Справа № 172/918/24
Провадження № 1-кп/172/73/24
09.12.2025 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді - ОСОБА_1
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Васильківка обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42023132580000141 від 31.10.2023 року за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який народився в смт. Новопсков Луганської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого 06.05.2025 року Соснівським районним судом м. Черкаси за ч. 1 ст. 111-2 КК України до 12 років позбавлення волі із забороною обіймати певні посади на 15 років та конфіскацією майна
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
На початку серпня 2023 року (більш точного часу встановити з об'єктивних причини не виявилося можливим), ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Новопсковської селищної територіальної громади Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04:00 годині ранку 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, діючи умисно, з метою переслідування своїм особистих інтересів, маючи умисел на обрання до незаконного органу влади, створенного на тимчасово окупованій території Новоспковської селищної територіальної громади Луганської області, 14.08.2023 року рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Новопсковського району» № 13/63 був затверджений як «кандидат у депутати ради муніципального округу Новопсковський муніципальний округ першого скликання, висунутий виборчим об'єднанням «Новопсковське місцеве відділення всеросійської політичної партії «єдина росія» за єдиним виборчим округом».
За результатами проведних виборів, відповідно до законодавства російської федерації та так званої «лнр» на тимчасово окупованій території, так званою «територіальною виборчою комісією Новопсковського району» № 20/103 від 18.09.2023 року винесено рішення «Про реєстрацію обраного депутата ради муніципального округу Новопсковського муніципального округу першого скликання ОСОБА_5 ».
Приблизко у другій половині вересня 2023 року (більш точного часу встановити з об'єктивних причини не виявилося можливим), громадянин України ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь у виборах «у депутати Новопсковського муніципального округу луганської народної республіки», а саме на території тимчасово окупованої Новопсковської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів, відповідно до протоколу територілаьної виборчої комісії Новопсковського муніципального округу про результати виборів від 10 вересня 2023 року, обраний «депутатом муніципального округу першого скликання від всеросійської політичної партії «єдина росія», та згідно з рішенням 1 сесії 1 скликання № 7 від 19 вересня 2023 року «Про обрання голів та заступників голів постійних комісій Ради муніципального округу муніципальне утворення Новопсковський муніципальний округ луганської народної республіки» ОСОБА_5 обраний на посаду «голови постійної комісії з бюджетної, фінансової, податкової та майнової політики Ради».
Згідно з рішенням Ради муніципального округу муніципального утворення Новопсковський муніципальний округ луганської народної республіки № 2 від 30 жовтня 2023 року «Про затвердження положення про Раду муніципального округу муніципального утворення Новопсковський муніципальний округ луганської народної республіки» затверджено Положення про раду муніципального округу муніципального утворення Новопсковський муніципальний округ луганської народної республіки.
Відповідно до рішення № 3 від 30 жовтня 2023 року «Про затвердження структури муніципального округу муніципального утворення Новопсковський муніципальний округ луганської народної республіки» до структури Ради муніципального округу муніципального утворення Новопсковський муніципальний округ луганської народної республіки входить постійна комісія з бюджетної, фінансової, податкової та майнової політики.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 374 КПК України у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Приймаючи рішення щодо проведення спеціального досудового розслідування та проведення розгляду за процедурою in absentia, слідчий суддя виходив із того, що інкриміновані обвинуваченому злочини та його поведінка підпадали під вимоги, зазначені у
ч. 2 ст. 297-1 КПК України. Положення закону щодо здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження не визнані неконституційними і є такими, що узгоджуються зі стандартами, визначеними у Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи щодо критеріїв, які регламентують провадження, що здійснюється за відсутності обвинуваченого. Так, відповідно до рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи важливою умовою застосування спеціального досудового розслідування та спеціального судового розгляду є те, щоб під час спеціального досудового розслідування або спеціального судового провадження було забезпечено процесуальні права та гарантії осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, зокрема, право обвинуваченого бути поінформованим належним чином про дату слухання справи та про своє право на законне чи інше представництво в суді.
З огляду на положення КПК України та Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи, суд зазначає про таке.
З 24.02.2022 року АТ «Укрпошта» припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до російської федерації, а також поштових відправлень до тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч. 4 ст. 548 КПК України оригінал запиту про міжнародно-правову допомогу надсилається за кордон поштою, то в умовах припинення АТ «Укрпошта» приймання всіх видів поштових відправлень призначенням до російської федерації та поштових відправлень до тимчасово окупованої території, виконати вимоги КПК України та міжнародних договорів щодо вжиття необхідних заходів з метою отримання правової допомоги у кримінальному провадженні на території російської федерації та тимчасово окупованої території немає можливості.
Повістки про виклик ОСОБА_5 , повідомлення йому про підозру, повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування надсилалися та публікувалися відповідно до вимог КПК України шляхом публікування на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на стадії судового розгляду - на офіційному веб-сайті Васильківського районного суду Дніпропетровської області, а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газета «Урядовий кур'єр» та "Голос України" в рубриці «Оголошення», а копію процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_5 на виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України направлялися захиснику. Будь-які клопотання від обвинуваченого на адресу суду не надходили.
Дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Дніпропетровській області адвоката ОСОБА_4 уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст. 46, 47 КПК України, забезпечити безоплатну вторинну правову допомогу ОСОБА_5 .
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03.04.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно обвинуваченого.
З огляду на зазначене, орган досудового розслідування вживав всіх можливих передбачених КПК України заходів для виклику та розшуку ОСОБА_5 , щоб забезпечити останньому можливість безпосередньо та через обраного захисника реалізовувати права підозрюваного на стадії досудового розслідування.
Після постановлення ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03.04.2024 року, якою надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , відповідно до вимог ч. 4 ст. 46 КПК України, ст. 42 КПК України, п. 8 ч. 2 ст. 51 КПК України та ч. 2 ст. 297-5 КПК України реалізацію прав підозрюваного (обвинуваченого) здійснював його захисник - адвокат ОСОБА_4 , яка отримувала необхідні процесуальні документи, знайомилася з матеріалами кримінального провадження.
Крім цього, згідно з ухвалою Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 10.02.2025 року відносно ОСОБА_5 здійснювалося спеціальне судове провадження. У судовому засіданні приймала участь захисник ОСОБА_4 , яка була захисником на стадії досудового розслідування і обізнана з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування.
Важливо звернути увагу, що судом також вживалися заходи про виклик обвинуваченого для забезпечення доступу до правосуддя, у зв'язку із чим на кожне судове засідання останній викликався у порядку ст. 323 КПК України. Повістки про виклик опубліковані у газетах «Урядовий кур'єр» та "Голос України", а також на офіційному сайті Васильківського районного суду Дніпропетровської області.
Захисник обвинуваченого здійснював активні дії, спрямовані на захист обвинуваченого: приймав участь у дослідженні доказів, допиті свідків, виступав у дебатах. Просив врахувати, що обвинувачений перебуває на тимчасово окупованій території, не давав показання у суді щодо обставин, викладених у обвинувальному акті. Вважав, що під час судового розгляду стороною обвинувачення не доведено добровільність обрання ОСОБА_5 депутатом окупаційної адміністрації, а тому просив суд виправдати обвинуваченого.
Враховуючи наведене, з урахуванням здійснення у цьому кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваного та обвинуваченого ОСОБА_5 на захист та доступ до правосуддя.
У свою чергу суд звертає увагу, що всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачений був поінформований належним чином про дати слухання справи, а також дотримані його права на належне представництво у суді.
За таких обставин, відповідно до вимог ст. 323 КПК України, суд вважає що є всі правові підстави проводити розгляд цього кримінального провадження за правилами спеціального судового провадження.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у цьому випадку має бути підвищений.
Також прокурором долучено у судовому засіданні процесуальні документи, складені під час проведення досудового розслідування, на підтвердження законності вчинення процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджена показанням свідків.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що до вересня 2022 року він працював Новопсковським селищним головою. З ОСОБА_5 навчалися в одній школі, він на один рік старший, потім працював у газорозподільній мережі, у виконкомі селищної ради, був членом виконкому. В мережі Інтернет в новинних каналах окупаційної влади бачив неодноразово ОСОБА_5 як депутата органу окупаційної адміністрації. Після початку повномасштабного вторгнення була організована евакуація і всі бажаючі мали можливість евакуюватися. Після окупації була можливість виїхати через гуманітарні коридори, територію росії, Європу. У ОСОБА_5 був власний автомобіль і матеріальні ресурси для евакуації. ОСОБА_5 депутатом не був. Про факти примусу з боку окупаційної влади у Новопсковському районі не відомо. Всі хто пішов на співпрацю, всі погодилися добровільно. Членом виконкому він став як делегат від підприємництва. У Риб'янцівському старостинському округу збирали апарат селищної ради і роз'яснив, що ті хто не підуть на співпрацю будуть підтримані максимально з боку держави, а хто піде - буде підлягати кримінальній відповідальності. Протягом останнього року періодично бачив ОСОБА_5 на офіційних заходах окупаційної влади, засіданнях місцевої окупаційної ради. Дружина ОСОБА_5 працює в лікарні, мають дитину, є батьки, мати точно є, яка не потребує догляду.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснила, що ОСОБА_5 був головним інженером Новопсковського міжрайонного газового господарства, спілкувалася з ним по роботі, так як працювала в автодорі і відповідала за оплату газопостачання. Після окупації не бачились, Але проживала там до 10.04.2023 року і з засобів масової інформації знала, що він балотувався у депутати місцевих окупаційних рад, а потім бачила, що він став депутатом від партії «єдина росія». Далі бачила його на фото, де на засіданнях люди голосували підняттям рук. Фото Були доповнені текстами, які пояснювали ці фото. Висвітлювали діяльність окупаційних органів влади. З розмов з односельцями відомо, що він добровільно обійняв посаду так як все життя мріяв стати керівником і мати владу. Хто не хотів співпрацювати, то відмовлявся. Жодного примусу не було, так як бажаючих було достатньо. У неї був обшук та її арештували за розповсюдження листівок і прапорів України. Була під арештом 8 днів, а потім випустили під розписку. Зі слів людей, які знайомі з ОСОБА_5 , він має проросійські погляди. Можливість виїхати з окупованої території була і до і після окупації.
Крім показань свідків, вина обвинуваченого також повністю доведена дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами:
- витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відповідно до якого до ЄРДР 31.10.2023 року внесені відповідні відомості за фактом вчинення ОСОБА_5 злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (т. 2 а.с. 1);
- протоколом огляду від 20.11.2023 року, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_8 була оглянута інформація, розміщена у відкритому доступі у мережі Інтернет на сайті «Центральної виборчої комісії рф» виявлено розділ під загаловком (мовою оригіналу): «Результаты выборов, проводимых на территории донецкой народной республики, Луганской народной республики, Запорожской и Херсонской областей», яка датована 12.09.2023 року з переліком населених пунктів, які є центрами т.зв. «муніципальних округів». Натиснувши курсором миші на напис «17. Новопсков» здійснюється завантаження файлу під такою ж назвою, який являє собою «Протокол територіальної виборчої комісії Новопсковського району про результати виборів». У вказаному Протоколі встановлено громдянина ОСОБА_5 , який був обраний та обійняв посаду «депутата Ради муніципального округу Новоспковський муніципальний округ першого скликання» від всеросійської політичної партії «єдина росія». Протокол підписаний 10.09.2023 року. Крім цього, була оглянута у відкритій мережі Інтернет у загальнодоступному месенджері Телеграмм сторінка під назвою « ОСОБА_9 », де було виявлено текстову публікацію з фотозображеннями, що датована 26.10.2023 року. В публікації мова йде про проведення публічних слухань та затвердження Статуту Ради муніципального округу муніципальне утворення Новопсковський муніципальний округ луганської народної республіки зі змінами та доповненнями. На фотозображенні до цієї публікації встановлено громадянина України ОСОБА_5 , який одягнений у куртку темного кольору з піднятою правою рукою та має коротку зачіску. Також у мережі Інтернет на офіційному сайті окупаційної «Адміністрації Новопсковського району лнр» виявлено публікацію, в якій мова йде про проведення публічних слухань з обговорення проекту Статуту Новопсковського муніципального округу лнр. На фотозображенні до цієї публікації встановлено громадянина України ОСОБА_5 , який одягнений у куртку темного кольору та має коротку зачіску. Також у мережі Інтернет на офіційному сайті окупаційної «Адміністрації Новопсковського району лнр» виявлено документ під заголовком (мовою оригіналу): «Об избрании председателей и заместителей председателей постоянных комиссий Совета муниципального округа муниципальное образование Новопсковский муниципальный округ Луганской народной республики», яка датована 26.09.2023 року о 16:43 год. Під час огляду документа встановлено, що ОСОБА_5 призначено на посаду «голови постійної комісії по бюджетній, фінансовій, податковій та майновій сфері Ради». Також у мережі Інтернет на офіційному сайті окупаційної «Адміністрації Новопсковського району лнр» виявлено документ під заголовком (мовою оригіналу): «Решение № 3 от 30.10.2023 г. «Об утверждении структуры Совета муниципального округа муниципальное образование Новопсковский муниципальный округ Луганской народной республики». Крім цього, була оглянута у відкритій мережі Інтернет у загальнодоступному месенджері Телеграмм сторінка під назвою « ОСОБА_9 », де було виявлено текстову публікацію з фотозображеннями, що датована 01.11.2023 року. В публікації мова йде про проведення засідання Ради за участю ОСОБА_10 , на якому депутати розглянути питання про участь муніципального округу муніципальне утворення у створенні асоціації «Рада муніципальних утворень Луганская народная руспудлика рф». На фотозображенні до цієї публікації встановлено громадянина України ОСОБА_5 , який одягнений у куртку темного кольору з піднятою правою рукою та має коротку зачіску (т. 2 а.с. 74-114);
- протоколом огляду від 20.11.2023 року, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_8 була оглянута інформація, розміщена у відкритому доступі у мережі Інтернет на сайті: «Луганский информационный центр», де виявлено публікацію під назвою «Закон об образовании на территории лнр городских округов и муниципальных округов, установлении их границ». В таблиці під назвою «Перечень муниципальных окров, образовнных на территории лнр» вказаного Закону під номером 10 вказано «Муниципальное образование Новопсковский муниципальный округ лнр». На цьому ж сайті було виявлено публікацію під назвою «Закон о выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в лнр», датований 29.05.2023 року. Також на вказаному сайті було виявлено публікацію під назвою «Закон лнр о наименовании органов местного самоуправления вновь образованных муниципальных образований, численности и сроках полномочий депутатов», датований 30.03.2023 року. Крім цього, у мережі Інтернет на офіційному сайті окупаційної «Адміністрації Новопсковського району лнр» виявлено документ під заголовком (мовою оригіналу): «Решение № 2 от 30.10.2023 г. «Об утверждении положения о Совете муниципального округа мениципальное образование Новопсковский муниципальный округ Луганской народной республики» (т. 2 а.с. 115-201);
- протоколом огляду від 12.01.2024 року, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_8 була оглянута інформація, розміщена у відкритому доступі у мережі Інтернет на сайті «Виборчої комісії лнр», де виявлено розділ під заголовком «Виборчі комісії», після чого здійснюється перехід до вкладки «Територіальні виборчі комісії», де під номером 19 знаходиться «Територіальна виорча комісія Новопсковського району». Далі на вкладці «Рішення Далі» здійснюється перехід на нову вкладку «Рішення», де виявлено «Рішення від 18.09.2023 № 20/103 «Про реєстрацію обраного депутата Ради муніципального округу Новопсковський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_5 ». Далі на цій же вкладці «Рішення» виявлено такий документ: «Рішення від 14.08.2023 № 13/63 «Про завіряння списка кандидатів в депутати Ради муніципального округа Новопсковський муніципальний округ першого скликання, що був видвинутий виборчим об'єднанням Новопсковське місцеве відділення всеросійської політичної партії «єдина росія» по єдиному виборчому округу». Крім цього, предметом огляду є інформація, розміщена у відкритій мережі Інтернет у месенджері Телеграм, де виявлено канал під назвою «Захист Старобільск (Старобельск Біловодськ Новопсков Марківка Мілове Білолуцьк) Зрадники та вороги будуть покарані», у якому виявлено публікацію, що датована о 15:02 год. 04.09.2023 року. У публікації перераховані кандидати в депутати «совєта Новопсковського муніципального округу линири» від партії єдіная расія, під номером 8 вказаний ОСОБА_5 , 18.10.1973. Крім цього, предметом огляду є інформація, розміщена у відкритій мережі Інтернет, де у загальнодоступному месенджері «Телеграм» виявлено канал під назвою «Захист Старобільск (Старобельск Біловодськ Новопсков Марківка Мілове Білолуцьк) Зрадники та вороги будуть покарані», у якому виявлено публікацію, що датована о 16:02 год. 07.06.2023 року. У цій публікації розміщено 4 фотозображення, а також текст, в якому мова йде про ОСОБА_5 , смт. Новопсков (далі дослівно): «Криса-газовщик! При свинорилих став «керівником» Новопсковського філіалу «луганськгаз» та пішов у кандидати від партії «єдіная расія» в окупаційну раду Новопсковщини!» (т. 2 а.с. 211-234);
- протоколом огляду від 29.01.2024 року, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_8 була оглянута інформація, розміщена у відкритому доступі у мережі Інтернет на сайті «Центральна виборча комісія рф», де в розділі «Документы ЦИК России» виявлено (мовою оригіналу): «Постановление о назначении выборов депутатов народного совета луганской народной республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории луганской народной республики № 119/947-8 от 15.07.2023 г.», що датовано 15.06.2023 року (т. 2 а.с. 242-250).
Таким чином, суд вважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому злочину, повністю знайшла своє підтвердження у судовому засіданні, а його умисні дії правильно кваліфіковані за ч. 5 ст. 111-1 КПК України як добровільне обрання до незаконного органу влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Порушень процесуального закону щодо руху кримінального провадження, повноважень сторони обвинувачення на всіх стадіях процесу судом не виявлено.
Відповідно до ст. 94 КПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Вважаючи достатньо забезпеченими в ході судового розгляду процесуальні права сторони захисту та сторони обвинувачення на надання ними доказів на підтвердження та спростування висунутого обвинувачення, суд виходить із принципів реалізації права особи на справедливий суд, який закріплений в ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за яким винуватість особи у вчиненні злочину має бути доведена поза розумним сумнівом.
Суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ, що наявний у провадженні, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, приходить до висновку про повну доведеність вини обвинуваченого ОСОБА_5 поза розумним сумнівом у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, тобто у добровільному обранні до незаконного органу влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Згідно зі ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для його виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а відповідно до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами. Це покарання має відповідати принципам справедливості, співмірності й індивідуалізації. Для вибору такого покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості кримінального правопорушення, конкретні обставини його вчинення, форму вини, наслідки цього діяння, дані про особу винного, обставини, що впливають на покарання, ставлення винної особи до своїх дій, інші обставини справи, які впливають на забезпечення відповідності покарання характеру й тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та наділяють суд правом вибору щодо призначення покарання, завданням якого є виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.
Вирішуючи питання про призначення ОСОБА_5 покарання, суд враховує, що обвинувачений вчинив тяжкий злочин, раніше судимий, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, працевлаштований у незаконно створених органах окупаційної влади.
Обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченого відповідно до ст. 66 КК України судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченого відповідно до ст. 67 КК України суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Враховуючи ступінь тяжкості та конкретні обставини вчиненого кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, керуючись принципом справедливості та індивідуалізації призначення покарання, суд приходить до висновку про необхідність призначення обвинуваченому основного покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади та з конфіскацією всього належного йому майна, оскільки суд, застосовуючи принцип індивідуалізації покарання, переконаний, що таке покарання є необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення нових злочинів.
На переконання суду, призначення обвинуваченому саме такого покарання буде справедливим, співрозмірним і достатнім для його виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самим обвинуваченим, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання. Так, у розумінні ЄСПЛ, покарання повинне встановити новий додатковий обов'язок для особи, який випливає з факту вчинення кримінального правопорушення. Автономна концепція поняття «покарання» у практиці ЄСПЛ передбачає, що покарання переслідує подвійну мету покарання і стримування від вчинення нових злочинів, а застосування принципу пропорційності дає можливість встановити орієнтири для держави у виборі адекватних засобів реагування на конкретні кримінально-карані діяння.
При цьому, підстав для застосування положень статті 69 КК України (призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом) та вимог статті 75 КК України (звільнення від відбування покарання з випробуванням) до обвинуваченого ОСОБА_5 суд не вбачає.
На досудовому розслідуванні витрати на проведення судових експертиз відсутні, речових доказів немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 369-371, 373, 374 КПК України, -
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання у виді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, судових, правоохоронних органах, органах, що надають публічні послуги, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в юридичних особах будь-якої форми власності на строк 15 (п'ятнадцять) років з конфіскацією усього належного йому на праві власності майна на користь держави.
На підставі ч. 4 ст. 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, яке призначене вироком Соснівського районноо суду м. Черкаси від 06.05.2025 року визначити остаточне покарання ОСОБА_5 у виді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, судових, правоохоронних органах, органах, що надають публічні послуги, а також посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в юридичних особах будь-якої форми власності на строк 15 (п'ятнадцять) років з конфіскацією усього належного йому на праві власності майна на користь держави.
Строк відбуття покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_5 у виді тримання під вартою залишити без змін.
Копію вироку, яка підлягає врученню обвинуваченому, вручити захиснику, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Голос України» та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1