Заводський районний суд м. Запоріжжя
вул. Мирослава Симчича 65, м. Запоріжжя, 69106, тел.099-55-49-125 , inbox@zv.zp.court.gov.ua
Справа № 332/795/24
Провадження №: 1-кп/332/122/25
09 грудня 2025 р.м. Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючої судді: ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судових засідань: ОСОБА_2 ,
прокурорів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
захисника: ОСОБА_8 ,
провівши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Заводського районного суду міста Запоріжжя судовий розгляд в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України (in absentia) у кримінальному провадженні за № 22023080000000371 від 28.02.2023 за обвинуваченням:
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Балки Василівського р-ну Запорізької області, громадянина України, неодруженого, з вищою освітою, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
1.Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Незалежність України визнано значною кількістю держав світу, у тому числі 05.12.1991 російською федерацією.
За загальновідомим фактом, в порушення норм міжнародного права, приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року підрозділи збройних сил та інших збройних формувань рф на виконання наказів вищого військового та політичного керівництва рф щодо розв'язання агресивної війни та воєнного конфлікту проти України, із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, вторглись на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України, у тому числі і Василівського району Запорізької області, до якого територіально належить Дніпрорудненська міська територіальна громада.
З метою відсічі військовій агресії РФ 24.02.2022 Указами Президента України у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України, затверджених Верховною радою України до 14 лютого 2024 року.
Починаючи з 13.03.2022 Дніпрорудненська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією»), що у відповідності до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022) є незаконним і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Разом з тим, не пізніше 04.05.2022, представниками зф держави-агресора рф всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно- правовим актам, за підтримки місцевих колаборантів та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, цілеспрямовано було створено військово-цивільну адміністрацію м. Дніпрорудне (мовою оригіналу военно-гражданская администрация г. Днепрорудное), з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території, встановлення тотального контролю та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Так, не раніше травня 2022 громадянин України ОСОБА_9 , перебуваючи у м. Дніпрорудне Запорізької області маючи антиукраїнські погляди, підтримуючи ідеї «русского мира», діючи з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора рф, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної влади та добровільно зайняв посаду, мовою оригіналу - «заместителя главы военно-гражданской администрации г. Днепрорудное по вопросам ЖКХ» (українською - «заступник голови військово-цивільної адміністрації м. Дніпрорудне з питань житлово-комунального господарства»), пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органі влади держави- агресора, мовою оригіналу - «военно-гражданской администрации г. Днепрорудное», створеного на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне Запорізької області.
Так, ОСОБА_9 , діючи умисно, розуміючи та усвідомлюючи протиправність своїх дій, добровільно виконуючи функції, мовою оригіналу - «заместителя главы военно-гражданской администрации г. Днепрорудное по вопросам ЖКХ», вищевказаного органу влади, незаконно створеного окупаційною адміністрацією держави-агресора рф, з власних корисливих, політичних та ідеологічних мотивів, бажаючи проявити себе та довести окупаційній владі свою лояльність та відданість, вчиняв протиправні дії.
Зокрема, ОСОБА_9 , перебуваючи на добровільно займаній вищезазначеній посаді, у незаконному органі влади держави-агресора, мовою оригіналу - «военно-гражданской администрации г. Днепрорудное», діючи умисно, здійснював ряд заходів, спрямованих на пошук осіб з числа місцевих жителів, які б надали згоду на співпрацю із окупаційною владою та погодились на зайняття посад в «военно-гражданской администрации г. Днепрорудное», вчиняв дії щодо налагодження роботи комунальних служб за вказівками та наглядом представників держави агресора, вчиняв протиправні дії в частині висловлення прихильності вчинення дій окупаційних сил російської федерації на території міста Дніпрорудне шляхом пропаганди державної символіки російської федерації, а також вчиняв дії направлені на належне функціонування окупаційного органу влади держави агресора рф, мовою оригіналу - «военно-гражданской администрации г. Днепрорудное».
2. Стаття (частина статті) закону України про кримінальну відповідальність, що передбачає відповідальність за кримінальне правопорушення, винним у вчиненні якого визнаний обвинувачений.
Своїми умисними діями ОСОБА_9 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК, а саме добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
3. Позиція обвинуваченого.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_9 (in absentia), який показань суду не надавав та з будь-якими клопотаннями до суду не звертався.
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_9 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо нього кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування, а також, що досудове розслідування даного кримінального провадження здійснювалось у спеціальному провадженні, згідно ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 17.01.2024 року (т. 1 а.п. 126-130), то виходячи зі змісту ухвали Заводського районного суду м. Запоріжжя від 25.07.2024 року було прийнято рішення про здійснення спеціального судового провадження у даному кримінальному провадженні (т. 1 а.п. 152-153) і, відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченого.
У зв'язку з цим обвинуваченого ОСОБА_9 не було допитано судом в якості обвинуваченого по суті пред'явленого його обвинувачення.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Отже, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1 ст. 7 КПК України).
Суть принципу законності відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, крім іншого, полягає у тому, що під час кримінального провадження суд, прокурор та слідчий зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 10 КПК України, суть принципу рівності перед законом і судом полягає у тому, що не може бути привілеїв чи обмежень у процесуальних правах, передбачених цим Кодексом, за будь-якими ознаками, у тому числі за політичними переконаннями.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_9 до слідчого (прокурора), направлених йому повідомлень з приводу його прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що він мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя.
Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомлена мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самим захисника; в) бути засудженим в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ним захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного йому захисника безплатно.
Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Так, у рішеннях ЄСПЛ у справах «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року; «F.C.B. проти Італії» від 28 серпня 1991 року; «Т. проти Італії» від 12 жовтня 1992 року; «Пуатрімоль проти Франції» від 23 листопада 1993 року; «Кромбах проти Франції» від 13 лютого 2001 року; «Меденіца проти Швейцарії» від 14 червня 2001 року; «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року; «Да Лус Домінгеш Ферейра проти Бельгії» від 24 травня 2007 року висвітлено пункт про здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого в аспекті вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка закріплює право кожного на справедливий суд, коли немає підстав вважати, що обвинувачений не був належно повідомлений про розпочате щодо нього судове провадження; якщо він згодом може домогтися ухвалення нового судового рішення за його участі, в якому містилася б оцінка обґрунтованості висунутих проти нього обвинувачень, а також під час дотримання інших гарантій його конвенціальних прав. Це свідчить про те, що здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого не суперечить вимогам цього нормативно-правового акту міжнародного значення.
Натомість, ОСОБА_9 скористався своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України.
Таким чином, ОСОБА_9 , в силу п. 3 ч. 3 ст. 323 КПК України, обізнаний, тобто повинен був знати, що стосовно нього розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру та обвинувальний акт спрямовано до суду, втім до слідчого та до суду жодного разу не з'явився. Про причини неявки суду не повідомив, можливістю взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не скористався.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_9 , який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Крім того, інтереси обвинуваченого ОСОБА_9 в судовому процесі належно і якісно були представлені захисником ОСОБА_8 , яка була забезпечена державою з Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Отже, судом виконаний обов'язок щодо вжиття усіх заходів, необхідних для забезпечення обвинуваченому у колабораційній діяльності ОСОБА_9 , права на кваліфікований захист, у тому числі і призначення захисника, який би надавав практичну юридичну допомогу ефективно, оскільки такий захист не може бути ілюзорним заради «видимості судового процесу», що є одним із основоположних елементів справедливого розгляду, на що неодноразово наголошував і наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
Позиція сторони захисту.
Так, захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_8 у судовому засіданні зазначила, що суду не надано належних та допустимих доказів добровільності зайняття ОСОБА_9 посади. Жоден зі свідків не підтвердив вказану інформацію. Також не було перевірено, чи вчинявся тиск на обвинуваченого або здійснювалися погрози з метою зайняття ним посади в адміністрації м. Дніпрорудне. Тому просила виправдати ОСОБА_9 через відсутність в його діях складу кримінального правопорушення.
4. Докази на підтвердження встановлених судом обставин вчинення кримінального правопорушення.
Судом встановлено, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Балки Василівського району Запорізької області, документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 від 10.11.2005 року, є громадянином України, що підтверджується копією заяви про видачу паспорта Ф1 (т. 1 а.п. 143).
Отже, обвинувачений ОСОБА_9 є суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Також судом приймається до уваги, що загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 збройні сили рф вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і Василівського району Запорізької області.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована рф територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Тимчасова окупація рф територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 12 серпня 2022 року», Василівська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та перебувала у ньому протягом всього періоду чинності вказаного наказу, який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.
Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 втратив чинність на підставі наказу Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025.
Відповідно до нині діючого наказу Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 Василівська міська територіальна громада також віднесена до тимчасово окупованих територій України.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, надані прокурором під час судового розгляду, суд вважає, що вина ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується такими доказами:
- показами свідка ОСОБА_10 , яка у судовому засіданні пояснила, що вона була знайома з ОСОБА_9 з 2016-2017 року, з того моменту, коли його призначили директором КП «Комфорт» Дніпрорудненської міської ради. Вона на той час обіймала посаду начальника юридичного відділу Дніпрорудненської міської ради, вони працювали в одному приміщенні, тому постійно спілкувались по роботі.
Свідок в окупації була до 14 червня 2022 року, на той момент вона знала, що почали створювати окупаційну адміністрацію, яку очолив ОСОБА_11 . Їй також пропонували зайняти там посаду. Їй також було відомо, що ОСОБА_9 зайняв на той час посаду заступника ОСОБА_11 - тобто заступника з питань житлово-комунального господарства.
Десь 6 або 7 червня 2022 року, їй зателефонували з окупаційної військової адміністрації представники російських військ та запросили на бесіду. Зранку вона сходила на бесіду, але не зрозуміла, що від неї потрібно було. Потім знову зателефонували та вимагали від неї, щоб вона надала документи генерального плану, але так, як вона юрист, то в її відділі не було таких документів. Але російський військовий почав погрожувати та вимагати ці документи. Так як вона знала, що там працює ОСОБА_9 , то зателефонувала йому та попросила допомоги. ОСОБА_9 приїхав до неї, разом вони поїхали до військової адміністрації, де зайшли до ОСОБА_11 та до коменданта. Там вони пояснили, що у свідка дійсно немає цих документів і по її посадових обов'язках вони і не повинні бути в неї. Потім ОСОБА_9 відвіз її додому, після чого до неї не зверталися.
Свідок бачила, що у військовій адміністрації у ОСОБА_9 був свій кабінет. Вона зрозуміла це, оскільки він відкрив ключем цей кабінет і зайшов всередину. Вивіски ніякої там не бачила, дуже хвилювалась. На цьому приміщенні вже був російський прапор, в холі там сиділи військові по формі та зі зброєю, які забирали особисті речі відвідувачів при вході на другий поверх.
Потім ОСОБА_9 почав обіймати посаду голови військової адміністрації замість ОСОБА_11 , він і зараз обіймає цю посаду.
Захоплення міста Дніпрорудного і приміщення міської ради відбулось десь на початку квітня 2022 року.
Незаконна влада почала працювати та запрошувати людей десь в кінці квітня-початку травня 2022 року. Вже на кінець травня все працювало під окупаційною владою.
Свідок не знає, що спонукало ОСОБА_9 працювали на окупаційну владу. Не може відповісти на питання, чи добровільно він зайняв цю посаду.
- показами свідка ОСОБА_12 , який у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_9 знає приблизно 10 років як мешканця с. Балки. У 2021 році свідок працював на посаді начальника сектору превенції ВП 2 м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, а ОСОБА_9 працював директором КП «Комфорт» Дніпроруднецької міської ради.
Після повномасштабного вторгнення, приблизно з 07квітня 2022 року він виїхав з м. Дніпрорудне до м. Запоріжжя, де продовжує працювати в поліції.
Як йому відомо з телеграм каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 », про що і мешканці міста казали, що ОСОБА_9 не виїхав, десь з травня-червня 2022 року він почав працювати в міській раді окупаційної влади в цивільно військовій адміністрації та був заступником голови військово-цивільної адміністрації з питань комунального хазяйства, а саме став заступником ОСОБА_11 . На теперішній час з телеграмканалів свідку відомо, що ОСОБА_9 працює головою військової адміністрації м. Дніпрорудне.
До грудня 2022 року, виїзд з окупованої території був безпечний, але ОСОБА_9 не виїхав. Тому вважає, що він добровільно співпрацює з окупаційною владою. Факти примусу, погроз йому не відомі. Особисто з ОСОБА_9 з часу окупації не спілкувався і не бачив його.
- показами свідка ОСОБА_13 , який у судовому засіданні повідомив, що він знайомий із ОСОБА_9 , але в дружніх стосунках вони не були. Особисте спілкування з ОСОБА_9 було задовго до повномасштабного вторгнення, по причині скарги на працівників КП «Комфорт», де працював ОСОБА_9 .
Після окупації ОСОБА_9 зайняв посаду заступника міського голови з житлово-комунальних послуг. Про це він дізнався з інтернет видань, бачив фото ОСОБА_9 з головою міської адміністрації. Свідок вважає, що цю посаду він зайняв добровільно.
Свідок виїхав до м. Запоріжжя 05 квітня 2022 року. Виїхати було можливо всім. Вважає, що фінансові питання змусили ОСОБА_9 перейти на співпрацю з окупаційною владою. Факти примусу та погроз щодо ОСОБА_9 не відомі.
Покази допитаних у судовому засіданні свідків логічні, послідовні, доповнюють одне одного та не містять суперечок, узгоджуються між собою, а тому сумнівів у суду не викликають. У суду не має підстав сумніватися в достовірності показів свідків, всі свідчення надавалися під присягою.
Крім того, зазначені покази відповідають письмовим доказам, наданим стороною обвинувачення на підтвердження провини обвинуваченого, що досліджені судом у судовому засіданні.
Так, під час судового засідання за клопотанням сторони обвинувачення були досліджені наступні письмові докази:
- протокол огляду від 01.02.2024 року, об'єктом якого послугував Інтернет сайт «Федеральная налоговая служба россии» за посиланням: «https://www.nalog.gov.ru/rn77/». В процесі подальшого огляду сайту було здійснено перехід на вкладку із заголовком «Сервисы и госуслуги», де було відкрито вкладку за електронною адресою: «https://www.nalog.gov.ru/rn77/about_fts/el_usl/», де в розділі «Сведения из реестров» підрозділ «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в електронном виде», здійснено перехід на вкладку за електронною адресою: «https://egrul.nalog.ru/index.html», де виявлено головну сторінку сайту «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/УГРИП в електронном виде». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос», введено ідентифікатор «ВОЕННО-ГРАЖДАНСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ Г. ДНЕПРОРУДНОЕ», за результатами пошуку знайдено інформацію (мовою оригіналу): 271630, РОССИЯ, ЗАПОРОЖСКАЯ ОБЛ. , ВАСИЛЬЕВСКИЙ М.О. , ДНЕПРОРУДНОЕ Г., ЭНТУЗИАСТОВ ПР-КТ, Д. 11, ОГРН: 1229000020039, Дата присвоения ОГРН: 22.12.2022, ИНН: 9001011509, КПП: 900101001, ВРЕМЕННО ИСПОЛНЯЮЩИЙ ОБЯЗАННОСТИ ГЛАВЫ: ОСОБА_16 , Сведения о номерах юридического лица на день принятия в Российскую Федерацию: 9, 4022001367.
До вказаного протоколу додано (мовою оригіналу): «Выписку из Единого государственного реестра юридических лиц» от 02.02.2024 № ЮЭ9965-24-11429134, яка містить відомості про юридичну особу «ВОЕННО-ГРАЖДАНСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ Г. ДНЕПРОРУДНОЕ » (т. 2 а.п. 2-12);
-Протокол огляду від 01.02.2024, об'єктом якого є інформація, розміщена на сайті « https://kiborg.news/»
Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, які мають суттєве значення для цього кримінального провадження.
При відкритті посилання на сайт, серед іншого, а саме під час прогортування стрічки новин було виявлено публікацію, під назвою «Ні рублям, «так» партизанстру» Василівський…».
Вказана містить наступний текст «Однією з жертв імперських забаганок російської верхівки стала частина Запорізької області. Під час повномасштабного вторгнення російська армія окупувала зазначені території й створила на них «Запорізьку військово-цивільну адміністрацію». Розповідаємо про стан речей у Василівському районі, що входить до складу «адміністрації».
Керують на захоплених територіях «голови військово-цивільних адміністрацій». Надаємо дані осіб, що обійняли запроваджені окупантами посади. Серед них очільники Василівського району, Василівки, Михайлівки, Енергодара, Великої Білозерки, Кам'янки-Дніпровської та Дніпрорудного.».
Після тексту наявне зображення з таблицею з колонками «№ п/п», «ФИО», «Должность» та «Номер телефона». У вказаній таблиці під № 11 наявна інформація про особу з даними «11. ОСОБА_18 главы ВГА города Днепрорудный НОМЕР_2 » (т. 2 а.п. 13-17).
-протокол огляду від 01.02.2024, об'єктом якого є інформація, розміщена на каналі « Вежливые и заботливые» у додатку «Telegram».
Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, які мають суттєве значення для цього кримінального провадження.
В ході огляду вказаного інформаційного ресурсу було виявлено публікацію, яка становить інтерес для досудового розслідування, а саме публікацію від 4 травня 2022 року.
Вказана публікація містить текст: «Обращение исполняющего обязанности главы администрации г. Днепрорудное Запорожской области ОСОБА_19 к жителям города».
Також до вказаної публікації прикріплене відео, тривалістю 1 хв. 39 сек., на якому зображено особу, зовні схожу на ОСОБА_11 , який сидить за столом та говорить: «Добрый день уважаемые жители города Днепрорудного. В настоящее время работа администрации города практически парализована. Депутатский корпус фактически не работает. Многие горожане уехали, но большинство осталось и они хотят жить в родном городе. В этот сложный период мне, ОСОБА_19 , предложено возглавить администрацию города Днепрорудный. Прекрасно осознаю всю сложность такого шага и готов взять на себя эту ответственность. Очень надеюсь на понимание и поддержку руководителей коммунальных предприятий, предпринимателей и всех неравнодушных будущего нашего города жителей, тех кто был ему нужен мирное время, а сейчас тем более. В настоящий момент, в наш город наладилось регулярные поставки гуманитарной помощи из Российской Федерации, предпринимается исчерпывающие меры по обеспечению функционирования предприятий, объектов торговли, медицины и образования. Также мною организован приём разных для обсуждения всех проблемных вопросов требующих оперативного решения. В кратчайшие сроки вновь возобновить свою работу официальный сайт администрации откуда вы сможете получать достоверную информацию о жизнедеятельности нашего города. Уважаемые граждане для поддержания порядка и скорейший стабилизации социально-экономической обстановки в нашем городе также прошу вас оказывать максимальное содействие руководства воєнно-гражданской администрации. Я уверен что вместе мы обязательно преодолеем все имеющиеся трудности. Спасибо за внимание» (т. 2 а.п. 18-21).
-протокол огляду від 30.01.2024, об'єктом огляду є інформація розміщена на каналі «ИНФО Днепрорудный» у додатку «Telegram».
Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, які мають суттєве значення для цього кримінального провадження.
Під час огляду в формі для пошуку було введено прізвище особи «ОСОБА_9» та виявлено 2 публікації:
Перша публікація здійснена 23.10.2023 о 15:05 год., під назвою «Распоряжение ВрИО Главы Военно-гражданской администрации г.Днепрорудное ОСОБА_16 от 23.10.2023г.»
Вказана публікація містить посилання на соціальні мережі та текст наступного змісту: «Распоряжение ВрИО Главы Военно-гражданской администрации г.Днепрорудное ОСОБА_16 от 23.10.2023г.
1. Установить начало отопительного периода 2023-2024 годов с 18-00 27.10. 2023 года на территории города Днепрорудное, при этом учесть, что отопительный сезон начинается не позднее дня, следующего за днем окончания пятидневного периода, в течение которого соответственно среднесуточная температура наружного воздуха ниже +8 градусов.
2. Ответственность за исполнение настоящего распоряжения возложить на исполняющего обязанности директора КП «Днепрорудненские тепловые сети» ОСОБА_20 :
- решить вопрос с обеспечением газоснабжения котельной;
- осуществить запуск системы отопления жилищного фонда, учреждений, организаций и предприятий города.
3. Контроль за выполнением Распоряжения возложить на заместителя Главы ВГА по вопросам ЖКХ ОСОБА_18 »
Друга публікація здійснена 03.03.2023 о 19:23 год., під назвою «Сегодня в СОШ №1 "София" прошёл праздничный концерт посвящённый 8 Марта». Вказана публікація містить посилання вказану публікацію та текст наступного змісту: Сегодня в СОШ №1 "София" прошёл праздничный концерт посвящённый 8 Марта - "Любимым, нежным, прекрасным", на котором выступили ученики школы, с разнообразными номерами. Глава Военно-Гражданской Администрации, ОСОБА_19 вместе с ОСОБА_21 и ОСОБА_18 поздравили тёплыми словами благодарности учителей и директора школы, с предстоящим Международным женским днём. Также на концерте со своим праздничным выступлением были ОСОБА_45 и ОСОБА_46, поздравив женщин и девушек с праздником своими песнями.» (т. 2 а.п. 22-27).
- протокол огляду від 30.01.2024, об'єктом якого є інформація розміщена на каналі «Администрация города Днепрорудный» у додатку «Telegram».
Під час огляду вказаного каналу було введено прізвище особи « ОСОБА_22 » та виявлено 7 публікацій:
1.Публікація, здійснена 03.03.2023 о 19:23 год. під назвою «Сегодня в СОШ №1 "София" прошёл праздничный концерт посвящённый 8 Марта». Вказана публікація містить текст наступного змісту: Сегодня в СОШ №1 "София" прошёл праздничный концерт посвящённый 8 Марта - "Любимым, нежным, прекрасным", на котором выступили ученики школы, с разнообразными номерами. Глава Военно-Гражданской Администрации, ОСОБА_19 вместе с ОСОБА_21 и ОСОБА_18 поздравили тёплыми словами благодарности учителей и директора школы, с предстоящим Международным женским днём. Также на концерте со своим праздничным выступлением были ОСОБА_45 и ОСОБА_46, поздравив женщин и девушек с праздником своими песнями.»
2.Публікація, здійснена 07.08.2023 о 18:23 год. під назвою «Сегодня в СОШ №1 "София" состоялась встреча Главы ВГА Днепрорудного, ОСОБА_19 и заместителя по коммунальным вопросам, ОСОБА_18 с горожанами». Вказана публікація містить посилання вказану публікацію, фотоматеріали та текст наступного змісту: «Сегодня в СОШ №1 "София" состоялась встреча Главы ВГА Днепрорудного, ОСОБА_19 и заместителя по коммунальным вопросам, ОСОБА_18 с горожанами. В процессе беседы, были рассмотрены вопросы и даны ответы о предстоящих выборах и процессе голосования. Основной задачей встречи, был сбор предложений в "Народную программу" партии "Единая Россия". Участники встречи активно приняли участие в обсуждении ряда вопросов и подали более 30 различных предложений».
3.Публікація, здійснена 07.08.2023 о 19:11 год. під назвою «Сегодня состоялась вторая встреча Главы ВГА города Днепрорудного, ОСОБА_19 и заместителя по коммунальным вопросам, ОСОБА_18 с жителями нашего города». Вказана публікація містить посилання вказану публікацію, фотоматеріали, на яких зображений ОСОБА_9 та текст наступного змісту: «Сегодня состоялась вторая встреча Главы ВГА города Днепрорудного, ОСОБА_19 и заместителя по коммунальным вопросам, ОСОБА_18 с жителями нашего города. Жители города приняли активное участие в подаче своих предложений в "Народную программу" партии "Единая Россия". Среди них было и благоустройство территории города, придомовых территорий, восстановление парковой зоны, проблемы освещения, коммунальных услуг, работы магазинов, вопросы медицины, образования и многие прочие проблемы, касаемо нашего города, с которыми сталкиваются жильцы».
4.Публікація, здійснена 30.08.2023 о 10:02 год. під назвою «Единая Россия» продолжает встречи с жителями района по актуальным вопросам.». Вказана публікація містить посилання вказану публікацію, фотоматеріали, на яких зображений ОСОБА_9 та текст наступного змісту: ««Единая Россия» продолжает встречи с жителями района по актуальным вопросам. Продолжаем работать, проводить встречи с жителями района, вместе с «Единой Россией» формировать план развития региона на ближайшие годы. Прошла встреча кандидатов в депутаты от партии «Единая Россия» с жителями села Скельки. Обсудили важные вопросы по наполняемости школ, проблемы перевозки детей в школу и другие организационные вопросы. Встречу провели кандидаты в депутаты от партии «Единая Россия» ОСОБА_19 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_23 ».
5.Публікація, здійснена 10.09.2023 о 16:57 год. під назвою «Единый день голосования по Васильевском району». Вказана публікація містить посилання вказану публікацію, фотоматеріали, на яких зображений ОСОБА_9 та текст наступного змісту: «Единый день голосования по Васильевском району. Участие в голосовании приняли кандидаты в депутаты районного совета: ОСОБА_24 , начальник участка электросвязи и технологической диспетчеризации ООО "ДЖРК": Мы работаем для сохранения и развития нашего края, благополучия простых людей, за единство и процветание нашей Родины; Заместитель Главы ВГА по коммунальным вопросам - ОСОБА_18 . Слово, дело, результат; А также ОСОБА_25 . Начальник автотранспортного цеха ДЖРК».
6.Публікація, здійснена 17.10.2023 о 20:10 год. під назвою ««Единая Россия»:». Вказана публікація МІСТИТЬ посилання вказану публікацію, фотоматеріали, на яких зображений ОСОБА_9 та текст наступного змісту: ««Единая Россия»: Депутат от партии «Единая Россия» Васильевского окружного совета депутатов, ОСОБА_18 , провел прием в общественной приемной «Единой Россиич.с Главой ВГА с. Балки ОСОБА_26 , с директором ГКУ ЗО «Балковской средней общеобразовательной школы» Васильевского района ОСОБА_47 , директором ГКУ ПО ЗО «Днепрорудненского индустриального колледжа» ОСОБА_28 , обсудили проблемные вопросы села и учебных заведений. Партия «Единая Россия» будет работать над решением этих вопросов».
7.Публікація, здійснена 17.10.2023 о 20:10 год. під назвою « Вчера, 18 октября, в преддверии 80-летия освобождения Васильевского района от немецко-фашистских захватчиков в Днепрорудненском индустриальном колледже посажено "Дерево памяти".». Вказана публікація містить посилання вказану публікацію, фотоматеріали, на яких зображений ОСОБА_9 та текст наступного змісту: «Вчера, 18 октября, в преддверии 80-летия освобождения Васильевского района от немецко-фашистских захватчиков в Днепрорудненском индустриальном колледже посажено "Дерево памяти". Это подарок депутата Васильевского окружного совета от партии Единая Россия ОСОБА_18 » (т. 2 а.п. 28-38);
- протокол огляду від 09.02.2023, об'єктом якого є інформація, розміщена на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у месенджері «Telegram».
Під час огляду відомостей, що опубліковані на телеграм каналі «ІНФОРМАЦІЯ_3», було виявлено наступні публікації:
1.Публікація від 02 вересня 2022 року о 09 год. 41 хв. з текстом наступного змісту (мовою оригіналу): «… предатели ОСОБА_29 и ОСОБА_9 принесли престарелой женщине семь рублей и три копейки в конверте. А за кадром наверное попросили поставить галочку в бюллетене…».
Окрім тексту в публікації міститься фотографія, на якій зображено керівника «военно-гражданской администрации г. Днепрорудное» ОСОБА_11 та ОСОБА_9 - так званого «заместителя главы военно-гражданской администрации г. Днепрорудное по вопросам ЖКХ».
2.Публікація від 08 лютого 2023 року о 23 год. 11 хв. з текстом наступного змісту (мовою оригіналу): « ОСОБА_30 , 12.08.1989 года рождения, всю свою недолгую жизнь мечтал носить белые рубашечки и начищенные туфельки, и руководить, руководить, руководить.... был и предпринимателем, и депутатом в Балках, и начальником КП "Комфорт" в Днепрорудном. Но … вечно всего мало. Вот и … к оркам. Посмотрите на его довольное …, как оно …… радуется pyzzKOMy миру. Чтоб вы понимали, ОСОБА_18 сейчас не просто заместитель гауляйтера ОСОБА_11 по вопросам ЖКХ, но и начальник коммунального предприятия "Днепрорудненские тепловые сети". Перерегистрировал украинское КП на россию и радуется...
ОСОБА_9 живет в АДРЕСА_2, передать ему привет можно по тел. НОМЕР_5».
Окрім цього, у зазначеній публікації наявні 2 зображення, одне з них - фотографія групи осіб, серед яких є ОСОБА_9 (позначений стрілкою), які стоять під прапором російської федерації (т. 2 а.п. 41-47);
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.12.2022 за участю свідка ОСОБА_10 , яка після огляду фотокарток заявила, що особа зображена на фототаблиці 1 під № 4 мені знайома, про цього чоловіка вона надала покази в ході допиту як свідка від 02.12.2022 та 24.06.2022. Зазначений чоловік (заступник голови т.зв. «військово-цивільної адміністрації м. Дніпрорудне» з комунальних питань), а саме, ОСОБА_9 , з яким вони крайній раз бачились 07.06.2022 року коли разом з ним приходили до голови т.зв. «військово - цивільної адміністрації м. Дніпрорудне» ОСОБА_11 з приводу питання зникнення генерального плану м. Дніпрорудне. (т. 2 а.п. 48-50);
-протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж від 10.06.2022 року.
У ході проведення негласної слідчої (розшукової) дії встановлено:
03.05.2022 між колишнім заступником голови м. Дніпрорудне ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який користується моб. тел. НОМЕР_3 було проведено розмову з ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який використовує засіб мобільного зв'язку за номером НОМЕР_4 .
Під час вказаної розмови ОСОБА_32 запропонував зустріч ОСОБА_9 та повідомив, що кандидатура ОСОБА_22 висувається на посаду «зама по комуналке», на що останній без вагань погодився. Вказана розмова носить невимушений характер, відсутній тиск або погрози.
Крім того, у ході проведення негласної слідчої (розшукової) дії було встановлено, що між ОСОБА_32 та ОСОБА_9 періодично відбувалися розмови, здебільшого, з робочих питань.
Так, 04.05.2022 ОСОБА_32 дзвонив ОСОБА_9 та просив про допомогу у вирішенні питання наповнення каналу водою. Під час розмови 05.05.2022 ОСОБА_32 питав у ОСОБА_33 про наявність кандидатур на зайняття посади у відділ архітектури та будівництва. 06.05.2022 ОСОБА_32 повідомляв про заплановану нараду в мерії (в кабінеті у ОСОБА_29 ). 31.05.2022 ОСОБА_34 дізнавався у ОСОБА_35 щодо часу прийому платежів від підприємців, які вивили такий намір. 31.05.2022 відбулися дві розмови також з приводу робочих питань. Всі розмови мали звичний для робочої обстановки характер (т. 2 а.п. 59-66).
- протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж від 17.07.2022 року
У ході проведення негласної слідчої (розшукової) дії встановлено:
З 21.05.2022 по 06.07.2022 ОСОБА_9 мав декілька розмов з різними громадянами з робочих питань. Так, 21.05.2022 ОСОБА_9 дзвонив жінці «Ж» та ОСОБА_36 та просив організувати озвучення оголошення через гучномовець про здійснення виплат пенсіонерам. 23.05.2022 дзвонив ОСОБА_37 , яку повідомив про те, що йому у міськраді кабінет виділили. 27.05.2022 під час розмови із ОСОБА_38 , остання використовувала звернення « ОСОБА_39 , привет», « ОСОБА_40 », під час розмови також вирішувалися організацій питання, ОСОБА_9 при цьому виявляв обізнаність у вказаному питанні. 01.06.2022 розмовляючи із невстановленим чоловіком ОСОБА_41 ОСОБА_9 допоміг останньому у вирішенні питання заправки автомобіля. Для вирішення цього питання ОСОБА_9 наступного дня дзвонив ОСОБА_42 02.06.2022 відбулися розмови щодо редагування інформації, яка висвітлювалась на сайті «Инфо Дніпрорудый».
Також під час проведення негласної слідчої розшукової дії була зафіксована розмова ОСОБА_9 із жінкою «Ж», яка повідомила, що їй потрібно до вечора віддати план, але вона його не брала. З цього приводу ОСОБА_9 запевнив, що він за неї заступиться, в подальшому була розмова із ОСОБА_32 , якому ОСОБА_9 повідомив про вирішення цього питання.
З розмов від 11, 12 та 16 червня 2022 року слідує, що ОСОБА_9 вирішував питання щодо встановлення прапорів рф.
15.06.2022 ОСОБА_9 дзвонив ОСОБА_43 з метою організації зборів представників комунальних підприємств у нього в кабінеті.
20.06.2022 ОСОБА_32 дзвонив ОСОБА_9 та повідомив, що їм комендантом поставлена задача щодо організації перевезення гуманітарної допомоги. 20.06.2022 та 23.06.2022 відбувалися інші розмови щодо організаційних питань.
22.06.2022, 26.06.2022, 27.06.2022 під час під час розмов представлявся як зам ОСОБА_29 по комунальним питанням.
Всі розмови також носили невимушений та звичний характер (т. 2 а.п. 73-98).
Також, під час судового розгляду було досліджено інші процесуальні документи:
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22022080000001337 від 25.07.2022 за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 111 КК України (т. 1 а.п. 80);
- постанова про виділення матеріалів досудових розслідувань від 28.02.2023 (т. 1 а.п. 81-84);
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22023080000000371 від 28.02.2023 за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України (т. 1 а.п. 85-86);
- повідомлення про підозру ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 5 ст. 111-1 КК України від 13.02.2023 (т. 1 а.п. 87-92);
- постанова про доручення на призначення адвоката для здійснення захисту за призначенням та доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги особі у кримінальному провадженні, згідно до якого адвоката ОСОБА_8 призначено захисником обвинуваченого ОСОБА_9 (т. 1 а.п. 109-110, 119-120);
- постанова про оголошення ОСОБА_9 у розшук від 28.02.2023 (т. 1 а.п. 112-115);
- клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування від 15.01.2024 (т. 1 а.п. 121-125);
- ухвала слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 17.01.2024 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023080000000371, внесеному до ЄРДР 28.02.2023 відносно ОСОБА_9 за ч. 5 ст. 111-1 КК України (т. 1 а.п. 126-130);
- постанови про залучення спеціаліста від 20.01.2024, від 09.01.2023 (т. 2 а.п. 2, 39);
- клопотання про використання результатів негласних слідчих (розшукових) дій в інших цілях або передання інформації від 24.01.2024 (т. 2 а.п. 51-53).
- ухвала слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 25.01.2024 про надання дозволу на використання у кримінальному провадженні № 22023080000000371 від 28.02.2023 за підозрою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України, інформації, яка міститься у протоколі про результати зняття інформації з електронних комунікаційних мереж № 59/14/60т від 01.02.2023 з додатком до нього - диск DVD-R № 59/14/6т від 01.02.2023, а також процесуальних документах, на підставі яких вказана інформація отримана, а саме клопотання слідчого № 59/14/К-401т від 11.04.2022, ухвали Запорізького апеляційного суду реєстр. № 10/1364т від 12.04.2022, отриманих і складених у рамках проведення досудового розслідування кримінального провадження № 22022080000000029 від 01.03.2022 (т. 2 а.п. 54).
- клопотання про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 11.04.2022 (т. 2 а.п. 54-55);
- ухвала слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 12.04.2022, якою надано дозвіл на проведення у відношенні ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_5 негласних слідчих (розшукових) дій (т. 2 а.п. 57-58);
- клопотання про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 16.05.2022 (т. 2 а.п. 67-68);
- ухвала слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 18.05.2022, якою надано дозвіл на проведення у відношенні ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 негласних слідчих (розшукових) дій (т. 2 а.п. 69-72);
- ухвала слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.01.2024, якою відносно ОСОБА_9 було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (т. 2 а.п. 99-103);
- ухвала слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.01.2024 якою було накладено арешт на майно ОСОБА_9 (т. 2 а.п. 108-110).
Судом досліджені докази, що характеризують особу обвинуваченого ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно яким встановлено наступне:
- за даними КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗМР, відомості щодо ОСОБА_9 відсутні (т. 2 а.п. 112);
- виходячи з вимоги № 59/14/643нт від 23.01.2023 року, ОСОБА_9 є раніше не судимою особою (т. 3 а.п. 1);
- за даними з Державного реєстру актів цивільного стану громадян по місту Запоріжжю та Запорізької області, виявлено актовий запис про народження ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інших актових записів відносно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не виявлено (т. 3 а.п. 2);
- з відповіді В.о. директора КП «Благоустрій» Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області від 06.01.2023 № 003 слідує, що ОСОБА_9 з 04.01.2021 обіймав посаду головного інженера КП «Благоустрій» МСР. За функціональними обов'язками був першим замісником керівника. З 13 червня трудові відносини КП «Благоустрій» МСР з ОСОБА_9 знаходяться у стані призупинення дії трудового договору (т. 3 а.п 3).
5. Висновок суду щодо винуватості обвинуваченого.
Отже, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, поза розумним сумнівом.
Суд відхиляє доводи захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_8 щодо відсутності доказів, на підтвердження добровільності зайняття посади у створеній окупаційною владою військово-цивільній адміністрації, і як наслідок наявність вини ОСОБА_9 у вчиненні інкримінованого злочину, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 24 КК України умисел поділяється на прямий і непрямий. Прямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльність), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання. Непрямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності) передбачала його суспільно небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо припускала їх настання.
Суб'єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України характеризується прямим або непрямим умислом. Важливе значення має добровільність дій обвинуваченого.
Суд вважає і це підтверджено сукупністю вищенаведених доказів у своєму взаємозв'язку, що обвинувачений усвідомлював факт окупації та агресії з боку РФ, створення окупаційною владою незаконних органів в умовах війни, незважаючи на це, діючи умисно, добровільно та за власним волевиявленням зайняв посаду мовою оригіналу - «заместителя главы военно-гражданской администрации г. Днепрорудное по вопросам ЖКХ».
Покази свідків та встановлені судом обставини, вказують на те, що інкримінований обвинуваченому злочин, був вчинений саме ним.
Фактичні дані, що містяться у протоколах оглядів телеграм-каналів, сторінок Інтернет мережі, які з урахуванням відсутності доказів, що підривають довіру до них, узгоджуються із встановленими судом обставинами вчинення кримінального правопорушення.
Проведення огляду інформації, яка містилася у відкритому доступі, її хід і результати фіксувалися у відповідному протоколі огляду. До проведення слідчої дії був залучений спеціаліст з правом проведення комп'ютерно-технічної експертизи за експертною спеціальністю «Дослідження комп'ютерної техніки та програмних продуктів». Під час її проведення відображалась хронологічна послідовність зберігання інформації та доказів, а також з метою встановлення належної системи цифрового збереження, була виготовлена доказова копія електронного документа, яка була збережена на окремий носій інформації, який, в свою чергу, долучений до матеріалів кримінального провадження.
Дані з відкритих джерел узгоджуються із показами свідків, а також із інформацією, отриманою за результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій.
У матеріалах провадження відсутні об'єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_9 діяв не добровільно, зайняв посаду у створеному окупаційною владою незаконному органі, виконував обов'язки під психічним впливом та фізичним примусом, та дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала йому чи іншим особам, або інтересам держави.
Таким чином, суд вважає доведеним, що ОСОБА_9 усвідомлював, що він займає посаду в окупаційному органі влади та добровільно надає допомогу окупаційній владі у незаконно створеному органі влади.
Також суд враховує і те, що обвинувачений ОСОБА_9 заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України, не вживав, маючи достатній життєвий досвід та рівень знань, не міг не розуміти незаконності вчинених ним дій та можливості завдання своїми умисними діями шкоди державі Україна.
Так, за загально відомою інформацією з лютого до вересня 2022 року між Україною та тимчасово окупованими територіями діяв так званий «зелений коридор», через який усі громадяни та мешканці, у тому числі, м. Дніпрорудне та Василівського району могли вільно пересуватися, будь-яких спроб залишити тимчасово окуповану територію ОСОБА_9 не робив.
Судом не встановлено доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченого ОСОБА_9 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підстав, які б призвели до визнання їх недопустимими.
За таких обставин, суд доходить висновку, що обвинувачення є доведеним та кваліфікує дії ОСОБА_9 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з використанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
6. Обставини, які пом'якшують або обтяжують покарання.
Обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_9 , судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_9 є, згідно до п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України, вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
7. Мотиви призначення судом покарання.
Вирішуючи питання про обрання обвинуваченому ОСОБА_9 виду та міри покарання, суд відповідно до ст. ст. 50, 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують і обтяжують його покарання.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 12 КК України, ОСОБА_9 вчинив кримінальне правопорушення, яке відноситься до тяжкого злочину. Виходячи з даних про особу обвинуваченого, останній під наглядом у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, неодружений, на утриманні неповнолітніх або малолітніх дітей не має.
Отже, враховуючи фактичні обставини справи, ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, його суспільне значення, дані про особу обвинуваченого, відсутність обставин, які пом'якшують покарання, та наявність обставини, що його обтяжує, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_9 , основне покарання у вигляді позбавлення волі в межах передбачених санкцією відповідної частини статті, яка передбачає відповідальність за вчинене ним правопорушення.
Також з огляду на вчинення ОСОБА_9 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_9 не вбачає підстав для застосування положень ст.ст. 69, 75 КК України.
Санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачено додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, яке є обов'язковим.
Враховуючи, що ОСОБА_9 вчинив злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України, своїми діями фактично допомагав державі-агресору створити незаконний орган влади, зайнявши і виконуючи організаційно-розпорядчі функції, тобто фактично вчинив злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності держави, а тому слід призначити останньому додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з виконанням організаційно- розпорядчих функцій в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Строк додаткового покарання слід обчислювати, відповідно до ч. 3 ст. 55 КК України, з моменту відбуття основного покарання.
Крім того, санкцією ч.5 ст.111-1 КК України передбачено таке додаткове покарання як конфіскація майна, яке в даному випадку не є обов'язковим і може не призначатися судом.
Тобто, законодавець наділив суд, виходячи з фактичних обставин справи, особи обвинуваченого, його ставлення до скоєного та інших обставин, які мають значення для правильного призначення покарання, дискреційними повноваженнями, щодо застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Статтями 51 та 52 КК встановлено, що одним із додаткових покарань, яке може бути застосовано до осіб, визнаних винними у вчиненні злочинів, є конфіскація майна.
Відповідно до положень ст. 59 КК покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.
Конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині КК.
Корисливим тяжким або особливо тяжким злочином може бути визнаний будь-який із злочинів, визначених у частинах 4 чи 5 ст. 12 КК, якщо його вчинено із корисливих спонукань. Під корисливими спонуканнями слід розуміти бажання винного одержати внаслідок вчинення злочину матеріальні блага для себе або інших осіб, одержати чи зберегти певні майнові права, уникнути матеріальних витрат чи обов'язків або досягти іншої матеріальної вигоди.
З матеріалів кримінального провадження убачається, що досудовим розслідуванням встановлено і доведено у судовому засіданні належними і допустимими доказами, що в діях ОСОБА_9 мав місце у тому числі і корисливий мотив злочину - добровільне зайняття посади у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, він вчиняв протиправні дії, спрямовані на порушення Конституції України, законів України та міжнародних нормативно правових актів, отримував за це майнові блага, тобто скоїв злочини, передбачені ч. 5 ст.111-1 КК України, тому суд призначає покарання останньому з конфіскацією майна, яке є його особистою власністю.
Призначення обвинуваченому такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для його виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самим обвинуваченим, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
8. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку, та положення закону, якими керувався суд.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.01.2024 обвинуваченому ОСОБА_9 , обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Отже, до набрання вироком законної сили, запобіжний захід слід залишити без змін.
Водночас оскільки суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_9 покарання у вигляді позбавлення волі, то строк відбування ним покарання слід рахувати з часу фактичного затримання.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України, суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.01.2024 було накладено арешт на майно ОСОБА_9 .
З огляду на те, що суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_9 покарання з конфіскацією майна, то підстави для скасування арешту з майна засудженого відсутні.
Цивільний позов не заявлявся, процесуальні витрати по справі відсутні, речові докази відсутні.
Керуючись ст. ст. 50, 52 ч. 2, 54, 65-67, ст. 111-1 ч. 5 КК України, ст. ст. 297-1, 323, 369-371, 374, 376, 395 КПК України, суд, -
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з виконанням організаційно- розпорядчих функцій на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.
До набрання вироком законної сили запобіжний захід залишити без змін.
Строк відбування покарання ОСОБА_9 рахувати з моменту фактичного затримання.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з виконанням організаційно- розпорядчих функцій ОСОБА_9 обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.01.2024, - залишити без змін до фактичного виконання вироку суду в частині конфіскації майна обвинуваченого.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Роз'яснити учасникам судового провадження право подати клопотання про помилування, право ознайомитися із журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Суддя: ОСОБА_1