Справа № 442/8664/25
Провадження №3/442/2383/2025
Іменем України
05 грудня 2025 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Хомик А.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого на АДРЕСА_1 ,
за ст.124, ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 05.10.2025 о 21.04 в с.Опака на вул. Т.Шевченка, 224, керував транспортним засобом - мотоциклом марки Lifan ІF200-10b, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується випискою з медичної карти амбулаторного хворого 87323, показник - 1,84 проміле, чим порушив вимоги п.2.9 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП (справа №442/8664/25, провадження №3/442/2383/2025);
ОСОБА_1 05.10.2025 о 21.04 в с.Опака на вул. Т.Шевченка, 224, керуючи транспортним засобом - мотоциклом марки Lifan ІF200-10b, д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не реагував на її зміну, н вибрав в установлених межах безпечної швидкості руху, внаслідок чого здійснив дорожньо-транспортну пригоду, спричинивши механічні пошкодження транспортного засобу, чим порушив вимоги п.12.1 ПДР, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП (справа №442/8666/25, провадження №3/442/2385/2025);
ОСОБА_1 05.10.2025 о 21.04 в с.Опака на вул. Т.Шевченка, 224, керував транспортним засобом - мотоциклом марки Lifan ІF200-10b, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи особою, яка не має права керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.126 КУпАП (справа №442/8665/25, провадження №3/442/2384/2025).
У відповідності до вимог ст. 36 КпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення.
Пунктом 2.22 Інструкції з діловодства у місцевих загальних судах затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 17 грудня 2013 року № 173 визначено, що у разі об'єднання судових справ в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою. Відповідно до ухвали суду вноситься інформація в АСДС під номером об'єднаної справи та відмітки про об'єднання справ із зазначенням номера нової судової справи.
Таким чином, на підставі вимог ст. 36 КпАП України справа №442/8664/24, провадження №3/442/2383/2025, справа №442/8665/25, провадження №3/442/2384/2025, справа №442/8666/25, провадження №3/442/2385/2025 підлягають об'єднанню в одне провадження з присвоєнням єдиного реєстраційного номера: №442/8664/25, провадження №3/442/2383/2025.
ОСОБА_1 свою вину визнав.
Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали адміністративної справи, приходжу до такого висновку.
Статтями 251, 280 КУпАП визначені фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Частиною 2 статті 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування транспортними засобами.
Відповідно до загальних положень ПДР ці правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України встановлено, що водій зобов'язаний, на вимогу працівника поліції, пройти у встановленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних або токсичних речовин, а відповідно до 2.9а ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.2 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП доведена наступними, дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №492643 від 24.10.2025 за ч.1 ст.130 КУпАП, протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 492655 від 24.10.2025 за ст.124 КУпАП, протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №492695 від 24.10.2025 за ч.2 ст.126 КУпАП;
- випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №87323 з якої встановлено, що рівень етанолу в крові ОСОБА_1 становив 1,84 проміле;
- схемою місця ДТП від 05.10.2025 року;
- протоколом огляду місця події ( дорожньо-транспортної пригоди) від 05.10.2025;
- реєстраційною карткою повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду.
За таких обставин вбачаю в діях ОСОБА_1 ознаки складу адміністративних правопорушень передбачених ст.124, ч.2 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже, стягнення є засобом впливу на свідомість правопорушника і головна його мета виховання порушника, формування у нього законослухняної поведінки, у зв'язку із чим своєчасне застосування заходів стягнення за адміністративні правопорушення є засобом запобігання суспільно небезпечних діянь.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, зокрема те, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, які відносяться до грубих порушень ПДР України як такі, що безпосередньо впливають на безпеку дорожнього руху та її учасників; особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, характер вчиненого адміністративного правопорушення, дані про особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) років тобто в межах санкції ч.1 ст. 130 КУпАП.
З врахуванням вимог ст. 23 КУпАП, призначене судом адміністративне стягнення буде необхідним і достатнім для виправлення та перевиховання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та попередження вчинення ним нових адміністративних правопорушень.
Згідно з ст.40-1 КУпАП, судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 36, ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126, ст. 283-284 КУпАП, суддя
Об'єднати в одне провадження справу №442/8664/24, провадження №3/442/2383/2025, справа №442/8665/25, провадження №3/442/2384/2025, справа №442/8666/25, провадження №3/442/2385/2025 та присвоїти справі єдиний реєстраційний номер: №442/8664/25, провадження №3/442/2383/2025.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 130 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП призначити йому остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, та позбавити права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом на вказаний строк після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права, згідно ст. 317-1 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду.
Постанова вступає в законну силу після закінчення строку на її оскарження та підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Хомик А.П.