Справа № 317/1467/24
Провадження № 1-кп/317/144/2025
09 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження (in absentia) кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024080000000343 від 29.02.2024 відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Новоолександрівка, Веселівського р-ну, Запорізької області, одруженого, який має на утриманні малолітню дитину, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
за обвинуваченням у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,-
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Незалежність України визнано значною кількістю держав світу, у тому числі 05.12.1991 російською федерацією (далі за текстом рф).
За загальновідомим фактом, в порушення норм міжнародного права, приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року підрозділи збройних сил та інших збройних формувань рф на виконання наказів вищого військового та політичного керівництва рф щодо розв'язання агресивної війни та воєнного конфлікту проти України, із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, вторглись на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частин території суверенної України, у тому числі Веселівську селищну територіальну громаду Мелітопольського району Запорізької області .
З метою відсічі військовій агресії рф 24.02.2022 Указами Президента України у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затверджених Верховною радою України, та наразі діє.
Починаючи з 26.02.2022 Веселівська селищна територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією»), що у відповідності до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022) є незаконним і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-УІ1, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Так, після військової окупації значної частин Запорізької області, представники рф держави-агресора рф для розповсюдження злочинного впливу та забезпечення окупаційної політики російської федерації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше початку травня 2022 року створили окупаційну владу держави-агресора рф, шляхом утворення незаконного органу влади, мовою оригіналу « Военно-гражданскую администрацию Запорожской области », з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
Всупереч вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум», окупаційною владою розпочато підготовку та організацію проведення незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області. Так, указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора, мовою оригіналу « Военно-гражданской администрации Запорожской области » № 165-р 26.07.2022 створено незаконний орган влади - «виборчу комісію Запорізької області», якій, відповідним розпорядженням голови окупаційної адміністрації держави-агресора, мовою оригіналу « Военно-гражданской администрации Запорожской области » № 195-р від 08.08.2022 «О подготовке организации проведения референдума Избирательной комиссией Запорожской области », доручено опрацювати та надати пропозиції по організаційному, матеріально-технічному та іншому забезпеченню заходів з підготовки до проведення вказаного референдуму.
Так, громадянин України ОСОБА_5 , протягом вересня 2022 року, перебуваючи на території с. Новоолександрівка Мелітопольського району Запорізької області, яке з 26.02.2022 та на цей час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, за передньою змовою з невстановленими особами із числа місцевих мешканців, з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, в порушення вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум», брав участь в організації та проведенні на території вказаного населеного пункту незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації, призначеного указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора, мовою оригіналу « Военно-гражданской администрации Запорожской области », №356-у від 20.09.2022 «О назначении референдума Запорожской области о выходе Запорожской области из состава Украины и о вхождении Запорожской области в состав российской федерации на правах субъекта российской федерации», який було безпосередньо проведено у період з 23 по 27 вересня 2022 року на тимчасово окупованій території Запорізької області, як заступник голови незаконно створеної виборчої комісії, мовою оригіналу « участковой избирательной комиссии № 314 », розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, Веселівська селищна територіальна громада, с. Новоолександрівка пров. Шкільний, буд. 2 .
Під час підготовчого судового засідання в даному кримінальному провадженні судом було встановлено наявність підстав для проведення спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), про що постановлено відповідну ухвалу від 06.06.2024 (а.с.106).
Виклик обвинуваченого у судові засідання, в ході судового розгляду кримінального провадження, здійснювався шляхом розміщення оголошень у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур'єр», «Голос України» та на веб-сайті суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України) суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Судом установлено, що в даному кримінальному провадженні стороною обвинувачення вжито всіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваного на захист, з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.
При здійсненні судового провадження судом також здійснені всі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням установлених законом особливостей такого провадження.
Обвинувачений ОСОБА_5 , будучи обізнаним, що стосовно нього розпочато кримінальне провадження, складене повідомлення про підозру та обвинувальний акт направлено до суду, в судові засідання не з'явився, незважаючи на те, що всі судові повістки (оголошення) були опубліковані у газеті «Урядовий кур'єр», « Голос України » та розміщені на офіційному веб-сайті суду. У зв'язку з цим ОСОБА_5 не був допитаний судом в якості обвинуваченого по суті пред'явленого йому обвинувачення.
Враховуючи відсутність обвинуваченого та особливості розгляду кримінального провадження, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_4 , яка була забезпечена державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях (а.с.71, т.1).
Захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_4 , у судових засіданнях зазначала, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченим і з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник належним чином приймала участь у реалізації права на захист обвинуваченого під час судового розгляду та висловила свою позицію з приводу всіх процесуальних питань, які поставали під час судового розгляду.
У судових дебатах захисник ОСОБА_4 висловила свою позицію з приводу недоведеності вини підзахисного, посилаючись на те, що у кримінальному провадженні немає достеменних та достатніх доказів вини ОСОБА_5 . Захисник вважає недоведеною вину ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, та просила ухвалити відносно нього виправдувальний вирок.
Суд вважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, за викладених у вироку обставинах, у межах висунутого обвинувачення, повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню і дослідженими в судовому засіданні наступними доказами.
Так, допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду повідомила, що обвинуваченого ОСОБА_5 знає давно, оскільки проживали в одному селі Новоолександрівка. Раніше він працював на шахті. Приблизно в період з 23 по 27 вересня 2022 року, бачила як ОСОБА_5 з іншими особами та міліцією їздив по селу з урною та приймав бюлетені від людей. Від людей чула, що вони в червні-липні 2022 р. проводили опитування у людей стосовно проведення референдуму. Вказані дії ОСОБА_5 здійснював добровільно. Інколи збиралися у дворі у ОСОБА_5 з іншими особами та обговорювали проведення референдуму. Виїхала з окупованої території разом з сім'єю 27 вересня 2022 р.
Допитана в судовому засіданні в режимі відеоконференції свідок ОСОБА_7 суду повідомила, що вона ОСОБА_5 знає довго, оскільки проживали в одному селі. Раніше він працював на шахті. Їй відомо, що ОСОБА_5 був членом комісії та їздив з іншими особами по їхній вулиці з урною по селу та приймав бюлетені від людей. Почали їздити за неділю до проведення референдуму. Коли їздили по селу та збирали бюлетені, вона бачила, що в урні були бюлетені. Вказані дії ОСОБА_5 здійснював добровільно. Також ОСОБА_5 агітував людей щоб вони переходили на сторону окупантів, вона чула це біля магазину. 27.09.2022 р. вона ходила на референдум, який відбувався в школі. Вона покинула окуповану територію 22.10.2022 р.
Допитаний в судовому засіданні в режимі відеоконференції свідок ОСОБА_8 суду повідомив, що він ОСОБА_5 знає довго, оскільки проживали в одному селі. Після окупації ОСОБА_5 радів та їздив з прапорами рф на свята. Він бачив особисто, як ОСОБА_5 в вересні 2022 року ходив по вулиці з урною по селу та приймав бюлетені від людей. Вказані дії він робив добровільно.
Оцінюючи показання свідків, суд вважає, що вони послідовні, логічні, істотних суперечностей не мають, узгоджуються з іншими доказами і у суду немає підстав сумніватися в їх достовірності.
Крім цього судом встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 09.12.2009 Дніпрорудненським МВМ Василівського РВ ГУ МВС України в Запорізькій області (документ визнано недійсним). НОМЕР_7 виданий 31.07.2019 Веселівським сектором УДМС у Запорізькій області (дійсний до 31.07.2029), є громадянином України відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України», що підтверджується інформацією наданою УДМС України в Запорізькій області від 08.01.2024 (а.с.101, т.1, а.с.49, т. 2).
Отже, обвинувачений ОСОБА_5 є суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Крім того, на підтвердження винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, стороною обвинувачення надано наступні докази, які були досліджені судом:
- протокол огляду від 28.04.2023, яким зафіксовано проведення огляду інформації розміщеної у мережі Інтернет, зі скрінштами та оптичним диском DVD-R до нього, який був оглянутий під час судового розгляду, а саме наявних публікацій у «Telegram-каналі» під назвою мовою оригіналу « ІНФОРМАЦІЯ_10 », за адресою посилання: ІНФОРМАЦІЯ_11 , виявлено декілька постів-публікацій, серед яких є публікація від 14.07.2022 о 14:09 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 під назвою, мовою оригіналу: « ІНФОРМАЦІЯ_13 », змістом якої є наступне, мовою оригіналу: «Осенью в Запорожской области пройдёт референдум о вхождении в состав Российской Федерации. Мною, как главой Военно-гражданской администрации Запорожской области , принято решение о проведении референдума, который состоится в начале осени. Прорабатываются механизмы. Референдум определит, чего хотят жители Запорожской области и как они хотят жить. Механизм проведения референдума будет прорабатываться, в волеизъявление будет открытым и ясным». Подальшим оглядом виявлено пост-публікацію від 14.07.2022 р. о 21:15, публікація за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 під назвою, мовою оригіналу: «ІНФОРМАЦІЯ_31», яка також містить відеозапис тривалість 02 хв. 03 сек. Подальшим оглядом виявлено пост-публікацію від 23.07.2022 року о 17:48 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 під назвою, мовою оригіналу: «ІНФОРМАЦІЯ_32». В ході подальшого огляду даного телеграм-каналу виявлено пост - публікацію від 28.07.2022 о 16:45, публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 , під назвою, мовою оригіналу: «ІНФОРМАЦІЯ_33», змістом якої є наступне, мовою оригіналу: «Сегодня провел рабочую встречу с главами районных и городских администраций. Обсудили ряд важных вопросов, среди которых проведение референдума, подготовка общеобразовательных учреждений к новому учебному году, новые социальные выплаты и контроль ценообразования на освобожденных территориях Запорожской области». В ході подальшого огляду виявлено пост-публікацію від 08.08.2022 р. о 14:26, публікація за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 , яка містить відеозапис тривалістю 00 хв. 42 сек. та текст з наступним змістом, мовою оригіналу: «Сегодня в рамках форума общественного движения « Мы вместе с Россией » Запорожской области, был зачитан проект резолюции с предложением провести референдум о вхождении Запорожской области в состав Российской Федерации. Резолюция была единогласно поддержана участниками форума, в котором приняли участие более 700 делегатов. Мною подписано Распоряжение Центральной избирательной комиссии Запорожской области приступить к проработке вопроса организации проведения Референдума по воссоединению Запорожской области з Российской Федерацией». В ході подальшого огляду виявлено пост-публікацію від 08.08.2022 р. о 22:16, публікація за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 , з наступним змістом, мовою оригіналу: «Дал поручение Избирательной комиссии проработать и представить предложения по организационному, материально-техническому и иному обеспечению мероприятий по подготовке к проведению Референдума о вхождении Запорожской области в состав Российской Федерации». Зображення розміщене в даному пості-публікації як розпорядження, мовою оригіналу «О подготовке организации проведения Референдума Избирательной комиссией Запорожской области », під номером №195-р від 08.08.2022 роздруковано та додано до протоколу як додаток. Зображення розміщене в даному пості-публікації як розпорядження « О назначении референдума Запорожской области », під номером №356-у від 20.09.2022 роздруковано та додано до протоколу як додаток. В ході подальшого огляду виявлено пост-публікацію від 23.09.2022 р. о 15:28, публікація за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 , яка містить відеозапис тривалістю 00 хв. 43 сек. та текст з наступним змістом, серед якого, мовою оригіналу: «Дорогие жители Запорожской области, освобожденной от украинского нацизма! Поздравляю всех с началом Референдума! Все избирательные участки приступили к своей работе. Безопасность обеспечена. Технически всё было подготовлено, к работе приступили подготовленные люди» (а.с.134-149, т.1);
- протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 13.11.2022 р. та оптичним диском DVD-R до нього, який був оглянутий під час судового розгляду, а саме відомостей з мобільного додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , під обліковим записом з ім'ям « ОСОБА_9 », що належить та яким особисто користується представник «народної поліції» м. Енергодар, громадянин України ОСОБА_10 . В ході проведення негласної слідчої (розшукової) дії було отримано доступ до облікового запису у додатку «Telegram» в якому наявна інформація, яка зберігається у відповідних чатах з іншими користувачами додатку, зокрема діалог групи « ІНФОРМАЦІЯ_13 » знаходиться у викачці телеграм аккаунта ОСОБА_10 за 23.09.2022, так як він видалив дану групу. Далі при перегляді списку наявних чатів вибрано та відкрито чат з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 », де міститься діалог з іншими учасниками групи (а.с.157-161, т.1);
- протокол огляду за результатами проведення НСРД від 05.01.2022 р. - зняття інформації з електронних інформаційних систем №59/14/1031 від 13.11.2022, у кримінальному провадженні № 220222080000000102 від 29.03.2022 відносно ОСОБА_10 , який займає посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території м. Енергодар Запорізької області. Так проведеним оглядом та аналізом наявної у вказаних файлових масивах інформації встановлено, що у файловому масиві «(14_48) Референдум», за адресою: (14-48) Референдумchats\chat_02\files\ міститься файл мовою оригіналу «Адреса и Председатели УИК(1).docx», зокрема під порядковими номерами 269-281 зазначено виборчі дільниці №309-321, розташовані на території Веселівської, Новоуспенської та Чкалівської ОТГ, та відомості про їх голів, відповідальних за проведення незаконного референдуму, а також співробітників незаконного правоохоронного органу, мовою оригіналу « ГУ МВД по Запорожской области », які здійснювали охорону громадського порядку під час проведення референдуму, зокрема під порядковим номером 274 зазначено виборчу дільницю №314 за адресою с. Новоолександрівка, пер. Шкільний, 2 , головою зазначено, мовою оригіналу « ОСОБА_11 НОМЕР_3 », а також співробітників незаконного правоохоронного органу, які здійснювали охорону громадського порядку під час проведення референдуму. Таким чином, проведеним оглядом вказаної інформації встановлено коло осіб, які у вересні 2022 року безпосередньо приймали участь в організації та проведенні на тимчасово окупованій території Веселівської ОТГ, Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу держави-агресора російської федерації, а саме - очолювали виборчі дільниці (а.с.165-176, т.1);
- протокол тимчасового доступу до речей і документів від 07.02.2023 р. та оптичним диском DVD-R до нього, який був оглянутий під час судового розгляду, проведений у присутності першого заступника міського голови Веселівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області ОСОБА_12 , а саме до електронної пошти скриньки Веселівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області (юридична адреса: Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Веселе, вул. Центральна, 136 ) - « ІНФОРМАЦІЯ_20 ». В ході огляду у папці «Вхідні» було встановлено наявність вхідного електронного листа, який надійшов об 11 год. 20 хв. 24.01.2023 з електронної поштової скриньки « ІНФОРМАЦІЯ_21 » з облікового запису « ОСОБА_13 », тимчасовий доступ до якого надано відповідною ухвалою слідчого судді. В ході тимчасового доступу, за допомогою функції «PrintScreen» було здійснено фіксацію зображення екрану монітору із вказаним електронним листом, який містить два файли із графічними зображеннями (фотографіями) документу окупаційної адміністрації Веселівської ОТГ Мелітопольського району, мовою оригіналу « Веселовской поселковой администрации Мелитопольского района », щодо підготовки та проведення незаконного референдуму 23-27 вересня 2022 року на території громади, який називається мовою оригіналу «Распоряжение №129 от 21.09.2022 «Об организации проведения Референдума на территории Веселовского района Запорожской области » (а.с.182-188, т.1);
- протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зі скріншотами та оптичним диском DVD-R до нього, який був оглянутий під час судового розгляду, а саме: зняття інформації з електронних інформаційних систем від 29.01.2023 р. - зняття інформації з електронних інформаційних систем без відома її власника, володільця або утримувача, а саме програмного забезпечення «Telegram» за ідентифікатором - номером мобільного телефону НОМЕР_4 , яким особисто користується громадянка України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , інформація стосовно прив'язки облікового запису зареєстровано під ім'ям мовою оригіналу « ОСОБА_15 », номер мобільного телефону НОМЕР_4 , назва облікового запису в мережі «Telegram» - ІНФОРМАЦІЯ_25 . Так, виявлено листування між ІНФОРМАЦІЯ_25 та особою, яка підписана як, мовою оригіналу « ОСОБА_16 » та користується обліковим записом зареєстрованим на абонентський номер НОМЕР_5 . В ході вказаного листування виявлено текстові повідомлення стосовно селищних рад, членів виборчих комісій та оплати їх роботи у складі відповідних незаконних виборчих дільниць. Серед оглянутого листування є текстове повідомлення наступного змісту: мовою оригіналу: «Добрый день. Веселовская ТО. Огромная просьба проверить оплаты для членов уик», серед яких є прізвище ОСОБА_18 , а саме під номером 4 зазначено, мовою оригіналу « ОСОБА_27 - УИК 314 » (а.с.199-213, т.1);
- протокол огляду від 29.03.2023 р., що э додатком до протоколу за результати проведення НСРД - зняття інформації з електронних інформаційних систем №59/28/336т від 29.01.2023, проведеному відносно ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_24 у кримінальному провадженні 220222080000002311 від 28.11.2022. Оглядом встановлено: Оптичний носій інформації DVD-R диск реєстр. № 59/28/100т від 29.01.2023, що є додатком до протоколу зняття інформації з електронних інформаційних систем №59/28/336т від 29.01.2023 містить файловий масив «ОСОБА_26 Telegram НОМЕР_8» з електронною інформацією облікового запису « ІНФОРМАЦІЯ_34 » у системі миттєво обміну повідомленнями «Telegram». Так проведеним оглядом та аналізом наявної у вказаному файловому масиві інформації встановлено, що у груповому чаті (листуванні) між користувачами під назвою: мовою оригіналу « Поселковые советы » міститься листування учасників чату з приводу організації та проведення у вересні 2022 року на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму щодо нібито входження Запорізької області до складу держави-агресора російської федерації, в тому числі і на території Приазовської ОТГ Мелітопольського району Запорізької області. Відповідно до наявної у вказаному чаті інформації, відповідальною за організацію та проведення вказаного незаконного референдуму на території Веселівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області була користувачка під ім'ям мовою оригіналу « ОСОБА_21 », яка безпосередньо спілкувалася з іншими користувачами з приводу підготовки організації та проведення референдуму, надавала відповідні відомості щодо членів виборчих комісій, створених та сформованих із місцевих мешканців на території Веселівської територіальної громади, водіїв, які їх обслуговували, тощо, а також поширювала відповідні списки та документи цих осіб, в тому числі і щодо оплати їх роботи у складі відповідних незаконних виборчих дільниць. Сторінки зазначеного групового чату, в яких містяться повідомлення від користувача мовою оригіналу « ОСОБА_21 », а також робочі файли щодо членів виборчих комісій Веселівської ОТГ , які вона викладала, а також електронні документи щодо оплати їм за безпосередню участь в організації і проведенні вказаного незаконного референдуму у складі відповідних виборчих дільниць, були роздруковані на 16-ти акр., які долучено до протоколу, серед яких є зокрема таблиця під назвою, мовою оригіналу «члены УИК 314, не получившие зарплату», з переліком ПІБ та посади, під порядковим номером 2 зазначено мовою оригіналу « ОСОБА_22 - зам.педседателя». Також були роздруковані робочі файли, які викладали інші учасники чату, що містять загальну інформацію (інструкції, посібники, пам'ятки, алгоритми дій тощо) про організацію та порядок проведення вказаного незаконного референдуму, які долучені до протоколу як додаток на 66-ти арк. Таким чином, проведеним оглядом вказаної інформації встановлено, що у вересні 2022 року організацією та проведенням на тимчасово окупованій території Веселівської ОТГ Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу держави-агресора російської федерації, безпосередньо займалася депутат Веселівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області 8-го скликання ОСОБА_23 , а також встановлене конкретне коло осіб, які були членами незаконних виборчих комісій у цій територіальній громаді та безпосередньо проводили незаконний референдум та визначених за ними територіях (а.с.218-250, т.1, а.с.1-25, т.2);
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 17.08.2023 за участю свідка ОСОБА_24 , відповідно до якого свідок на фотознімках Фототаблиці впізнав особу на фотознімку під № 1, як ОСОБА_5 , за зовнішніми рисами обличчя, а також віком - приблизно 30 років. Відповідно до довідки до фототаблиці, на фото під № 1 зображено громадянина України ОСОБА_5 (а.с.28-30, т. 2);
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 17.08.2023 за участю свідка ОСОБА_25 , відповідно до якого свідок на фотознімках Фототаблиці впізнала особу на фотознімку під № 1, як ОСОБА_5 , за зовнішніми рисами обличчя, а також віком - приблизно 30 років. Відповідно до довідки до фототаблиці, на фото під № 1 зображено громадянина України ОСОБА_5 (а.с.31-33, т. 2);
- витяг із наказу № 1480-к від 26.07.2022 року про звільнення ОСОБА_5 , електрослюсаря чергового та з ремонту устаткування підземної дільниці внутрішньо шахтового транспорту шахти « Експлуатаційна », звільнити 26.07.2022 р. у зв'язку з неможливістю забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, через відсутність виробничих, організаційних та технічних умов, для виконання будь-якої роботи внаслідок повної втрати контролю та володіння над виробничими потужностями ПрАТ « ЗЗРК » (а.с.35а, т.2);
- відповідь на запит до ПФУ з РЗО про джерело та розмір доходів ЗО відносно ОСОБА_5 (а.с.38-48, т.2).
В судовому засіданні також були досліджені витяги з ЄРДР, клопотання та постанови слідчих, ухвали слідчих суддів, протоколи за результатами проведення негласних слідчих дій, які стосуються даного кримінального провадження. Вказані документи як кожен окремо, так і всі вони в своїй сукупності (за критеріями хронологічності, дотримання встановлених строків реалізації ухвал слідчого судді, відносності тощо) повністю відповідають вимогам КПК України. Документи є розсекреченими у встановленому законом порядку, про що на них містяться відповідні відмітки (а.с.29-30, 42-58, 70, 73-74, 78-86, 131-133, 150-156, 162-164, 177-181, 189-195, 214-217, т. 1, 26-27, 53, 57-59, 60-63, 64-74, т. 2).
Оцінюючи наведені докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає, що вони відповідають вимогам передбаченим ст. 85-87 КПК України і в повному обсязі доводять вину обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Суд вважає, що обвинувачений усвідомлював факт окупації та агресії з боку Російської Федерації, створення окупаційною владою незаконних органів, участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території здійснював свідомо, умисно, добровільно за власним волевиявленням.
У матеріалах провадження відсутні об'єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_5 діяв не добровільно, виконував обов'язки під психічним впливом та фізичним примусом, та дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала йому чи іншим особам, або інтересам держави.
Також суд враховує і те, що обвинувачений ОСОБА_5 не вживав заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України.
Таким чином, детальний аналіз наявних у справі доказів, дозволяє суду зробити висновок про те, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 повністю підтверджена дослідженими судом доказами і його дії слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, як участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_5 , суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані, які характеризують обвинуваченого, - раніше він не судимий, офіційно не працевлаштований, одружений, має на утриманні малолітню дитину, під наглядом лікарів нарколога та психіатра не перебуває, відсутність обставин, що пом'якшують покарання. Обставини, що обтяжують покарання - вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
З огляду на вищевикладене, враховуючи особу ОСОБА_5 зважаючи на наслідки злочину, для досягнення цілей покарання, встановлених ст. 50 КК України, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_5 основне покарання у вигляді позбавлення волі в межах санкції статті.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади або займатися певною діяльністю, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_5 додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати будь-які посади у органах державної влади, органах місцевого самоврядування та з позбавленням права займатися діяльністю пов'язаною з організацією та проведення виборів та референдумів та враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті.
В даному випадку суд вважає, що буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади, місцевого самоврядування та займатися діяльністю пов'язаною з організацією та проведення виборів та референдумів.
Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу. Санкцією частини 5 статті 111-1 КК України передбачена можливість застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна.
Таке додаткове покарання щодо ОСОБА_5 є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення ним кримінальних правопорушень, оскільки забезпечить у сукупності з іншими складовими покарання найбільший виховний ефект покарання.
На переконання суду та враховуючи, що ОСОБА_5 вчинив злочин проти основ Національної безпеки України , в умовах воєнного стану під час повномасштабної агресії рф, переховується на тимчасово окупованій території України, його виправлення та перевиховання неможливе без ізоляції від суспільства. З урахуванням усіх обставин, загальних засад призначення покарання, обвинуваченому слід призначити покарання в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України у вигляді позбавлення волі на певний строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та з конфіскацією майна. Підстав для застосування ст. 69 КК України, суд не вбачає.
Цивільний позов не заявлено, судові витрати та речові докази відсутні.
Оскільки суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_5 основного покарання у вигляді позбавлення волі, то строк відбування ним покарання слід рахувати з часу його фактичного затримання.
Строк додаткового покарання слід обчислювати відповідно до ч. 3 ст. 55 КК України.
Враховуючи те, що ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 04.03.2024 в порядку, визначеному ч. 6 ст. 193 КПК України, обвинуваченому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити без змін (а.с.69-74, т.2).
Враховуючи, що судом призначається покарання у вигляді конфіскації майна обвинуваченого, не підлягає скасуванню арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 01.03.2024 (а.с.60-63, т.2) на майно, яке належить ОСОБА_5 .
Керуючись ст.ст. 297-1, 323, 349, 367-371, 374-376 КПК України, суд.-
Визнати винним обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України і призначити йому покарання у вигляді 7 (семи) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати будь-які посади у органах державної влади, органах місцевого самоврядування та з позбавленням права займатися діяльністю пов'язаною з організацією та проведення виборів та референдумів строком на 12 (дванадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна.
Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою залишити без змін до набрання вироком законної сили. Строк відбування покарання обвинуваченому ОСОБА_5 обчислювати з моменту фактичного затримання.
Строк додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади у органах державної влади, органах місцевого самоврядування та з позбавленням права займатися діяльністю пов'язаною з організацією та проведення виборів та референдумів обчислювати з моменту відбуття ОСОБА_5 основного покарання у вигляді позбавлення волі.
Арешт накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 01.03.2024 року на транспортний засіб «ВАЗ 21093» номерний знак НОМЕР_6 , який належить на праві приватної власності ОСОБА_5 - залишити без змін, у зв'язку з необхідністю виконання додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області, протягом 30 днів з дня його проголошення.
Копію вироку для вручення обвинуваченому видати захиснику, а інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя: ОСОБА_1