Справа № 686/30760/25
Провадження № 1-кп/686/1876/25
09 грудня 2025 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченої ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025240000001085 від 20 жовтня 2025 року, щодо
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Заставки Красилівського району Хмельницької області, громадянки України, з вищою освітою, працюючої юристом КП «Парки і сквери міста Хмельницького», жительки АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
встановив:
ОСОБА_5 (на час вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення за прізвищем ОСОБА_6 ) обвинувачується у заволодінні чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, за наступних обставин.
Відповідно до вимог статей 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією проти України в Україні введений воєнний стан, правовий режим якого триває по теперішній час.
Згідно зі статутом ТОВ «Світ розваг Хмельницький» вказане товариство є суб'єктом господарювання, що діє на принципах самоокупності. Метою діяльності і цілями діяльності ТОВ «Світ розваг Хмельницький» є одержання прибутку, задоволення суспільних потреб в його продукції, роботах, послугах та реалізація на підставі одержаного прибутку соціальних та економічних інтересів учасників. До компетенції директора товариства належить вирішення всіх питань, пов'язаних із управлінням поточною діяльністю товариства.
Наказом від 16.02.2021 № 11-К ОСОБА_5 призначено на посаду юриста КП «Парки і сквери міста Хмельницького».
Відповідно до посадових обов'язків юриста КП «Парки і сквери міста Хмельницького» ОСОБА_5 бере участь у роботі з укладення господарських договорів, підготовки висновків про їх юридичну обґрунтованість та відповідає за процедуру проведення закупівель та достовірне розміщення інформації про діяльність підприємства в системі «Прозоро». Вона має знати закони, постанови, укази, розпорядження, рішення інші нормативно-правові акти, які стосуються правової діяльності підприємства.
Також наказом від 17.02.2021 № 10-АГ ОСОБА_5 призначено уповноваженою особою щодо проведення спрощених закупівель.
У відповідності до п. 1.1 Статуту КП «Парки і сквери міста Хмельницького» (далі Статут) в редакції на момент вчинення злочину (код ЄДРПОУ 38919564, юридична адреса: вул. Паркова, 1, м. Хмельницький) це підприємство є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним відповідно до рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2013 № 19 на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького.
Пунктом 1.2 Статуту визначено, що засновником (власником) КП «Парки і сквери міста Хмельницького» є територіальна громада міста Хмельницького, в особі Хмельницької міської ради.
Відповідно до п. 1.4 Статуту КП «Парки і сквери міста Хмельницького» є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, круглу печатку, кутовий та інші штампи зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Від свого імені виступає у господарських, цивільних та адміністративних правовідносинах з юридичними та фізичними особами, набуває майнових прав та несе обов'язки, несе відповідальність за результати своєї господарської діяльності.
Згідно з п. 2.1 Статуту метою створення КП «Парки і сквери міста Хмельницького» є господарська діяльність для досягнення економічних і соціальних результатів з метою отримання прибутку.
Пунктом 2.2 Статуту встановлено, що предметом господарської діяльності КП «Парки і сквери міста Хмельницького» є утримання парків і скверів міста Хмельницького, забезпечення зовнішнього благоустрою та збереження зелених насаджень парків і скверів, організація робіт з благоустрою, підвищення рівня естетичного оформлення парків і скверів, виконання робіт по будівництву, ремонту і утриманню елементів благоустрою, а також малих архітектурних форм на території парків і скверів, та ін.
Пункт 4.1 Статуту передбачає, що управління КП «Парки і сквери міста Хмельницького» здійснюється відповідно до Статуту на основі поєднання прав Засновника (власника) щодо господарського використання свого майна та самоврядування трудового колективу.
Згідно з п. 4.2, 4.5 Статуту директор КП «Парки і сквери міста Хмельницького» призначається на посаду та звільняється з посади розпорядженням міського голови на контрактній основі. Директор без довіреності діє від імені КП «Парки і сквери міста Хмельницького», представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, підприємствах, установах, закладах, судових органах усіх рівнів, у відношеннях з юридичними особами та громадянами у межах та порядку, визначених цим Статутом. Директор самостійно вирішує питання господарської діяльності КП «Парки і сквери міста Хмельницького».
Пунктом 4.10 Статуту визначено, що до компетенції директора КП «Парки і сквери міста Хмельницького» належить: відповідно до чинного законодавства організовує діяльність підприємства, несе повну відповідальність за його діяльність, затверджує штатний розклад і визначає кількість працівників, його структуру, приймає на роботу, звільняє, заохочує працівників підприємства і накладає стягнення, укладає угоди, видає доручення, відкриває в установах банків поточні та інші рахунки, у межах своєї компетенції видає накази, що стосуються діяльності підприємства.
У відповідності до п. 2.2.6. положення про управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради (нова редакція) затвердженого рішенням 5-ї сесії міської ради від 21.04.2021 № 12, КП «Парки і сквери міста Хмельницького» підпорядковане управлінню комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
В силу займаних посад ОСОБА_5 та особи, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження (далі ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3), наділені організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто згідно з ч. 3 ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовими особами.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 основними принципами здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників є зокрема добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія, ефективність та пропорційність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників та рівне ставлення до них, об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, запобігання корупційним діям і зловживанням. Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Так, 10.04.2022 о 19 год. 58 хв. під час телефонної розмови між директором КП «Парки і сквери міста Хмельницького» ОСОБА_7 , якого увільнено від виконання обов'язків 30.03.2022, та заступником міського голови - директором департаменту інфраструктури міста ОСОБА_8 , останній повідомив, що на території парку ім. Чекмана м. Хмельницький необхідно поставити нову вбиральню.
У подальшому, 10.04.2022 о 20 год. 03 хв. під час телефонної розмови між ОСОБА_7 та ОСОБА_2, ОСОБА_7 повідомив для ОСОБИ_2 вимогу заступника міського голови міста Хмельницького ОСОБА_8 про необхідність встановлення у парку ім. Чекмана м. Хмельницького нової модульної вбиральні.
У свою чергу ОСОБА_2 надала вказівку уповноваженій особі щодо проведення спрощених закупівель юристу КП «Парки і сквери міста Хмельницького» про необхідність оголошення відкритих торгів для закупівлі модульної вбиральні на території парку ім. Чекмана м. Хмельницький, що за адресою: м. Хмельницький, вул. Паркова, 1.
Про те, що КП «Парки і сквери міста Хмельницького» заплановано закупівлю модульної вбиральні стало відомо ОСОБІ_1, який, діючи умисно, будучи службовою особою, з метою незаконного заволодіння грошовими коштами належними КП «Парки і сквери міста Хмельницького» шляхом надання послуг за явно завищеними цінами, у квітні 2022 року, точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, вступив у злочинну змову із ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Зокрема, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 02.05.2022, ОСОБА_1 схилив службових осіб, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 до вчинення заволодіння ним грошовими коштами належними КП «Парки і сквери міста Хмельницького» в частині штучного завищення очікуваної вартості предмета закупівлі, а саме модульної вбиральні, забезпечення проведення процедури публічної закупівлі у спосіб, що суперечить інтересам служби та забезпечення гарантованої перемоги, під час участі у закупівлі модульної вбиральні, а в подальшому укладення з ТОВ «Світ розваг Хмельницький» договору про закупівлю товару, саме зазначеної модульної вбиральні, створивши умови не добросовісної конкуренції серед учасників закупівлі та ігнорування принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель чим створили дискримінаційні умови для учасників закупівлі.
Також, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України - контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: максимальна економія, ефективність та пропорційність запобігання корупційним діям і зловживанням, добросовісна конкуренція серед учасників, недискримінація учасників та рівне ставлення до них. Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Відповідно до розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020, встановлено, що визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися наступними методами:
1. Розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін. Метод порівняння ринкових цін - це метод визначення очікуваної вартості на підставі даних ринку, а саме загальнодоступної відкритої інформації про ціни та інформації з отриманих цінових пропозицій та прайс-листів на момент вивчення ринку.
Способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг:
1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель "Prozorro" та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Однак, у порушення принципу недискримінації учасників тендерних закупівель, рівного ставлення до них, а також для надання незаконних переваг для ТОВ «Світ розваг Хмельницький», ОСОБА_2, ОСОБА_3 та уповноважена особа з закупівель КП «Парки і сквери міста Хмельницького» ОСОБА_5 , діючи всупереч інтересам служби та з корисливих мотивів, для надання переваги у публічних торгах ТОВ «Світ розваг Хмельницький», з метою заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами КП «Парки і сквери міста Хмельницького» призначеними для придбання модульної вбиральні, до початку оголошення процедури закупівлі, прийняли від останнього пропозицію поставлення модульної вбиральні за визначеною ціною, значно та явно вищою за ринкову, яку визначив та категорично висловив ОСОБА_1 особисто.
В подальшому, до участі в відкритих торгах у невстановлені слідством час та місце, але не пізніше 02.05.2022, ОСОБА_1 з метою незаконного заволодіння грошовими коштами КП «Парки і сквери міста Хмельницького» повідомив ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про те, що для умисного завищення очікуваної вартості предмету закупівлі, а саме модульної вбиральні, він надасть до КП «Парки і сквери міста Хмельницького» цінову пропозицію на модульну вбиральню на суму 570 000 грн. від імені ФОП ОСОБА_9 , яку ОСОБА_1 сам же і виготовив у невстановлений слідством час та спосіб та шляхом умовляння схилив ОСОБА_9 , який не був обізнаний про злочинний намір ОСОБА_1, до її підписання, хоча ринкова вартість такої модульної вбиральні на території України становить 392 700 грн.
Під час телефонної розмови, що відбулась 02.05.2022 о 11 год. 14 хв. між ОСОБА_3 та юристом КП «Парки і сквери міста Хмельницького» ОСОБА_5 , яку визначено наказом від 17.02.2021 № 10-АГ як уповноважену особу щодо проведення спрощених закупівель, ОСОБА_3, діючи за попередньою домовленістю із ОСОБА_2 та ОСОБА_1, всупереч інтересам служби, на користь останнього, з метою надання можливості незаконного заволодіння останнім грошовими коштами КП «Парки і сквери міста Хмельницького» на користь ТОВ «Світ розваг Хмельницький», усвідомлюючи, що очікувана вартість предмету закупівлі вказана ОСОБА_1 є явно, значно та штучно завищеною, надала вказівку ОСОБА_5 про встановлення очікуваної вартості предмету закупівлі модульної вбиральні у сумі 570 000 грн., а саме на рівні ціни, визначеної ОСОБА_1.
Окрім того, ОСОБА_3 надала незаконну вказівку ОСОБА_5 у порушення вимог ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» прийняти від майбутнього учасника відкритих торгів ОСОБА_1 таку завищену цінову пропозицію в розмірі 570 000 грн.
У подальшому, ОСОБА_2 09.05.2022, використовуючи своє службове становище, з метою заволодіння грошовими коштами на користь ТОВ «Світ розваг Хмельницький», діючи всупереч інтересам служби, усвідомлюючи те, що очікувана вартість предмета закупівлі, а саме модульної вбиральні за проханням ОСОБА_1 явно, значно та штучно завищена, надала вказівку уповноваженій особі на проведення закупівель КП «Парки і сквери міста Хмельницького» ОСОБА_5 щодо публікації на авторизованому електронному майданчику ТОВ «Держзакупівлі. Онлайн» тендерної документації для процедури «відкриті торги» «код ДК 021:2015:44210000-5 Конструкції та їх частини (Модульна вбиральня)» із вказанням ціни на суму 570 000 грн.
На виконання такої незаконної вказівки ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 склали річний план закупівель з метою закупівлі зазначеної модульної вбиральні у формі відкритих торгів без застосування рамкової угоди, де вказано завищену вартість предмета закупівлі у сумі 570 000 грн. Вказаний річний план погоджено, у тому числі ОСОБА_2.
Надалі, уповноваженою особою на проведення закупівель КП «Парки і сквери міста Хмельницького» ОСОБА_5 09.05.2022 на авторизованому електронному майданчику ТОВ «Держзакупівлі. Онлайн» оголошено процедуру закупівлі за № UA-2022-05-09-001171-c, щодо закупівлі модульної вбиральні із завищеною очікуваною вартістю 570 000 грн.
Учасниками відкритих торгів вказаної закупівлі були: 1) ТОВ «Світ розваг Хмельницький»; 2) ФОП ОСОБА_10 ; 3) ТОВ «Траса»; 4) ТОВ «Піллар Сістем»; 5) ТОВ «Лік КР»; 6) ТОВ «Група інститутів по проектуванню «Гірпром Буд».
Під час проведення відкритих торгів ТОВ «Піллар Сістем» запропоновано цінову пропозицію у сумі 419 000 грн., ТОВ «Лік КР» запропоновано ціну у сумі 420 000 грн., ФОП ОСОБА_10 запропоновано ціну у сумі 430 000 грн., ТОВ «Група інститутів по проектуванню «Гірпром Буд» запропоновано ціну у сумі 550 000 грн., ТОВ «Світ розваг Хмельницький» запропоновано ціну у сумі 550 000 грн, ТОВ «Траса» запропоновано ціну у сумі 565 000 грн.
У подальшому, ОСОБА_2, розуміючи, що інші учасники відкритих торгів запропонували більш вигідні для зазначеного комунального підприємства цінові пропозиції, діючи з корисливих мотивів в інтересах ТОВ «Світ розваг Хмельницький», з метою заволодіння грошовими коштами КП «Парки і сквери міста Хмельницького», діючи всупереч інтересам служби, за попередньою домовленістю із ОСОБА_3 та ОСОБА_1, 26.05.2022 надала незаконну вказівку ОСОБА_5 про відхилення всіх учасників відкритих торгів, окрім ТОВ «Світ розваг Хмельницький».
01.06.2022 у відповідності до протоколу № 01/06 по закупівлі № UA-2022-05-09-001171-c прийнято рішення про визнання переможцем торгів ТОВ «Світ розваг Хмельницький», при цьому інших учасників із меншими ціновими пропозиціями з незначних та формальних підстав відхилено у зв'язку із підписанням ними удосконаленим цифровим підписом, а не кваліфікованим, що у подальшому оприлюднено в електронній системі закупівель.
Надалі, 17.06.2022 з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, спрямованого на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання своїм службовим становищем, зокрема грошовими КП «Парки і сквери міста Хмельницького» на користь третьої особи, а саме ТОВ «Світ розваг Хмельницький», використовуючи своє службове становище, діючи всупереч інтересам служби, ОСОБА_2 за попередньою домовленістю із ОСОБА_3 та ОСОБА_1, достовірно знаючи про явно, значно та штучно завищену ціну предмету договору у порівнянні із ринковою вартістю на території України, яка складає 392 700 грн., підписала договір про закупівлю № 09/06-22, де вказано умисно завищену вартість модульної вбиральні у сумі 550 020,00 грн., також вказаний договір підписала ОСОБА_1.
У подальшому 24.06.2022 та 04.08.2022 КП «Парки і сквери міста Хмельницького» перераховані грошові кошти у загальній сумі 550 020 грн. на рахунок ТОВ «Світ розваг Хмельницький».
Таким чином, внаслідок зловживання своїм службовим становищем ОСОБА_2 за попередньою домовленістю із ОСОБА_3, уповноваженою особою з закупівель КП «Парки і сквери міста Хмельницького» ОСОБА_5 та ОСОБА_1 допущено перерахування коштів у сумі 550 020 грн. КП «Парки і сквери міста Хмельницького» на виконання Договору №09/06-22 від 17.06.2022 за придбання товару «код ДК 021:2015:44210000-5 Конструкції та їх частини (Модульна вбиральня)», вартість якого явно, умисно та штучно завищена на 157 320 грн.
Вказаними умисними діями ОСОБА_5 здійснила заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, а саме грошовими коштами комунального підприємства «Парки і сквери міста Хмельницького» у сумі 157 320 грн. на користь ТОВ «Світ розваг Хмельницький», внаслідок умисного завищення очікуваної вартості модульної вбиральні згідно договору від 17.06.2022 № 09/06-22 /в тексті формулювання обвинувачення ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зазначені без відомостей, які б дозволяли їх ідентифікувати, в тому числі про займані ними посади та найменування юридичних осіб, позаяк такі грубо б порушували передбачені ст. 7 КПК України загальні засади кримінального провадження, зокрема, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, верховенства права й законності, що узгоджується з правовою позицією Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеної в постанові від 18 травня 2020 року у справі № 639/2837/19, провадження № 51-5394кмо19/.
Тобто, ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, у заволодінні чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану.
23 жовтня 2025 року між прокурором Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_3 і обвинуваченою ОСОБА_5 укладена угода про визнання винуватості у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення на таких умовах:
- ОСОБА_5 під час досудового розслідування беззастережно визнала свою вину у вищезазначеному діянні, щиро розкаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, відшкодувала завдані збитки в сумі 40 000 грн., має на утриманні малолітню дитину, яка хворіє на онкозахворювання, що пом'якшує їй покарання; відсутні обставини, які б обтяжували покарання;
-враховано наявність суспільного інтересу в забезпеченні швидкого судового провадження кримінального провадження, надання ОСОБА_5 під час досудового розслідування показань щодо викриття злочинних дій інших учасників групи (про що в судовому засіданні заявив прокурор та підтвердила сторона захисту) та зобов'язання ОСОБА_5 у викритті злочинних дій інших учасників групи під час подальшого судового розгляду кримінального провадження №12021240000000603;
- сторони погодили призначити ОСОБА_5 , яка раніше не судима, покарання за ч. 4 ст. 191 КК України у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язанні з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік та на підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням зі встановленням іспитового строку та покладенням обов'язків, передбачених ст. 76 КК України;
- сторони також погодили про стягнення процесуальних витрат на залучення експертів (судова товарознавча експертиза № 351/352/23-26 від 02.05.2023, витрати становлять 4 679,18 грн. та судова економічна експертиза № СЕ-19/123-23/6837-ЕК від 11.07.2023, витрати становлять 7 170 грн.) з обвинуваченої ОСОБА_5 .
Судом встановлено, що ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, який відповідно до ст. 12 та примітки до ст. 45 цього ж Кодексу є тяжким корупційним злочином. Обвинувачена свою вину у вчиненні кримінального правопорушення визнає повністю, цілком розуміє права, визначені ст. 474 ч. 4 п. 1 КПК України, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені ст. 473 ч. 2 цього Кодексу, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до неї у разі затвердження угоди судом, та наполягає на затвердженні угоди про визнання винуватості.
Позицію обвинуваченої підтримав її захисник.
Прокурор пояснив, що йому зрозумілі наслідки затвердження угоди, передбачені ст. 473 ч. 2 КПК України, та просить затвердити угоду.
Потерпілі у кримінальному провадженні відсутні (відповідно до положень ст. 55 КПК України заява про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заява про залучення її до провадження як потерпілого жодною особою у цьому кримінальному провадженні не подавались).
Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Зміст угоди про визнання винуватості, умови та порядок її укладення відповідають вимогам ст.ст. 469, 472 КПК України, підстав, передбачених ч. 7 ст. 474 цього Кодексу, для відмови в затверджені угоди не встановлено. Прокурором при вирішенні питання про укладення угоди враховані обставини, передбачені ст. 75 КК України та визначені ст. 470 КПК України.
Узгоджена сторонами міра покарання відповідає загальним засадам призначення покарання, інтересам суспільства не суперечить, визначена згідно із законом, є справедливою, необхідною і достатньою для виправлення та запобігання вчинення обвинуваченою нових кримінальних правопорушень. При цьому враховано ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу обвинуваченої та обставини, що пом'якшують їй покарання. Зокрема, враховано, що ОСОБА_5 вперше притягається до кримінальної відповідальності, повністю визнала свою вину, щиро розкаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, відшкодувала завдані збитки в сумі 40 000 грн., має на утриманні малолітню дитину, яка хворіє на онкозахворювання, що пом'якшує їй покарання; відсутні обставини, які б обтяжували покарання; вона зобов'язалася викрити злочинні дії інших учасників групи.
Приймаючи до уваги характер діяння і спосіб його вчинення, суспільну небезпеку вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи обвинуваченої, положень ст. 75 КК України, суд дійшов висновку укладену між прокурором і обвинуваченою угоду про визнання винуватості затвердити, призначити останній узгоджене сторонами покарання та на підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування основного покарання з випробуванням, встановленням їй іспитового строку 1 рік, про що заявили сторони, та покладенням на неї передбачених ст. 76 КК України обов'язків.
Враховуючи, що клопотання про зміну обвинуваченій до набрання вироком законної сили запобіжного заходу прокурором не заявлено (ч. 4 ст. 176 КПК України), з метою забезпечення належної процесуальної поведінки обвинуваченої запобіжний захід останній, до набрання вироком законної сили, слід залишити попередній - особисте зобов'язання.
Документально підтверджені процесуальні витрати на залучення експертів в сумі 11 849 грн. 18 коп., враховуючи умови угоди та позицію сторін, у відповідності до ст. 124 КПК України слід стягнути з обвинуваченої на користь держави. Вказаний розмір процесуальних витрат та факт їх понесення ніким із учасників судового розгляду не оспорюються.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні, цивільний позов не заявлявся.
Керуючись ст.ст. 314, 368, 370, 374-376, 475 КПК України,
ухвалив:
Укладену 23 жовтня 2025 року між прокурором Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_3 і обвинуваченою ОСОБА_5 угоду про визнання винуватості у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, - затвердити.
ОСОБА_5 визнати винуватою у пред'явленому обвинуваченні за ч. 4 ст. 191 КК України та призначити їй покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов'язанні з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_5 звільнити від відбування основного покарання з випробуванням і встановити їй іспитовий строк тривалістю 1 (один) рік.
У відповідності до ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Додаткове покарання у виді позбавлення ОСОБА_5 права обіймати посади, пов'язанні з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік підлягає реальному виконанню.
До набрання вироком законної сили запобіжний захід ОСОБА_5 залишити у виді особистого зобов'язання.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави 11 849 грн. 18 коп. процесуальних витрат.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення вироку, з підстав, передбачених статтею 394 КПК України. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку, після його проголошення, негайно вручити обвинуваченій та прокурору, інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.
Суддя: