Ухвала від 08.12.2025 по справі 280/9539/25

1Справа № 280/9539/25 2-а/335/195/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Макаров В.О., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.10.2025 ОСОБА_1 , в особі адвоката Янко М.І., звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 позовну заяву за предметною підсудністю передано до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя.

03.12.2025 позовна заява надійшла до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя.

Ознайомившись із позовною заявою вважаю, що вона підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазнача ється повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Крім того, частиною 3 статті 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (пункт 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154).

За практикою Верховного Суду, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб (див. постанову Верховного Суду від 27.03.2024 в справі № 344/6751/22, від 12.11.2025 у справі № 524/7691/23).

Разом із тим, відповідачем у справі зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 , у той час як відповідним суб'єктом владних повноважень - юридичною особою є ІНФОРМАЦІЯ_3 . Водночас, позивач не позбавлений права зазначити як третю особу у позовній заяві ІНФОРМАЦІЯ_2 або його посадову особу.

Крім того, згідно з п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, якою регулюється розгляд судом справ даної категорії, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Разом із тим, у позовній заяві позивачем не зазначено вимог, щодо яких можливе ухвалення рішення, передбаченого ч. 3 ст. 286 КАС України. Отже, позивачеві необхідно привести зміст позовних вимог у відповідність до зазначених положень КАС України.

Крім того, за вимогами ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Так, згідно з вимогами чч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Проте, згідно із ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Такі строки щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності встановлені ч. 2 ст. 286 КАС України, відповідно до якої позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Крім того, в позовній заяві позивач не наводить жодних обставин з приводу дотримання ним строку на звернення до суду з позовними вимогами.

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вищезазначеним положенням ст.ст. 160, 161 КАС України, тому на підставі ч. 1 ст. 169 КАС України позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачеві 10-денного строку, протягом якого позивачеві необхідно подати до суду оновлену позовну заяву із зазначенням відповідача, який має адміністративно-процесуальну дієздатність (має статус юридичної особи), зазначенням змісту позовних вимог у відповідності до ч. 3 ст. 286 КАС України, зазначенням обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги щодо дотримання (пропуску) строку звернення до суду із цим позовом, та за необхідності - наданням заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних причин для поновлення строку та наданням відповідних доказів поважності таких причин, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України.

Крім того, згідно з положеннями ч. 2 ст. 161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 167, 169 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання оновленої позовної заяви із зазначенням відповідача, який має адміністративно-процесуальну дієздатність (має статус юридичної особи), зазначенням змісту позовних вимог у відповідності до ч. 3 ст. 286 КАС України, зазначенням обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги щодо дотримання (пропуску) строку звернення до суду із цим позовом, та за необхідності -наданням заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних причин для поновлення строку та наданням відповідних доказів поважності таких причин, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України, із доданням доказів надсилання копії оновленої позовної заяви та копій доданих документів (за наявності) іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 КАС України, - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали, роз'яснивши, що у разі не усунення недоліків позовна заява буде повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Макаров