Справа № 132/1940/25
Провадження № 2-о/132/119/25
Іменем України
"25" листопада 2025 р. Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Павленко І.В..,
за участі секретаря судового засідання Олійник Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Калинівка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого звертається представник - адвокат Петраш Юрій Любомирович, треті особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або АТО,-
В червні 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якого звертається представник - адвокат Петраш Юрій Любомирович, треті особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або АТО.
В обґрунтування заяви вказує на те, що заявник є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Іванів, Калинівського району, Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 .
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102- IX, на всій території України з 24.022022 запроваджено воєнний стан.
ОСОБА_2 був призваний на військову службу в особливий період за контрактом.
У травні 2025 Заявнику надійшло Повідомлення сім'ї (близьких родичів) від 13.05.2025 за № 1167, яким було сповіщено про те, що його син, лейтенант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ході виконання бойового завдання, поблизу населеного пункту Бахмут, Донецької області, зник безвісти 18.08.2023 року.
Згідно з витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 20.09.2023 “Про результати службового розслідування», службовим розслідуванням було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 з 18:16 год. велись наступальні дії поблизу населеного пункту Андріївка, Бахмутського району, Донецької області. Під час виконання бойового завдання щодо підтримки штурмових дій НОМЕР_3 штурмового батальйону, противником було уражено танк (виріб) Т-72 № 731 в складі екіпажу якого перебував лейтенант ОСОБА_2 . Під час виходу групи із зони обстрілу, внаслідок кульового влучання, лейтенант ОСОБА_2 отримав поранення несумісні з життям. Цей факт засвідчує номер обслуги 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 1 штурмової роти НОМЕР_3 штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_3 . Через інтенсивний артилерійський обстріл сектору з боку противника, провести евакуацію тіла лейтенанта ОСОБА_2 можливості не було. Доповідь про подію на КСП підрозділу здійснив начальник медичного пункту танкового батальйону молодший лейтенант ОСОБА_4 , який отримав інформацію зі слів поранених членів екіпажу ураженого танка (виріб) Т-72 № 731 навідника 2 танкового взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_5 та механіка-водія 1 танкового взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_6 .
За результатами службового розслідування, вирішено вважати військовослужбовця військової служби призваного за контрактом командира 3 танкового взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безвісти зниклим під час виконання бойового завдання за бойовим розпорядженням, пов'язаним із захистом Батьківщини у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України в районі населеного пункту Андріївка, Бахмутського району, Донецької області з 18.08.2023 року.
Крім того, за ознаками вчиненого правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 115 КК України, за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушено кримінальне провадження № 12023020220000338.
Таким чином, існують підстави обґрунтовано припускати, що військовослужбовець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання.
Водночас, у зв'язку із тим, що тіло ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не було евакуйовано з лінії бойового зіткнення, Заявник не може отримати документ встановленої форми про смерть і як наслідок - зареєструвати смерть свого сина у встановленому законом порядку, реалізувати право на соціальні пільги та гарантії, належні членам сім'ї загиблих військовослужбовців.
Зважаючи на вище викладене, Заявник вимушений звернутися до суду із заявою про оголошення померлим свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, просив заяву ОСОБА_1 задовольнити.
ОСОБА_2 , громадянина України ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Іванів, Калинівського району, Вінницької області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , що зник безвісти 18.08.2023 поблизу населеного пункту Андріївка, Бахмутського району, Донецької області, під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України - оголосити померлим.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосити ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосити населений пункт Андріївка, Бахмутського району, Донецької області.
Смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосити такою, що пов'язана із безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Ухвалою суду від 19.06.2025 року вказану заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі , у порядку окремого провадження.
Заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Петраш Ю.Л., документи про підтвердження повноважень якого містяться в матеріалах справи, в судове засідання не з'явились, однак представник заявника - адвокат Петраш Ю.Л. звернувся до суду із заявою про розгляд справи в судовому засіданні 25.11.2025 року без участі заявника та його представника на підставі наявних у матеріалах даної справи доказів, заяву підтримує у повному обсязі.
Представники третіх осіб - Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце судового засідання.
Дослідивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому, указами Президента України Володимира Зеленського строк дії воєнного стану продовжено й надалі.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Згідно з ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
Як визначено ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Також, окреме провадження - це самостійний вид цивільного судочинства, у якому суд при розгляді безспірних справ встановлює юридичні факти або обставини з метою захисту охоронюваних законом інтересів громадян і організацій.
Відповідно до ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Так, в судовому засіданні встановлено, що заявник є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Іванів, Калинівського району, Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 .
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102- IX, на всій території України з 24.022022 запроваджено воєнний стан.
ОСОБА_2 був призваний на військову службу в особливий період за контрактом.
Відповідно до Повідомлення сім'ї (близьких родичів) від 13.05.2025 за № 1167, було сповіщено про те, що син заявника, лейтенант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ході виконання бойового завдання, поблизу населеного пункту Бахмут, Донецької області, зник безвісти 18.08.2023 року.
Згідно з витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 20.09.2023 “Про результати службового розслідування», службовим розслідуванням було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 з 18:16 год. велись наступальні дії поблизу населеного пункту Андріївка, Бахмутського району, Донецької області. Під час виконання бойового завдання щодо підтримки штурмових дій НОМЕР_3 штурмового батальйону, противником було уражено танк (виріб) Т-72 № 731 в складі екіпажу якого перебував лейтенант ОСОБА_2 . Під час виходу групи із зони обстрілу, внаслідок кульового влучання, лейтенант ОСОБА_2 отримав поранення несумісні з життям. Цей факт засвідчує номер обслуги 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 1 штурмової роти НОМЕР_3 штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_3 . Через інтенсивний артилерійський обстріл сектору з боку противника, провести евакуацію тіла лейтенанта ОСОБА_2 можливості не було. Доповідь про подію на КСП підрозділу здійснив начальник медичного пункту танкового батальйону молодший лейтенант ОСОБА_4 , який отримав інформацію зі слів поранених членів екіпажу ураженого танка (виріб) Т-72 № 731 навідника 2 танкового взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_5 та механіка-водія 1 танкового взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_6 .
За результатами службового розслідування, вирішено вважати військовослужбовця військової служби призваного за контрактом командира 3 танкового взводу 3 танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безвісти зниклим під час виконання бойового завдання за бойовим розпорядженням, пов'язаним із захистом Батьківщини у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України в районі населеного пункту Андріївка, Бахмутського району, Донецької області з 18.08.2023 року.
Крім того, за ознаками вчиненого правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 115 КК України, за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушено кримінальне провадження № 12023020220000338.
Таким чином, існують підстави обґрунтовано припускати, що військовослужбовець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання.
Водночас, у зв'язку із тим, що тіло ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не було евакуйовано з лінії бойового зіткнення, Заявник не може отримати документ встановленої форми про смерть і як наслідок - зареєструвати смерть свого сина у встановленому законом порядку, реалізувати право на соціальні пільги та гарантії, належні членам сім'ї загиблих військовослужбовців.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Вимогами п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦК України встановлено те, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з положеннями передбаченими п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Відповідно до п.13 вказаної постанови заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Законом України від 01 липня 2022 року № 2345-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях» (що набрав чинності 07 серпня 2022 року) було внесено зміни до статті 317 ЦПК України.
Особливий порядок розгляду справ передбачено ст. 317 ЦПК України для встановлення факту народження/смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Заява про встановлення факту смерті може бути подана до будь-якого суду України за межами тимчасово окупованої території, незалежно від місця проживання заявника (частина перша статті 317 ЦПК). При цьому положення статті 317 ЦПК України не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів (постанова ВС від 27.09.2021 року у справі № 756/8168/21).
Також законодавець обмежив коло заявників щодо встановлення факту смерті особи відповідно до ст. 317 ЦПК України, зазначивши, що ними можуть бути - родичі померлого (їхні представники), інші заінтересовані особи.
У відповідності до правового висновку викладеного в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі №490/6057/19-ц - встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Загибель (смерть) військовослужбовця у зоні активних бойових дій, на тимчасово окупованій території встановлюється, зокрема, на підставі таких доказів: витяг з наказу про проходження військової служби, копія контракту тощо; витяг із журналу бойових дій; документ про виконання бойового завдання; акт про настання смерті; акт службового розслідування в/ч щодо результатів комісійної перевірки факту загибелі; сповіщення про загибель; відомості про евакуацію тіла з зони бойових дій; покази свідків.
З огляду на вищевикладене, суд вважає доведеним факт того, що ОСОБА_2 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 поблизу населеного пункту Андріївка, Бахмутського району, Донецької області, під час виконання бойового завдання в умовах ведення активних бойових дій, а відтак заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.258, 259, 263-265, 268, 293, 294, 315-319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
ОСОБА_2 , громадянина України ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Іванів, Калинівського району, Вінницької області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , що зник безвісти 18.08.2023 поблизу населеного пункту Андріївка, Бахмутського району, Донецької області, під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України - оголосити померлим.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосити ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосити населений пункт Андріївка, Бахмутського району, Донецької області.
Смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосити такою, що пов'язана із безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: