604/1317/25
3/604/577/25
09 грудня 2025 року сел. Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сіянко В.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №5 (сел. Підволочиськ) Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання : АДРЕСА_1
за ст.126 ч.5 КУпАП, -
До Підволочиського районного суду Тернопільської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№523593 від 25 листопада 2025 року, згідно якого 25 листопада 2025 року о 16:00 год в с. Теклівка по вул. Лесі Українки, буд 8 водій ОСОБА_1 повторно протягом року керував автомобілем ВАЗ 21140, номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керування, а саме не отримав посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив п. 2.1 (а) Правил дорожнього руху ст. 15 Закону України «Про дорожній рух». Дії порушника працівником поліції кваліфіковано за ч.5 ст. 126 КУпАП.
Розглянувши поданий адміністративний матеріал та додані до нього документи, суд приходить до висновку про необхідність повернення його для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, згідно з вимогами ч.1 ст.256 КУПАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), прізвища, адреси потерпілих, якщо вони є, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У відповідності до положень п. 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 06.11.2015 № 1376 (далі Інструкція від 06.11.2015 № 1376), до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Частина 5 статті 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті (в даному випадку частиною другою цієї статті - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом).
Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено жодної інформації, зокрема постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, яка свідчила б про те, що ОСОБА_1 раніше, протягом року, притягувався до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені частинами другою-четвертою цієї статті.
Таким чином в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують повторне протягом року вчинення ОСОБА_1 порушення, передбаченого ст. 126 КУпАП, поряд з цим матеріали справи не містять відеодоказів підтвердження вчинення особою інкримінованого правопорушення.
Відповідно до вимог ст.7КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно положень ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з абз. 2 п.12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Неналежне виконання вимог законодавства стосовно порядку оформлення протоколу про адміністративне правопорушення позбавляє суд можливості повно і всебічно дослідити усі обставини вказаної справи, тому суд вважає, що справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП слід повернути до ВП №5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.276,278 КУпАП, суд, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.5 ст. 126 КУпАП повернути до ВП №5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області - для належного оформлення.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Сіянко