Рішення від 08.12.2025 по справі 160/25408/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 рокуСправа №160/25408/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Відділу №18 у місті Синельникове Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

04.09.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Відділу №18 у місті Синельникове Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційні служби України в Дніпропетровській області щодо відмови скасування рішення Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 від 08.01.2025 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України, відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України»; поновлення провадження за заявою ОСОБА_1 від 08.01.2025 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженцю України, відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України» та прийняття рішення щодо набуття громадянства України;

- скасувати рішення Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 від 08.01.2025 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України, відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України».

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області поновити провадження за заявою ОСОБА_1 від 08.01.2025 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України, відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України» та прийняти рішення щодо набуття громадянства України за наявними матеріалами справи.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що рішення Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 08.01.2025 року про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням є протиправним та таким, що порушує її права, оскільки на надій стадії розгляду заяви про оформлення громадянства дитиною не є можлоивим прийняття рішення саме про припинення провадження. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 відкрито провадження у справі №160/25408/25 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

24.10.2025 на адресу суду від представника Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що 19.03.2025 за вих. № 1201.4.4-3389/12.2-25 ГУ ДМС у Дніпропетровській області матеріали справи за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням повернуті до Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області для прийняття клопотання про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 15 Закону. Вказаний лист є саме рішенням про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України. 08.04.2025 Відділом №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області прийнято рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 - гз, про що заявника письмово повідомлено листом за вих. № 1257-558/1257-25 від 15.04.2025, який отримано ОСОБА_1 особисто 16.04.2025.

05.05.2025 за вх. № Б-368/6/1201-25 до ГУ ДМС у Дніпропетровській області надійшло звернення ОСОБА_1 від 17.04.2025 щодо поновлення розгляду справи про набуття дитиною ОСОБА_2 громадянства України відповідно до вимог частини 9 статті 8 Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18.01.2001.

06.05.2025 за вих. № Б-368/6/1201-25/1201.4.4/5690-25 ГУ ДМС у Дніпропетровській області надана відповідь заявнику та повідомлено, що під час проведення працівниками територіального органу заходів з перевірки відповідності оформлення документів вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, виявлено невідповідність обраних підстав для набуття особою громадянства України. У відповіді від 06.05.2025 зазначено, що перевіркою відомостей про народження ОСОБА_2 за обліками Державного реєстру Міністерства юстиції України з'ясовано, що внесення відомостей стосовно батька дитини здійснено відповідно до рішення Межівського райсуду № 2-454/2007 від 10.09.2007 про визнання батьківства.

З урахуванням зазначених обставин та керуючись іншими нормами законодавства України, що визначають правовий статус зазначеної категорії осіб, справа повернута до територіального підрозділу для прийняття клопотання про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 15 Закону. ОСОБА_1 було наголошено, що про необхідність подачі переліку документів та відповідного клопотання, визначених вимогами п. 70 Порядку 215, її поінформовано листом від 15.04.2025 № 1257-558/1257-25, який вона отримала особисто 16.04.2025. Та зазначено, що під час розмови з керівником Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області вона повідомила про відсутність оригіналу рішення про встановлення батьківства.

ГУ ДМС у Дніпропетровській області зазначає, що 19.03.2025 за вих. №1201.4.4-3389/12.2-25 ГУ ДМС у Дніпропетровській області оформлено вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України, як того вимагає абзац шостий пункту 94 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, відповідно до якого, якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

28.10.2025 року до суду надійшла відповідь на відзив, яка за своїм змістом аналогічна доводам викладеним в позовній заяві.

На адресу суду від представника Відділу №18 у місті Синельникове Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив, у якому зазначено наступне. Листом від 19.03.2025 за вих. №1201.4.4-3389/12.2-25 ГУ ДМС у Дніпропетровській області матеріали справи за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням повернуті до Відділу №18 у м, Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області з рекомендаціями про прийняття клопотання про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 15 Закону, як того вимагає абзац перший пункту 95 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, відповідно до якого рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Вказаний вище лист і є вмотивованим рішенням про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України. З урахуванням викладеного вище, Відділом № 18 у м, Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області припинено провадження за заявою позивача.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

08.01.2025 до Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області звернулась ОСОБА_1 -гз з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини дев'ятої статті 8 Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18 січня 2001 року своїй дитині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю сел. Межова Межівського району Дніпропетровської області.

24.01.2025 матеріали справи за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням направлені для подальшого розгляду до ГУ ДМС у Дніпропетровській області.

19.03.2025 за вих. № 1201.4.4-3389/12.2-25 ГУ ДМС у Дніпропетровській області матеріали справи за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням повернуті до Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області для розгляду можливості оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 15 Закону, у зв'язку з чим провадження за заявою ОСОБА_1 підлягає припиненню відповідно до ч.9 ст. 8 Закону України "Про громадянство України".

08.04.2025 Відділом №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області прийнято рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 -гз, про що заявника письмово повідомлено листом за вих. № 1257-558/1257-25 від 15.04.2025, який отримано ОСОБА_1 особисто 16.04.2025.

05.05.2025 за вх. № Б-368/6/1201-25 до ГУ ДМС у Дніпропетровській області надійшло звернення ОСОБА_1 від 17.04.2025 щодо поновлення розгляду справи про набуття дитиною ОСОБА_2 громадянства України відповідно до вимог частини 9 статті 8 Закону України «Про громадянство України» в редакції від 18.01.2001.

За результатами розгляду заяви позивача відповідачем надана відповідь, викладена у формі листа від 06.05.2025 № Б-368/6/1201-25/1201.4.4/5690-25, з якого вбачається відсутність дій суб'єкта владних повноважень щодо скасування рішення про припинення провадження та поновлення провадження за заявою, разом з цим надані роз'яснення згідно яких вбачається, що громадянин ОСОБА_2 має оформити посвідку на постійне проживання для осіб без громадянства і тільки після трьох років безперервного проживання подати клопотання про прийняття до громадянства України відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про громадянство України».

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001 року №2235-ІII (далі - Закон №2235-ІII), який відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, а також Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 (далі - Порядок №215), який відповідно до Закону України "Про громадянство України" визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Відповідно до визначень, які наведені у статті 1 Закону України від 18 січня 2001 року №2235-III "Про громадянство України" (далі - Закон №2235-ІІІ):

- громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках;

- громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України;

- іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 3 Закону №2235-ІІІ громадянами України є особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Відповідно до ст.6 Закону №2235-ІІІ громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров'я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

За приписами частини 1 статті 8 Закону №2235-ІІІ особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Частинами 2-3 статті 8 Закону №2235-ІІІ встановлено, що для оформлення набуття громадянства України в установленому порядку разом із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подається: особою без громадянства - декларація про відсутність іноземного громадянства; іноземцем - зобов'язання припинити іноземне громадянство. Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство (підданство) усіх цих держав.

Частиною 7 статті 8 Закону №2235-ІІІ передбачено, що громадянство України за територіальним походженням не набуває особа, яка відповідно до частини п'ятої статті 9 цього Закону не приймається до громадянства України (крім випадку, передбаченого частиною шостою статті 9 цього Закону), та особа, стосовно якої рішення про оформлення набуття громадянства України скасовано на підставі статті 21 цього Закону.

При цьому, частиною 5 статті 9 Закону №2235-ІІІ встановлено, що до громадянства України не приймається особа, яка:

1) вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид;

2) засуджена в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави;

3) вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

Прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 Закону №2235-ІІІ, згідно з п.4 ч.1 ст.24 Закону №2235-ІІІ належить до повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №360 (далі - Положення №360), Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

За змістом пункту 7 Положення №360 ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 22 Закону №2235-ІІІ порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень визначає Президент України.

Так, Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року №588/2006) "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок №215).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 розділу І Порядку №215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Пунктом 2 розділу І Порядку №215, зокрема, передбачено, що заяви з питань громадянства оформлюються про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.

Абзацом першим пункту 3 розділу І Порядку №215 встановлено, що заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.

Згідно з п.4 розділу І Порядку №215 заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.

Абзацами першим та шостим пункту 5 розділу І Порядку № 215 передбачено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

Згідно з п.24 розділу ІІ Порядку №215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:

а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);

в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Пунктом 25 розділу ІІ Порядку №215 передбачено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка постійно проживала до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час постійного проживання особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також документ, що підтверджує факт постійного проживання особи на зазначених територіях.

Пунктом 92 розділу IV Порядку №215 визначено, що територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України за народженням; за територіальним походженням; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України. До повноважень територіальних органів Державної міграційної служби України також належить скасування прийнятих ними рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону.

Відповідно до пункту 93 розділу IV Порядку №215 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.

Згідно з абзацами першим, другим, п'ятим та шостим пункту 94 розділу IV Порядку №215 територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

Пунктом 95 розділу IV Порядку №215 передбачено, що рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.

Як слідує з вищенаведених приписів чинного законодавства, у разі якщо подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, який не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків; строк усунення недоліків становить два місяці. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Як слідує з оскаржуваного рішення Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 08.04.2025, провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 уродженцю України припинено на підставі вказівки ГУ ДМС у Дніпропетровській області.

З листа ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 19.03.2025 за вих. №1201.4.4-3389/12.2-25 судом встановлено, що Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області закпропоновано розглянути модливість оформити матеріали справи відповідно до статті 15 Закону України "Про громадянство України", у зв'язку з чим провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення громадянства України за територіальним позодженням у відношенні ОСОБА_2 відповідно до ч.9 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" підлягає припиненню.

З вказаного листа від 19.03.2025 за вих. №1201.4.4-3389/12.2-25 судом встановлено, що на думку органу міграційної служби подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а тому у відповідності до вимог пункту 94 розділу IV Порядку №215 керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник повинен прийняти вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України, чого зроблено не було; лист від 19.03.2025 за вих. №1201.4.4-3389/12.2-25 не є рішенням про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

Натомість п. 94 розділу IV Порядку №215 чітко передбачено, що рішення про припинення провадження за заявою про офомлення громадянства приймається лише, якщо заявник двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно.

Відділ №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області не надавав позивачу строк для усунення недоліків, а відразу прийняв рішення про пропинення провадження за заявою про офомлення громадянства.

Оскаржуване рішення про припинення провадження за заявою про офомлення громадянства прийнято на підставі, яка не передбачена чинним законодавством України: на виконання вказівки ГУ ДМС у Дніпропетровській області.

Таким чином, Відділ №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області взагалі не мав правових підстав припиняти провадження за його заявою, а надати час для належного оформлення матеріалі справи.

Відтак, рішення Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 08.04.2025 про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України є протиправним та підлягає скасуванню.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Зважаючи на те, що судом встановлено протиправність оскаржуваного рішення відповідача про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України, для належного та ефективного захисту порушених цим рішенням прав позивача та їх відновлення слід зобов'язати саме Відділ №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області поновити провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України.

А тому суд у відповідності до вимог ч.2 ст. 9 КАС України виходить за межі заявлених позовних вимог.

Щодо вимоги визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційні служби України в Дніпропетровській області щодо відмови скасування рішення Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 від 08.01.2025 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України, відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України» та зобов'язати поновити провадження за заявою ОСОБА_1 від 08.01.2025 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженцю України, відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України» та прийняття рішення щодо набуття громадянства України, суд відмовляє у даній вимогі, оскільки Головне управління Державної міграційні служби України в Дніпропетровській області своїми рішеннями та діями не порушило права та законні інтереси позивача; відповідач лише розглянув звернення позивача та адвокатські запити адвоката позивача згідно вимог чинного законодавства України та данав відповідні відповіді у вигляді листів; позовна вимога - прийняття рішення щодо набуття громадянства України є передчасною, оскільки Головне управління Державної міграційні служби України в Дніпропетровській області не розглядало документів позивача про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині по суті та не прийняло на підставі вказаних документів жодного рішення рішення: ані про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України, ані про задволення клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

З огляду на наведене у сукупності, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог частково.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду сплачено судовий збір в розмірі 2 422,40 грн.

Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 1221,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу №18 у місті Синельникове Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.

Керуючись ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В'ячеслава Липинського, 7,м. Дніпро,Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49000, код ЄДРПОУ 37806243), Відділу №3 у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області(,вул. Виконкомівська,м. Синельникове,Синельниківський р-н, Дніпропетровська обл.,52500, код ЄДРПОУ 37806243) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 від 08.01.2025 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України, відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України»

Зобов'язати Відділ №18 у м. Синельникове ГУ ДМС у Дніпропетровській області поновити провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю України.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Держаної міграційної служби України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Златін