8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
26 листопада 2025 року м. ХарківСправа № 5023/2756/11
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кононової О.В.
при секретарі судового засідання
розглянувши клопотання ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" арбітражної керуючої Бідної О.І. (вх. № 22181 від 24.09.2025) про погодження умови продажу майна Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин" по справі № 5023/2756/11
за заявою ПП "АЗЧ Постач"
до Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин"
про визнання банкрутом
за участю представників:
ліквідатора - Бідна О.І.
представника АТ "ПУМБ" - Брижань Ю.В.
представника ПП "Юнітрейд Плюс" - Шишлов О.М.
представника Харківської обласної прокуратури - Ткаченко К.О.
представника Фонду державного майна України - Скороход Р.В.
представника Відділу з питань банкрутства - Кошлаченко О.І.
Постановою господарського суду Харківської області від 26.09.2023 Державне підприємство "Харківський завод шампанських вин" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражну керуючу Бідну Оксану Іванівну.
24.09.2025 до суду від ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" арбітражної керуючої Бідної О.І. надійшло клопотання (вх. №22181) про погодження умов продажу майна Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин". Клопотання обґрунтовано приписами ч. 7 ст. 75 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою від 03.11.2025 суд прийняв до розгляду клопотання ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" арбітражної керуючої Бідної О.І. (вх. № 22181 від 24.09.2025) про погодження умови продажу майна Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин" та призначив його розгляд в судовому засіданні на "18" листопада 2025 р. о(об) 13:00 год.
В судовому засіданні 18.11.2025 суд відклав розгляд клопотання про погодження умови продажу майна Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин" на 26.11.2025 на 09:40 год., ухвалу про що занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні ліквідатор ДП "Харківський завод шампанських вин" арбітражна керуюча Бідна О.І. просила суд задовольнити заяву та погодити умов продажу майна ДП "Харківський завод шампанських вин". В обґрунтування клопотання посилалась на той факт, що відповідно приписів ст. 75 КУзПБ вона направила запити про проведення зборів кредиторів шляхом опитування комітету кредиторів ДП "Харківський завод шампанських вин". Рішенням зборів комітету кредиторів від 15 вересня 2025 року був схвалений звіт ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" Бідної О.І. за період з 26 вересня 2023 року по 13 серпня 2025 року; роботу ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" Бідної О.І. за період з 26 вересня 2023 року по 13 серпня 2025 року визнано задовільною та такою, що відповідає вимогам законодавства та надано згоду на продаж майна ДП "Харківський завод шампанських вин" на запропонованих умовах.
Згідно пункту 5 статті 75 КУзПБ арбітражним керуючим було направлено запит забезпеченому кредитору АТ "ПУМБ" щодо погодження умов продажу майна, проте станом на дату подання даного клопотання до суду відповідь від АТ "ПУМБ" щодо погодження умов продажу майна державного підприємства "Харківський завод шампанських вин" не надійшла.
Враховуючи приписи пункту 7 статті 75 КУзПБ ліквідатор і звернулась до суду за відповідним погодженням умов продажу майна ДП "Харківський завод шампанських вин", оскільки забезпеченим кредитором не було погоджено відповідні умови продажу.
Представник Фонду державного майна України в судовому засіданні просила суд задовольнити клопотання ліквідатора, зауваживши, що відповідно до приписів ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства, умови продажу майна банкрута як єдиного майнового комплексу, визначені статтею 75 цього Кодексу, додатково погоджуються арбітражним керуючим з органом, уповноваженим управляти державним майном. Представник Фонду також зазначила, що на виконання приписів ст. 96 КУзПБ наказом Фонду державного майна України від 14.05.2025 №707 затверджено Порядок погодження умов продажу майна банкрутів як єдиних майнових комплексів, що належать до сфери управління Фонду державного майна України.
Відповідно п. 3 вказаного Порядку, для погодження умов продажу майна банкрутів арбітражний керуючий подає до Фонду державного майна України письмове звернення, до якого додаються, зокрема визначені арбітражним керуючим умови продажу єдиного майнового комплексу банкрута, погоджені з комітетом кредиторів та забезпеченим кредитором (щодо майна, яке є предметом забезпечення).
Оскільки умови продажу наразі не погоджені із забезпеченим кредитором, є необхідність погодження вказаних умов судом для подальшого звернення ліквідатора до Фонду державного майна України для відповідного погодження в порядку ст. 96 КУзПБ.
Представник АТ "ПУМБ", який є забезпеченим кредитором боржника в судовому засіданні зазначив, що залишає питання щодо задоволення чи відмови в задоволенні клопотання ліквідатора на розсуд суду. Стосовно невизначеності своєї позиції пояснив, що у банку не було можливості перевірити фактичну наявність заставного майна, тому питання щодо погодження умов його продажу не було вирішено.
Представник ПП "Юнітрейд Плюс" в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання ліквідатора про погодження умов продажу майна.
Представник Харківської обласної прокуратури проти задоволення клопотання ліквідатора, зауваживши на необхідність попереднього погодження умов продажу майна державного підприємства з органом, уповноваженим управляти майном боржника, тобто з Фондом державного майна України, як то передбачено ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства. А, оскільки на сьогоднішній час Фонд державного майна не погодив відповідні умови, звернення до суду ліквідатора з відповідним клопотанням на переконання представника прокуратури є передчасним.
Представник Відділу з питань банкрутства в судовому засіданні також заперечувала проти задоволення клопотання ліквідатора про погодження умов продажу майна боржника, оскільки також вважала його передчасним без попереднього погодження відповідних умов з Фондом державного майна України.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників справи, вважає за необхідне зазначити наступне.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.04.2011 порушено провадження у справі № 5023/2756/11 про банкрутство Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
У газеті "Голос України" від 19 жовтня 2013 року було здійснено публікацію про порушення справи про банкрутство ДП "Харківський завод шампанських вин" м. Харків.
Постановою Господарського суду Харківської області від 26 вересня 2023 року по справі № 5023/2756/11 припинено процедуру розпорядження майном боржника Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин", код 30590422; припинено повноваження розпорядника майна боржника - Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин", код 30590422 арбітражної керуючої Бідної Оксани Іванівни (свідоцтво N 938 від 26.04.2013); визнано Державне підприємство "Харківський завод шампанських вин", код 30590422 банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин", код 30590422 арбітражну керуючу Бідну Оксану Іванівну (свідоцтво № 938 від 26.04.2013, адреса: вул. Плеханівська, 126/1, м. Харків, 61017); зобов'язано посадових осіб банкрута протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору; зобов'язано ліквідатора закрити всі рахунки банкрута в установах банку і відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії, передбачені статтями 59-67 Кодексу України з процедур банкрутства; зобов'язано ліквідатора в строк до 26.09.2024 виконати ліквідаційну процедуру та після завершення всіх розрахунків з кредиторами подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 26 грудня 2023 року у справі N 5023/2756/11 апеляційну скаргу Заступника керівника Харківської обласної прокуратури, подану в інтересах держави в особі Фонду державного майна України, залишено без задоволення, а постанову Господарського суду Харківської області від 26.09.2023 у справі N 5023/2756/11 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09 квітня 2024 року у справі N 5023/2756/11 касаційну скаргу заступника керівника Харківської обласної прокуратури подану в інтересах держави в особі Фонду державного майна України залишено без задоволення, а постанову Господарського суду Харківської області від 26.09.2023 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 26.12.2023 у справі N 5023/2756/11 залишено без змін.
З матеріалів справи вбачається, що 06.02.2024 року з метою визначення вартості єдиного майнового комплексу для продажу в ліквідаційній процедурі, між Державним підприємством "Харківський завод Шампанських Вин", в особі ліквідатора Бідної Оксани Іванівни, та Товариством з обмеженою відповідальністю "УСК - Консалтинг" був укладений договір № 08/02 про надання послуг з оцінки ринкової (справедливої) орендної плати.
30.04.2025 ТОВ "УСК - Консалтинг" повідомив ліквідатора, що на виконання умов Договору про надання послуг з оцінки майна №08/02 від 06.02.2024 та Додаткової угоди №1 від 31.10.2024, проведено оцінку майна, що обліковується на балансі ДП "ХЗШВ" та наведено в Додатку №1 до договору. Рецензування Звіту про оцінку майна, яке входить до складу єдиного майнового комплексу ДП "Харківський завод шампанських вин", складеного станом на 31.03.2025, забезпечено особами, які мають на те право відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
18.07.2025 між ліквідатором ДП "Харківський завод шампанських вин" та суб'єктом оціночної діяльності, фізичною особою підприємцем Бондаренком Д.В. було укладено Договір на проведення оцінки майна №27/07/2025 від 18.07.2025.
Об'єкт оцінки є: Майнові права на об'єкти інтелектуальної власності - торговельні марки: Торговельна марка, свідоцтво №129903, № заявки: m200910563; Торговельна марка, свідоцтво №129902, № заявки: m200910562; Торговельна марка, свідоцтво №110435, № заявки: m200710517; Торговельна марка, свідоцтво №212142, № заявки: m201416489; Торговельна марка, свідоцтво №62637, № заявки: m200510415; Торговельна марка, свідоцтво №168438, № заявки: m201205444; Торговельна марка, свідоцтво №46355, № заявки: 2003010084; Торговельна марка, свідоцтво №45949, № заявки: 20021210387; Торговельна марка, свідоцтво №183128, № заявки: m201304320; Торговельна марка, свідоцтво №183127, № заявки: m201304319; Торговельна марка, свідоцтво №187800, № заявки: НОМЕР_1 ; що належать ДП "Харківський завод шампанських вин" код ЄДРПОУ 30590422.
На виконання даного договору проведено оцінку та надано відповідний звіт.
На підставі вищезазначених звітів про оцінку майна встановлено вартість єдиного майнового комплексу ДП "Харківський завод шампанських вин".
На виконання статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства з метою визначення порядку та умов продажу майна банкрута, ліквідатором проведені збори комітету кредиторів шляхом опитування.
Так, про проведення зборів кредиторів шляхом опитування ліквідатор повідомила комітет кредиторів ДП "Харківський завод шампанських вин" шляхом направлення відповідних запитів поштовим зв'язком (та/або електронною поштою):
- Приватне підприємство "Юнітрейд Плюс" - кредитор,
- Приватне підприємство "Фортуна Лімітед" - кредитор,
- Фонд державного майна України - орган, уповноважений управляти майном підприємства.
Участь у зборах комітету кредиторів шляхом опитування підтвердили всі члени комітету кредиторів та надіслали відповідні прийняті рішення (повідомлення).
З матеріалів справи вбачається, що рішенням зборів комітету кредиторів від 15 вересня 2025 року прийнято наступні рішення:
- Схвалено звіт ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" Бідної О.І. за період з 26 вересня 2023 року по 13 серпня 2025 року. Роботу ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" Бідної О.І. за період з 26 вересня 2023 року по 13 серпня 2025 року визнано задовільною та такою, що відповідає вимогам законодавства.
- Надано згоду на продаж майна ДП "Харківський завод шампанських вин" на запропонованих умовах:
1. СКЛАД МАЙНА (ЛОТ)
Єдиний майновий комплекс ДП "Харківський завод шампанських вин" виставляється на продаж єдиним окремим лотом № 1 у складі:
1. Будівлі та споруди. Кількість 39 одиниць.
2. Машини та обладнання. Кількість 610 одиниць.
3. Транспортні засоби. Кількість 29 одиниць.
4. Інструменти, прилади та інвентар. Кількість 290 одиниць.
5. Інші основні засоби. Кількість 41 одиниць.
6. Дебіторська заборгованість. Кількість 49 одиниць.
7. Запаси (виноматеріали). Кількість 5728,24 далі (заставне майно).
8. Право на торговельну марку. Кількість 11 одиниць.
Склад майна є незмінним для першого аукціону, повторного аукціону, другого повторного аукціону).
2. ПОЧАТКОВА ЦІНА
Початкова ціна єдиного майнового комплексу ДП "Харківський завод шампанських вин" складає 39 389 095,00 грн., з них майно, яке не є предметом забезпечення - 38 273 865,00 грн., майно, яке є предметом забезпечення - 1 115 230,00 грн.
3. КРОК АУКЦІОНУ
Крок аукціону 1 % від початкової ціни (393 890,95 грн)
4. УМОВИ ЗНИЖЕННЯ ПОЧАТКОВОЇ ЦІНИ .
Перший аукціон.
Без можливості зниження початкової ціни.
Повторний аукціон.
Повторний аукціон провести з початковою ціною, зменшеною на 20% від початкової ціни на аукціоні без можливості зниження початкової ціни.
Другий повторний аукціон.
Другий повторний аукціон провести з початковою ціною, зменшеною на 25% від початкової ціни на повторному аукціоні з можливістю зменшення ціни без визначення граничної вартості з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Подальші аукціони
Продаж майна здійснюється окремими лотами. Склад лотів погоджується комітетом кредиторів станом на актуальну дату подальших аукціонів.
5. РОЗМІР ГАРАНТІЙНОГО ВНЕСКУ
гарантійний внесок - грошова сума в розмірі 10 відсотків початкової ціни лота - 3 938 909,50 грн.
Окрім того, згідно пункту 5 статті 75 КУзПБ арбітражним керуючим було направлено запит забезпеченому кредитору Акціонерному товариству "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" щодо погодження умов продажу майна державного підприємства "Харківський завод шампанських вин" від 13 серпня 2025 року. Даний запит був отримано АТ "ПУМБ" 18.08.2025, проте відповіді станом на час розгляду клопотання від банку не надійшла.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Кодексу України з процедур банкрутства після проведення інвентаризації та отримання згоди на продаж майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута на аукціоні.
Згідно з ч. 1 ст. 75 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий визначає умови продажу за погодженням з комітетом кредиторів та забезпеченим кредитором (щодо майна, яке є предметом забезпечення).
Частиною 2 ст. 75 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що до обов'язкових умов продажу належать: склад майна (лот); початкова ціна; крок аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 75 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий зобов'язаний направити умови продажу членам комітету кредиторів та протягом 20 днів з дня, коли вони одержали чи мали одержати умови продажу, скликати комітет кредиторів. Якщо майно є предметом забезпечення, арбітражний керуючий зобов'язаний направити умови продажу забезпеченому кредитору.
Згідно з ч. 6 ст. 75 Кодексу України з процедур банкрутства комітет кредиторів, забезпечений кредитор можуть прийняти рішення про: надання згоди на продаж майна на запропонованих умовах; надання згоди на продаж майна, змінивши умови продажу; відмову в наданні згоди на продаж майна з обґрунтуванням причин.
Відповідно до ч. 7 ст. 75 Кодексу України з процедур банкрутства у разі якщо комітет кредиторів або забезпечений кредитор прийняв рішення про відмову в наданні згоди на продаж майна або не прийняв жодного рішення на засіданні комітету кредиторів чи протягом 20 днів з дня, коли забезпечений кредитор одержав чи мав одержати умови продажу, або якщо арбітражний керуючий не згоден з прийнятим комітетом кредиторів або забезпеченим кредитором рішенням, арбітражний керуючий зобов'язаний звернутися до суду. У такому разі умови аукціону визначаються судом.
Так, керуючись приписами п. 7 ст. 75 КУзПБ ліквідатора наразі просить суд погодити відповідні умови продажу майна банкрута, оскільки від забезпечений кредитор не прийняв жодного рішення щодо погодження таких умов.
Суд звертає увагу, що ст. 96 КУзПБ визначені особливості банкрутства державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належить державі. Так, частиною 14 ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що продаж майна таких підприємств першочергово відбувається шляхом продажу майна боржника як єдиного майнового комплексу. До складу такого єдиного майнового комплексу включаються земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, право на торговельну марку або інше позначення, а також права на земельні ділянки. Продаж майна боржника як єдиного майнового комплексу здійснюється на аукціоні відповідно до цього Кодексу. Умови продажу майна банкрута як єдиного майнового комплексу, визначені ст. 75 цього Кодексу, додатково погоджуються арбітражним керуючим з органом, уповноваженим управляти державним майном. Орган, уповноважений управляти державним майном, зобов'язаний протягом 30 днів розглянути умови продажу майна та прийняти одне з рішень, визначених ч. 6 ст. 75 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що 14.08.2025 ліквідатор направляв Фонду державного майна України запит про проведення зборів кредиторів ДП "Харківський завод шампанських вин" шляхом опитування із відповідним порядком денним та проектом рішень із запропонованих питань.
З відповіді Фонду державного майна України від 20.08.2025 на зазначений запит про проведення зборів кредиторів шляхом опитування, вбачається, що Фонд стосовно питання про погодження умов продажу майна банкрута, звернув увагу ліквідатора саме на приписи ч. 14 ст. 96 КУзПБ, відповідно якої умови продажу майна банкрута як єдиного майнового комплексу, визначені ст. 75 цього Кодексу, додатково погоджуються арбітражним керуючим з органом, уповноваженим управляти державним майном.
Також Фонд Повідомив ліквідатора, що на виконання вказаної норми Кодексу наказом Фонду державного майна України від 14.05.2025 № 707, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.07.2025 за № 1018/44424 затверджено Порядок погодження умов продажу майна банкрутів як єдиних майнових комплексів, що належать до сфери управління Фонду державного майна України. З метою забезпечення виконання норм Кодексу та продажу майна банкрута для задоволення вимог кредиторів, Фонд державного майна зазначив про необхідність звернутись ліквідатору до Фонду, як органу управління за отриманням погодження умов продажу майна банкрута.
В судовому засіданні представник Фонду наполягала на позиції щодо необхідності попереднього затвердження судом умов продажу майна банкрута державного підприємства, оскільки відповідно п. 3 розділу І "Загальні положення" затвердженого Фондом Порядку погодження умов продажу майна банкрутів, для погодження умов продажу майна банкрутів арбітражний керуючий подає до Фонду державного майна України письмове звернення, до якого додаються, зокрема визначені арбітражним керуючим умови продажу єдиного майнового комплексу банкрута, погоджені з комітетом кредиторів та забезпеченим кредитором (щодо майна, яке є предметом забезпечення).
У зв'язку з чим представник Фонду в судовому засіданні наголошувала про відмову в майбутньому у будь-якому випадку в погодженні таких умов, оскільки наразі відсутнє погодження забезпеченого кредитора умов продажу, а Порядок погодження умов продажу майна банкрутів не допускає такої можливості.
Суд вважає таку позицію Фонду державного майна безпідставною та хибною керуючись наступним.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно ст. 19 Закону України "Про правотворчу діяльність", юридична сила - це властивість нормативно-правових актів та встановлених ними норм права, що є основою для визначення співвідношення їх взаємної ієрархічної підпорядкованості у системі нормативно-правових актів, зумовленого сукупністю ознак, що випливають із:
1) засад конституційного ладу в Україні;
2) компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначених Конституцією України та (або) законом;
3) інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.
2. З урахуванням вимог частини першої цієї статті в Україні встановлюється така ієрархія нормативно-правових актів:
1) Конституція України в системі нормативно-правових актів України має найвищу юридичну силу і є обов'язковою до виконання на території України;
2) чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, укладаються відповідно до Конституції України та мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 3-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;
3) закони приймаються на основі Конституції України, чинних міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 4-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;
4) постанови Верховної Ради України, укази Президента України приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 5-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;
5) постанови Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Національного банку України приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України та указів Президента України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 6-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;
6) накази міністерств приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 8-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;
7) нормативно-правові акти інших державних органів приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 8-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України тощо.
Тобто Кодекс України з процедур банкрутства в ієрархії нормативно - правових актів має на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 4-13 цієї частини, зокрема нормативно-правові акти Фонду державного майна України, як то Порядок погодження умов продажу майна банкрутів, затверджений наказом Фонду державного майна України від 14.05.2025 № 707, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.07.2025 за № 1018/44424, який був розроблений та затверджений Фондом саме на виконання приписів Кодексу України з процедур банкрутства щодо продажу майна державних підприємств.
Так, статтею 76 Кодексу України з процедур банкрутства, визначено, що арбітражний керуючий визначає умови продажу за погодженням з комітетом кредиторів та забезпеченим кредитором (щодо майна, яке є предметом забезпечення).
До обов'язкових умов продажу належать:
склад майна (лот);
початкова ціна;
крок аукціону.
Арбітражний керуючий зобов'язаний направити умови продажу членам комітету кредиторів та протягом 20 днів з дня, коли вони одержали чи мали одержати умови продажу, скликати комітет кредиторів. Якщо майно є предметом забезпечення, арбітражний керуючий зобов'язаний направити умови продажу забезпеченому кредитору.
Якщо до складу майна може входити майно, яке не є предметом забезпечення, і майно, яке є предметом забезпечення, умови продажу розглядаються і комітетом кредиторів, і забезпеченими кредиторами. При цьому в початковій ціні окремо виділяється початкова ціна обох зазначених видів майна. Кошти, отримані від продажу такого лота, розподіляються між забезпеченими кредиторами та іншими кредиторами пропорційно до початкової ціни майна, що є предметом забезпечення, та іншого майна.
Комітет кредиторів, забезпечений кредитор можуть прийняти рішення про:
надання згоди на продаж майна на запропонованих умовах;
надання згоди на продаж майна, змінивши умови продажу;
відмову в наданні згоди на продаж майна з обґрунтуванням причин.
У разі якщо комітет кредиторів або забезпечений кредитор прийняв рішення про відмову в наданні згоди на продаж майна або не прийняв жодного рішення на засіданні комітету кредиторів чи протягом 20 днів з дня, коли забезпечений кредитор одержав чи мав одержати умови продажу, або якщо арбітражний керуючий не згоден з прийнятим комітетом кредиторів або забезпеченим кредитором рішенням, арбітражний керуючий зобов'язаний звернутися до суду. У такому разі умови аукціону визначаються судом.
При цьому саме для державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі КУзПБ передбачений особливий порядок, зокрема, що умови продажу майна банкрута як єдиного майнового комплексу, визначені статтею 75 цього Кодексу, додатково погоджуються арбітражним керуючим з органом, уповноваженим управляти державним майном.
Як вбачається із прокоментованих статей, до обов'язкових умов продажу (ст. 75 КУзПБ) не належать наявність згоди забезпеченого кредитора.
Отже законодавець чітко визначив, що відповідного погодження, як із заставним кредитором, так і органом, уповноваженим управляти державним майном потребують саме УМОВИ ПРОДАЖУ (як то склад майна (лот); початкова ціна; крок аукціону), а не дотримання відповідного порядку такого їх погодження.
Суд зазначає, застосування у даному випадку принципу судового контролю полягає саме в тому, що у разі наявності спору саме щодо умов продажу майна банкрута, це питання розглядається судом та ця стадія у справі про банкрутство завершується прийняттям судового рішення.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів").
Отже, Фонд державного майна України, як орган виконавчої влади та орган, уповноважений управляти майном банкрута не наділений повноваженнями контролю та подальшого погодження судового рішення, яке є обов'язковим для виконання на всій території України.
Суд констатує, що ані Кодексом України з процедур банкрутства, ані Порядком погодження умов продажу майна банкрутів (на який посилається Фонд державного майна України) не передбачено підстави для відмови у погодженні затверджених умов продажу Фондом, як відсутність згоди заставного кредитора, оскільки ці обставини, як вже зазначалось вище, не входять до умов продажу майна, передбачених ст. 75 КУзПБ та не повинні вивчатись Фондом при відповідному погодженні умов, але при цьому є такими, що входять до предмету дослідження господарським судом при прийнятті рішення щодо визначення умов продажу в порядку, передбаченому ч. 7 ст. 75 Кодексу України з процедур банкрутства.
Отже, з прокоментованих вище норм вбачається, що Порядком погодження умов продажу майна банкрутів встановлена певна послідовність, черговість та методика дій ліквідатора та Фонду при погодженні умов продажу майна та цей нормативно - правовий акт не може суперечити вимогам Кодексу з процедур банкрутства.
Згідно з ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному зверненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
З огляду на вищевикладене, розглянувши клопотання ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" арбітражної керуючої Бідної О.І. про погодження умови продажу майна Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин", дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку що подане ліквідатором клопотання про погодження умов продажу майна банкрута без попереднього погодження таких умов Фондом державного майна України є передчасним, у зв'язку з чим не підлягає задоволенню, оскільки наразі не дотриманий встановлений Законом порядок погодження таких умов.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про необґрунтованість вказаного клопотання та відмову в його задоволенні.
Керуючись статями 2, 61, 63, 75, 79-80, 96 Кодексу України з процедур банкрутства та статтями 2, 13, 73-79, 86, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Відмовити в задоволенні клопотання ліквідатора ДП "Харківський завод шампанських вин" арбітражної керуючої Бідної О.І. (вх. № 22181 від 24.09.2025) про погодження умови продажу майна Державного підприємства "Харківський завод шампанських вин" по справі № 5023/2756/11.
Дану ухвалу направити кредиторам, банкруту, ліквідатору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення.
Ухвала може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дати складення повного тексту ухвали.
Ухвала підписана 08.12.2025 (враховуючи тривалі повітряні тривоги, постійні обстріли міста Харкова, періодичну відсутність електропостачання в регіоні та той факт, що в період з 01.12.2025 по 05.12.2025 суддя Кононова О.В. перебувала у відпустці).
Суддя О.В. Кононова
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.