Рішення від 08.12.2025 по справі 214/8741/25

Справа № 214/8741/25

2/214/5046/25

РІШЕННЯ

Іменем України

08 грудня 2025 року м. Кривий Ріг

Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Євтушенка О.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Попкової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження цивільну справу №214/8741/25 за позовною заявою Дніпропетровського обласного центру зайнятості до Родрігес ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -

Представники: від позивача - Шевченко Л.В.,

ВСТАНОВИВ:

Директор Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості Шевченко Л.В., діючи як представник за довіреністю Дніпропетровського обласного центру зайнятості, звернулася до суду з позовною заявою 03.09.2025, в якій просила суд стягнути з Родрігес ОСОБА_1 на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості грошові кошти у сумі 2 330 грн. 00 коп. як незаконно отриману допомогу по безробіттю; стягнути з відповідача судовий збір в сумі 3 028 грн. 00 коп.

Пред'явлені вимоги мотивовано тим, що Родрігес ОСОБА_1 звернулася до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості у пошуках роботи 07.08.2023. Наказом №НТ230807 від 07.08.2023 їй було надано статус безробітної з 07.08.2023 відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплату якої розпочато починаючи з 08.08.2023. У ході проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, шляхом електронного обміну даними між ПФУ, ДПС та центром зайнятості, було встановлено, що Родрігес ОСОБА_1 з 08.09.2023 навчається у Криворізькому державному педагогічному університеті за денною формою здобуття освіти (наказ №720-с від 08.09.2023), про що було складено акт №334 розслідування страхового випадку від 18.12.2023. Таким чином, у період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітної, Родрігес ОСОБА_1 вступила на навчання за денною формою здобуття освіти, про що не повідомила центр зайнятості, чим порушила умови свого перебування на обліку в центрі зайнятості, що призвело до незаконного отримання нею допомоги по безробіттю у розмірі 2 900 грн. 00 коп. за період з 08.09.2023 до 05.11.2023. Зважаючи на це, наказом центру зайнятості №183 від 18.12.2023 Родрігес ОСОБА_1 було зобов'язано повернути незаконно отримані нею кошти, та цього ж дня на її адресу направлено лист-претензію про відшкодування коштів та копію наказу. Однак, відповідач добровільно сплатила лише 570 грн. 00 коп., залишок боргу складає 2 330 грн. 00 коп., який відповідач добровільно не повернула, чим заподіяла центру зайнятості майнову шкоду, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Ухвалою суду від 12.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження за наявними у справі матеріалами. У встановлений судом строк жоден із учасників справи не подав клопотання про розгляд справи за їх участю в судовому засіданні. Відповідач Родрігес ОСОБА_1 , будучи обізнаною з перебуванням справи на розгляді суду, протягом встановленого процесуального строку правом на подання відзиву на позов не скористалася.

Заяв, клопотань від учасників справи не надходило. Інші процесуальні дії не вчинялись, заходи забезпечення позову / доказів, зупинення / поновлення провадження у справі не вживались.

Суд, дослідивши письмові матеріали цивільної справи, вимоги та зміст позовної заяви, надавши оцінку доказам в їх сукупності, доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно;

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

Як слідує з ч.1 ст.17 Закону України «Про зайнятість населення», формування та реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення забезпечують у межах своїх повноважень Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.

Згідно з Положенням про Криворізький міськрайонний центр зайнятості, затвердженим наказом Дніпропетровського обласного центру зайнятості 22.10.2018 за №318, Центр зайнятості є державною установою у централізованій системі державних установ державної служби зайнятості, є неприбутковою державною установою, що фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; при виконанні покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.

Наказом Міністерства економіки України від 18.10.2022 №3910, базовий центр зайнятості - Криворізький міськрайонний центр зайнятості реорганізовано та встановлено, що Дніпропетровський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових прав і немайнових прав та обов'язків ряду базових центрів зайнятості, у тому числі Криворізького міськрайонного центру зайнятості.

Наказом Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 23.12.2022 №319 утворено відокремлені підрозділи - філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості, зокрема, Криворізьку філію Дніпропетровського обласного центру зайнятості, яка діє наразі.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

У розумінні п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що 07.08.2023 Родрігес ОСОБА_1 звернулася із письмовою заявою до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості про надання їй статусу безробітного, у якій інформувала про те, що вона не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи, заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі незабезпечення себе роботою самостійно, готова та здатна приступити до роботи.

У цій же заяві Родрігес ОСОБА_1 підтвердила, що ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, про що свідчить її підпис у заяві.

Крім того, Родрігес ОСОБА_1 підписала персональну карту №047023080700017, у якій вказані її анкетні дані, професійний досвід, освіта, а також інформація про останні місце роботи та вид зайнятості - двірник у ТОВ «СІТІСЕРВІС-КР», дата припинення останнього виду зайнятості - 15.01.2016, причина - ст.38 КЗпП України.

Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Наказом філії №НТ230807 від 07.08.2023 Родрігес ОСОБА_1 надано статус безробітної з 07.08.2023 відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» наказом №НТ230808 від 08.08.2023 на період з 08.08.2023 до 03.02.2024. Виплату допомоги по безробіттю розпочато з 08.08.2023.

Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим Наказом Міністерства правці та соціальної політики, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 №60/62, що діяв до 10.09.2024 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства економіки, Міністерства фінансів №23491/439 від 10.09.2024) було передбачено механізм проведення розслідування, яке проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної (пункти 2, 3 Порядку).

Пунктом 5 Порядку передбачено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

Судовим розглядом встановлено, що в ході проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, шляхом електронного обміну даними між ПФУ та Державним центром зайнятості, було отримано інформацію про те, що Родрігес ОСОБА_1 у період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітної, 08.09.2023 вступила на навчання за денною формою здобуття освіти у Криворізькому державному педагогічному університеті.

Відповідно до акта №334 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 18.12.2023, проведеного Криворізькою філією Дніпропетровського обласного центру зайнятості, в ході проведення розслідування даного страхового випадку та перевірки обґрунтованості виплат Родрігес ОСОБА_1 матеріального забезпечення на випадок безробіття, центром зайнятості було встановлено, що Родрігес ОСОБА_1 зарахована на навчання до Криворізького державного педагогічного університету з 08.09.2023 за спеціальністю 014.13. Середня освіта (Музичне мистецтво) на денну форму навчання для здобуття ступеню магістр за рахунок коштів фізичних та/або юридичних осіб (наказ №720-с від 08.09.2023); з 21.09.2023 змінено форму фінансування (наказ №806-с від 21.09.2023) та нині вона навчається на І курсі магістратури за кошти державного бюджету.

За висновками, викладеними в акті, на підставі отриманих відомостей Криворізькою філією Дніпропетровського обласного центру зайнятості та доказами, наданими на запит позивача Криворізьким державним педагогічним університетом, констатовано, що Родрігес ОСОБА_1 , перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітна та отримуючи допомогу по безробіттю з 08.08.2023, з 08.09.2023 вступила на навчання за денною формою здобуття освіти, про що не повідомила центр зайнятості, чим порушила умови свого перебування на обліку як безробітної.

У суду не має підстав сумніватися у належності та допустимості акта проведеного розслідування та інших доказах, отриманих від Криворізького державного педагогічного університету, якими доведено факт навчання Родрігес ОСОБА_1 у вищому навчальному закладі за денною формою здобуття освіти, і такі встановлені обставини не були спростовані стороною відповідача належними та допустимими доказами.

Таким чином, Родрігес ОСОБА_1 , у супереч п.4 ч.2 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення», яким передбачено обов'язок зареєстрованого безробітного інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у ч.1 ст.45 цього Закону, зокрема у разі вступу на навчання за денною формою здобуття освіти (п.11 ч.1 ст.45), не проінформувала про це Криворізьку філію Дніпропетровського обласного центру зайнятості.

Аналогічна норма, якою передбачений обов'язок Родрігес ОСОБА_1 інформувати центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг як безробітному, закріплена у ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6 Порядку встановлено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з наданим позивачем розрахунком, відповідачу у період з 08.09.2023 до 05.11.2023 було виплачено допомогу по безробіттю у загальному розмірі 2 900 грн. 00 коп.

Зважаючи на виявлені обставини, наказом філії центру зайнятості №183 від 18.12.2023 Родрігес ОСОБА_1 було зобов'язано повернути незаконно отримані нею кошти, та цього ж дня за вих. №01-10/2210 на її адресу направлено лист-претензію про відшкодування коштів.

Таким чином, оскільки відповідач не повідомила під час перебування на обліку як безробітної Криворізьку філію Дніпропетровського обласного центру зайнятості про факт її вступу на навчання за денною формою здобуття освіти, що свідчить про її недобросовісну поведінку, тому вона не мала права на отримання виплати допомоги по безробіттю за період з 08.09.2023 (день вступу на навчання) до 05.11.2023 (припинення виплати допомоги), у зв'язку з чим виплачена їй допомога в розмірі 2 900 грн. 00 коп. є незаконно отриманою. Виходячи з того, що відповідач добровільно позасудового повернула центрові зайнятості 570 грн. 00 коп., тому залишок заборгованості в сумі 2 330 грн. 00 коп. підлягає стягненню з неї на користь позивача примусово. За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст.141 ЦПК України, суд вважає за необхідне витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028 грн. 00 коп., понесені позивачем та документально підтверджені, стягнути з відповідача на користь позивача. Інші процесуальні витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст.4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 95, 133, 141, ч.2 ст.247, 258-259, 263-265, 273, 274, 277, 279, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Дніпропетровського обласного центру зайнятості до Родрігес ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості грошові кошти у сумі 2 330 грн. 00 коп. як незаконно отриману ним допомогу по безробіттю та судовий збір у сумі 3 028 грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня ухвалення судового рішення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Відомості про сторін:

Дніпропетровський обласний центр зайнятості, місцезнаходження юридичної особи: м. Дніпро, вул. Ю. Савченка, буд.12, код ЄДРПОУ 03490909.

Родрігес ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Рішення суду складено та підписано 08.12.2025.

Суддя О.І. Євтушенко