Рішення від 08.12.2025 по справі 916/3775/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"08" грудня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/3775/25

Господарський суд Одеської області, м.Одеса у складі:

судді Малярчук І.А.,

при секретарі судового засідання: Бурмехи В.С.,

за участю представників:

прокурора: Волкова Н.М. - за посвідченням від 01.03.2023 № 082037,

позивача в особі: Афанасьєв О.В. - самопредставництво,

відповідачі: не з'явилися,

розглянувши справу №916/3775/25 за позовом Керівника Олешківської окружної прокуратури (54000, м. Миколаїв, просп. Богоявленський, 314, код ЄДРПОУ 0485112024) в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонська обласна військова адміністрація) (73003, м. Херсон, площа Свободи, 1, код ЄДРПОУ 00022645) до Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н, с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 44830264), Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н., с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішень державного реєстратора, державної реєстрації та усунення перешкоди у здійсненні права власності,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідачів, вирішені судом заяви, клопотання сторін, вчинені судом процесуальні дії у справі:

Прокурор, заявлений позов підтримує, в обґрунтування підставності якого зазначає про те, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 28.07.2021 зареєстровано право власності Чорнобаївської сільської ради на земельну ділянку площею 7,2307 га кадастровий номер 6520387500:03:001:0139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2424409665203. Так, державним реєстратором Музиківської сільської ради Шуліком Є.Г. 03.08.2021 прийнято рішення №59629369 про державну реєстрацію права комунальної власності земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139, власник Чорнобаївська сільська рада та 28.07.2021 проведено державну реєстрацію права комунальної власності, підстава для реєстрації права власності - рішення Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області від 09.07.2021 №202. При цьому, прокурор відмічає, що частина земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139 відноситься до земель лісогосподарського призначення, а також прокурор стверджує, що віднесення спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення державної власності відбулося ще до проведення у 2021 році державної реєстрації земель сільськогосподарського призначення. Таким чином, прокурор вважає, що рішенням від 09.07.2021 № 202 Чорнобаївська сільська рада Херсонського району Херсонській області незаконно та поза компетенцією розпорядилась земельною ділянкою лісогосподарського призначення державної власності під виглядом земель сільськогосподарського призначення, оскільки розпорядження нею мала здійснювати Херсонська обласна державна адміністрація. Відтак, наявність державної реєстрації права власності на спірну земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Чорнобаївською сільською радою створює перешкоди державі в особі Херсонської обласної державної адміністрації в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення. Також держава не має можливості для реєстрації права власності і постійного користування спеціалізованого державного лісогосподарського підприємства. Ураховуючи викладене, з метою поновлення порушених прав держави та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою лісогосподарського призначення, прокурор вважає за необхідне скасувати державну реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку за Чорнобаївською сільською радою та усунути перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139.

08.10.2025 за вх.№ 31434/25 до суду надійшли пояснення представника Херсонської обласної державної адміністрації, в яких останній підтримав заявлену прокурором правову позицію та просив суд задовольнити заявлений прокурором позов у повній мірі.

Відповідачі правом на подання відзиву на позов не скористалися, за таких обставин, суд розглядає дану справу за наявними в ній матеріалами з врахуванням положень ч.2 ст.178 ГПК України, якими передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. При цьому, суд враховує, що ухвали суду від 19.09.2025, від 20.10.2025, від 17.11.2025 були доставлені до електронних кабінетів відповідачів - Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, Чорнобаївської сільської радої в підсистемі ЄСІТС, що підтверджується довідками суду №№ 916/3775/25/53445/25 від 19.09.2025, 916/3775/25/60644/25 від 21.10.2025, 916/3775/25/67713/25 від 21.11.2025.

Ухвалою суду від 19.09.2025 відкрито провадження у справі №916/3775/25 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання суду на 20.10.2025 об 10:20.

У підготовчому засіданні 20.10.2025 судом оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 17.11.2025 о 10:00.

Протокольною ухвалою суду від 17.11.2025 було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 08.12.2025 о 10:40.

Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:

Рішенням Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області від 09.07.2021 № 202 «Про проведення державної реєстрації речових прав земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність» вирішено Чорнобаївській сільській раді провести державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, право комунальної власності земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту с. Чорнобаївка Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, в тому числі земельної ділянки площею 7,2307 га, з кадастровим номером 6520387500:03:001:0139 (п.3 рішення).

На підставі рішення Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області від 09.07.2021 № 202 «Про проведення державної реєстрації речових прав земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність», згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.03.2025 №419842830 28.07.2021, державним реєстратором Музиківської сільської ради Шуліком Є.Г. 03.08.2021 було прийнято рішення №59629369 про державну реєстрацію права комунальної власності земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139, власник Чорнобаївська сільська рада та 28.07.2021 проведено державну реєстрацію права комунальної власності на дану земельну ділянку, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2424409665203.

У листі за вих. № 720-25ВИХ-25 від 27.03.2025 ВО «Укрдержліспроект» повідомило Олешівську окружну прокуратуру, що відповідно до матеріалів ВО «Укрдержліспроект» та Українська лісовпорядна експедиція» Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання ВО «Укрдержліспроект» співставлення топографо-геодезичних та картографічних даних про земельні ділянки лісогосподарського призначення та спірної земельної ділянки сільськогосподарського призначення вказують на те, що земельна ділянка комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6520387500:03:001:0139, площею 7,2307 га частково накладається на землі кварталу 45 Херсонського лісництва та перебуває у постійному користуванні ДП «Херсонське ЛМГ». На підставі матеріалів повторного базового лісовпорядкування ДП «Херсонське ЛМГ» Херсонське лісництво 2015 року та п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України вказана ділянка відноситься до земель державного лісового фонду. Згода на вилучення цих ділянок із земель лісового фонду та переведення (віднесення) їх до земель сільськогосподарського призначення не надавалась.

Наказом Держлісагентства України №793 від 18.09.2018 припинено діяльність ДП «Херсонське ЛМГ» і визначено ДП «Олешківське ЛМГ» правонаступником прав і обов'язків ліквідованих підприємств.

Відповідно до наявних в матеріалах справи даних Державного земельного кадастру (шари «Лісовий кадастр»/«Ліси») та картографічних матеріалів земельна ділянка площею 7,2307 га, з кадастровим номером 6520387500:03:001:0139 перебуває в межах земель лісогосподарського призначення з розміщеними лісовими масивами.

З метою захисту інтересів держави прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» до Херсонської облдержадміністрації скеровано повідомлення від 29.07.2025 № 53/1-2092-25 про представництво інтересів держави в судовому порядку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши пояснення представників сторін, їх мотивовану оцінку кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення позову, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.3 ч.1 ст.1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визначено правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.2 ЗУ "Про прокуратуру" на прокуратуру покладається, зокрема, така функція як представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 23 ЗУ "Про прокуратуру" регламентовано особливості представництва інтересів громадянина або держави в суді, що полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч.ч.3, 4 абз.2 ч.5 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Ще однією обов'язковою умовою для наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді є не здійснення або неналежним чином здійснення захисту інтересів держави органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

Так, матеріали справи не містять доказів вжиття Херсонською обласною державною (військовою) адміністрацією заходів щодо усунення перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою. Олешківська окружна прокуратура повідомила листом від 29.07.2025 № 53/1-2092-25 Херсонську обласну державну (військову) адміністрацію про намір здійснити представництво інтересів держави в суді у спірних правовідносинах.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про підтвердження прокурором підстав для представництва інтересів держави, а наявність або відсутність порушених прав позивачів встановлюється судом під час розгляду справи по суті.

Згідно ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 19 Земельного кодексу України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі землі лісогосподарського призначення.

У відповідності до ст. 5 Лісового кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства (ст. 57 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 17 ЛК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Частиною 5 ст. 122 ЗК України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцем розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави (ч. 2 ст. 1 ЛК України).

Згідно ст. 5 ЛК України визначено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги. Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Відповідно до ст. 7 ЛК України ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

Статтею 8 ЛК України передбачено, що у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території (п. 4 ст. 31 ЛК України).

Пунктом 5 Розділу VІІІ «Прикінцеві положення» ЛК України (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, що до набрання чинності цим Кодексом передані їм на такому праві, це право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

За змістом ст. 45 ЛК України лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Відповідно до ст. 48 ЛК України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Статтями 57, 59 Лісового кодексу України (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України. Переведення земельних лісових ділянок до нелісових земель у цілях, пов'язаних з веденням лісового господарства, здійснюється без їх вилучення у постійного лісокористувача з дозволу органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Порядок вилучення земельних ділянок врегульовано ст. 149 ЗК України, відповідно до якої на час виникнення спірних відносин земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, могли вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим кодексом. Вилучення земельних ділянок, провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад, відповідно до їх повноважень.

Згідно п. 5 ст. 27 ЛК України Кабінет Міністрів України у сфері лісових відносин передає у власність, надає у постійне користування для нелісогосподарських потреб земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності.

Пунктом 4 статті 31 ЛК України передбачено, що обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

Відповідно до ст. 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникають із дня такої реєстрації.

Положеннями ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом (ст. 11 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Частиною 3 ст. 26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої ст. 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (ч. ч. 9, 10 ст. 79-1 ЗК України).

Статтею 15 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» визначено перелік відомостей про земельні ділянки, що включаються до Державного земельного кадастру, серед яких, окрім ідентифікаційно-просторових даних має бути інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Відповідно до ч. 10 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Згідно ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).

Отже, як встановлено судом вище, на підставі рішення Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області від 09.07.2021 №202 «Про проведення державної реєстрації речових прав земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність», державним реєстратором Музиківської сільської ради Шуліком Є.Г. 03.08.2021 було прийнято рішення №59629369 про державну реєстрацію права комунальної власності земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139, власник Чорнобаївська сільська рада та 28.07.2021 проведено державну реєстрацію права комунальної власності на дану земельну ділянку.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, до здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, що до набрання чинності цим Кодексом передані їм на такому праві, це право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування. Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово - картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення. Отже, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» Лісового кодексу України. Дані правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 368/1158/16-ц, від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц, від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16, постановах Верховного Суду від 08.02.2018 у справі № 910/9256/16, від 15.01.2019 у справі № 907/459/17, від 19.06.2019 у справі № 911/604/18, від 27.01.2020 у справі № 617/964/15-ц та від 22.06.2020 у справі № 297/2935/16-ц, від 21.04.2021 у справі № 707/2196/15-ц, від 07.04.2021 у справі № 367/3877/15-ц, від 01.03.2018 у справі № 910/19932/16, від 04.08.2021 у справі № 925/889/19.

Наразі, як встановлено судом та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, листом ВО «Укрдержліспроект» за вих. № 720-25ВИХ-25 від 27.03.2025, даними Державного земельного кадастру (шари «Лісовий кадастр»/«Ліси») та картографічними матеріалами частина земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139 відноситься до земель державного лісового фонду. При цьому, докази згоди на вилучення цієї ділянки із земель лісового фонду та переведення (віднесення) її до земель сільськогосподарського призначення в матеріалах справи відсутні. Крім цього, слід відмітити, що віднесення спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення державної власності відбулося ще до проведення у 2021 році державної реєстрації земель сільськогосподарського призначення.

Таким чином, рішення Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області від 09.07.2021 №202 «Про проведення державної реєстрації речових прав земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність» прийнято із порушенням норм Земельного та Лісового кодексів України, Закону України «Про Державний земельний кадастр» (викладених у розділі «щодо віднесення земельних ділянок до земель державного лісового фонду») та підлягає скасуванню, оскільки частина земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139 відноситься до земель лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користування ДП «Херсонське лісомисливське господарство» та належить до земель державного лісового фонду, розпорядження якими на час їх передачі в комунальну власність для нелісогосподарських потреб мала здійснювати Херсонська обласна державна адміністрація. Також, враховуючи, що формування земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139, присвоєння кадастрового номеру та внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру може відбутися виключно на підставі документації із землеустрою, розроблення якої може бути здійснено виключно на підставі дозволу власника землі державної власності відповідної категорії, тобто Херсонською обласною державною адміністрацією, відсутність такого дозволу на розробку документації із землеустрою, наданого у передбачений законодавством спосіб уповноваженим суб'єктом, свідчить про протиправність внесення відповідних відомостей до ДЗК та формування ділянки, як об'єкта цивільних прав. Відтак, реєстрація земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139 у Державному земельному кадастрі, проведена з порушенням чинного законодавства та підлягає судом скасуванню.

У такому разі позовну вимогу про усунення перешкоди у здійсненні власником права власності на земельну ділянку слід розглядати як негаторний позов, тобто позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном.

Предмет негаторного позову становить вимога власника майна до третіх осіб про усунення порушень його права власності, що перешкоджають йому належним чином користуватися, розпоряджатися цим майном тим чи іншим способом. Підставою негаторного позову слугують посилання позивача на належне йому право користування і розпорядження майном та факти, які підтверджують дії відповідача у створенні позивачу перешкод щодо здійснення цих правомочностей. При цьому власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права на земельну ділянку, у тому числі оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини та вимагаючи усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою.

У постанові Верховного Суду від 20.10.2020 у справі № 910/13356/17 суд виклав висновок про те, що способом захисту в негаторних правовідносинах є вимога, яка забезпечить законному володільцю реальну можливість користуватися і розпоряджатися майном тим чи іншим способом (зобов'язання повернути або звільнити майно, виселення, знесення, накладення заборони на вчинення щодо майна неправомірних дій).

Відтак, суд доходить до висновку, що позов Керівника Олешківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонська обласна військова адміністрація) до Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, Чорнобаївської сільської радої про визнання незаконним та скасування рішення від 09.07.2021 № 202 «Про проведення державної реєстрації речових прав земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність», скасування рішення державного реєстратора Музиківської сільської ради Херсонської області Шуліка Є.Г. індексний номер рішення 59629369 від 03.08.2021, скасування проведену 28.07.2021 на його підставі державну реєстрацію права комунальної власності Чорнобаївської сільської ради, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2424409665203 та усунення перешкоди у здійсненні права власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139 є обґрунтованим та доведеним, а тому підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що судом задоволено позовну заяву прокурора, то понесені останнім витрати на оплату судового збору в сумі 7 267,20грн підлягають відшкодуванню за рахунок відповідачів.

Керуючись ст.ст. 123, 124, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити повністю позов Керівника Олешківської окружної прокуратури (54000, м. Миколаїв, просп. Богоявленський, 314, код ЄДРПОУ 0485112024) в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (Херсонська обласна військова адміністрація) (73003, м. Херсон, площа Свободи, 1, код ЄДРПОУ 00022645) до Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н, с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 44830264), Чорнобаївської сільської радої Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н., с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішень державного реєстратора, державної реєстрації та усунення перешкоди у здійсненні права власності.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонській області (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н., с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) від 09.07.2021 № 202 «Про проведення державної реєстрації речових прав земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність» в частині земельної ділянки площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139.

3. Скасувати рішення державного реєстратора Музиківської сільської ради Херсонської області Шуліка Є.Г. індексний номер рішення 59629369 від 03.08.2021 та проведену 28.07.2021 на його підставі державну реєстрацію права комунальної власності Чорнобаївської сільської ради (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н., с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2424409665203.

4. Усунути перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією (Херсонська обласна військова адміністрація) (73003, м. Херсон, площа Свободи, 1, код ЄДРПОУ 00022645) права власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 7,2307 га, кадастровий номер 6520387500:03:001:0139.

5. Стягнути з Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н, с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 44830264) на користь Херсонської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 04851120, м. Херсон, вул. Михайлівська,33) 3 633 (три тисячі шістсот тридцять три) грн 60 коп судового збору.

6. Стягнути з Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська обл., Херсонський р-н., с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) на користь Херсонської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 04851120, м. Херсон, вул. Михайлівська,33) 3 633 (три тисячі шістсот тридцять три) грн 60 коп судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 09.12.2025.

Суддя І.А. Малярчук