Справа № 337/3347/25
Номер провадження 2/337/1945/2025
(заочне)
03 грудня 2025 рокум. Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючої судді Калугіної Г.Б.,
за участі секретаря Крижко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги,
04.07.2025 від позивача до суду надійшла вищевказана позовна заява, яка мотивована тим, що ОСОБА_1 (далі - Відповідач), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Депаріамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (пункт 47).
Механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі), регулюється Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 (далі - Порядок № 859).
Пунктом 3 Порядку № 859 передбачено, що компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.04.05.2022 ОСОБА_1 подав до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі - Управління) заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який згідно довідки МСЕК від 15.03.2022 потребує постійного стороннього догляду.
Ставивши підпис під заявою Відповідач письмово зобов'язався повідомляти Управління у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання компенсації (сторінка 2 заяви).
Рішенням Управління від 06.05.2022 року Відповідачу було призначено компенсацію на догляд строком з 01.05.2022 по 30.04.2023 в розмірі 2393,00 грн на місяць, а з 01.01.2023 після перерахунку, у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, розмір виплати склав 2589,00 грн на місяць.
Пунктом 5 Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (далі - Порядок № 136) передбачено здійснення верифікації державних виплат в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 136 за результатами поточної та ретроспективної верифікації Мінфін щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо: 1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності; 2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 136 за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:
1) призначення (перерахунку) державної виплати;
2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;
3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;
4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Отже, у травні 2023 року за результатами верифікації спеціалістами Управління отримано інформацію про смерть 14.02.2022 особи, за якою Відповідачем здійснювався догляд - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Про даний факт Відповідач, будучи попередженим під розпис про необхідність повідомляти органи соціального населення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги в період отримання допомоги, не проінформував Управління, у зв'язку з чим виплачувалися кошти на догляд за померлою особою і виникла переплата бюджетних коштів за період з 01.03.2023 по 30.04.2023.
Відповідно до підпункту 2 пункту 11 Порядку № 859 виплата компенсації припиняється в разі смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Відповідно до пункту 19 Порядку № 859 суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.
Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.
Згідно з довідкою розрахунком, обсяг надміру виплачених Відповідачу коштів за період з 01.03.2023 по 30.04.2023 склав 4999,68 грн (2 міс.* 2589,00 грн - 178,32 грн повернуто банком, після виявлення переплати).
Відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Однак станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 4999,68 грн повернута не була.
З врахуванням вищенаведеного та беручи до уваги те, що факт постійного надання соціальної послуги з догляду є обставиною, яка безпосередньо впливає на призначення компенсації за догляд, а тому не повідомлення про таку обставину як смерть особи, якій надаються соціальні послуги з догляду і продовження отримання виплат в період з 01.03.2023 по 30.04.2023 свідчить про недобросовісність і вину Відповідача у надмірній виплаті допомоги.
Просить суд стягнути з відповідача на свою користь суму заборгованості в розмірі 4999,98 та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 14.07.2025 будо витребувано з Міністерства Соціальної політики України інформацію про перебування відповідачки на обліку як внутрішньо переміщеної особи.
Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 17.09.2025 провадження по справі відкрите, визначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судове засідання представник позивача надав заяву про розгляд справи у його відсутність, наполягав на задоволенні позову, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явився, відзив на позов не надав, в зв'язку з чим, на підставі ч. 3 ст. 223 ЦПК України справу розглянуто у його відсутність, на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані та досліджені докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Так, судом встановлено, що 04.05.2022 ОСОБА_1 подав до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі - Управління) заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який згідно довідки МСЕК від 15.03.2025 потребує постійного стороннього догляду. Поставивши підпис під заявою Відповідач письмово зобов'язався повідомляти Управління у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги. (арк. 8-9).
Рішенням Управління від 06.05.2022 року Відповідачу було призначено компенсацію на догляд строком з 01.05.2022 по 30.04.2023 в розмірі 2393,00 грн на місяць, а з 01.01.2023, після перерахунку, у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, розмір виплати склав 2589,00 грн на місяць (арк. 11-12).
За результатами верифікації спеціалістами Управління отримано інформацію про смерть 14.02.2022 особи, за якою Відповідачем здійснювався догляд - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (арк. 15).
Про даний факт Відповідач, будучи попередженим під розпис про необхідність повідомляти органи соціального населення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги в період отримання допомоги, не проінформував Позивача, у зв'язку з чим виплачувалися кошти на догляд за померлою особою і виникла переплата бюджетних коштів за період з 01.03.2023 по 30.04.2023.
15.08.2023 Відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Однак станом на момент подання позовної заяви, належна до повернення сума заборгованості, яка становить і 4999,89 грн, повернута не була (арк. 15).
Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 (далі Порядок № 859) встановлено механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, серед іншого, особами з інвалідністю І групи.
Пунктом 3 Порядку № 859 передбачено, що компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Перелік документів, які подаються для призначення компенсації передбачено пунктом 7 Порядку № 859.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 859 компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.
Відповідно до п. 15 Порядку № 558 фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради:
-визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення;
-повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
Частиною 1 ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
За приписами ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З урахуванням вищенаведеного та беручи до уваги те, що причиною переплати стала саме недобросовісність зі сторони набувача виплати, яка проявилась у не поданні та приховування відомостей, що вплинули на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги, вказане свідчить про вину відповідача у надмірній виплаті допомоги.
З наведених підстав суд дійшов висновку, що позовні вимоги стягнення з відповідача зазначеної суми надміру сплаченої допомоги є законними і обґрунтованими, та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Також відповідно до частини 1статті 141 ЦПК України у зв'язку із задоволенням позовних вимог з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 37573438, місце знаходження: м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, надміру виплачену компенсацію физичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за період 01.03.2023 по 30.04.2023 в розмірі 4999,68 грн (чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 68 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 37573438, місце знаходження: м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, судовий збір в розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Інформація про сторін:
позивач: Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 37573438, місце знаходження: м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3;
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
Повне судове рішення складено 08.12.2025.
Суддя Г.Б. Калугіна