справа № 439/1155/24
02 грудня 2025 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді: Рахімової О.В.,
при секретарі: Скорик І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 адвоката Черниш Ірини Ігорівни, заінтересовані особи: Бродівський відділ ГУ ДМС у Львівській області, Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
Представник заявника звернулася з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення мотивуючи свої вимоги тим, що 27.12.2000 року ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , уповноважений орган, який видав паспорт - Краснолуцький МВ УМВС України в Луганській області. Однак заявниця втратила його і для того, щоб відновити паспорт громадянина України звернулася до Бродівського районного сектору ДМС із заявою щодо оформлення та виготовлення нового паспорта. Згідно з листом ДМС Головного управління у Львівській області Бродівського відділу, за результатами перевірок особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не ідентифіковано та рекомендовано звернутись до суду для встановлення особи. На даний час ОСОБА_1 не може отримати паспорт громадянина України, оскільки м. Красний Луч, Луганської області знаходиться на тимчасово окупованій території України та картотека даного Управління державної міграційної служби не збереглася, тобто відсутня будь-яка інформація про видачу заявнику паспорту громадянина України. У зв'язку з цим просить встановити особу заявника та факт постійного проживання ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , уродженцю м. Красний Луч, Луганської області на території України станом на 24 серпня 1991 року і по теперішній час.
Ухвалою судді Бродівського районного суду у Львівській області від 03.06.2024 відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 25.09.2025 року залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області.
Заявник в судовому засіданні 06.11.2024 року заяву підтримала, пояснила, що без паспорту не може влаштуватись на роботу. Де дівся її паспорт не знає. Скоріш за все порвав чи викинув колишній чоловік, щоб нікуди не втекла та доглядала за його хворою матір'ю. Робила неодноразово запити, але тепер відповіді на запити не приходять, бо окупована територія.
Представник заявника адвокат Черниш І.І. в судове засідання не з'явилася, подала заяву в якій на задоволенні позову наполягає, розгляд справи проводити у її відсутності та відсутності заявниці.
Представник заінтересованої особи Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області в судове засідання не з'явився.
Також, 26.09.2025 року судом отримано заяву від представника Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області про закриття провадження у справі. Заява мотивована тим, що всі структурні та територіальні підрозділи Головного управління (в тому числі Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції та відділ з питань громадянства) припинили свою діяльність, не функціонують та відповідно не надають адміністративні послуги громадянам. Згідно Положення про відділ з питань громадянства Головного управління, затверджене наказом ГУ ДМС у Львівській області «Про введення в дію положення» від 30.07.2021 № 138 (далі - Положення, копія додається), на вказаний відділ було покладено реалізацію державної політики у сфері громадянства, формування державної політики у сферах громадянства. Зокрема, згідно пункту 3.2. Положення, відділ відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує роботу в інформаційній підсистемі «Облік осіб, які набули або припинили громадянство України» ЄІАС УМП в частині функцій, покладених на структурний підрозділ, використання інформації зазначеної підсистеми в межах наданих повноважень. Отже, саме на відділ з питань громадянства були покладені завдання забезпечення роботи з питань громадянства в інформаційній підсистемі ЄІАС УМП. Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції та відділ з питань громадянства, як структурні підрозділи Головного управління, повністю припинили свою діяльність, а їх працівники були звільнені із займаних посад у зв'язку із ліквідацією. Більше того, згідно листа ДП «Національні інформаційні системи» від 16.07.2025 (копія додається), Головному управлінню скасовано права доступу до Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України. А тому виконати (прийняти до виконання) рішення суду у разі задоволення заяви не видається за можливим. У зв'язку із цим, прошу суд закрити провадження у справі № 439/1155/24 за заявою ОСОБА_1 адвоката Черниш Ірини Ігорівни, заінтересована особа Головне управління ДМС у Львівській області про встановлення факту, що має юридичне значення.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що заявницю знає вже більше, ніж п'ятнадцять років, її привіз з заробітків з дочкою, з москви ОСОБА_3 , вони жили в Лучківцях, заявниця доглядала за хворою матір'ю ОСОБА_4 . Бив Нещерет, виганяв з хати, викликали неодноразово поліцію на домашнє насильство. Знає, що в неї був паспорт та інші документи, що вона громадянка України, з Луганської області, але колишній чоловік скоріш за все викрав документи, щоб заявниця від нього не втекла. Знає, що заявниця весь час мешкала в Україні, а періодично їздила на заробітки до москви.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, свідка, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та оцінивши зібрані по справі докази вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
З вказаного вбачається, що законом передбачено вставлення юридичних фактів щодо виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, до яких відносяться і факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, зокрема постійного проживання на території України.
Належність до громадянства та набуття громадянства України встановлюється на підставі Закону України «Про громадянство України» і може пов'язуватися із фактом постійного проживання на території України в певний час. При цьому, юридичне значення має лише факт постійного проживання на території України дитини, батьків дитини (одного з них) або іншого її законного представника на момент проголошення незалежності України(24 серпня 1991 року) або набрання чинності Законом України «Про громадянство України»(13 листопада 1991 року).
Відповідно до ч. 1ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; особи незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.
Відповідно до п.3 ч.2ст.9 Закону України «Про громадянство України», безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років є однією з умов прийняття до громадянства України.
Стаття 1 цього ж Закону дає чітке визначення поняття «безперервне проживання на території України» та «проживання на території України на законних підставах». Безперервне проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів; проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні. Розширене тлумачення цих понять та переліку умов, за яких можливе встановлення факту безперервного проживання та прийняття до громадянства України, Законом не передбачено.
Згідно із п. 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого указом Президента України від 27.03.2001 року №215, встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.
Пунктом 8 цього Порядку визначено, що для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає: 1) заяву про встановлення належності до громадянства України; 2) копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального органу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт); 3) судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
У пункті 44 Порядку встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Штерівка, м. Красний Луч, Луганська область, Україна, про що складено актовий запис № 38, що підтверджується повторно виданим свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , місце державної реєстрації - Штерівська селищна рада, міста Красний Луч, Луганська область (а.с.13).
З 1987 по 1996 рік навчалася в Штерівській середній школі, яка у подальшому була реорганізована в Штерівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 28 Краснолуцької міської ради, Луганської області, що розташована за адресою: Луганська область, м. Хрустальний, смт. Штерівка. З особової справи учениці ОСОБА_6 № Д-13 вбачається, що станом на 1987 рік заявниця навчалася в першому класі в Штерівській школі № 28. Станом на 1990-1991 рік заявниця навчалася в 4 класі, станом на 1991 - 1992 рік навчалася в 5 класі в Штерівській школі № 28, яка розташована за адресою: Луганська область, м. Хрустальний, смт. Штерівка (а.с. 8, 9).
Професійну освіту отримала в училищі легкої промисловості № 16 в місті Луганськ, спеціальність - швея 4 розряду, проте документи про освіту в Заявниці відсутні.
30.01.2001 року Заявниця зареєструвалася у державному реєстрі фізичних осіб- платників податків. Карту видано 05.11.2021 році, контролюючий орган, що видав карту - Бродівська ДПІ Буського управління ГУ ДПС у Львові (а.с. 11).
Заявниця з 30.01.2015 року зареєстрована та фактично проживає у АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади від 02.11.2023 року (а.с. 12).
14.12.1999 року ОСОБА_7 та ОСОБА_6 уклали шлюб, про що було складено актовий запис № 683 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Алчевського міського управління юстиції У Луганській області, прізвище після реєстрації шлюбу - ОСОБА_8 (а.с. 16).
11.01.2006 року було розірвано шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_1 відділом реєстрації актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції Луганської області, України, про що здійснено актовий запис № 03 (а.с. 17).
22.12.2007 року ОСОБА_9 та ОСОБА_1 уклали шлюб, про що було складено актовий запис № 285 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Бродівського управління юстиції У Львівській області. 09.08.2023 року даний шлюб розірвано Бродівським районним судом Львівської області, справа № 439/1420/23 (а.с. 18 ).
Відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 в період з 01.08.2019 року по 10.06.2020 рік була ФОП та здійснювала роздрібну торгівлю в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, а також інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах. Податкова адреса суб'єкта господарювання - АДРЕСА_2 . Місце провадження господарської діяльності - Львівська область, Бродівський район, с. Лучківці (а.с. 20).
Останній звітний період, за який до реєстру застрахованих осіб надходили звітні відомості щодо ОСОБА_1 про суми сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як фізичної особи підприємця, є червень 2020 року, повідомив Пенсійний фонд України на адвокатський запит від 15.04.2024 року (а.с. 19).
Таким чином, той факт, що заявник постійно проживала на території України, станом на день проголошення Незалежності України (24.08.1991 року) та на день набрання чинності законом України «Про громадянство України» від 08 жовтня 1991 року за №1636-ХІІ (13.11.1991 року) повністю підтверджується наданими та здобутими у суді вищевказаними доказами.
Приймаючи до уваги те, що встановлення факту постійного проживання на території України має для заявника юридичне значення та необхідне йому для отримання паспорту громадянина України, враховуючи наявність доказів на підтвердження постійного проживання на території України впродовж життя та зокрема станом на 24.08.1991 року та на 13.11.1991 року, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12;13;81;263- 265;315 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Заяву представника заявника ОСОБА_1 адвоката Черниш Ірини Ігорівни, заінтересовані особи: Бродівський відділ ГУ ДМС у Львівській області, Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити особу ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.м.т. Штерівка, м. Красний Луч, Луганської області, згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданого повторно Кам'янка-Бузьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 38, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , для отримання паспорта громадянина України.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на території України на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) і на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України (13 листопада 1991 року).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Рахімова