Справа № 214/8738/25
2/214/5044/25
Іменем України
08 грудня 2025 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Євтушенка О.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Попкової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження цивільну справу №214/8738/25 за позовною заявою Дніпропетровського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
Представники: від позивача - Шевченко Л.В.,
Директор Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості Шевченко Л.В., діючи як представник за довіреністю Дніпропетровського обласного центру зайнятості, звернулася до суду з позовною заявою 03.09.2025, в якій просила суд стягнути із ОСОБА_1 на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості грошові кошти у сумі 10 520 грн. 22 коп. як незаконно отриману допомогу по безробіттю; стягнути з відповідача судовий збір в сумі 3 028 грн. 00 коп.
Пред'явлені вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 звернувся до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості у пошуках роботи 02.09.2024. Наказом філії №НТ240902 від 02.09.2024 йому було надано статус безробітного з 02.09.2024 відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплату якої розпочато починаючи з 02.09.2024 відповідно до наказу. У ході проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, шляхом електронного обміну даними між ДЦЗ та МФУ, було встановлено, що ОСОБА_1 з 01.09.2023 навчається у НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ КОРАБЛЕБУДУВАННЯ імені АДМІРАЛА МАКАРОВА на денній формі навчання, та не повідомив про цей факт центр зайнятості при поданні документів для взяття його на облік як безробітного, чим порушив умови свого перебування на обліку в центрі зайнятості, що призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю у розмірі 10 520 грн. 22 коп. за період з 03.09.2024 до 21.10.2024. Зважаючи на це, наказом філії центру зайнятості №163 від 06.11.2024 ОСОБА_1 було зобов'язано повернути незаконно отримані ним кошти, та цього ж дня за вих. №01-10/2046 на його адресу направлено лист-претензію про відшкодування коштів з копією наказу. Однак, відповідач не вчинив жодних дій, спрямованих на добровільне повернення незаконно отриманої ним допомоги по безробіттю, чим заподіяв центру зайнятості майнову шкоду, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 04.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження за наявними у справі матеріалами. У встановлений судом строк жоден із учасників справи не подав клопотання про розгляд справи за їх участю в судовому засіданні. Відповідач ОСОБА_1 , будучи обізнаним з перебуванням справи на розгляді суду, протягом встановленого процесуального строку правом на подання відзиву на позов не скористався.
Заяв, клопотань від учасників справи не надходило. Інші процесуальні дії не вчинялись, заходи забезпечення позову / доказів, зупинення / поновлення провадження у справі не вживались.
Суд, дослідивши письмові матеріали цивільної справи, вимоги та зміст позовної заяви, надавши оцінку доказам в їх сукупності, доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно;
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Як слідує з ч.1 ст.17 Закону України «Про зайнятість населення», формування та реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення забезпечують у межах своїх повноважень Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.
Згідно з Положенням про Криворізький міськрайонний центр зайнятості, затвердженим наказом Дніпропетровського обласного центру зайнятості 22.10.2018 за №318, Центр зайнятості є державною установою у централізованій системі державних установ державної служби зайнятості, є неприбутковою державною установою, що фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; при виконанні покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.
Наказом Міністерства економіки України від 18.10.2022 №3910, базовий центр зайнятості - Криворізький міськрайонний центр зайнятості реорганізовано та встановлено, що Дніпропетровський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових прав і немайнових прав та обов'язків ряду базових центрів зайнятості, у тому числі Криворізького міськрайонного центру зайнятості.
Наказом Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 23.12.2022 №319 утворено відокремлені підрозділи - філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості, зокрема, Криворізьку філію Дніпропетровського обласного центру зайнятості, яка діє наразі.
Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
У розумінні п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що 02.09.2024 ОСОБА_1 звернувся із письмовою заявою до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості про надання йому статусу безробітного, у якій інформував про те, що він не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи, заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі незабезпечення себе роботою самостійно, готовий та здатний приступити до роботи.
У цій же заяві ОСОБА_1 підтвердив, що ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, про що свідчить його підпис у заяві.
Крім того, 02.09.2024 ОСОБА_1 підписав персональну карту № НОМЕР_1 , у якій вказані його анкетні дані, професійний досвід, освіта, а також інформація про останні місце роботи та вид зайнятості - ВЧ НОМЕР_2 стрілець, дата припинення останнього виду зайнятості - 31.05.2024, причина - ст.38 КЗпП, розторгнення безстрокового трудового договору з ініціативи працівника з поважних причин.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Наказом філії від 02.09.2024 №НТ240902 ОСОБА_1 надано статус безробітного з 02.09.2024 і наказом філії від 03.09.2024 №НТ240903 призначено допомогу по безробіттю на період з 03.09.2024 до 31.03.2025. Виплату допомоги по безробіттю розпочато з 03.09.2024.
Наказом філії від 29.10.2024 №НТ241029 призупинено здійснення виплати державної допомоги ОСОБА_1 на період здійснення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення.
Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженим наказом Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України 10.09.2024 № 23492/439/620, постановою правління Пенсійного фонду України 10.09.2024 №27-1, що діє з 30.10.2024, передбачено механізм розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття зареєстрованим безробітним, що проводиться філіями регіональних центрів зайнятості, а також міськими, районними та міськрайонними центрами зайнятості (до їх припинення) за період перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного (п.3 Порядку).
Відповідно до п.6 Порядку, державна служба зайнятості під час проведення центрами зайнятості розслідування шляхом звіряння відомостей та/або даних, визначених у підпункті 1 пункту 5 цього Порядку, взаємодіє з Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України, Міністерством юстиції України шляхом обміну відповідною інформацією. Інформаційний обмін з Міністерством фінансів України, визначений у підпункті 1 пункту 5 цього Порядку, здійснюється на підставі договорів про інформаційну взаємодію, укладених між Державним центром зайнятості та Міністерством фінансів України відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Судовим розглядом встановлено, що в ході проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, а саме, в результаті проведення обміну даними між ДЦЗ та МФУ, виявлено, що ОСОБА_1 з 01.09.2023 навчається за денною формою здобуття освіти у НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ КОРАБЛЕБУДУВАННЯ імені АДМІРАЛА МАКАРОВА (наказ про зарахування №645-уч від 10.08.2023).
Відповідно до п.11 Порядку, за результатами проведення розслідування в разі виявлення невідповідності, що впливає на умови надання (поновлення) особі статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття, складається акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Відповідно до акта №191 від 05.11.2024 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», проведеного Криворізькою філією Дніпропетровського обласного центру зайнятості, в ході проведення розслідування даного страхового випадку та перевірки обґрунтованості надання ОСОБА_1 статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення на випадок безробіття було встановлено, що з 01.09.2023 ОСОБА_1 навчається за денною формою здобуття освіти у НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ КОРАБЛЕБУДУВАННЯ імені АДМІРАЛА МАКАРОВА, що підтверджено відповіддю навчального закладу від 04.11.2024 №64-01/4112 на запит філії центру зайнятості. При цьому, як слідує з відповіді навчального закладу, наказом №501-уч від 28.06.2024 ОСОБА_1 був переведений на ІІ курс Кораблебудівного навчального наукового інституту НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ КОРАБЛЕБУДУВАННЯ імені АДМІРАЛА МАКАРОВА; наказом №916-уч від 10.09.2024 був переведений до числа студентів ІІ курсу факультету економіки та екології моря денної форми навчання з 02.09.2024; станом на 04.11.2024 продовжує здобувати вищу освіту.
За висновками, викладеними в акті, на підставі отриманих відомостей Криворізькою філією Дніпропетровського обласного центру зайнятості констатовано, що ОСОБА_1 при зверненні 02.09.2024 із заявою про надання йому статусу безробітного та призначення йому матеріального забезпечення на випадок безробіття, умисно та свідомо подав недостовірні дані та документи, на підставі яких було прийнято рішення про надання йому статусу зареєстрованого безробітного, призначення (виплату) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, а саме, не повідомив про навчання за денною формою здобуття освіти з 01.09.2023, що є визначальним при вирішенні питання надання йому статусу зареєстрованого безробітного та призначення відповідних виплат.
У суду не має підстав сумніватися у належності та допустимості акта проведеного розслідування та інших доказах, отриманих від НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ КОРАБЛЕБУДУВАННЯ імені АДМІРАЛА МАКАРОВ, якими доведено факт навчання ОСОБА_1 у вищому навчальному закладі за денною формою здобуття освіти з 01.09.2023, і такі встановлені обставини не були спростовані стороною відповідача належними та допустимими доказами.
Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як слідує з п.14 Порядку, у разі виявлення під час проведення розслідування невідповідності, що впливає на умови надання (поновлення) особі статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати зареєстрованому безробітному матеріального забезпечення на випадок безробіття, керівник центру зайнятості приймає рішення щодо особи, стосовно якої проводилося розслідування, відповідно до п.15 цього Порядку з урахуванням відомостей, унесених до акта розслідування.
Так, за змістом п.15 Порядку, за результатами проведення розслідування керівник центру зайнятості приймає рішення щодо припинення реєстрації особи як безробітного і виплати допомоги по безробіттю та/або щодо стягнення суми виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, у разі наявності однієї з таких підстав, зокрема: подання особою недостовірних відомостей та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу зареєстрованого безробітного, призначення (виплату) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг. Стягнення суми виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартості наданих соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства про зайнятість населення та загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Рішення, приймаються не пізніше ніж наступного дня після дня складання акта розслідування.
Згідно з наданим позивачем розрахунком, відповідачу у період з 03.09.2024 до 17.10.2024 було виплачено допомогу по безробіттю у загальному розмірі 10 520 грн. 22 коп.; допомога за період з 18.10.2024 до 21.10.2024 у сумі 4 809 грн. 68 коп. виплачена на була.
Наказом філії від 05.11.2024 №НТ241105 припинено виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю у зв'язку з встановленням факту подання недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання статусу зареєстрованого безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, відповідно до п.8 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення».
Зважаючи на виявлені обставини, на виконання вимог п.16 Порядку, наказом філії центру зайнятості №163 від 05.11.2024 ОСОБА_1 було зобов'язано повернути незаконно отримані ним кошти, а 06.11.2024 на його адресу направлено лист-претензію про відшкодування коштів за вих. №01-10/2046 та копію наказ.
Таким чином, оскільки відповідач при зверненні 02.09.2024 із заявою про надання йому статусу безробітного та призначення йому матеріального забезпечення на випадок безробіття не повідомив про навчання за денною формою здобуття освіти з 01.09.2023, що відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» відносить його до зайнятого населення, тобто умисно та свідомо подав недостовірні дані та документи, на підставі яких було прийнято рішення про надання йому статусу зареєстрованого безробітного, призначення (виплату) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що свідчить про його недобросовісну поведінку, тому він не мав права на отримання статусу безробітного та відповідно - виплату допомоги по безробіттю. Відтак, виплачена ОСОБА_1 допомога в розмірі 10 520 грн. 22 коп. є незаконно отриманою та підлягає поверненню позивачеві, а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст.141 ЦПК України, суд вважає за необхідне витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028 грн. 00 коп., понесені позивачем та документально підтверджені, стягнути з відповідача на користь позивача. Інші процесуальні витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст.4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 95, 133, 141, ч.2 ст.247, 258-259, 263-265, 273, 274, 277, 279, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Дніпропетровського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості грошові кошти у сумі 10 520 грн. 22 коп. як незаконно отриману ним допомогу по безробіттю та судовий збір у сумі 3 028 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня ухвалення судового рішення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відомості про сторін:
Дніпропетровський обласний центр зайнятості, місцезнаходження юридичної особи: м. Дніпро, вул. Ю. Савченка, буд.12, код ЄДРПОУ 03490909.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Рішення суду складено та підписано 08.12.2025.
Суддя О.І. Євтушенко