Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/5777/25
Провадження № 3/332/2667/25
09.12.2025 м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Марченко Н.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із УПП в Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення -
Згідно протоколу по адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 484676 від 16.10.2025 року встановлено, що 16.10.2025 року о 08-42 годині ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_1 по вулиці Скворцова, буд. 1 в місті Запоріжжі з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку відмовився. Від керування транспортним засобом відсторонений, шляхом паркування без порушень ПДР. Про повторність попереджений. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 адвокат Михайлов Д.О. зауважив, що інспектори патрульної поліції під час спілкування із ОСОБА_1 запропонували останньому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки не провівши візуальний огляд ОСОБА_1 .. Разом із цим, просив суд прийняти до уваги висновок КП «Томаківської центральної районної лікарні» Томаківської селищної ради про проходження огляду ОСОБА_1 16.10.2025 року, в якому зазначено про те, що ОСОБА_1 не перебував у стані сп'яніння. За таких підстав, представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Михайлов Д.О. заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Крім того, просив суд у разі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП не позбавляти його права керування транспортними засобами строком на 1 рік, обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_1 на момент складання протоколу та по теперішній час перебуває на військовій службі у лавах ЗСУ у військовій частині НОМЕР_2 , що підтверджується Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України № 1/96/3401 від 15.09.2025 року та є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_3 .
Крім того, під час виконання свого конституційного обов'язку з захисту Батьківщини був неодноразово поранений, що підтверджується відповідними медичними документами.
Позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортним засобом на один рік фактично паралізує не тільки його особисту військову службу, але й решти військовослужбовців, оскільки без права керування транспортним засобом ОСОБА_1 буде позбавлений можливості виконувати безпосередні свої службові військові обов'язки.
В даному випадку призначене судом покарання фактично паралізує можливість виконання ОСОБА_1 конституційного обов'язку із захисту Батьківщини згідно вимог ст. 65 Конституції України. А отже, при ухвалення постанови просить застосувати за аналогією закону ст. 69 КК України і не призначити ОСОБА_1 додаткове покарання у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом на один рік
Суд, дослідивши матеріали справи, переглянувши за участю представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Михайлова Д.О. відеозапис, дійшов до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
У відповідності ч.2 п. 27 Постанови Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 року № 14 (в редакції від 19.12.2008) керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора водія під час навчання учнів водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Керування транспортним засобом - це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху - для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративна відповідальність настає в разі як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та так само і за відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З відеозаписів нагрудних камер поліцейських встановлено, що після зупинки транспортного засобу ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 під час спілкування з останнім, інспектор патрульної поліції повідомляє ОСОБА_1 про виявлені у нього ознаки алкогольного сп'яніння та пропонує йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що ОСОБА_1 відповідає відмовою. Інспектор патрульної поліції роз'яснює, що відмова від проходження медичного огляду є самостійним складом, передбаченим ст. 130 КУпАП, а отже, відносно ОСОБА_1 буде складено протокол про адміністративне правопорушення та одночасно інспектор патрульної поліції роз'яснює ОСОБА_1 його права передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Після складання протоколу інспектором патрульної поліції проголошено його зміст ОСОБА_1 . ОСОБА_1 від надання письмових пояснень до протоколу відмовився, зауважень до протоколу не мав про що у протоколі про адміністративне правопорушення поставив свій особистий підпис.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Серед іншого, як зазначалося вище, процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції(далі стан сп'яніння),та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією, яка затверджена Наказом МВС України №1452/735від 09.11.2015 з метою створення нормативно-правового підґрунтя діяльності патрульної поліції та закладів охорони здоров'я щодо виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Так згідноп.1 Розділу ІІ Інструкції поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом лише за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції.
Тоді як у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я, що передбачено п.12 розділу ІІ Інструкції.
У відповідності до ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Тобто законодавцем чітко визначено проміжок часу , в який необхідно провести огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння.
Як вбачається із долученого у судовому засіданні представником особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокатом Михайловим Д.О. висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій № 90 від 16.10.2025 року та акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів № 90 від 16.10.2025 року виданих КП «Томаківською центральною районною лікарнею» Томаківської селищної ради, 16.10.2025 року о 13-45 годині ОСОБА_1 звернувся до КП «Томаківської центральної районної лікарні» Томаківської селищної ради для проходження медичного огляду, і 16.10.2025 року не перебував у стані сп'яніння.
Відповідно до п.9 Розділу ІІ, п.17 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним наказом МВС/МОЗ №1452/735 від 09.11.2015 року (в подальшому "Інструкція"), з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
З огляду на викладене, медичний огляд в закладі охорони здоров'я може проводитись не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення та лише у присутності поліцейського.
Вищезазначений висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій № 90 від 16.10.2025 року та акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів № 90 від 16.10.2025 року, які видані КП «Томаківської центральної районної лікарні» Томаківської селищної ради, суд не приймає до уваги з підстави того, що такий огляд було проведено о 13-45 годині 16.10.2025 року, в той час як протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння складено о 09-09 годині 16.10.2025 року, тобто огляд проведено через 4 години 36 хвилин, хоча ч. 4 ст. 266 КУпАП визначено проведення огляду не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення, тобто наданий висновок КП «Томаківською центральною районноою лікарнею» Томаківської селищної ради не може бути визнаним, як належним і допустимим доказом, через те, що огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції був проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, а отже, в порядку ч. 4 ст. 266 КУпАП є недійсним, оскільки проведений поза строком встановленим цією статтею.
Крім того, факт проходження ОСОБА_1 медичного огляду на предмет його перебування у стані сп'яніння не впливає наявність в його діях самостійного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП за відмову від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Незважаючи на не визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, його вина підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 484676 від 16.10.2025 року;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
- направленням до КНП «ОКЗПНД та СЗХ» ЗОР.;
- відеозаписом.
Зазначені докази є допустимими і достовірними, та в своїй сукупності підтверджують факт відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Клопотання представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Михайлова Д.О. щодо застосування за аналогією закону ст. 69 КК України і не призначення ОСОБА_1 додаткового покарання у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом на один рік у разі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності суддя відхиляє зазначаючи, що розгляд справи про адміністративне правопорушення розглядається за правилами КУпАП, а не КК України.
Поряд із цим, суд вважає доцільним зазначити, що ч. 1 ст. 130 КУпАП, не передбачено для учасників бойових дій та військовослужбовців , які перебувають на військовій службі у лавах ЗСУ альтернативного адміністративного стягнення аніж штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 гривень із позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік
Таким чином, судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 гривень із позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
При накладенні адміністративного стягнення, суд керуючись ст.33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність.
Згідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що складає 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 гривень на користь держави (Отримувач: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./ 21081300 Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001) із позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Відповідно до ст.ст. 307, 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова про накладення штрафу надсилається до органу державної виконавчої служби, який у порядку примусового виконання постанови стягує з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. на користь держави (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄРДПОУ 37993783, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови, апеляційної скарги.
Суддя: Н.В. Марченко