Суддя ОСОБА_1
Справа № 644/1815/20
Провадження № 1-кп/644/188/25
09.12.2025
Іменем України
09 грудня 2025 року Індустріальний районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
потерпілого - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань суду міста Харкова обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12020220000000119 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.02.2020 року за обвинуваченням: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, не судимого, зареєстрованого: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, -
До Індустріального районного суду м. Харкова надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12020220000000119 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.02.2020 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України
В підготовчому засіданні прокурор заявив суду клопотання про закриття кримінального провадження на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку з тим, що обвинувачений ОСОБА_5 помер.
Потерпілий ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення клопотання прокурора.
Заслухавши учасників провадження, дослідивши матеріали обвинувального акту, копію свідоцтва про смерть, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
За змістом положень ч. 7 ст. 284 КПК України, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження у випадку, якщо під час судового провадження буде встановлено, зокрема, обставини, передбачені п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України, а саме - смерть обвинуваченого. Так, вказаним пунктом передбачено, що кримінальне провадження підлягає закриттю у випадку смерті обвинуваченого, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
Таким чином, для закриття кримінального провадження на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України, суд має встановити факт смерті обвинуваченого та відсутність заяв про необхідність реабілітації померлого.
Відповідно до п. 2 ч. 10 ст. 284 КПК України за наявності підстави для закриття кримінального провадження, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті: суд - до постановлення ухвали про закриття кримінального провадження направляє у порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення повідомлень, одному з близьких родичів або члену сім'ї, коло яких визначено цим Кодексом, та/або захиснику обвинуваченого копію клопотання прокурора про закриття кримінального провадження із роз'ясненням права заявити клопотання про непогодження із закриттям кримінального провадження. Кримінальне провадження закривається, якщо у 10-денний строк не надійшло клопотання про непогодження із закриттям кримінального провадження. Клопотання про непогодження із закриттям кримінального провадження розглядається прокурором у строки та порядку, передбачені статтею 220 цього Кодексу.
Зміст вказаної норми свідчить, що звертатися із заявою про продовження кримінального провадження з метою реабілітації померлого мають право його близькі родичі (аналогічна правова позиція міститься у постанові ККС ВС від 20.11.2019 у справі №204/6034/16-к, а також висловлена в ухвалі Об'єднаної палати ККС ВС від 16.01.2019 у справі №761/33482/16-к).
В судовому засіданні встановлено, що обвинувачений ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 що підтверджується актовим записом про смерть № 1433 від 30.01.2024 року.
Клопотання прокурора про закриття кримінального провадження неодноразово направлялись батькові та матері обвинуваченого - ОСОБА_6 та ОСОБА_6 , зареєстрованим у АДРЕСА_2 .
Клопотань щодо реабілітації померлого та заперечень проти закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_5 , у зв'язку зі смертю обвинуваченого, з боку батьків ОСОБА_6 та ОСОБА_6 не надходило.
Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження наявні документи, що підтверджують смерть обвинуваченого, відсутні клопотання щодо продовження судового розгляду з метою реабілітації обвинуваченого, суд вважає необхідним закрити кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
Враховуючи, що прокурор наполягає на закритті провадження в справі, у зв'язку зі смертю обвинуваченого ОСОБА_5 , родичі обвинуваченого не звертались до суду з клопотанням про проведення судового розгляду кримінального провадження з метою реабілітації померлого, захисника у обвинуваченого не було, суд доходить висновку, що кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 підлягає закриттю.
Згідно з ч. 1 ст. 126 КПК суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою.
Оскільки кримінальне провадження підлягає закриттю у зв'язку зі смертю обвинуваченого, то відповідно до ч. 2 ст. 122, ст. 124 КПК витрати на проведення судових автотехнічних експертиз № 7/187СЕ-20 від 17.02.2020 на суму 2512,16 грн., № 7/277СЕ-20 від 20.02.2020 на суму 1256,08 грн., № 13/2/20су-20 від 19.02.2020 на суму 1256,08 грн. необхідно віднести за рахунок коштів із Державного бюджету України.
Цивільний позов не заявлено, речові докази по справі відсутні.
Керуючись ст.ст.100, 124, п. 5 ч.1 ст.284, ч.7 ст. 284, 372, 392, 395 КПК України, суд, -
Клопотання прокурора Немишлянської окружної прокуратури м. Харкова про закриття кримінального провадження у зв'язку зі смертю обвинуваченого - задовольнити.
Кримінальне провадження № 12020220000000119 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.012.2020 року за обвинуваченням: ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України - закрити в зв'язку зі смертю обвинуваченого.
Процесуальні витратити за проведені у кримінальному провадженні судові експертизи на суму 5024,32 грн.- віднести за рахунок коштів із Державного бюджету України.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 7 (семи) днів з дня її оголошення через Індустріальний районний суд м. Харкова.
Суддя: ОСОБА_1