Справа № 953/11334/24
н/п 3/953/193/25
28 лютого 2025 рокум. Харків
суддя Київського районного суду м. Харкова Глос М. Л., розглянувши об'єднаний адміністративний матеріал, що надійшов із Департаменту патрульної поліції УПП у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП,
01.12.2024 року о 13 год. 38 хв. у м. Харкові по вул. Бучми, 1, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21140, державний номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: поведінка, що не відповідала обстановці, виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці, які не реагують на світло. Водій від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі «Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласна клінічна наркологічна лікарня» відмовився на місці зупинки транспортного засобу. Зазначеними діями ОСОБА_1 будучи особою, котра раніше протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України (далі - Правила, ПДР).
Окрім наведеного, у цей же час у цьому ж місці ОСОБА_1 , всупереч вимогам п. 2.1 а) Правил, керував автомобілем ВАЗ 21140, державний номерний знак НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортними засобами у зв'язку з позбавленням його у порядку застосування адміністративного стягнення, і вчинив аналогічне правопорушення повторно протягом року.
Постановою Київського районного суду м. Харкова від 28.02.2025 року провадження щодо притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП об'єднані.
ОСОБА_1 тричі викликався у судове засідання в установленому законом порядку із завчасним повідомленням про дату, час і місце розгляду справи, проте до суду правопорушник не з'явився і причин свого неприбуття не повідомив.
За таких обставин, з метою дотримання розумного строку розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути її за відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, участь якої відповідно до ст. 268 КУпАП у справах даної категорії не є обов'язковою.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справі про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків (за наявності), документами.
Як унормовано у ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Керуючись зазначеними вимогами закону, повно та всебічно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов таких висновків.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння та відмови останнього від проходження огляду на такий стан беззаперечно підтверджується даними: протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 186252 від 01.12.2024 року; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 01.12.2024 року; рапорту поліцейського роти № 5 батальйону № 4 поліції УПП в Харківській області ДПП Павлова А. О. про виявлення у водія ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу ознак наркотичного сп'яніння і відмову водія від огляду на такий стан в установленому законом порядку у закладі охорони здоров'я; відеозапису з бодікамери поліцейського (провадження № 3/953/195/25).
Відповідно до ст. 266 КУпАП, п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 р. (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п. 4 розділу І вищезазначеної Інструкції ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху
алкоголю з порожнини рота), зокрема, поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Наведеними вище письмовими доказами задокументовано виявлення уповноваженою службовою особою органу поліції у водія ОСОБА_1 під час керування автомобілем зовнішніх ознак наркотичного сп'яніння, пропозицію пройти медичний огляд на такий стан у встановленому законом порядку і відмову ОСОБА_1 від проходження відповідного огляду.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, згідно з яким водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
На підтвердження фактів попереднього притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за такі самі проступки впродовж останнього року до матеріалів справи долучено копію постанови Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу від 20.05.2024 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 130 КУпАП і довідку інспектора поліції про повторність (провадження № 3/953/195/25, а. с. 7-9).
Виходячи з наведеного суд кваліфікує дії ОСОБА_1 як водія, котрий раніше протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічні правопорушення, керував автомобілем з ознаками наркотичного сп'яніння і відмовився від проходження медичного огляду на такий стан в установленому законом порядку, за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Винність ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом за відсутності такого спеціального права підтверджено даними: протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 186243 від 01.12.2024 року, постанови Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29.05.2024 року (справа № 211/7808/23, н/п 3/211/79/24) про накладення на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік; відеозапису з бодікамери поліцейського; рапорту поліцейського роти №5 батальйону №4 УПП в Харківській області ДПП рядового поліції Павлова А. О. (провадження 3/953/193/25)
Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1 а) Правил, згідно з якими водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
На підтвердження повторності правопорушення, передбаченого ст. 126 КУпАП, до адміністративного матеріалу долучено довідку старшого інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП капітана поліції Чаговець Д. про повторність.
За наведених обставин суд кваліфікує дії ОСОБА_1 котрий повторно протягом року керував транспортним засобом за відсутності такого спеціального права, за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року акцентував увагу на тому, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортних засобів несе потенційні ризики спричинення серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП враховує характер вчинених проступків, які демонструють грубе порушення Правил дорожнього руху і ставлять під загрозу життя, здоров'я, безпеку інших осіб. Бере суд до уваги і дані про особу ОСОБА_1 який раніше неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху.
Передбачених ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують адміністративну відповідальність, суд за результатами розгляду справи не встановив.
У пункті 2 ст. 35 цього кодексу законодавець відносить до обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню. Проте зазначена обставина є елементом об'єктивної сторони кваліфікованих складів правопорушень, поставлених ОСОБА_1 за провину як за ч. 2 ст. 130, так і за ч. 5 ст. 126 КУпАП, а тому не може повторно враховуватися ще і як така, що обтяжує адміністративну відповідальність. Інших обставин, передбачених ст. 35 КУпАП, суд за результатами розгляду справи не встановив.
Стягнення у виді як конфіскації, так і оплатного вилучення транспортного засобу, передбачені санкціями вказаних вище статей, не можуть бути застосовані щодо ОСОБА_1 оскільки відповідно до довідки Управління патрульної поліції у Харківській області автомобіль ВАЗ 21140, державний номерний знак НОМЕР_2 , належить на праві власності іншій особі - ОСОБА_2 . За таких обставин вилучення його у законного власника - особи, питання про юридичну відповідальність якої у даній справі не вирішується, становило б порушення права людини на мирне володіння своїм майном (приватною власністю), гарантованого ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. 41 Конституції України.
Частинами 1 та 2 ст. 36 КУпАП передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Виходячи з наведеного суд за результатами розгляду об'єднаного провадження у справі про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 і ч. 5 ст. 126 КУпАП вважає за необхідне накласти на нього стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами за кожний проступок окремо у межах санкцій відповідних частин статей і визначити остаточне стягнення у межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП, якою встановлено відповідальність за більш серйозне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 КУпАП якщо особою, позбавленою права керування транспортними засобами, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті, тобто десять років.
Постановою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29.05.2024 року на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
До відбуття цього стягнення правопорушник скоїв нові проступки, за які він притягується до відповідальності у цій справі з накладенням адміністративних стягнень у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
З огляду на викладене, на підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП суд вважає за необхідне до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного на ОСОБА_1 цією постановою, частково приєднати невідбуте аналогічне стягнення за попередньою постановою.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суд стягує з правопорушника у дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
Виходячи з наведеного та керуючись ст. ст. 33, 36, ч.5 ст. 126, ч. 3 ст. 130, 248, 252, 268, 280, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти адміністративне стягнення у виді штраф у розмірі 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки без конфіскації транспортного засобу.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 6 (шість) років без вилучення транспортного засобу.
На підставі ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення за сукупністю адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 і ч. 5 ст. 126 цього Кодексу, остаточно визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 6 (шість) років без вилучення транспортного засобу.
На підставі ч. 2 ст. 30 КУпАП до адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного за цією постановою, частково приєднати невідбуте стягнення за постановою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29.05.2024 року (справа № 211/7808/23, н/п 3/211/79/24) і визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 6 (шість) років 6 (шість) місяців без вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу у розмірі 40 800 грн у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з ОСОБА_1 , підлягатиме стягненню подвійний розмір штрафу у сумі 81 600 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі апеляційного оскарження - з дня прийняття остаточного рішення за результатами апеляційного перегляду, якщо постанову не було скасовано.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя М. Л. Глос