"21" січня 2008 р.
Справа № 8/216-4832
Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Гирили І.М.
Розглянув справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області
про відшкодування збитків на суму 328,3 грн., завданих державі внаслідок незаконної порубки дерев.
За участю представників сторін:
позивача: Сушко А.С. -головного спеціаліста -юрисконсульта, довіреність № 2/324 від 01.06.2007 р.
відповідача: Павлишина І.М. - керівника
В судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81 -1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання технічна фіксація судового засідання не здійснюється.
Суть справи:
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль звернулася до господарського суду із позовною заявою №1-1/1495 від 29.11.2007 р. до Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області про відшкодування збитків на суму 328,3 грн., завданих державі внаслідок незаконної порубки дерев.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено приписи ст. 64 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ч. 6 п. 5 Роздіру І Правил відпуску деревини на пні в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1999 р. № 1378. В підтвердження викладеного додає акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 20-21.12.2006 р., протокол про адміністративне правопорушення № 004192 від 20.12.2006 р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 004192 від 20.12.2006 р., постанову про закінчення виконавчого провадження від 05.02.2007 р., протокол про адміністративне правопорушення № 000364 від 20.12.2006 р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 000364 від 20.12.2006 р., протокол про адміністративне правопорушення № 000452 від 21.12.2006 р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 000452 від 21.12.2006 р., претензію № 1-2/1156 від 13.03.2007 р., польові перелікові відомості від 20.12.2006 р., 21.12.2006 р., відомості матеріальної оцінки лісосіки.
У відзиві на позов (заяві) від 21.01.2008р. та в судовому засіданні 21.01.2008р. представник відповідача позовні вимоги визнає не в повному обсязі. Зазначає, що ліс дуже розкиданий і його дуже складно охороняти від самовільних порубок.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Відповідач -Зборівське районне комунальне агролісогосподарське підприємство «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області (ідентифікаційний код 31195136) є юридичною особою, яка 30.11.2001 р. зареєстрована Зборівською РДА Тернопільської області, та станом на 13.12.2007 р. значиться в ЄДРПОУ (витяг з ЄДРПОУ головного управління статистики у Тернопільській області вих. № 31-847 від 13.12.2007 р. в матеріалах справи).
Згідно ст. 20 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища»державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
У порядку спеціального використання лісових ресурсів здійснюється заготівля деревини в порядку рубок головного користування (ст. 67 Лісового кодексу).
Порядок спеціального використання лісових ресурсів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. № 761, яким визначено умови і механізм спеціального використання лісових ресурсів -заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування, другорядних лісових матеріалів, побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів.
12.02.2007 р. державним інспектором Державного управління екології та природних ресурсів у Тернопільській області в присутності директора Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області було здійснено обстеження місця незаконної рубки зелених насаджень до ступеня припинення росту у кількості 12 дерев без наявності клейма відводу, та самовільну рубку 4 дерев.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства Зборівським районним комунальним агролісогосподарським підприємством «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області від 20-21.12.2006 р., у якому зафіксований факт незаконної рубки зелених насаджень, що є порушенням вимог п. 5 Роздіру І Правил відпуску деревини на пні.
По факту рубки дерев директору Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області видано припис про проведення лісогосподарських заходів згідно вимог чинного законодавства та усунення відмічених недоліків.
Згідно ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно -правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ним лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірі і порядку, визначених законодавством України (ст. 107 Лісового кодексу України).
Згідно п. 62 Правил відпуску деревини на пні затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1999 р. № 1378 (чинна на момент перевірки дотримання природоохоронного законодавства), які є обов'язковими для суб'єктів господарської діяльності, які ведуть лісове господарство, заготовляють деревину, живицю та здійснюють інші лісові користування, за рубку дерев, не на призначених для цього ділянках, рубку без лісорубного квитка (ордера), або не в такій кількості і не тих дерев, що зазначені в матеріалах відведення, а також за пошкодження цих дерев до ступеня припинення росту -десятикратна таксова вартість незаконно зрубаної або пошкодженої деревини
Як вбачається з матеріалів справи, працівники Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області, а саме: лісник обходу № 3 Тимчишин О.О., лісник обходу № 4 Дитюк М.П. притягалися до адміністративної відповідальності за порушення вимог п. 5 Роздіру І Правил відпуску деревини на пні в лісах України, ч. 12 с. 105 Лісового кодексу України, що підтверджується постановами про накладення адміністративного стягнення від 20.12.2006 р. № 004192, від 20.12.2006 р. № 000364, належним чином засвідчені копії яких знаходяться у матеріалах справи.
Стаття 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999р. № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», встановлено, що розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, обчислюється за таксами, що затверджені цією постановою, працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, його органів на місцях та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Внаслідок порушення вимог діючого законодавства державі заподіяний збиток на суму 328,30 грн., який розрахований у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 р. № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів».
З метою досудового врегулювання спору, 13.03.2007 р. Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на адресу Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області надіслано претензію про стягнення збитків заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев на суму 328,30 грн., яка останнім залишена без реагування та задоволення.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду будь -яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, як і не надав суду доказів про погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Тернопільській області щодо стягнення з Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області збитків, заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев в розмірі 328,30 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс», вул. Б.Хмельницького, 24, м. Зборів Тернопільської області (ідентифікаційний код 31195136) збитків, заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев:
- в доход місцевого бюджету Чернихівської сільської ради, с. Чернихівці Зборівського району Тернопільської області, р/р 33113331700278 в УДК у Тернопільській області, ідентифікаційний код 23588616, код бюджету 24062100, МФО 838012 -38 (тридцять вісім) грн. 40 коп.;
- в доход місцевого бюджету Гарбузівської сільської ради, с. Гарбузів Зборівського району Тернопільської області, р/р 33119331700249 в УДК у Тернопільській області, ідентифікаційний код 23588616, код бюджету 24062100, МФО 838012 -1 (одну) грн. 50 коп.;
- в доход місцевого бюджету Ратищівської сільської ради, с. Ратищів Зборівського району Тернопільської області, р/р 33110331700271 в УДК у Тернопільській області, ідентифікаційний код 23588616, код бюджету 24062100, МФО 838012 -38 (тридцять вісім) грн. 50 коп.;
- в доход місцевого бюджету Мильнівської сільської ради, с. Мильне Зборівського району Тернопільської області, р/р 33119331700261 в УДК у Тернопільській області, ідентифікаційний код 23588616, код бюджету 24062100, МФО 838012 -249 (двісті сорок дев'ять) грн. 90 коп.
- в доход Державного бюджету України 102 (сто дві) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
4. Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
5. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.
Суддя