Постанова від 08.12.2025 по справі 607/23037/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2025 Справа №607/23037/25 Провадження №3/607/8287/2025

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Гуменний П.П., розглянувши матеріали, які надійшли із Головного управління ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника TOB "ТЕХБУДТРАНС 2020", адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч.1 ст.163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

за участю: захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Лукашової О.Є.,-

ВСТАНОВИВ:

04.11.2025 із Головного управління ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України надійшли матеріали справи із протоколом про адміністративне правопорушення №1303/19-00-04-05 від 29.10.2025 стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-2 КУпАП.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення №1303/19-00-04-05 від 29.10.2025, ОСОБА_1 вчинив порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю (земельний податок та/ або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за липень 2025 року в розмірі 186058,69грн. згідно поданої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/ або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9030645749 від 13.02.2025, граничний термін сплати 01.09.2025, фактично сплачено 02.09.2025 TOB "ТЕХБУДТРАНС 2020" (код за ЄДРПОУ 44030275), що зафіксовано у акті перевірки №13806/19-00-04-05/44030275 від 18.09.2025, чим порушено п.57.1 ст.57 розділу II та п.287.3 ст.287 розділу XII Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), тобто податкове зобов'язання плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, передбаченого Кодексом.

У судовому засіданні адвокат Лукашова О.Є. зазначила, що оскільки ОСОБА_1 сплатив узгоджену суми податкового зобов'язання з плати за землю (земельний податок та/ або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за липень 2025 року в розмірі 186058,69грн. згідно поданої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/ або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9030645749 від 13.02.2025, 02.09.2025 то строки притягнення до адміністративної відповідальності закінчились.

За наведених обставин, просила провадження у справі закрити.

Заслухавши думку представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Лукашової О.Є., дослідивши адміністративні матеріали, приходжу до такого висновку.

Згідно із п.7 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення - провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.

Норми діючого КУпАП не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Проте в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов'язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов'язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином, та такий стан припиняється: 1) виконанням обов'язку відповідним суб'єктом; 2) якщо факт цих правопорушень виявлено компетентним органом при проведені перевірки і винна особа притягається до відповідальності.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року (справа №804/401/17), триваючим адміністративним правопорушенням є порушення, пов'язані з довготривалим, безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою.

Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила які-небудь встановлені дії або бездіяльність, і далі перебуває в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан триває протягом значного часу, і весь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.

Триваючі правопорушення припиняються, якщо факт цих правопорушень виявлено компетентним органом при проведенні перевірок, зокрема, при виявленні таких порушень як відсутність обліку доходів і витрат, для яких встановлено обов'язкову форму обліку, бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування, ведення його з порушенням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших правопорушень, пов'язаних з нарахуванням податків, які можливо встановити тільки в ході документальної перевірки на підставі первинних документів.

Стягнення за такі адміністративні правопорушення може бути накладене у термін не пізніше, ніж через три місяці з дня його виявлення (з дати складання і підписання акта перевірки).

Разом з тим, до адміністративних правопорушень, що мають разовий характер, належать такі проступки: несвоєчасне подання декларацій, розрахунків, аудиторських висновків, платіжних доручень на внесення платежів до бюджетів та державних цільових фондів, подання звіту з ЄСВ, тощо.

Отже, інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП, яке полягає в порушенні керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, не відноситься до триваючих правопорушень, і відповідно, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

Тому вважаю, що правопорушення було вчинено 02.09.2025.

З матеріалів справи вбачається, що адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 за ч.1ст.163-2 КУпАП надійшли до суду 04.11.2025. Судом вживались заходи щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання, призначене на 10:00 12.11.2025. Разом із тим, належного повідомлення про те, що ОСОБА_1 було повідомлено про судове засідання не було, тому судове засідання було відкладено до 09:15 08.12.2025.

За наведених обставин слід зазначити, що оскільки зазначене правопорушення не є триваючим, дата фактичної сплати суми податку 02.09.2025, отже, на час розгляду справи для накладення адміністративного стягнення, передбачений ч.2 ст.38 КУпАП, закінчився.

Зважаючи на вищевикладене, та те, що на момент розгляду справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.163-2 КУпАП, закінчився строк, протягом якого особу може бути піддано адміністративному стягненню, вважаю, що провадження в даній справі слід закрити.

Керуючись ст. ст. 38, 163-2, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИВ :

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст.38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя П.П. Гуменний