Ухвала від 03.12.2025 по справі 201/15013/25

Справа № 201/15013/25

Провадження № 1-кс/201/5071/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання старшого слідчого 2-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000553 від 29.10.2024, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Сватове Луганської області, громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,

У судовому засіданні брали участь:

прокурор ОСОБА_4 ,

УСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до суду із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування клопотання слідчий вказав на те, що у березні-квітні 2014 року у м. Луганськ та інших населених пунктах Луганської області розпочалася збройна агресія Російської Федерації (далі - РФ) шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств РФ, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Луганської області та порушення територіальної цілісності України.

У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, РФ на території Луганської області так званої «ЛНР», які Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.

24 лютого 2022 року о 05 годині президент РФ оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.

Того ж дня, близько 05 год. 10 хв. збройними силами РФ, що діяли за наказом керівництва РФ та збройних сил РФ, здійснено запуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військових штабах, складах, підрозділах Збройних Сил України та інших військових формувань. Після чого, тоді ж, війська РФ вторглися на територію суверенної держави України.

У зв'язку з військовою агресією РФ проти України Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Вказаний Указ Президента України затверджено Законом України № 2102-IX від 24.02.2022.

У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, зокрема, Законом України від 15 липня 2025 року № 13472 затверджено Указ Президента України від 14 липня 2025 року №468/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року на 90 діб.

У подальшому, 24.02.2022 військовослужбовці збройних сил РФ, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «ЛНР», які є частиною окупаційної адміністрації РФ, вдерлися на територію України та здійснили тимчасову окупацію Луганської області, зокрема територіальних громад Луганського та інших районів Луганської області разом із державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами суверенної держави України. Після чого, наприкінці лютого-початку березня 2022 державою-агресором РФ функціонально відповідальними за управління тимчасово окупованою (захопленою) територію створено підконтрольні РФ самопроголошені окупаційні адміністрації та органи, які узурпували виконання владних, адміністративних повноважень та розпочали виконувати властиві органам державної влади та органам місцевого самоврядування функції.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного переліку Луганський район з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

У п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014, зазначено, що окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Згідно з ч. 2 ст. 9 цього Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 цього Закону, здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

У травні 2022 року (більш точний час в ході досудового розслідування встановити не вдалось) громадянка України ОСОБА_5 , маючи умисел на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, використовуючи умови воєнного стану, виконала дії щодо перереєстрації ПП «Медичний центр «Медіа-Плюс» (код ЄДРПОУ 32900301, адреса реєстрації: м. Луганськ, вул. Азовская, буд. 73) в окупаційних органах влади РФ.

В той же день, на підставі наказу ОСОБА_5 у зв'язку з реорганізацією ПП «Медичний центр «Медіа-Плюс» у «ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) призначила себе директором вказаного підприємства.

У подальшому, 29.11.2022 ОСОБА_5 організувала незаконну перереєстрацію «ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) у «Межрайонной инспекции Федеральной налоговой службы России № 1 по Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу) та вказане товариство отримало незаконний «основной государственный регистрационный номер № 1229400098201» (мовою оригіналу), у зв'язку з чим відповідні відомості щодо вказаного товариства були внесені до «Единого государственного реестра юридических лиц РФ» (мовою оригіналу), ведення якого регламентується Федеральним законом РФ № 129-ФЗ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та індивідуальних підприємців» та Постановою Уряду РФ № 438 від 19.06.2002.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб видами діяльності «ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) є: інші види діяльності в галузі медицини; торгівля оптова неспеціалізована; торгівля роздрібними виробами, що застосовуються в медичних цілях, ортопедичними виробами у спеціалізованих магазинах; оренда та лізинг інших видів транспорту, обладнання та матеріальних засобів, не включених до інших угруповань; загальна лікарська практика; спеціальна лікарська практика; спеціальна лікарська практика інша; діяльність у галузі медицини інша, не включена до інших групувань.

У подальшому, 16.01.2023 затверджено т.зв. «УСТАВ (новая редакция) ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), про який 24.01.2023 «Межрайонной инспекцией Федеральной налоговой службы России № 1 по Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу) було внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Згодом, 05.02.2024 затверджено новий статут вищевказаного підприємства з внесенням відповідних записів «Межрайонной инспекцией Федеральной налоговой службы России № 1 по Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

До повноважень ОСОБА_5 як директора ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), згідно зі статуту, відноситься:

- без довіреності діяти від імені Товариства, у тому числі представляти його інтереси та здійснювати угоди;

- видавати довіреності на право представництва від імені Товариства, у тому числі довіреності з правом перевірки;

- видавати накази про призначення на посади працівників Товариства, про їх переведення та звільнення, застосовувати заходи заохочення та накладати дисциплінарні стягнення;

- представляти інтереси Товариства у всіх підприємствах, установах та організаціях, судах, органах влади;

- розпоряджатися майном Товариства у межах його компетенції;

- укладати та підписувати господарські та інші договори (контракти), у тому числі трудові договори;

- видавати накази, розпорядження, обов'язкові всім працівників Товариства;

- затверджувати щорічний кошторис; встановлювати обсяги повноважень працівників Товариства, затверджувати їх посадові інструкції та штатний розпис, посадові оклади працівників;

- формувати апарат Товариства, призначати керівників усіх структурних підрозділів Товариства, займатися комплектацією кадрового складу Товариства у межах своєї компетенції;

- користуватися правом першого підпису, відкривати рахунки у банківських установах;

- за рішенням вищого органу управління, підписувати від імені Товариства установчі документи юридичних осіб, учасником яких є Товариство;

- здійснювати інші повноваження, які не віднесені законодавством або цим Статутом до компетенції вищого органу управління.

Зазначені дії зумовлені необхідністю та обов'язковістю для провадження господарської діяльності саме за законодавством країни-агресора - РФ та незаконних органів на окупованій території з метою співпраці у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території.

Повноваження директора товариства починають діяти з моменту прийняття учасником товариства рішення про його призначення чи обрання і закінчуються в момент прийняття рішення про призначення або обрання нового директора товариства.

Після того, як ОСОБА_5 очолила ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) обійнявши посаду директора, остання, реалізуючи свій злочинний умисел спрямований на провадження господарської діяльності вказаного товариства у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території Луганської області, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, протягом 2022-2024 років здійснювала контроль за обліком реалізованих товариством товарів та продукції, займалась пошуком джерел збуту, укладала від імені товариства угоди та підписувала рахунки-фактури, товарні накладні, здійснювала листування з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території Луганської області.

Відповідно до даних інтернет-сайту РФ «rusprofile» (мовою оригіналу), за 2023 рік ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) отримало дохід у розмірі 28 мільйонів рублів та сплатило податки у сумі 292 тисячі рублів та збори у сумі 1 мільйон 900 тисяч рублів.

Крім того, під час здійснення вказаної господарської діяльності директор товариства ОСОБА_5 , діючи від імені ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), систематично взаємодіяла з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Зокрема, 30.12.2022 ОСОБА_5 , будучи директором ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), підписала т.зв. «додаткову угоду до договору від 01.06.2022 р. № 7-О/2809 на централізовану охорону об'єкта» з «Управлением Государственной службы охраны Министерства внутренних дел Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу).

В подальшому, на підставі т.зв. «договору від 01.06.2022 р. № 7-О/2809 на централізовану охорону об'єкта» «УГСО МВД ЛНР» (мовою оригіналу) виставило рахунки на оплату послуг, а саме т.зв.: 1) «Рахунок на оплату № 19557 від 01.05.2023» на суму 2 тисячі 280 рублів; 2) «Рахунок на оплату № 10481 від 01.03.2023» на суму 2 тисячі 280 рублів; 3) «Рахунок на оплату № 6657 від 01.02.2023» на суму 2 тисячі 280 рублів; 4) «Рахунок на оплату № 2360 від 01.01.2023» на суму 2 тисячі 280 рублів.

Крім того, 30.12.2022 ОСОБА_5 , будучи директором ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), підписала т.зв. «додаткову угоду до договору від 01.06.2022 № 7-ОТ/2810 на централізоване спостереження за станом тривожної сигналізації та реагування груп затримання на сигнал «Тривога» з «Управлением Государственной службы охраны Министерства внутренних дел Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу).

В подальшому, на підставі т.зв. «договору від 01.06.2022 № 7-ОТ/2810 на централізоване спостереження за станом тривожної сигналізації та реагування груп затримання на сигнал «Тривога» «УГСО МВД ЛНР» (мовою оригіналу) виставило рахунки на оплату послуг, а саме т.зв.: 1) «Рахунок на оплату № 19558 від 01.05.2023» на суму 1 тисяча 800 рублів; 2) «Рахунок на оплату № 10482 від 01.03.2023» на суму 1 тисяча 800 рублів; 3) «Рахунок на оплату № 6658 від 01.02.2023» на суму 1 тисяча 800 рублів; 4) «Рахунок на оплату № 2365 від 01.01.2023» на суму 1 тисяча 800 рублів.

Крім того, ОСОБА_5 , будучи директором ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганськ, маючи умисел, спрямований на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади та окупаційною адміністрацією, достовірно знаючи про незаконність дій співучасників збройних формувань т.зв. «ЛНР» та окупаційної адміністрації РФ на тимчасово окупованій території Луганської області, підготувала, підписала та направила до «Отдела госнадзора по Луганской Народной Республике ЮМТУ Росстандарта» (мовою оригінала) лист щодо проведення у ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) профілактичного візиту щодо забезпечення єдності вимірів.

Також, на підставі т.зв. «договору № 07 від 07.05.2024» ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) виставило рахунок «МУП «Луганский центр утилизации отходов» (мовою оригіналу) на оплату послуг комп'ютерної електроенцефалографії співробітникам підприємства, а саме «Рахунок на оплату № 4 від 31.05.2024» на суму 57 тисяч рублів.

Також, ОСОБА_5 , будучи директором «ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганськ, маючи умисел, спрямований на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, достовірно знаючи про незаконність дій співучасників збройних формувань т.зв. «ЛНР» та окупаційної адміністрації РФ на тимчасово окупованій території Луганської області, налагодивши стійкі робочі та ідеологічні зв'язки з представниками місцевої окупаційної адміністрації та збройними формуваннями держави-агресора 14.05.2024 підготувала, підписала та направила до «МУП «Луганский центр утилизации отходов» (мовою оригіналу) «Коммерческое предложение» (мовою оригіналу) щодо надання послуг комп'ютерної електроенцефалографії для співробітників підприємства.

Зокрема, ОСОБА_5 , будучи директором ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу), перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганськ 09.04.2024 підготувала, підписала та направила до «Следственного отдела по городу Свердловск СУ СК России по Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу) лист щодо надання інформації з приводу громадянина ОСОБА_6 та переліку послуг, якими він користувався у ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу).

Також, на підставі т.зв. «договору № 1 від 30.10.2023» «ООО «Медицинский центр «Медиа-Плюс» (мовою оригіналу) виставило рахунок «Федеральному казенному учреждению «Главное бюро медико-социальной экспертизы по Луганской Народной Республике» Министерства труда и социальной защиты Российской Федерации» (мовою оригіналу) на оплату послуг УЗД трансвагінальне/трансабдомінальне дослідження співробітникам підприємства, а саме «Рахунок на оплату № 4 від 31.10.2023» на суму 133 тисячі 510 рублів.

В розумінні п.п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території Луганської області державою-агресором створено окупаційну адміністрацію РФ, тобто сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

В свою чергу «Управление Государственной службы охраны Министерства внутренних дел Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), «Отдел госнадзора по Луганской Народной Республике ЮМТУ Росстандарта» (мовою оригіналу), «Следственный отдел по городу Свердловск СУ СК России по Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу), «Федеральное казенное учреждение «Главное бюро медико-социальной экспертизы по Луганской Народной Республике» Министерства труда и социальной защиты Российской Федерации» (мовою оригіналу), з якими взаємодіяла директор вказаного товариства ОСОБА_5 є незаконними органами влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку з тимчасовою окупацією частини Луганської області з 27.11.2014 АТ «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою, тобто пересилання кореспонденції до/з міст обласного значення: Луганськ, не здійснюється. Вищезазначені відомості розміщено на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України «Урядовий портал».

Вказаний факт є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного переліку Луганський район (в т.ч. м. Луганськ) з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Луганськ є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.

Факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується матеріалами кримінального провадження, переліченими вище.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Заслухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000553 від 29.10.2024, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.

У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 189 (8114) від 16.09.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 16.09.2025 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_5 на 20.09.2025, 21.09.2025, 22.09.2025 о 10:00 за адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22024130000000553 від 29.10.2024, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

23.09.2025 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слідчим за погодженням прокурора складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України та у зв'язку з неявкою останньої за викликом до слідчого ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях і неможливості їй безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, в газеті «Урядовий кур'єр» № 194 (8119) від 23.09.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 23.09.2025 опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а також повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_5 на 10:00 годину на 27.09.2025, 28.09.2025, 29.09.2025, за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000553 від 29.10.2024, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконанні слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Таким чином, 23.09.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а саме: у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

Постановою слідчого від 30.09.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема:

- протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії (зняття інформації з електронних інформаційних систем) від 30.05.2025, який підтверджує факт провадження господарської діяльності у взаємодії з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території громадянкою України ОСОБА_5 ;

- показами свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які підтвердили факт провадження господарської діяльності у взаємодії з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території громадянкою України ОСОБА_5 , а також протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками;

- протоколами огляду від 29.11.2024, 24.03.2025 в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, яка підтверджує факт провадження господарської діяльності у взаємодії з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території громадянкою України ОСОБА_5 .

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.

Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винною у вчиненні кримінального правопорушенні, в якому вона підозрюється. Санкція ч. 4 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді штрафу до десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років, з позбавленням обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна;

- неприбуття на виклик до слідчого шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить те, що ОСОБА_5 на теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, підозрюється у активній співпраці з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, що надає їй можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набула статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваної, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого 2-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000553 від 29.10.2024, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.

Обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч.4 ст.197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.

Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору ОСОБА_4 .

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.

Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 14:10 годині 03.12.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1