2 від 11.09.2024 р. Наказом № 2239нз від 10.10.2024 р. припинено трудовий договір з ОСОБА_2 у зв'язку зі смертю на підприємстві на підставі п. 8-2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України. Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим Васильківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 1357.

Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці, затверджений 30.01.2025 р. т.в.о. начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці Є.О. Потоцьким (Форма Н-1/П), складено акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 21 вересня 2024 року о 22 год. 10 хв. на (в) ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВІ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ», код ЄДРПОУ 13498562, яким підтверджено, що 21.09.2024 р. о 18.00 годині робітники дільниці з прання та ремонту спецодягу ПРАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ», у тому числі учень машиніста з прання та ремонту спецодягу ОСОБА_2 , прибули в приміщення нарядної, розташованої в будівлі секції приміщень головного стволу (пральня) на території промислового майданчика головного ствола для виконання роботи у ІІ зміну, згідно графіка виходів робітників дільниці з прання та ремонту спецодягу на вересень 2024 р. На ІІ зміну робітники, у тому числі і ОСОБА_2 , отримали від начальника дільниці з прання та ремонту спецодягу завдання на прийом-видачу спецодягу, прання, віджим та сушку спецодягу, мілкий ремонт спецодягу на промисловій швейній машині та вручну, прибирання робочого місця, сортування спецодягу після прання за табельними номерами та її розклад, навантаження-вивантаження спецодягу в автомобільний засіб для відправки по стволах. Наряд був виданий з реєстрацією у книзі нарядів відповідних структурних підрозділів з проведенням інструктажу з питань охорони праці під особистий підпис виконавців робіт. О 18 годині 15 хвилин ОСОБА_2 прибула разом з іншими робітниками в цех з прання спецодягу і приступила до виконання обов'язків. О 22 годині 05 хвилин ОСОБА_2 виконувала свої функціональні обов'язки безпосередньо на своєму робочому місті. О 22 годині 10 хвилин відбувся ракетний обстріл, в результаті якого був зруйнований другий поверх секції приміщень головного стовбура (ремонтні майстерні) та частково перший поверх з електротрансформаторною підстанцією, секція приміщень головного стволу (пральня), будівля адміністративно-поверхневого комплексу, де знаходиться секція приміщень головного стволу (лампова). Після обстрілу ОСОБА_2 опинилася під уламками конструктивних елементів будівлі та скла, внаслідок чого отримала травми несумісні з життям. Після проведення слідчих дій співробітниками Головного управління Національної поліції України у Донецькій області, тіло ОСОБА_2 доставлене у Покровське відділення судово-медичної експертизи КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи». Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 482 від 23.09.2024 р. виданого Покровським відділенням судово-медичної експертизи КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» потерпіла ОСОБА_2 отримала вибухову травму із залученням декількох ділянок тіла та ушкодження внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків. 10 хв.

Актом спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 21.09.2024 р. о 22 год. на (в) ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВІ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ», комісія із спеціального розслідування дійшла висновку, що груповий нещасний випадок 21.09.2024 року о 22 год. 10 хв. стався під час перебування потерпілих на робочих місцях, на території підприємтва при виконанні ними трудових обов'язків. Комісія, керуючись п. 34 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р № 337 (далі - Порядок), шляхом голосування, одностайно прийняла рішення, що на підставі підпункту 2 пункту 52 Порядку, груповий нещасний випадок, що стався 21 вересня 2024 року о 22 годині 10 хвилин з працівниками ПРАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ» учнем машиніста з прання та ремонту спецодягу ОСОБА_2 , пов'язаний з виробництвом. Скласти акт за формою Н-1/П на учня машиніста з прання та ремонту спецодягу дільниці з прання та ремонту спецодягу ОСОБА_2 , взяти на облік ПРАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ».

17 березня 2025 року Позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з метою отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України» від 20 березня 2023 року № 2980-IX.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.04.2025 № 4001-90314919-2025-1, відмовлено в призначенні виплат по одноразовій допомозі, військової агресії РФ проти України ОСОБА_1 згідно пункту 1 статті 1 Закону України від 20.03.2023 № 2980-IX «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України», у зв'язку з не віднесення до об'єкта критичної інфраструктури об'єкта, розташованого за фактичною адресою: смт Удачне, будинок 108, Покровський район, Донецька область, 85334.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішені спору суд виходить із того, що Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Ведений воєнний стан триває станом і на сьогодні.

Частиною 1статті 1 Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 № 2980-IX(далі - Закон № 2980-ІХ) визначено, що право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

Згідно п. 1 ч. 2ст. 6 Закону № 2980-ІХ, право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цимЗаконом, мають також особи, визначені частиною першою статті 1 цього Закону, визнані особами з інвалідністю у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.05.2023).

За приписами ч. 1ст. 2 Закону № 2980-ІХодноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється у таких розмірах:

1) особам з інвалідністю I групи - 800 тисяч гривень;

2) особам з інвалідністю II групи - 500 тисяч гривень;

3) особам з інвалідністю III групи - 200 тисяч гривень;

4) у разі загибелі (смерті) - 1 мільйон гривень.

Відповідно до ч. 1ст. 3 Закону № 2980-ІХ одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України.

За правилами статті 4 Закону № 2980-ІХ призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю особі, а у разі її загибелі (смерті) - членам її сім'ї, не здійснюються:

1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком: вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення; алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);

2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи за рішенням суду, яке набрало законної сили.

У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.

За наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на її призначення і виплату та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору в судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю), передбаченої Законом України Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України(далі - Закон) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії рф проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396(далі Порядок № 1396).

Пункт 11 Порядку № 1396 визначає, що після отримання заяви з документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації отримувача шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 10 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про отримувача, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх отримувачу.

Для встановлення факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об'єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Для цілей цього Порядку до об'єктів критичної інфраструктури належать об'єкти інфраструктури, які зазнали уражень внаслідок військової агресії рф проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 р. воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, за умови, що такі об'єкти після збройного нападу включені до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набули правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 р. воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, а в разі їх загибелі (смерті) за таких обставин - члени сімей мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю за умови, що такі об'єкти інфраструктури після збройного нападу включені до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набули правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Відповідь уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури на письмовий запит уповноваженого органу надається протягом 10 робочих днів з дати його надходження.

Відомості про об'єкти критичної інфраструктури з Реєстру об'єктів критичної інфраструктури містять інформацію з обмеженим доступом, захист якої забезпечується відповідно до вимог законодавства.

Для підтвердження наявності особистого розпорядження уповноважений орган надсилає до органу, в якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першійстатті 1 Закону, письмовий запит щодо надання інформації про наявність особистого розпорядження, оригінал якого зберігається в особовій справі.

Заява приймається уповноваженим органом за наявності документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.

Частиною 4 статті 6 Закону № 2980-ІХ установлено, що до завершення формування реєстру об'єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України «Про критичну інфраструктуру» перелік об'єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 9, 13, 14с татті 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» від 16.11.2021 № 1882-IX(далі Закон № 1882-IX) критична інфраструктура - сукупність об'єктів критичної інфраструктури. Об'єкти критичної інфраструктури - об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам. Оператор критичної інфраструктури - юридична особа будь-якої форми власності та/або фізична особа - підприємець, що на правах власності, оренди або на інших законних підставах здійснює управління об'єктом критичної інфраструктури та відповідає за його поточне функціонування.

За правилами частин 1, 2статті 8 Закону № 1882-IX віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється за сукупністю критеріїв, що визначають їх соціальну, політичну, економічну, екологічну значущість для забезпечення оборони країни, безпеки громадян, суспільства, держави і правопорядку, зокрема для реалізації життєво важливих функцій та надання життєво важливих послуг, свідчать про існування загроз для них, можливість виникнення кризових ситуацій через несанкціоноване втручання в їх функціонування, припинення функціонування, людський фактор чи природні лиха, тривалість робіт для усунення таких наслідків до повного відновлення штатного режиму.

Згідно частини 1статті 9 Закону № 1882-IX, для організації ефективного забезпечення безпеки і стійкості критичної інфраструктури з урахуванням специфіки забезпечення окремих життєво важливих функцій та/або послуг визначаються сектори критичної інфраструктури.

Із матеріалів справи слідує, на виконання вимог вказаної норми, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області був надісланий письмовий запит до Департаменту захисту критичної інфраструктури Адміністрації Держспецзв'язку щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури по ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ» (Код ЄДРПОУ 13498562), розташованого за фактичною адресою: смт Удачне, будинок 108, Покровський район, Донецька область, 85334, станом на момент настання страхового випадку 22:10, 21.09.2024 року.

У відповідь на вказаний запит Департамент захисту критичної інфраструктури Адміністрації Держспецзв'язку листом від 24.03.2025 року повідомив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про те, що об'єкт, розташований за фактичною адресою: смт Удачне, будинок 108, Покровський район, Донецька область, 85334, до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесено.

У свою чергу, у відповідь на адвокатський запит Міністерство енергетики України листом за № 26/1.2-14-14509 від 19.08.2025 року «Про надання інформації» повідомило, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109 «Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури» Міненерго визначено секторальним органом у сфері захисту критичної інфраструктури, відповідальним за паливно-енергетичний сектор критичної інфраструктури.

Також вказано про те, що станом на 22:10 годину 21 вересня 2024 року, до секторального Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно енергетичного сектору критичної інфраструктури внесено об'єкт критичної інфраструктури оператором якого є ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ».

Згідно відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців громадських формувань: ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ», ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 13498562, основним видом діяльності згідно КВЕД є 05.10 Добування кам'яного вугілля.

Як вже зазначалось, відповідно до статті 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» від 16 листопада 2021 року № 1882-ІХ (далі- Закон № 1882-ІХ), визначені основні терміни, зокрема, критична інфраструктура - сукупність об'єктів критичної інфраструктури. Об'єкти критичної інфраструктури - об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам. Оператор критичної інфраструктури - юридична особа будь якої форми власності та/або фізична особа - підприємець, що на правах власності, оренди або на інших законних підставах здійснює управління об'єктом критичної інфраструктури та відповідає за його поточне функціонування. Реєстр об'єктів критичної інфраструктури - автоматизована система, що містить перелік найбільш важливої для життєдіяльності суспільства та держави критичної інфраструктури, щодо якої встановлюються особливі вимоги із забезпечення її безпеки та стійкості і здійснюється моніторинг їх дотримання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону № 1882-ІХ, віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється за сукупністю критеріїв, що визначають їх соціальну, політичну, економічну, екологічну значущість для забезпечення оборони країни, безпеки громадян, суспільства, держави і правопорядку, зокрема для реалізації життєво важливих функцій та надання життєво важливих послуг, свідчать про існування загроз для них, можливість виникнення кризових ситуацій через несанкціоноване втручання в їх функціонування, припинення функціонування, людський фактор чи природні лиха, тривалість робіт для усунення таких наслідків до повного відновлення штатного режиму.

У відповідності до ч. ч. 1-3 ст. 9 Закону № 1882-ІХ, для організації ефективного забезпечення безпеки і стійкості критичної інфраструктури з урахуванням специфіки забезпечення окремих життєво важливих функцій та/або послуг визначаються сектори критичної інфраструктури. Для секторів критичної інфраструктури визначаються особливості реалізації державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури. Формування та реалізацію державної політики у відповідних секторах здійснюють секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури.

Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури складають та ведуть секторальні переліки об'єктів критичної інфраструктури. Перелік секторів критичної інфраструктури та суб'єктів, відповідальних за формування та реалізацію державної політики у відповідних секторах національної системи захисту критичної інфраструктури (далі - Перелік), визначається Кабінетом Міністрів України. У разі необхідності внесення змін до Переліку Кабінет Міністрів України переглядає та змінює його виходячи з критеріїв критичності, визначених цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від від 9 жовтня 2020 р. № 1109 «Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури» (далі Порядок № 1109), затверджено, зокрема, Перелік секторів критичної інфраструктури, серед яких до сектору "Паливно-енергетичний сектор" включено підсектор "вугільно-промисловий комплекс", до типів основних послуг якого входять: видобуток вугілля для генерації електроенергії на теплоелектростанціях та теплоелектроцентралях, зберігання та постачання вугілля. Міненерго визначено секторальним органом у сфері захисту критичної інфраструктури, відповідальним за паливно-енергетичний сектор критичної інфраструктури. Згідно з пунктом 5 Порядку № 1109, секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури разом із оператором критичної інфраструктури здійснюють категоризацію об'єктів критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури відповідно до Методики категоризації об'єктів критичної інфраструктури, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури.

Пунктом 7 Порядку № 1109 передбачається, що секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури складають переліки об'єктів критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури, що віднесені до I, II, III і IV категорії критичності.

Так, як зазначалось, у листі Міністерства енергетики України № 26/1.2-14-14509 від 19.08.2025 року, надіслано у відповідь на адвокатський запит, станом на 22:10 годину 21 вересня 2024 року, до секторального Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно енергетичного сектору критичної інфраструктури внесено об'єкт критичної інфраструктури оператором якого є ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ».

Згідно відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців громадських формувань: ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ», ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 13498562, основним видом діяльності згідно КВЕД є 05.10 Добування кам'яного вугілля.

Враховуючи викладене у сукупності суд дійшов висновку про підтвердженість матеріалами справи віднесення ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ'до об'єктів критичної інфраструктури, що дає позивачу право на призначення ОГД, передбаченої Законом №2980-IX.

Що ж до посилань відповідача на відсутність відомостей про ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ» у Реєстрі об'єктів критичної інфраструктури, то суд зазначає, що внесення відомостей щодо об'єкту критичної інфраструктури до Реєстру це, в першу чергу, обов'язок держави в особі її виконавчих органів, бездіяльність яких не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на грошову допомогу, гарантовану йому Законом №2980-IX.

Отже, попри відсутність відомостей у Реєстрі об'єктів критичної інфраструктури, на позивача, здоров'ю якого завдано шкоду внаслідок військової агресії рф проти України, поширюються норми Закону № 2980-ІХ.

Отже, враховуючи наведене слід дійти висновку, що позивач має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 4001-90314919-2025-1 від 01.04.2025 року «Про відмову в призначенні виплат по одноразовій допомозі, військової агресії РФ проти України».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), чоловіку загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 працівника об'єкту критичної інфраструктури ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, передбачену Законом України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20 березня 2023 року № 2980-IX, на підставі заяви від 17.03.2025 року та доданих до неї документів.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

Рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.Є. Букіна