Постанова від 08.12.2025 по справі 296/8847/23

УКРАЇНА

Житомирський апеляційний суд

Справа №296/8847/23 Головуючий у 1-й інст. Петровська М. В.

Категорія 82 Доповідач Павицька Т. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючого Павицької Т.М.,

суддів Григорусь Н.Й., Шевчук А.М.,

за участю секретаря судового засідання Трикиши Ю.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу №296/8847/23 за позовом акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Житомиргаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Житомиргаз» про скасування акту та визнання неправомірними дій, скасування рішення комісії, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 24 лютого 2025 року, ухвалене під головуванням судді Петровської М.В. у м. Житомирі,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Житомиргаз» звернулось до суду із даним позовом у якому просило стягнути із ОСОБА_1 на свою користь вартість необлікованого об'єму природного газу в сумі 142 863,49 грн та 2 684,00 грн судового збору. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» та ОСОБА_1 було укладено публічний договір розподілу природного газу, що підтверджується фактом споживання природного газу. 13 березня 2022 року, при здійсненні перевірки стану обліку природного газу, оператором ГРМ було виявлено наявність пошкоджень ЛГ - пошкодження пломби заводу виробника, що зафіксовано в акті № 17237 від 13.03.2022, та демонтовано лічильник «Gross G4», заводський №2012011746, що відображено в протоколі щодо направлення засобів вимірювальної техніки на експертизи б/н від 13.03.2023, який містить посилання на невідповідність пломби заводу - виробника. 21 березня 2023 року відносно ОСОБА_1 складено акт про порушення №ZT001514. 24 травня 2023 року на засіданні комісії АТ «Житомиргаз», ОСОБА_1 здійснено донарахування необлікованого об'єму спожитого природного газу у обсязі 4009,58 м.куб, вартістю 142 863,49 грн, що відображено у протоколі № 104. У зв'язку з несплатою відповідачкою вищевказаної заборгованості позивач просив задовольнити позов.

У жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до суду із зустрічним позовом у якому просила скасувати Акт про порушення № ZT001514 від 21.03.2023; визнати неправомірними дії щодо проведення нарахування необлікованого об'єму природного газу AT «Газорозподільної системи «Житомиргаз» та стягнення зі ОСОБА_1 вартості необлікованого об'єму природного газу загальною вартістю 142 863,49 грн. Позов мотивовано тим, що з актом про порушення № ZT 001514 від 21.03.2023 ОСОБА_2 не погодився, про що в п.7 акту наявна відповідна відмітка. Оператор ГРМ не мав підстав для здійснення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) газу, оскільки: ОСОБА_1 не отримувала листа від 10.05.2023 про запрошення на засідання комісії; відповідачем був порушений строк проведення засідання комісії; розрахунок донарахованого газу є невірним, тому що сума вартості розрахована разом з ПДВ. 17 квітня 2024 року ОСОБА_1 подала заява про зміну предмета позову, в якій просила визнати неправомірними дії щодо проведення нарахування необлікового об'єму природного газу АТ «Газорозподільної системи «Житомиргаз» та стягнення з неї, ОСОБА_1 , вартості необлікового об'єму природного газу загальною вартістю 142 863,49 грн; скасувати акт про порушення ZT001514 від 21.03.2023; скасувати рішення комісії AT «Газорозподільної системи «Житомиргаз», оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу №104 від 25.04.2023 щодо нарахування необлікового об'єму природного газу АТ «AT «Газорозподільної системи «Житомиргаз» об'ємом 4009,53 м3 та стягнення з неї вартості необлікового об'єму природного газу загальною вартістю 142 863,49 грн. В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 зазначала, що фактично нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу загальною вартістю 142 863,49 грн здійснено на підставі рішення AT «Газорозподільної системи «Житомиргаз» № 104 від 25.04.2023, а тому прохальну частину доповнено новою вимогою.

Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 24 лютого 2025 року позов акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Житомиргаз» задоволено. Стягнуто зі ОСОБА_1 на користь АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм спожитого природного газу в розмірі 142 863,49 грн та 2 684,00 грн судових витрат по сплаті судового збору. У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись із вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог АТ «Житомиргаз», задовольнити зустрічні позовні вимоги ОСОБА_1 . На обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим, висновки суду не відповідають обставинам справи, неправильно досліджено докази у справі, порушено норми матеріального та процесуального права.

04 серпня 2025 року представник акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Житомиргаз» - Гончарук О.М. подала відзив у якому просить залишити рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 24.02.2025 без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 без задоволення. Зазначає, що згідно із п. 2, 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільчих систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Відповідно до п. 5 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ до демонтажу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) на повірку або його повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки ЗВТ в порядку, визначеному главами 10-11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до ЗВТ. У п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ зазначено, що несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Згідно із главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Відповідно до глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відео-зйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи. Вказує, що суд першої інстанції обґрунтовано звертає увагу на те, що Стовбун Л.П. належним чином була повідомлена про засідання комісії 24.05.2023, що підтверджується фіскальним чеком 3000856695 від 11.05.2023. Отже, акт про порушення розглянуто в двомісячний строк, за відсутності споживача, та за належною процедурою. Щодо розрахунку, то визначення вартості необлікованого природного газу здійснено правомірно та з урахуванням положення п.11 гл.5 розд.11 Кодексу ГРС. Важливим є теза щодо того, що саме Відповідач по первісному позову, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла облікового природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу «Gross G4», заводський №2012011746, навіть у тому разі, якщо санкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необлікове (облікове частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу. Зустрічний позов ніяким чином не спростовує несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а тому з огляду на зазначені дії АТ «Житомиргаз» є законними та правомірними, а права позивача по зустрічному позову не потребують судового захисту, відповідно, вимоги останнього не підлягають задоволенню. У відповідності до наявних в матеріалах справи акту - рахунку надання послуг від 24 травня 2023 року і розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (фізичній особі), за період з 13.09.2022 по 13.03.2023 ОСОБА_1 нараховано об'єм природного газу 4009,58 м.куб, вартість необлікованого (донарахованого) газу до сплати з ПДВ становить 142 863,49 грн. Згідно із п. 7, 8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється. Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акту про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). Згідно із п. 2, 4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ, якими визначено порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ. Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»). Згідно із п. 5 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ. За результатами експертизи 21.03.2023 складено акт експертизи лічильника газу № ЖТ0000511 встановленої форми, в якому комісією за результатами зовнішнього огляду лічильника газу зазначено: «.На місці пломби заводу виробника встановлено пломбувальний матеріал невідомого походження зі слідами відтиску плоскогубців та без відтиску тавра з обох сторін пломби. При відкритті облікового механізму даного лічильника встановлено, що на одну із шестерень наклеєно металеву шайбу, що не передбачено заводом виробником - внесено конструктивні зміни в обліковий механізм. Конструктивні зміни в свою чергу дають можливість зупиняти обліковий механізм при споживанні природного газу при піднесенні магніту. Все вищевикладене свідчить про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, що призвело до викривлення результатів вимірювання.» Дані пошкодження, як зазначено в цьому Акті, свідчать про втручання та вплив на роботу облікового механізму; встановлено також наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ. До акту додана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №33011 від 21.03.2023р. Зазначено похибку ЗВТ за об'ємної втрати Qmax - 1,67% 0.2 Qmax -2,24% Qmin -11,66%. Після проведення експертизи ЗВТ запаковано в поліетиленовий пакет і опломбовано пломбою Позивача. Висновок комісії: виявлено втручання в роботу ЗВТ. Слід зазначити, що згідно із положеннями пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку газу і пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, тому виявлене в даному випадку пошкодження ЗВТ є достатньою підставою вважати, що споживачем допущено порушення, наслідком якого є донарахування спожитого газу.

Розглянувши справу в межах доводів, викладених в апеляційній скарзі, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , який розподіляється акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз».

13 березня 2023 року за адресою: АДРЕСА_1 , було проведено перевірку стану обліку природного газу, що зафіксовано у акті перевірки №б/н від 13 березня 2023 року.

Згідно протоколу щодо направлення засобів вимірювальної техніки на експертну повірку, експертизу від 13 березня 2023 року, та акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 13 березня 2023 року вбачається, що представником АТ «Житомиргаз» в ході перевірки стану обліку природного газу в квартирі АДРЕСА_2 , було виявлено пошкодження пломби лічильника «Gross» G4 2012011746: пошкоджено пломбу заводу виробника, лічильник не пропускає газ. Лічильник опломбовано та демонтовано, направлено на експертизу.

У відповідності до наявного в матеріалах справи акту про порушення №ZT004534 від 13 березня 2023 року, складеного працівниками АТ “Житомиргаз», в ході проведення перевірки лічильника «Gross» G4 2012011746 встановлено порушення п.п.3 п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу газорозподільних систем (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/комерційного ВОГ зокрема лічильника газу).

Згідно довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №3301 від 21 березня 2023, виданої Державним підприємством “Житомирський науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», лічильник «Gross» G4 2012011746 не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96 п.5.1.5 P50-071-98.

Згідно акту №ЖТ0000511 експертизи ЗВТ та/або пломб від 21 березня 2023 року, в ході проведення експертизи лічильника «Gross» G4 2012011746 виявлено, що на місці пломби заводу виробника встановлено пломбувальний матеріал невідомого походження зі слідами відтиску плоскогубців та без відтиску тавра з обох сторін пломби. При відкритті облікового механізму даного лічильника встановлено, що на одну із шестерень наклеєно металеву шайбу, що не передбачено заводом виробником - внесено конструктивні зміни в обліковий механізм. Викладене свідчить про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

У відповідності до наявного в матеріалах справи акту про порушення №ZT001514 від 21 березня 2023 року, складеного працівниками АТ “Житомиргаз», в ході проведення перевірки лічильника «Gross» G4 2012011746 встановлено порушення п.п.3 п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу газорозподільних систем (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/комерційного ВОГ зокрема лічильника газу).

Згідно витягу з протоколу №104 засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу, комісією вирішено на підставі актів №ZT004534 від 13.03.2023 та №ZT001514 від 21.03.2023 провести ОСОБА_1 нарахування з 13.09.2022 відповідно до абз.1 п.1 гл.3 розд. ХІ Кодексу ГРМ.

У відповідності до наявних в матеріалах справи акту - рахунку надання послуг від 24 травня 2023 року і розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (фізичній особі), за період з 13.09.2022 по 13.03.2023 ОСОБА_1 нараховано об'єм природного газу 4009,58 м.куб., вартість необлікованого (донарахованого) газу до сплати з ПДВ становить 142 863,49 грн.

Згідно частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України “Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно - правовими актами.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний, зокрема: 1) укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; 5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України “Про ринок природного газу»).

Приписами ч.ч.1, 2 ст.40 Закону України “Про ринок природного газу» визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем. Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

У пункті 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з абзацом першим пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Згідно з положеннями пункту 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пунктом 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно ж з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме відповідач за первісним позовом, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу (близький за змістом висновок, викладений Верховним Судом у постановах від 02 липня 2019 року у справі №904/2741/18, від 18 травня 2021 року у справі № 902/417/20, від 11 серпня 2021 року у справі № 927/89/18).

Відповідно до ст.12, ст.81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.76).

Статтями 77 - 80 ЦПК України встановлено вимоги щодо належності, допустимості, достовірності та достатності доказів. Так, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Наявними в матеріалах справи доказами, а саме актом експертизи №ЖТ0000511, актами про порушення №ZT004534 від 13.03.2023 та №ZT001514 від 21.03.2023 підтверджується той факт, що відповідачем за первісним позовом ОСОБА_1 було допущено (здійснено) несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу «Gross», заводський номер 2012011746, за зареєстрованим місцем свого проживання, а саме в АДРЕСА_1 , шляхом пошкодження пломби заводу виробника, внесення конструктивних змін в обліковий механізм ЗВТ, внаслідок чого здійснювалось використання природного газу з порушенням вимог законодавства. Доказів зворотного відповідачем за первісним позовом та його представником під час розгляду справи в суді першої інстанції не надано.

Відповідно до правової позиції, яка викладена у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2021 року у справі №903/160/21 та підтримана постановою Верховного Суду від 25 січня 2023 року у справі № 903/160/21, сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ), вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та, відповідно, є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу.

Враховуючи те, що позивачем за первісним позовом було доведено факт несанкціонованого втручання ОСОБА_1 у роботу лічильника газу та надані докази належного розгляду виявленого порушення та здійснення нарахування плати за споживання природного газу в установленому законом порядку, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення первісного позову.

В даному випадку ОСОБА_1 не доведено неправомірності в діях працівників товариства як при здійсненні демонтажу належного їй приладу обліку газу, так і при складанні акту про порушення, а відтак правових підстав для скасування акту, рішення комісії та визнання неправомірними дій, за наявності доведеного позивачем за первісним позовом факту втручання в роботу приладу ЗВТ, не має.

Вірно встановивши обставини по справі та застосувавши до них норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанції дійшов вмотивованого висновку про навність підстав для задоволення первісного позову та обґрунтовано відмовив у задоволенні зустрічного позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не містять посилання на обставини, з якими процесуальне законодавство пов'язує скасування чи зміну судового рішення.

Наведене свідчить, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст. 375 ЦІК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Судові витрати залишити за сторонами, оскільки судом апеляційної інстанції залишено без змін рішення суду першої інстанції, тому питання перерозподілу судових витрат не вирішується апеляційним судом.

Керуючись статтями 259, 268, 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 24 лютого 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 09 грудня 2025 року.

Головуючий

Судді