Справа № 287/2356/25
провадження 3/287/3033/25
03 грудня 2025 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Нижник Григорій Петрович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ID-картка НОМЕР_1 видана 01.10.2021 органом 1814, РНОКПП НОМЕР_2 , військовий квиток НОМЕР_3 виданий 10.12.1992 ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_4 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення КИЖ № 271 від 27.09.2025 встановлено, що 26.09.2025 о 15 год. 30 хв. військовослужбовець
призваний за мобілізацією військової частини НОМЕР_4 молодший сержан ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, оголошеного Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року №303/214, а також в умовах воєнного стану введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, знаходився в стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків за адресою: АДРЕСА_2 , та виявлений командуванням військової частини, та повідомлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 . 26.09.2025 близько 18:30 командуванням військової частини разом з представниками ТВК АДРЕСА_3 вказаний військовослужбовець пройшов тест на стан алкогольного сп'яніння, де тест прибором “Алконт-М№00272» показав позитивний результат 1.63 %о, та встановлено діагноз нетверезий стан в умовах особливого періоду, чим вчинив діяння, за яке передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, вину визнає. У разі притягнення до відповідальності, у зв'язку з суворістю санкції статті ч. 3 ст. 172-20 КУпАП просив розстрочити суму штрафу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обставинами вчинення даного правопорушення підтверджуються наявними в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення КИЖ № 271 від 27.09.2025, який підписаний ОСОБА_1 без зауважень;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу від 26.09.2025 № 122;
- чеком тестування на алкоголь № 939 від 26.09.2025, з якого вбачається що результат тестування ОСОБА_1 становить 1,63 проміле;
- копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за № 12-01/5091 , яке чинне до 26.09.2025;
- копію військового квитка ОСОБА_1 ;
- копіями наказів;
- службовою характеристикою ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною 1 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Кваліфікуючою ознакою правопорушення є його вчинення в умовах особливого періоду.
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Указом Президента України № 478/2025 від 14.07.2025 року, затвердженого Законом України від 15 липня 2025 року № 4524-IX, продовжено строк дії воєнного стану з 5 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 днів.
Відповідно до частини 4 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Стаття 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, передбачає, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Дослідивши усі зібрані по справі докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що факт події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та вина ОСОБА_1 у його вчиненні повністю та об'єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду.
Досліджені та проаналізовані у ході розгляду справи докази не містять протиріч та доповнюють один одного, зібрані у порядку КУпАП, в сукупності та взаємозв'язку беззаперечно та безсумнівно підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.
Дії правопорушника ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України кваліфіковані правильно.
Призначаючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує характер скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, який є військовослужбовцем, майновий стан правопорушника.
Обставин, які обтяжують або пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Визначаючи вид та міру стягнення суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах мінімального розміру санкції статті, за якою він притягується до відповідальності.
Щодо клопотання ОСОБА_1 про розстрочку суми штрафу, суд зазначає таке.
Кодекс України про адміністративні правопорушення не містять положень про розстрочку штрафу, що сплачується правопорушником, але подібну можливість надає засудженим Кримінальний кодекс України. Так, згідно ч. 4 ст. 53 КК України з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком до одного року.
Враховуючи, що ОСОБА_1 не зможе сплатити штраф у сумі 17000,00 грн. впродовж 15 днів, а інакше для нього сума штрафу подвоюється згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП і правопорушник опиниться в скрутному матеріальному становищі, тому, враховуючи майновий стан ОСОБА_1 та ч. 4 ст. 53 КК України, суд вважає за можливе задовольнити клопотання та розстрочити сплату штрафу строком на 5 місяців.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 , як військовослужбовець під час виконання службових обов'язків, звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 283, 284, 287, 326-328 КУпАП, п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", суд,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Розстрочити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, зобов'язавши сплачувати частинами протягом 5 місяців по 3400 (три тисячі чотириста) грн. щомісячно, починаючи з січня 2026 року.
Штраф перерахувати на р/р UA 048999980313020106000006741, код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач коштів: ГУК у Житомирській області/ ТГ м. Олевськ/ 21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Звільнити від сплати судового збору ОСОБА_1 на підставі п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Роз'яснити особі, щодо якої застосоване адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомляти суд про сплату відповідної частини штрафу, шляхом пред'явлення відповідного документу (квитанції).
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Г. П. Нижник