Ширяївський районний суд Одеської області
03.12.2025 Справа №: 518/2019/25
Провадження № 3/518/1296/2025
03.12.2025 року суддя Ширяївського районного суду Одеської області Алексєєва О.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ВП № 2 Березівського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Ширяївського районного суду Одеської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП з додатками.
Розгляд справи призначено на 09 годину 00 хвилин 03.12.2025 року та здійснено належний виклик особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
03.12.2025 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
03.12.2025 року представником особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокатом Савенко О.О. надано до суду в електронному вигляді заяву про направлення вказаної справи до Голованівського районного суду Кіровоградської області для подальшого її розгляду.
Представник мотивує заяву тим, що 20 листопада 2025 року поліцейським ВП№2 Березівського ВП ГУНП в Одеській області Капралом поліції Бурсук І. О. було складено протокол про адміністративне порушення серія ЕПР №518021 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Справу №518/2019/25 про адміністративне правопорушення призначено до розгляду в приміщені Ширяївського районного суду Одеської області за адресою : Одеська область, смт Ширяєво, вул. Соборна, 97а. Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Місце вчинення правопорушення, в якому ОСОБА_1 обвинувачується, збігається з місцем складення стосовно ОСОБА_1 протоколу про вчинення адміністративного правопорушення. Дана територіальна одиниця значно віддалена від місця його проживання, що з об'єктивних унеможливлює прибуття ОСОБА_1 до суду з метою участі у справі. Повторний приїзд на розгляд справи до даної місцевості значно ускладнений територіальною віддаленістю та суворою трудовою дисципліною за місцем роботи.
У зв'язку з цим явка ОСОБА_1 на розгляд справи може стати взагалі неможливою, що значно ускладнить своєчасність розгляду справи. А в разі розгляду справи за його відсутності з поважних причин будуть порушені принципи повноти, всебічності та об'єктивності розгляду справи, що неодмінно призведе до скасування винесеної постанови по справі.
Для таких та інших подібних випадків законодавцем створено норму - ч. 2 ст. 276 КУпАП, згідно з якою справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1-129, ч. 1, 2, 3 та 4 статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Таким чином, зазначає представник, із урахуванням зазначених обставин, розгляд справи про адміністративне правопорушення буде доречніше здійснити за місцем проживання ОСОБА_1 , що в повній мірі відповідатиме завданням забезпечення всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин по справі.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою забезпечення об'єктивного та неупередженого розгляду адміністративної справи, керуючись процесуальними правами учасника справи наданими КУпАП просить справу №518/2019/25 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 124 КУпАЛ відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 направити за місцем проживання ОСОБА_1 , саме до Голованівського районного суду Кіровоградської області для подальшого її розгляду.
Ознайомившись з заявою та матеріалами справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з наданого суду протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 518021 від 20.11.2025 року він складений відносно ОСОБА_1 , в ньому вказані всі дані імовірного правопорушника (необхідні для його повідомлення про розгляд справи), викладена суть адміністративного правопорушення із зазначенням пунктів ПДР України та норми статті КУпАП, протокол підписаний ОСОБА_1 та поліцейським, який склав його, схема до ДТП також підписана ОСОБА_1 , до адмінпротоколу додані письмові пояснення самого ОСОБА_1 . Крім того, ОСОБА_1 був повідомлений працівником поліції при складанні протоколу про його направлення на розгляд до Ширяївськиого районного суду Одеської області.
Згідно даних вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення місцем проживання (перебування) ОСОБА_1 вказане: АДРЕСА_1 .
Матеріали справи не містять даних, що ОСОБА_1 клопотав під час складення відносно нього адміністративних матеріалів про направлення їх до суду за його місцем проживання. Також, ОСОБА_1 мав змогу направити відповідне клопотання до органу поліції до подання адміністративних матеріалів до Ширяївського районного суду Одеської області.
Разом із тим суд зазначає, що згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Також, для категорії справ за ст. 124 КУпАП положеннями ст. 276 КУпАП передбачено і альтернативну підсудність розгляду справ про адміністративне правопорушення, згідно якої вказана категорія справ може також розглядатись за місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання порушника.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України N 11 від 11.06.2004 р. "Про окремі питання, що виникають при застосуванні положень ст. 276КУпАП", у випадку, коли законом передбачена альтернативна підсудність (ст. 276 ч. 2 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Із протоколу, складеного відносно ОСОБА_1 вбачається, що адміністративне правопорушення вчинено на 362 км дороги М05 Одеса-Київ, с. Старі Маяки в межах Березівського району Одеської області. Вказана обставина правомірно визначає підсудність даної справи саме за Ширяївським районним судом Одеської області.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому, за змістом ст. 257 КУпАП місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачено обов'язку суду змінювати підсудність після її визначення відповідним органом внутрішніх справ за заявою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, представник та особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не позбавлені можливості брати участь у судових засідання в режимі відео конференції.
В зв'язку з викладеним клопотання адвоката Савенко О.О. задоволенню не підлягає.
Також, у зв'язку з поданням заяви про передачу справи до іншого суду та неявкою учасників справи судове засідання підлягає відкладенню.
Керуючись ст. ст. 256, 276, 278 КУпАП, -
У задоволенні заяви адвоката Савенко Олесі Олександрівни про направлення справи до Голованівського районного суду Кіровоградської області для подальшого її розгляду відмовити.
Призначити судове засідання у справі на 18.12.2025 р. на 11.30 год.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.В. Алексєєва