Справа № 718/2955/25
Провадження 2-а/718/65/25
"08" грудня 2025 р. м.Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області в складі: головуючої судді Масюк Л.О., за участю секретаря Харабара А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), інтереси якого представляє ОСОБА_2 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
30.10.2025 року представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Андроник Б.В., звернувся до Кіцманського районного суду Чернівецької області з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №3950 від 27.05.2025 року.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 23.10.2025 року ОСОБА_1 дізнався про постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №79007589 за заявою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зазначає, що дане провадження було відкрито згідно постанови №3950 від 27.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якій зазначено, що «20.05.2025 року відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-ХІІ, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993р. №3543-ХІІ, Указу Президента №69/2022 від 24.02.2022р. «Про загальну мобілізацію», постанови КМУ №1487 від 30.12.2022р. «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», із змінами та доповненнями, офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 проведено перевірку стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в ФГ «Ножихіна І.М.».
Зазначає, що в процесі проведеної перевірки виявлено порушення правил ведення військового обліку на підприємстві вимог постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та резервістів, в ФГ «Ножихіна І.М.», зокрема абз.11 п.34, абз.12 п.34, п.36, п.37, п.38, п.40, п.41, п.42.
Посилається на те, що позивач категорично не погоджується з вказаною постановою та вважає її незаконною та необґрунтованою, оскільки фактично не отримував жодних повідомлень про проведення перевірки, викликів ІНФОРМАЦІЯ_2 або інших процесуальних документів.
Вважає, що відповідачем не дотримано вимог законодавства щодо належного повідомлення про проведення перевірки та розгляд адміністративної справи. Доказів отримання ним поштових відправлень, описів вкладень чи повідомлень про вручення матеріали справи не містять.
Також зазначає, що 20.05.2025 року перевірка у визначений день фактично не проводилася, а висновки ґрунтуються лише на формальних актах, складених відповідачем. Протокол про адміністративне правопорушення складено без його участі з порушенням строків та порядку передбачених КУпАП, що є істотним процесуальним порушенням та порушує його права.
Крім цього, посилається на те, що в оскаржуваній постанові не конкретизовано суть вказаних порушень позивачем ОСОБА_1 . Позивача не повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, доказів вручення йому протоколу про адміністративне правопорушення не надано.
Враховуючи наведене просить позов задовольнити.
Ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 05.11.2025 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Андроник Б.В., скерував до суду заяву про підтримання позову в повному обсязі та розгляд справи без участі сторони позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений про дату і час розгляду справи належним чином, причини неявки суду не відомі, скерував відзив на позовну заяву.
У відзиві на позов представник відповідача заперечує щодо задоволення позову, зазначає, що ОСОБА_1 своїми протиправними винними діями (бездіяльністю) порушив вимоги ч.3 ст.210-1 КУпАП, яка має бланкетний характер та відсилає на порушення абз.12 ч.1 ст.21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами та доповненнями, відповідно до яких визначено обов'язки підприємств, установ, організацій щодо мобілізаційної підготовки вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів з числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання, надавати звітність з цих питань, у зв'язку з чим посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 складено адміністративний протокол №3/423 від 20.05.2025 року.
Крім того, скеровано до суду копію справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, просить відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
За приписами статті 235 КУпАП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є керівником ФГ «Ножихіна І.М.», що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №23425749 (а.с.20-21).
20.05.2025 року офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 проведено перевірку щодо дотримання вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-ХІІ, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993р. №3543-ХІІ, Указу Президента №69/2022 від 24.02.2022р. «Про загальну мобілізацію», постанови КМУ №1487 від 30.12.2022р. «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», із змінами та доповненнями ФГ «Ножихіна І.М.»
В процесі проведеної перевірки виявлено порушення правил ведення військового обліку на підприємстві вимог постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та резервістів, в ФГ «Ножихіна І.М.», зокрема абз.11 п.34, абз.12 п.34, п.36, п.37, п.38, п.40, п.41, п.42 та складено протокол №3/423 від 20.05.2025 року (а.с.47).
За наслідками перевірки на підставі вказаного протоколу начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 винесено постанову №3950 від 27.05.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 34000 гривень. Вказану постанову скеровано до Кіцманського відділу ВДВС у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції для примусового виконання (а.с. 22-24).
23.10.2025 року заступником начальника відділу Кіцманського ВДВС у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції Федоряком В.І. відкрито виконавче провадження ВП №79007589 за заявою ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно постанови №3950 від 27.05.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 34000 гривень. Вказану постанову про відкриття виконання провадження скеровано ОСОБА_1 для відома (а.с.25, 55).
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно зі ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП), адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч.1 ст. 9 КупАП).
Перевірка стану військового обліку інспекторами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) регулюється Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 ( по тексту Порядку).
Як випливає з п. 34 абз. 8 та абз. 11 Порядку, державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють взаємодію з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів та внесення у п'ятиденний строк з дня подання відповідних документів (або відображення в електронній формі інформації, що міститься у таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія) змін до списків персонального військового обліку щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади та надсилання щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну таких облікових даних.
Відповідно до п. 40 Порядку, щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку підписуються керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, та реєструються в установленому порядку в службі діловодства таких органів, підприємств, установ, організацій.
Як вже було зазначено, за результатами перевірки, проведеної офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 у ФГ «Ножихіна І.М.» встановлено порушення Порядку організації таведення військового обліку призовників, військовозобов'язанихта резервістів. Отже, мали місце порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
За наведених вище обставин, суд вважає, що матеріалами справи підтверджено факт порушення Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які були виявлені за насідками проведеної перевірки.
Будь-яких доказів на спростування вказаного позивач суду не надав. Відповідно до ч. 3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, що затверджений Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час розгляду справи.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент проведення перевірки 20.05.2025 року, ОСОБА_1 являвся засновником ФГ «Ножихін І.М.», та відповідно є суб'єктом правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1КУпАП.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до пункту 87 Порядку, посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію несуть відповідальність згідно із законом.
За наведених вище обставин, оскільки ОСОБА_1 як посадова особа ФГ «Ножихін І.М.» допустив порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а відтак в діях останнього наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Посилання представника позивача на те, що відповідачем грубо порушено норми процесуального законодавства, оскаржувана постанова є безпідставною та підлягає скасуванню, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Тому, підстави щодо скасування оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення - відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати, позивачу не відшкодовуються.
На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 73, 77, 78, 134, 139, 241-246, 250, 255, 268-272, 286, 295, 297 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), інтереси якого представляє ОСОБА_2 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом 10 (десяти) днів з дня його проголошення.
Суддя Кіцманського районного суду
Чернівецької області Л.О.Масюк