Справа № 180/2087/25
Провадження № 2-о/195/108/25
08.12.2025 року с-ще Томаківка
Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Колодіної Л.В.,
присяжних: Оксенюка О.В., Притикіної О.Д.,
за участі секретаря судового засідання - Левкович І.В.,
представника заявника - адвоката Шаповалова О.Г. (в режимі ВКЗ із використанням власних засобів),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Томаківського районного суду Дніпропетровської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , як законного представника малолітнього ОСОБА_2 , в інтересах якої діє представник - адвокат Шаповалов Олександр Григорович, заінтересовані особи: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оголошення фізичної особи померлою,
до Томаківського районного суду Дніпропетровської області надійшла заява громадянки ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , в інтересах якої діє представник - адвокат Шаповал Олександр Григорович, заінтересовані особи: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оголошення фізичної особи померлою.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що 28.01.2012 року з громадянином ОСОБА_3 було укладено шлюб, який, згідно рішення Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 11.12.2019 року, було розірвано, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Так, 31 січня 2020 року заявниця уклала шлюб із громадянином ОСОБА_4 , після реєстрації шлюбу прізвище змінила на ОСОБА_4 .
Від шлюбу з громадянином ОСОБА_3 вони мають малолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 .
Громадянин ОСОБА_3 був зареєстрований та проживав в м. Марганець Дніпропетровської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України.
Громадянин ОСОБА_3 17.05.2022 року був призваний Нікопольським ТЦК до лав Збройних сил України. Солдат ОСОБА_3 зник безвісти 12.09.2022 року біля с. Піски Донецької області під час виконання бойового завдання по виявленню та знищенню сил противника, що підтверджується сповіщенням сім'ї №1/1725 від 11.10.2022 року та повідомленням військової частини НОМЕР_1 .
Мати зниклого ОСОБА_3 - громадянка ОСОБА_5 22.09.2022 року звернулась до відділення поліції №1 Нікопольського районного управління поліції із заявою по факту зникнення її сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . За заявою ОСОБА_5 до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин внесені відомості по кримінальному провадженню 12022041330000370, що підтверджується витягом.
До теперішнього часу громадянин ОСОБА_3 на зв'язок не виходив, будь-яка інформація про нього відсутня.
Рішенням Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 04.12.2023 року визнано ОСОБА_3 безвісно відсутнім за особливих обставин.
Заявник ОСОБА_1 утримує та самостійно виховує спільного з ОСОБА_3 малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який перебуває на її утриманні та проживає разом із нею.
Згідно постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року по справі №755/11021/22 зазначено, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість. Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року №376.
Згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року №376 с. Піски Донецької області належить до переліку територій «Тимчасово окупованій Російською Федерацією території України», дата початку тимчасової окупації 24.02.2022 року. При цьому відповідно до наказу №376 вказане с. Піски Донецької області в розділі «Території активних бойових дій» зазначено початок бойових дій 24.02.2022 року, дата завершення бойових дій 12.08.2022. Тобто у наказі №376 встановлено, що 12.08.2022 припинено ведення бойових дій, вказану територію окуповано, тобто саме ця дата є днем закінчення активних бойових дій на цій місцевості. Отже, строк для оголошення особи померлою слід рахувати саме з цієї дати.
Таким чином, станом на час звернення до суду із заявою про оголошення громадянина ОСОБА_3 померлим, шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України, сплив, а отже є усі підстави для оголошення громадянина ОСОБА_3 померлим.
В судовому засіданні представник заявника - адвокат Шаповалов О.Г. просить суд задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі.
Заінтересована особа - ОСОБА_5 надала суду заяву, у якій просить розглянути справу за її відсутності та не заперечує проти заяви громадянки ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи - Томаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), будучи у встановленому законом порядку повідомлений про розгляд справи, не з'явився в судове засіданні без поважних причин, не надав заяви про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України у своїй заяві просить суд розгляд справи здійснювати за їх відсутності за наявними матеріалами, відповідно до вимог чинного законодавства. Ухвалити обгрунтоване та законне рішення відповідно до закону. Також, у своїх поясненням просить суд врахувати, що звертаючись до суду із заявою про встановлення юридичного факту заявниця зазначає, що оголошення померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , необхідне для отримання свідоцтва про смерть та отримання одноразової грошової допомоги за загибель військовослужбовця при виконанні завдань з захисту Батьківщини та оформлення спадщини. Особи, які мають право на отримання одноразової допомоги, передбаченої Постановою № 168, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-12 Постанови № 168, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. Задоволення заяви у даній справі у порядку окремого провадження і оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлим безпосередньо впливатиме на права та обов'язки його спадкоємців, а також на їхнє право на отримання одноразової грошової допомоги, що свідчить про наявність спору про право. Заявниця, звертаючись до суду з заявою про оголошення померлим свого колишнього чоловіка, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , посилається на ст. 46 ЦК України та вказує на те, що на момент звернення до суду з заявою її син не з'являється за місцем свого проживання більше 6 місяців від дати, коли його визнано зниклим безвісти за особливих обставин, жодних відомостей про його місце перебування заявниці не надходило. Просить суд звернути увагу на те, що колишній чоловік заявниці визнаний зниклим безвісти за особливих обставин внаслідок участі у бойових діях поблизу с. Піски Донецької області. В силу цього заява про оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлим має розглядатися з дотриманням положень ч. 2 ст. 42 ЦК України. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами) станом на дату зникнення безвісти ОСОБА_3 (12.09.2022) територія, на якій останній зник безвісти (с. Піски Донецької області), з 13.08.2022 - окупована територія. Перелік (Наказ № 309) втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (Перелік - 376). Згідно Переліку 376 с. Піски Донецької області з 13.08.2022 - окупована територія. Зважаючи на зазначене вище, Міністерство оборони України вважає, що воєнні дії у розумінні ч. 2 ст. 46 ЦК України на території, де зник безвісти син Заявниці, не завершились, в силу чого у Томаківського районного суду Дніпропетровської області відсутні нормативно визначені у ЦК України підстави для оголошення ОСОБА_3 померлим. Міністерство оборони України просить суд звернути увагу на те, що у ч. 2 ст. 46 ЦК України йдеться про можливість оголошення зниклої безвісти у зв'язку з воєнними діями особи померлою після спливу, щонайменше, 6-місячного строку з дня закінчення таких воєнних дій, а не з дати зникнення безвісти такої особи. Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який на даний час продовжено. Тобто, воєнний стан в Україні триває по теперішній час. У зв'язку з тим, що ОСОБА_3 , пропав безвісти в період дії воєнного стану на території України, за обставин, які виникли в результаті повномасштабної війни російської федерації проти України, необхідно виходити з положень частини 2 статті 46 ЦК України, якими встановлено строки, після спливу яких особа може бути оголошена померлою. Зважаючи на все зазначене вище, Міністерство оборони України просить суд звернути увагу на те, що строки, сплив яких є передумовою для можливості відкриття провадження у с сраві про оголошення особи померлою, які визначені у ч. 2 ст. 46 ЦК України, ще не почали спливати. Таким чином, оскільки станом на поточний момент день закінчення воєнних дій відсутній, то відлік встановленого шестимісячного строку відповідно ще не розпочався, у зв'язку із чим звернення заявника до суду із заявою про оголошення особи померлим є передчасним. В силу цього у Томаківського районного суду Дніпропетровської області відсутні нормативно визначені у ЦК України підстави для оголошення ОСОБА_3 померлим.
Представник заінтересованої особи - Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, будучи у встановленому законом порядку повідомлений про розгляд справи, не з'явився в судове засіданні без поважних причин, не надав заяви про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_6 , будучи у встановленому законом порядку повідомлений про розгляд справи, не з'явився в судове засіданні без поважних причин, не надав заяви про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_7 , будучи у встановленому законом порядку повідомлений про розгляд справи, не з'явився в судове засіданні без поважних причин, не надав заяви про розгляд справи за його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_8 Юлія Павлова надала суду заяву у якій просить залишити заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оголошення фізичної особи померлою - без задоволення, дану цивільну справу закрити. Розглянути справу без участі представника третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_8 . Заява обґрунтована тим, що заявниці ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення юридичного факту щодо оголошення померлим ОСОБА_3 , дане рішення суду необхідне для отримання свідоцтва про смерть та отримання одноразової грошової допомоги за загибель військовослужбовця при виконанні завдань захисту батьківщини та оформлення спадщини. Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби. Задоволення заяви у даній справі у порядку окремого провадження і оголошення ОСОБА_3 померлим безпосередньо впливатиме на права та обов'язки його спадкоємців, а також на їхнє право на отримання одноразової грошової допомоги, що свідчить про наявність спору про право. Просить звернути увагу, що громадянин ОСОБА_3 визнаний зниклим безвісти за особливих обставин внаслідок участі у бойових діях поблизу населеного пункту Піски Донецької області. В силу цього, заява про оголошення ОСОБА_3 померлим має розглядатись з дотриманням положень ч. 2 ст. 42 ЦК України. Воєнні дії у розумінні ч. 2 ст. 46 ЦК України на території, де зник безвісти ОСОБА_3 , не завершились, в силу чого відсутні нормативно визначені у ЦК України підстави для оголошення ОСОБА_3 померлим. Саме такий висновок у своїй постанові від 11 грудня 2024 року у справі 755/1102/22 викладено Великою Палатою Верховного Суду, який відповідно до ч. 1 ст 263 ЦПК України є обов'язковим для врахування при вирішенні цієї справи.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу здійснюється за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, заслухав заявника, його представника, вивчивши, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об'єктивному та всебічному з'ясуванні обставин справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України та ст. 20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 5 ЦПК України закріплено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, не визнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної у позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом..
Процесуальні гарантії, викладені у ст.6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдерпроти Сполученого Королівства» (Colder v. theUnitedKingdom ), п. п. 28 - 36. Series A №18). Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення «спору судом».
На підставі ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи..
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Стаття 89 ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності; суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.
В силу п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до вимог ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Оголошення громадянина померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Згідно з ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
В ході розгляду справи судом встановлено наступні обставини.
Згідно витягу з реєстру територіальної громади №2024/013424976, сформованого 06.11.2024 виданого Великоолександрівською селищною радою громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками є наступні особи: батько - ОСОБА_3 , мати- ОСОБА_6 . Даний факт підтверджується копією свідоцтва про народження, виданого 03.07.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції у Дніпропетровській області, серія НОМЕР_2 , актовий запис № 227 від 03.07.2012 року.
Відповідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00037231355 від 20.10.2022 року, виданого Казанківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відносно громадянки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстровано шлюб Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції у Дніпропетровській області 28 січня 2012 року, номер актового запису № 14, дата складання 28 січня 2012 року, між громадянином ОСОБА_3 та громадянкою ОСОБА_7 (прізвище після реєстрації шлюбу) ОСОБА_6 . Відомості про розірвання шлюбу: рішення Марганецького міського суду Дніпропетровської області про розірвання шлюбу №180/1797/19 від 11.12.2019 року, яке набрало законної сили 14.01.2020 року.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 31 січня 2020 року, виданого Виконавчим комітетом Малоолександрівської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області між громадянином ОСОБА_8 та громадянкою ОСОБА_6 31 січня 2020 року зареєстровано шлюб, актовий запис №01, виконавчим комітетом комітетом Малоолександрівської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області. Прізвище після державної реєстрації шлюбу дружини: ОСОБА_4 .
Відповідно до сповіщення сім?ї №1/1725, виданого на ім'я громадянки ОСОБА_9 від 11.10.2022 року Другим відділом у м.Марганець ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1/1725, солдат ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зник безвісти 12.09.2022 року під час виконання бойового завдання по виявленню та знищенню сил противника.
Крім того, 23.09.2022 року правоохоронними органами до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості про кримінальне провадження № 12022041330000370 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, з коротким викладом обставин: до ЧЧ ВП №1 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, надійшло повідомлення від громадянки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , про те, що 12.09.2022 втратила зв'язок зі своїм сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який проходив військову службу в Донецькій області м. Бахмут. Мав при собі мобільний телефон НОМЕР_4 , НОМЕР_5 .
Відповідно до копії акту службового розслідування за фактом зникнення безвісти військовослужбовця 3 відділення 3 взводу роти охорони військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_3 , виданого офіцером групи підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 лейтенантом ОСОБА_10 , затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 24.11.2022 року, службовим розслідуванням встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_13 солдат ОСОБА_3 зник безвісти та ймовірно, загинув, цей факт знайшов своє підтвердження у зібраних в ході службового розслідування поясненнях вищевказаних військовослужбовців.
Згідно рішення Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 04.12.2023 року, цивільна справа №180/2058/23 громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , уродженця м. Марганець Дніпропетровської області, визнано безвісно відсутнім за особливих обставин.
Згідно відповіді Бахмутського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області від 03.11.2025 року №34203/401/02-2025, наданої на запит адвокату Шаповалову О.Г., в провадженні слідчого відділу Бахмутського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області перебуває кримінальне провадження №12022041330000370 від 23.09.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, за фактом зникнення безвісти військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 . Місце знаходження громадянина ОСОБА_3 на даний час не встановлено, досудове розслідування триває, проводяться необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які можливо здійснити в умовах збройного конфлікту, з метою всебічного, повного та ефективного проведення досудового розслідування були скеровані всі необхідні запити до відповідних установ (Державний центр розбудови миру; Адміністрація Державної прикордонної служби України; Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр; Генеральний штаб ЗСУ, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими) з метою отримання інформації щодо місцезнаходження, утримання в полоні, факту обміну (звільнення) військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Особливістю цієї категорії справ, є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
При цьому, слід зазначити, що у відповідності до роз'яснень, які містяться в п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року за №5, на відміну від встановлення факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених в ст.46 ЦК України на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Велика Палата Верховного Суду в рішенні від 11 грудня 2024 року в справі № 755/11021/22 дійшла висновку, що шестимісячний строк, зазначений у частині другій статті 46 ЦК України, має відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (території) ймовірної загибелі фізичної особи, а не від дня закінчення воєнного стану чи воєнних дій на всій території України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, та діє на даний час.
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, нак Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою визначені у статті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред'явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов'язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з'явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
Аналізуючи норми права, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
При розгляді справ вказаної категорії судам слід, крім іншого, з'ясовувати, чи може бути відсутність особи умисною, тобто чи не переховується вона від правоохоронних органів з метою уникнення юридичної відповідальності.
Вказаний висновок висловлено у постанові Верховного Суду від 06 листопада 2019 року у справі № 226/3053/18 (провадження № 61-11048св19).
Зокрема, в матеріалах справи містяться докази щодо вчинення дій з боку родичів щодо розшуку громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Таким чином, з'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про обгрунтованість вимог та можливості задоволення заяви громадянки ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про оголошення померлим громадянина ОСОБА_3 .
Також, суд зауважує, що згідно зі ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82, 89, 263-265, 293, 305-309, 352, 354 ЦПК України, суд
заяву громадянки ОСОБА_1 , як законного представника малолітнього ОСОБА_2 , в інтересах якої діє представник - адвокат Шаповалов Олександр Григорович, заінтересовані особи: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлим громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , уродженця м. Марганець Дніпропетровської області.
Датою смерті громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_16 .
Місцем смерті громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , вважати с. Піски, Донецької області.
Після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою надіслати рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи.
Роз'яснити, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголшення фізичної особи померлою.
Роз'яснити учасникам справи положення частини другої статті 47, частини першої статті 48 Цивільного кодексу України про те, що спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження. Якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: https://court.gov.ua/sud0442/.
Суддя: Л. В. Колодіна
присяжні: О.В. Оксенюк
О.Д. Притикіна